Jump to content



Photo

Remorca In Categoria B ...


  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 05 November 2014 - 09:10 PM



Este platforma pentru transport autovehicule si necesita cat E.

 

 

Pai cred ca doar cu C+E o poti trage, nu cred ca merge cu B+E.

Prin reducere la absurd presupunem ca o poate trage un B.

Atunci printr-un calcul simplu 4250 kg ( maxim cat. B ) - 2700 kg ( MMA remorca ) = 1550 kg MMA pentru tragator din B.

Cum nu cred ca sunt masini cu MMA 1550 kg din categoria B care sa aiba pe carlig cu franare 2700 kg, presupunerea a fost gresita, deci un B nu o poate trage.

 

Mai lungi, da, clar sunt si peste 8m cum e asta.

Eu personal m-am jucat 1000 km cu una ce cred avea peste 8m ... si 3 axe din care prima pozitionata in partea din fata a platformei si era prinsa de protap deci era si viratoare.

Ce mai, o distractie sa tragi la pompa...

 

Back on topic, Bogdan chiar cred ca varianta de a le aseza in fund e cea mai simpla, ieftina si practica.

Te distrezi putin pana te inveti sa le asezi dar fetele curiosilor vor spala din truda smile.png.


Edited by iusau, 05 November 2014 - 09:10 PM.

  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 05 November 2014 - 09:47 PM

Iuliu ai perfecta dreptate asupra modalitatii de calcul,un autovehicul cu MMA 1550 nu are cum sa tracteze 2700 Kg deoarece greutatea proprie a vehiculului tragator trebuie sa fie mai mare decat MMA a remorcii din cate stiu.

 

In cazul meu sincer nu stiu unde ma incadrez;

 

Autovehicul tragator .............Touareg......................... MMA 2945, Proprie 2515..................remorcabil 3500(scrie in cartea de identitate a vehiculului)

                    remorca ..........platforma auto...................MMA 2700, Proprie   650

 

Deci in cazul meu MMA a ansamblului ar fi de 5645 Kg si as putea merge pana la 6445 Kg

 

Avand si cat BE cat si CE nu mi-am mai batut capul la care dintre ele ma incadrez.

 

PS. Banuiesc ca nu trebuie sa imi montez tahograf la Touareg.


Edited by pitesti, 05 November 2014 - 10:16 PM.

  • 0

#3 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 05 November 2014 - 10:07 PM

Iuliu ai perfecta dreptate asupra modalitatii de calcul,un autovehicul cu MMA 1550 nu are cum sa tracteze 2700 Kg deoarece greutatea proprie a vehiculului tragator trebuie sa fie mai mare decat MMA a remorcii din cate stiu.

 

In cazul meu sincer nu stiu unde ma incadrez;

 

Autovehicul tragator .............Touareg......................... MMA 2945, Proprie 2515..................remorcabil 3500(scrie in cartea de identitate a vehiculului)

                    remorca ..........platforma auto...................MMA 2700, Proprie   650

 

Deci in cazul meu MMA a ansamblului ar fi de 5645 Kg si asi putea merge pana la 6445 Kg

 

Avand si cat BE cat si CE nu mi-am mai batut capul la care dintre ele ma incadrez.

 

PS. Banuiesc ca nu trebuie sa imi montez tahograf la Touareg.

 

Cred ca se relationeaza la masa proprie a tragatorului deoarece poti tracta aceeasi MMA singur in masina goala, insa nu stiu cum se calculeaza efectiv.

Eu nu cred ca e chiar asa stransa legatura intre masa sau MMA-ul tragatorului si MMA-ul tras; de exemplu a mea are masa proprie de 1650 kg si are pe carlig cu franare 1900 kg.

La fara franare e probabil sa fie direct proportionala relatia.

 

In cazul tau, masa proprie a masinii fiind de 2515 kg ( mamaaaaa ) si MMA de 2950 de kg + MMA remorcat 3500 te duce la 6445 kg MMA total.

B-ul e exclus chiar si cu o sacosa de E-uri smile.png.

Cade clar in sarcina de C+E.

 

Referitor la tahograf, recunosc ca nu stiu cum e pe la noi cu tahograful.

Am inteles in schimb ca prin alte tari ( Germania), in momentul cand MMA-ul ansamblului depaseste 3500 kg, chiar daca transporti marfuri personale, esti obligat sa intocmesti un carnetel in care notezi momentele de condus, distantele si pauzele facute; toate trebuind sa fie in conformitate cu regulile tahografului. Daca marfurile sunt in business, esti obligat sa ai tahograf.


Edited by iusau, 05 November 2014 - 10:08 PM.

  • 0

#4 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 05 November 2014 - 10:52 PM


In cazul tau, masa proprie a masinii fiind de 2515 kg ( mamaaaaa ) si MMA de 2950 de kg + MMA remorcat 3500 te duce la 6445 kg MMA total.

B-ul e exclus chiar si cu o sacosa de E-uri smile.png.

Cade clar in sarcina de C+E.

 

Am gresit, esti in B+E :

Categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;


Edited by iusau, 05 November 2014 - 10:59 PM.

  • 0

#5 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 05 November 2014 - 11:15 PM

 

Am gresit, esti in B+E :

Categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Multumesc m-am linistit ............deci folosesc cat. BE .........inseamna ca fac economie din cat. CE......snitch.gif


  • 1

#6 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 05 November 2014 - 11:20 PM

Bogdan, ai omis un lucru, probabil omis in mod intentionat si de producator - masa utila a remorcii wink.png.

Pun pariu ca nu mai ramane mare lucru din cele 750 de kg.

 

Oricum, printr-un calcul simplu nu poti fi in legalitate cu doua atv-uri pe remorca respectiva !

Doua atv-uri = aprox 800 kg.

MMA-ul remorcii 750 kg.

 

Ceva nu suna bine oricum...750 kg cu franare nu prea am mai vazut ca nu isi are rostul...ma rog, probabil e cerere pe piata  ca multi vor "s-o ocoleasca".

Nici mie nu mi s-e potriveste in calcule ca doua ATV-uri plus remorca sa insumeze doar 750 Kg............poate doua ATV-uri foarte mici....

Sa nu uitam ca si sist. de franare si rampele cantaresc ceva.

 

Remorca de 750 Kg am eu (nu de ATV) cu sistem de franare marca Stema dar m-a dus acum 6 ani cu 1000 Ron mai mult decat cea fara franare in rest identica. 


  • 0

#7 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 06 November 2014 - 05:49 AM

Definitii

(extras din ordonanta nr. 21/2014 pentru modificarea si completarea ordonantei de urgenta a guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice)

 

- masa totala maxima autorizata – masa maxima a unui vehicul încarcat, declarata admisibila în urma omologarii de catre autoritatea competenta;

- remorca – vehiculul fara motor destinat a fi tractat de un autovehicul sau de un tractor;

- remorca usoara – remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

- semiremorca – remorca a carei masa totala maxima autorizata este preluata în parte de catre un autovehicul sau de catre un tractor

- permisele de conducere eliberate pentru categoria A sunt valabile şi pentru categoriile A1 şi A2, cele eliberate pentru categoria B sunt valabile şi pentru categoria B1, cele eliberate pentru categoria C sunt valabile şi pentru categoria C1, iar cele eliberate pentru categoria D sunt valabile şi pentru categoria D1 (completare la Art. 24.1 din lege in 2014);

- permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile şi pentru categoria Tr (tractoare), în anumite cazuri specifice (completare la Art. 24.1 din lege in 2014);

Cazurile specifice pentru care se consideră îndeplinită condiţia prevăzută mai sus pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt următoarele (completare la Art. 24.1 din lege in 2014):

a) permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg;

b )  permisul de conducere pentru categoria BE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 3.500 kg;

c) permisul de conducere pentru categoria C este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg;

d) permisul de conducere pentru categoria CE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mare de 750 kg.

 

Acum intervine Anexa nr. 1 (Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere) care nu cred ca a suferit modificari (opinie personala):

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

h) categoria C1: autovehiculul, altul decât cel din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată depăşeşte 3.500 kg, dar nu mai mare de 7.500 kg, şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afară de conducătorul auto. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

i) categoria C1E:

1. ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C1 şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;

2. ansamblurile de vehicule în care vehiculul trăgător face parte din categoria B, iar remorca sau semiremorca sa are o masă totală maximă autorizată de peste 3.500 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;

j) categoria C:

1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

k) categoria CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg;

 

Atentie !  Pentru a fi in legalitate, trebuiesc indeplinite toate conditiile punctului la care se face referire. De exemplu, punctul f) este format din toate cele trei subpuncte (1-3) ce trebuiesc indeplinite simultan, si nu optional.

 

Legea face referire la "masa totala maxima autorizata", deci nu este deloc conditionata de incarcatura transportata. Daca se aduna masele autorizate din actele masinii si a remorcii, iar suma lor depaseste limita prevazuta de lege, atunci in cazul in care conduci un astfel de ansamblu, se considera infractiune indiferent daca remorca este goala sau incarcata. Pentru constatarea acestei infractiuni politistul nu trebuie sa cantareasca ansamblul de vehicule.


Edited by pitesti, 06 November 2014 - 05:50 AM.

  • 0

#8 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 06 November 2014 - 09:41 AM

Vad ca nu intervine Horia. Probabil nu mai vrea sa auda de remorci pe forum :). El le stia bine pe astea.

 

Asa stiam si eu (cum zice Marius) ca trebuie indeplinite toate cele 3 puncte si ca nu poti conduce cu "B" remorca mai mare de 750Kg. Deci este exclus sa conduci remorca cu 2 ATV-uri cu "B".

 

Oricum ar fi trebuie mare atentie. Nu sunt sigur daca nu cumva intra la "Penal" treaba asta. Este ca si cum ai conduce fara carnet.


  • 0

#9 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 06 November 2014 - 10:52 AM


Atentie !  Pentru a fi in legalitate, trebuiesc indeplinite toate conditiile punctului la care se face referire. De exemplu, punctul f) este format din toate cele trei subpuncte (1-3) ce trebuiesc indeplinite simultan, si nu optional.

 

 

 

 

Asa stiam si eu (cum zice Marius) ca trebuie indeplinite toate cele 3 puncte si ca nu poti conduce cu "B" remorca mai mare de 750Kg. Deci este exclus sa conduci remorca cu 2 ATV-uri cu "B".

 

 

 

Gresit.

Gresit.

 

Ca sa va dati seama simplu de ce e gresit, fara alte explicatii, incercati sa satisfaceti concomitent punctele 2 si 3 de la paragraful f wink.png.

Bafta smile.png.


Edited by iusau, 06 November 2014 - 10:56 AM.

  • 0

#10 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 06 November 2014 - 11:04 AM

Vad ca nu intervine Horia. Probabil nu mai vrea sa auda de remorci pe forum smile.png. El le stia bine pe astea.

 

Oricum ar fi trebuie mare atentie. Nu sunt sigur daca nu cumva intra la "Penal" treaba asta. Este ca si cum ai conduce fara carnet.

 

Imi permit un raspuns in numele meu: nu cred ca se modifica legile fundamentale ale civilizatiei pentru ca cineva nu le intelege.

 

PS: Da, e infractiune si se lasa cu dosar penal. Eu nu stiu decat de prin legi, poate sunt altii care ne pot spune din experienta, desi sa nu uitam ca suntem in Romania...

Apropos, ati fost la vot ? video1  video2


Edited by iusau, 06 November 2014 - 11:05 AM.

  • 0

#11 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 06 November 2014 - 02:56 PM

 

Gresit.

Gresit.

 

Ca sa va dati seama simplu de ce e gresit, fara alte explicatii, incercati sa satisfaceti concomitent punctele 2 si 3 de la paragraful f wink.png.

Bafta smile.png.

 

Hai sa vedem: 

punctul 1: masina are 3.500 kg si 8+1 locuri = ok

punctul 2: masina are 3.500 kg si 8+1 locuri si atasam o remorca de 750 kg = MMA = 4.250 kg (deci, punctul 2 intra in punctul 1)

punctul 3: masina are 2.250 kg si 5 sau 7 locuri si atasam o remorca de 2.000 kg = MMA = 4.250 kg (deci, punctul 3 intra in punctul 2 care intra in punctul 1)

 

snitch.gif


  • 0

#12 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 06 November 2014 - 02:57 PM


La pct 1 nu se mentioneaza remorca, deci nu e ok

 

Daca ar fi sa satisacem cele 3 puncte insemana ca nu avem voie sa tractam nici un fel de remorca.

 Iar, asa cum spune si Iusau, pct 2 este opus pct.3. Pct 2 zice remorca max 750kg iar pct 3 peste 750.

Iar in legea veche zicea la pct 3 ansamblu 3500 kg iar remorca nu trebuie sa depaseasca greutatea proprie a vehicului tragator.

Legea, e lege nu interpretare. Ar trebui sa scrie clar in lege ca cele 3 puncte trebuiesc satisfacute simultan.

 

P.S. Marius, remorca mea are mma 1300 kg, iar eu am cat B si nu am probleme. Dar am sa merg la DPRCIV sa imi treaca la dotari optionale ale permisului pct.3


Edited by samy., 06 November 2014 - 03:07 PM.

  • 0

#13 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 06 November 2014 - 05:26 PM

Legea, intr-adevar, este lege si se aplica in intregime, nu portiuni din ea. Deci, atata timp cat punctui f) este format din trei subpuncte, pentru a satisface punctul f) trebuiesc indeplinite toate cele trei subpuncte, nu doar ce imi convine mie si ce nu.

 

Ca si masina si posesor de permis categorie B, pot sa am si sa conduc atat Peugeot Boxer cat si Dacia Logan. Ceea ce tractez dupa ele trebuia sa satisfaca ansamblul definit la punctul f). 


  • 0

#14 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 06 November 2014 - 06:59 PM

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

 

Deci reluam exemplul tau:

masina are 2.250 kg si 5 sau 7 locuri si atasam o remorca de 2.000 kg

Da intra la pct 3

Pct 3 nu mai intra in pct 2 ca nu are cum pentru ca MMA depaseste 750 KG si nu mai intra nici in pct 1 ca nu a intrat in pct 2 si la pct 1 nu zice nimic de remorca.

Si nici nu am de gand sa deconectez remorca in fata agentului ca sa intre la pct 1

 

Concluzie:

D-aia sunt puncte ca sa te poti incadra separat, altfel ar fi pus virgula.


Edited by samy., 06 November 2014 - 07:00 PM.

  • 0

#15 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 06 November 2014 - 07:57 PM

Atatea am citit acuma despre remorci si credeam ca imi este suficient ceea ce stiam deja.
Dupa ce s-au repetat articolele aici eu am ajuns la o concluzie: ca si ansamblu format dintr-o masina tragatoare a carei sofer esti tu, la care atasezi o remorca trebuie sa indeplineasca UNA din acele 3 situatii, deoarece este imposibil sa le indeplinesti pe toate atata timp cat se contrazic. Asta inseamna ca in oricare din situatiile date mai sus te regasesti inseamna ca respecti legea.

Acum vine o intrebare logica: din exemplul dat de samy, daca masina lui (si sunt multe modele) poate trage remorca cu MMA 1300 kg, de ce nu ai putea pune pe acea remorca 2 atv-uri? Te incadrezi in 3,5 tone MMA, se poate conduce cu cat B.

 

Raspund tot eu: ca nu prea gasesti remorca cu MMA de 1300 kg si sa aibe o latime mai mare de 1.6 m blushing.gif


Edited by dr.crinel, 06 November 2014 - 08:11 PM.

  • 0

#16 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 06 November 2014 - 08:40 PM

Acum vine o intrebare logica: din exemplul dat de samy, daca masina lui (si sunt multe modele) poate trage remorca cu MMA 1300 kg, de ce nu ai putea pune pe acea remorca 2 atv-uri? Te incadrezi in 3,5 tone MMA, se poate conduce cu cat B.

 

Pai cred ca este putin cam riscant sa transporti doua ATV-uri in aceste conditii deoarece poti sa nimeresti si intr-un filtru ARR si daca se cantareste ansamblul, poate sa nu iasa bine.

Ar mai fi si posibilitatea ca politistul sa ceara taloanele ATV-urilor si sa inceapa sa calculeze incarcatura + MMA a ansamblului. Si daca da cu virgula, se blocheaza tot sistemul.


  • 0

#17 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 06 November 2014 - 08:55 PM

Pai 2 atv cantaresc 880 kg + remorca  360 kg cazul meu esti sub MMA, deci nu greutatea ar fi problema. Problema este unde le pun., poate unul peste celalat ca remorca are 2,5 m lungime si 1,5 latime

Platformele lungi de peste 4 metri au de obicei MMA 2500 kg si nu le poti tracta cu masini din cat B fara sa sari de 4250 kg. Aici intervine cat B+E.

Pa taloane scrie capacitatea maxima de tractare pentru remorci cu sau fara frana.


Edited by samy., 06 November 2014 - 08:58 PM.

  • 0

#18 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 06 November 2014 - 08:56 PM

Marius, m-am "inervat" cu greutatea smile.png)

 

Daca s-ar gasi remorca cu MMA 2000 kg, cu dispozitiv de franare si cu dimensiuni potrivite (minim L=300 cm / l= 200 cm) nu inteleg care ar putea fi impedimentul.

 

=> masina cu MMA de pana in 2.25t + o remorca cu MMA 2000 kg = incadrarea in cele maxim 4250 kg

 

Acum cu remorca: o remorca cu MMA de 2000 kg, pe langa greutatea ei, mai adaugam greutatea atv-urilor nu s-ar incadra la punctul 3?

 

Exemplu de remorca/trailer: http://www.trailerma...RT-AUTOTURISME/


Edited by dr.crinel, 06 November 2014 - 09:19 PM.

  • 0

#19 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 06 November 2014 - 08:59 PM

Legea, intr-adevar, este lege si se aplica in intregime, nu portiuni din ea. Deci, atata timp cat punctui f) este format din trei subpuncte, pentru a satisface punctul f) trebuiesc indeplinite toate cele trei subpuncte, nu doar ce imi convine mie si ce nu.

 

Ca si masina si posesor de permis categorie B, pot sa am si sa conduc atat Peugeot Boxer cat si Dacia Logan. Ceea ce tractez dupa ele trebuia sa satisfaca ansamblul definit la punctul f). 

 

Tu incepi sa imi aduci aminte de cineva.

Norocul tau e ca intre timp un baiat bun m-a invatat ceva: "cand e clar ca nu ai sanse de reusita, nu-ti mai bate capul".

 

:hi:


  • 0

#20 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 06 November 2014 - 09:58 PM

Va rog continuati aici daca considerati.

 

Eram deja mult off topic dincolo.

 

Distractie placuta.


  • 1




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto