Jump to content



Photo

Despre inmatricularea ATV-ului


  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#161 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 28 May 2010 - 08:50 AM

QUOTE (rovampera @ May 27 2010, 09:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cineva din cluj care sa ma ajute cu inmatrcularea? ma refer daca si l-a inmatriculat cineva pe zona cluj sa-mi zica daca a intampinat ceva probleme.....

si as mai avea o intrebare, in cazul in care s-a stipulat in alt post imi cer scuze..... Daca il inmatriculez pe primarie, ATV-ul ramane proprietatea primariei? sau nu are nimic de vazut?



smile.gif Nu ramane proprietatea primariei! smile.gif
  • 0

#162 car

car

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 76 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:calin
  • Telefon:0767127792
  • Marca ATV:Arctic Cat
  • Numar ATV:mli

Posted 31 May 2010 - 11:53 PM

QUOTE (Norian @ Apr 22 2010, 04:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu ce spusei ? Daca vrei pe numele tau nu poti decat acolo unde ai buletinul. Dar, avand in vedere ca ai buletin de Bucuresti e complicat...sau nu.
Cel mai simplu e sa-l inmatriculezi pe numele cui are domiciliul acolo unde te dai tu. Mai ales ca daca ai numere galbene de B poti fi luat la intrebari in PH. Cu numere galbene ai voie doar 30km in raza primariei unde e inmatriculat. Teoretic....

E mai bine acum ?

Nu stiu de unde ati scos aberatia asta cu 30 de km?Lucrez la politie si va pot asigura ca nicaieri in lege nu e prevazuta vreo distanta pana la care ai voie sa iesi!Numerele de inregistrare sunt valabile ca si nr de inmatriculare pe teritoriul intregii tari!!
  • 0

#163 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 01 June 2010 - 09:07 AM

QUOTE (car @ Jun 1 2010, 12:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu stiu de unde ati scos aberatia asta cu 30 de km?Lucrez la politie si va pot asigura ca nicaieri in lege nu e prevazuta vreo distanta pana la care ai voie sa iesi!Numerele de inregistrare sunt valabile ca si nr de inmatriculare pe teritoriul intregii tari!!



Multumim Car! Eu tot am intrebat politisti de la rutiera si ....ridicau din umeri. smile.gif
  • 0

#164 rovampera

rovampera

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Nume real:henry
  • Telefon:iphone
  • Marca ATV:suzuky king quad 700
  • Numar ATV:fara

Posted 07 June 2010 - 04:42 PM

QUOTE (car @ Jun 1 2010, 12:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu stiu de unde ati scos aberatia asta cu 30 de km?Lucrez la politie si va pot asigura ca nicaieri in lege nu e prevazuta vreo distanta pana la care ai voie sa iesi!Numerele de inregistrare sunt valabile ca si nr de inmatriculare pe teritoriul intregii tari!!


da, intr-adevar, in sfarsitul asta de saptamana am fost si eu sa ma interesez intr-un sat unde am neamuri si am vorbit cu unchiul meu care este padurar acolo, si nu este adevarat ca nu poti sa iesi din raza satului in care este inmatriculat atv-ul, poti sa te deplasezi oriunde in tara, dar pe drumuri publice sa nu mergi tare si sa nu faci eschibitii si demonstratii, sa mergi linistit (ceea ce e greu de realizat, intr-adevar )
  • 0

#165 Aliksandrw

Aliksandrw

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0769932616
  • Marca ATV:KAWASAKI

Posted 08 June 2010 - 05:53 AM

Cum pot inmatricula un atv facut acasa? Nu am nici acte.
Motorul e de 350 cmc,
Am inteles ca se poate inmatricula la primarie.
imi poate da cineva mai multe detalii referitoare la inmatriculare. are semnalizari, are de toate.
va multumesc mult!

Attached Files


Edited by richelieu, 08 June 2010 - 07:34 AM.
Nu e necesar sa deschizi un topic pentru o astfel de intrebare, mai ales daca exista deja discutii. A...si vad si lipsa niste chestii de politete, tinand cont ca e primul tau post pe-aici :).

  • 0

#166 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 08 June 2010 - 11:01 AM

QUOTE (Aliksandrw @ Jun 8 2010, 06:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Cum pot inmatricula un atv facut acasa? Nu am nici acte.
Motorul e de 350 cmc,
Am inteles ca se poate inmatricula la primarie.
imi poate da cineva mai multe detalii referitoare la inmatriculare. are semnalizari, are de toate.
va multumesc mult!



Ahahahahahhahahahahahahahahahhahahahahahahahahahhahahahahahahhaahahhaahhahahahah
ahahhahahahahahahahahahah! Foarte tareeeeeeeeeeeeeee! smile.gif)
  • 0

#167 Esperatul

Esperatul

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Location:Darmanesti, BC
  • Nume real: Esperatul
  • Telefon:07xxxxxxxxx
  • Marca ATV:Suzu KQ 750 AXI

Posted 21 June 2010 - 02:16 PM

Eu tocmai am inmatriculat KQ-ul la primarie. 430 ron atestatul tehnic(negatia) la RAR. Daca era sub 15kw am inteles ca era mai simplu. Cei de acolo mi-au zis ca pana de curand trebuiau doar sa le treaca pe o lista pentru aceasta negatie, dar acum au trebuit sa faca poze si sa trimita la Bucuresti. La primarie taxa de numar a fost 230 RON. A costat mai mult decat ma asteptam dar bine ca am rezolvat.
Inca ceva, negatia nu am facut-o la Bacau pentru ca cei de la RAR de acolo au zis ca ei nu mai fac asa ceva, am facut-o in jud. Covasna.

Edited by Esperatul, 21 June 2010 - 02:18 PM.

  • 0

#168 REDCAT

REDCAT

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Location:Alba Iulia
  • Interests:tuning, design
  • Nume real:Laura
  • Telefon:0722515818
  • Marca ATV:honda TRX 250

Posted 18 July 2010 - 12:26 PM

am citit topicul si tot nu am inteles de ce nu exista o legistlatie clara - stiu ca o sa ziceti - "traim in romania" - sint de acord ca aici toate sint asa la noroc si relatii

totusi cu ce sa incep inmatricularea?

pe scurt cazul meu - atv din 1986 fara acte de provenienta
am nevoie de el si pentru drumuri in oras si chiar la 80 km de oras ( masina mea are garda la sol f mica si nu am de gind sa o ridic)
in meseria mea sint nevoita sa vad amplasamente care sint in extravilanul orasului pe drumuri de pamint deci nu imi pun problema sa pot ajunge cu masina mea acolo si as mai vrea sa pot merge la parinti la cabana ( la 80 km de alba iulia ) - asta presupune drum national cam 30 km si inca 40 drum prin sate - drumuri comunale
  • 0

#169 kymco50

kymco50

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 30 posts
  • Nume real:Alex.
  • Telefon:Secret
  • Marca ATV:Kymco

Posted 04 September 2010 - 05:06 PM

Am si eu cateva nelamuriri, poate ma puteti ajuta.

Vreau sa imi iau un ATV micut (50cm3) de la fostul proprietar (unic), care are la el doar 'actul original din italia cum este un talon la masina'.
Locuiesc in Bucuresti, sector 3.
Sunt dispus sa platesc - ma poate ajuta cineva cu..toate actele si tot ce trebuie ? RAR, taxe, inregistrare la Primarie, numere + talon etc. Doar sa fie totul legal si cat mai rapid..

De asemenea, sa imi spuneti va rog daca nu este de ajuns acel act al proprietarului, pt. eventualitatea de a ma orienta spre alt ATV spre cumparare.

Multumesc si sper ca nu am suparat pe nimeni cu postul meu.
  • 0

#170 maximus

maximus

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 332 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-Campina
  • Nume real:Liviu
  • Telefon:0722815559
  • Marca ATV:Lt-R 450
  • Numar ATV:Ltr

Posted 06 September 2010 - 03:42 PM

Vreau sa imatriculez un atv pe primarie
-eu sunt din Bucuresti dar atv-l este in judetu prahova si acolo o sa ma plimb cu el ( acolo am o casa de vacanta) trebuie sa trec atv-l pe numele unui vecin care are adresa acolo?
-daca am inteles bine primul pas este sa iau negatia de la rar( stie cineva cat costa?( pe ce motiv til respinge rar-ul?)
-si mai departe dupa ce iau negatia de la rar ce fac ? ca de aici au aparut o galagie de parei?
  • 0

#171 kymco50

kymco50

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 30 posts
  • Nume real:Alex.
  • Telefon:Secret
  • Marca ATV:Kymco

Posted 08 September 2010 - 08:33 PM

Daca ma poate ajuta si pe mine ceinva, i-as fi foarte recunoscator: am un atv nou, de 49cc3, pe care vreau sa il inscriu la Primarie. Din cate am vorbit la telefon cu cei de la RAR, nu mi se va da negatie, deoarece ei vor sa mi-l verifice intai etc. Ma poate ajuta cineva cu aceasta negatie ? Platesc pentru deranj in ambele parti, evident.

Multumesc!
  • 0

#172 jpc

jpc

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 88 posts
  • Gender:Male
  • Location:ONESTI jud BACAU ROMANIA
  • Nume real:Adi
  • Telefon:747011010
  • Marca ATV:suzukilikq
  • Numar ATV:BC..JPC

Posted 09 September 2010 - 02:56 PM

QUOTE (kymco50 @ Sep 8 2010, 09:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Daca ma poate ajuta si pe mine ceinva, i-as fi foarte recunoscator: am un atv nou, de 49cc3, pe care vreau sa il inscriu la Primarie. Din cate am vorbit la telefon cu cei de la RAR, nu mi se va da negatie, deoarece ei vor sa mi-l verifice intai etc. Ma poate ajuta cineva cu aceasta negatie ? Platesc pentru deranj in ambele parti, evident.

Multumesc!


Pai de ce sa nu-l verifice? asta inseamna negatia.
  • 0

#173 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 06 October 2010 - 09:23 PM

Petru ca santem la capitolul inmatriculari, m-ar interesa daca se poate inscrie pe primarie doua atv care sant aduse de dincolo, ai exact sant inscrise pe franta si vreau sa le inscriu pe primarie.Locuiesc intr-o zona de munte, in care nu se pune problema ca nu am ce face cu ele aici,au talon de inmatriculare, sant modele 2010 si as vrea sa stiu ce sanse am daca se pot inscrie, si de unde sa incep si cu ce? Am uitat sa zic au motor de 550cc-42cp amandoua.
  • 0

#174 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 11 October 2010 - 09:11 AM

QUOTE (dyanyta68 @ Oct 6 2010, 10:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Petru ca santem la capitolul inmatriculari, m-ar interesa daca se poate inscrie pe primarie doua atv care sant aduse de dincolo, ai exact sant inscrise pe franta si vreau sa le inscriu pe primarie.Locuiesc intr-o zona de munte, in care nu se pune problema ca nu am ce face cu ele aici,au talon de inmatriculare, sant modele 2010 si as vrea sa stiu ce sanse am daca se pot inscrie, si de unde sa incep si cu ce? Am uitat sa zic au motor de 550cc-42cp amandoua.


Poate daca ai incerca sa scrii corect ca sa inteleaga si colegii mei de forum si ai da un ochi mai sus...ti s-ar rezolva problema cu pricina.Pana atunci...
  • 0

#175 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 11 October 2010 - 12:43 PM

Da colega mai exact! Se poate inscrie un atv pe primarie, daca el este inmatriculat pe franta? sad.gif
  • 0

#176 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 11 October 2010 - 03:20 PM

DA! Dar ia-ti negatie de la RAR...si vezi ce acte iti trebuie la primaria la care vrei sa le inmatriculezi...
  • 0

#177 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 12 October 2010 - 04:22 PM

Ai rezolvat ?
  • 0

#178 leonardo

leonardo

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Nume real:dimarco leonardo
  • Telefon:0039 3297128687
  • Marca ATV:bomba
  • Numar ATV: BV 999

Posted 15 October 2010 - 05:05 PM

Eu am adus in romania 2 quad-uri de 300cc shi le-am imatriculat la RAR in Deva, cum cineva ne-a zis ca trebuie sa le imatriculam pe primarie eu acu am cte de primarie pe ele shi numar galben. Cum fac sa am acte ok pe ele avand in vedere ca sunt 300cc, shi marea problema e ca le am in Italia, mai tre sa vin cu ele acasa sau imi trebuie doar actele? Merci anticipat de raspuns.

Edited by leonardo, 15 October 2010 - 05:06 PM.

  • 0

#179 Norbee

Norbee

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 570 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Nume real:Trandafir Norbert
  • Telefon:742036608
  • Marca ATV:brp 400xt

Posted 15 October 2010 - 09:33 PM

Sunt multi care au atv mai mare de 300 si le au inmatriculate pe primarie, deci cred ca ar fii aruncare de bani sa mai platesti sa le inscrii normal.Daca vrei sa le tii in italia arunci e o problema, oentru ca nu o sa iti faca nici un act fara utilaj, cel putin la rar nu.Daca oricum le aduci in tara...distractie placuta si dal dracu de numere
  • 0

#180 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 02 March 2011 - 12:21 AM

Nu am vrut sa deschid topic nou deoarece intrebarea mea se leaga tot de inmatriculari.
Am rezolvat cu inmatricularea pe Primaria Municipiului Brasov cu talon si numar de format mic de care sunt foarte multumit.
A durat aprox. doua saptamani dar s-a rezolvat mai simplu decat credeam. Am depus actele si dupa doua saptamani era totul gata fara nici o interventie.
Toata stima pentru Primaria Brasov pentru treaba asta.
Utilajul meu este incadrat in categoria MASINA PENTRU LUCRARI marca YAMAHA GRIZZLY,fara nici o restrictie la rubrica observatii.
Am o intrebare la colegii care au utilajele inmatriculate pe Primarie chiar nu se plateste impozit?
Mie nu vrea nimeni sa imi incaseze Impozit nici Primaria si nici Administratia Financiara! Nu vreau sa ma culc pe o ureche si sa ma trezesc cine stie cand sa mi se spuna ca nu am vrut sa-l declar.
Parca nu imi vine sa cred cand acum totul se impoziteaza? Poate ma puteti lamuri????

Attached Files


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto