Jump to content



Photo

Eternul Sfat Pentru Achizitionarea Unui Atv.


  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#21 Paul

Paul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1
  • Nume real:Paul
  • Telefon:0729934401
  • Marca ATV: Arctic Cat rosu ca focul
  • Numar ATV:B-11-WKW

Posted 13 December 2014 - 12:18 PM

Am avut chiar aici pe forum persoane foarte multumite de dinli 450cc cu motoare Fuji Japonia.....si crede-ma ca dinli este net superior oricarui linhai.


  • 0

#22 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 13 December 2014 - 12:19 PM

Banii trebuie sa circule, chiar daca unii vor plange dupa ei. Daca omu insista, cu ce va deranjeaza daca va umple dupa asta rubrica de probleme ? 

Ce nu sunt eu lamurit, e cum de mai sunt colegi de forum care sa laude acele gunoaie cu 4 roti care sunt numite ATV-uri ? Ati vazut in realitate asa ceva, sau doar poze pe situl celor care le vand si comentarii de la cei care le folosesc si "nu au probleme" ?

Eu trec peste unul din ala doar daca ma cracanez mai tare, iar ca sa stau pe el trebuie sa ma asez ca pe o buda turceasca sau pe un calut de lemn pentru copii.

Nu am facut imprudenta inca sa ma asez pe el ca il faceam bucati si-mi faceam telescopul supozitor, dar imi imaginez ca daca ar mai merge dupa ce ma sui eu pe el, cam ce ar pocni cand ii dau primu deget in aceleratie. Prin aburd sa zicem ca jidodia s-ar urni intreaga, as pune pariu ca dupa 15 minute maxim de joaca cu asa ceva, eu stric orice atv din asta doar incercand sa urc un delusor cu el fara sa-l izbesc de nimic.


  • 0

#23 Paul

Paul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1
  • Nume real:Paul
  • Telefon:0729934401
  • Marca ATV: Arctic Cat rosu ca focul
  • Numar ATV:B-11-WKW

Posted 13 December 2014 - 12:50 PM

voi cred ca aveti ceva cu Dinli.....


  • 0

#24 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 December 2014 - 01:03 PM

Nu avem nimic impotriva lui Dinli , doar ca in ultimii ani nu s-a auzit nimic pozitiv despre aceasta marca. Poate pe vremea ta cand erai activ.........

Doresc doar ca te intreb de ce oare sunt destui, inclusiv tu care am dat o groaza de bani pe ATV-uri scumpe daca acelasi lucru se poate face cu cele no name.(aici nu ma refer la dinli).

Dinli este totusi macar o marca dar nu o consider deasupra Linhai-ului.

Ai avut personal Dinli ,sau cineva din grupul vostru si s-a putut tine bine de restul echipei ?


  • 0

#25 Paul

Paul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1
  • Nume real:Paul
  • Telefon:0729934401
  • Marca ATV: Arctic Cat rosu ca focul
  • Numar ATV:B-11-WKW

Posted 13 December 2014 - 01:13 PM

Ochiosu un vechi membru iesea mereu cu noi si cu toate ca avea 2x4 si 450cc pret de nou aproximativ 7000 euro facea fata cu brio.....cat despre calitate Dinli intrebati orice vechi dealer atv sau aruncati o privire pe youtube si o sa ramaneti surprinsi.


apropo ati fost la parada de 1 decembrie 2014?...toate atv-urile prezentate de armata Romana sunt no name Dinli.
  • 0

#26 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 13 December 2014 - 02:23 PM

Paul, dar de statii Motorola cumparate la 20 de ori mai mult decat faceau, de Loganul de 70.000 EUR, de masini off road la Politia de frontiera la care costau mai mult service-ul in 3 ani decat ele, de cele mai scumpe autostrazi din lume sau alte manarii facute de conducatorii nostri tu nu ai auzit nimic ?

Faptul ca au defilat cu Dinli sau cu Duster transformat in masina de lupta, e unul din multele exemple de cat de penibili sunt cei corupti ce iau decizii in achizitia lor, nu demonstreaza deloc ca ele ar fi bune, sungurul criteriu in achizitia lor e SPAGA MAI MARE !! Peste cativa ani, va veni vremea sa dea si ei explicatii la DNA de ce o oratania din aia a costat mai mult cu 10.000 EUR decat face. Si te asigur ca de faptul ca 95 % din ele vor fi distruse dupa primul an nu va interesa pe nimeni. 


  • 1

#27 Paul

Paul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1
  • Nume real:Paul
  • Telefon:0729934401
  • Marca ATV: Arctic Cat rosu ca focul
  • Numar ATV:B-11-WKW

Posted 13 December 2014 - 03:31 PM

Buna ziua sau seara, dupa cum este cazul.

 

Dispun de un buget de 500-600 euro maxim.

 

Imi trebuie un ATV pentru a merge pe unul (sau pe mai multe) drumuri forestiere ale unui munte.

 

Am vazut pe internet o sumedenie de oferte pe tot felul de site-uri, cu ATV-uri de 125cc noi, cu preturi cuprinse intre 400 si 600 euro, toate chinezesti presupun. Exemplu: http://www.vandatv.com/page6.html

 

Mentionez ca am 1.70m inaltime, 70 kg, si doresc un ATV macar mediu, deci nu unul din acelea mici pentru copii. ATV-ul trebuie sa ma care in carca doar pe mine insotit de un rucsac, pe pante de maxim 30-40 de grade. Nu ma intereseaza viteza.

 

In banii acestia ce mi-ati recomanda ?

sau poti sa mai pui cateva sute si iti iei un Suzuki LTZ400 .....ex.http://olx.ro/oferta...html#f2ac90871c


  • 0

#28 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 December 2014 - 03:48 PM

Asta macar est eun Suzuki chiar daca este Quad. Am vazut Quaduri care s-au descurcat foarte bine si in teren accidentat, chiar surprinzator de bine.

Dar vezi se trece de suma aceea de 1000 euro in care multi viseaza sa isi ia cine stie ce la un pret derizoriu pentru acest hobby.

 

Consider ca vina acestor discutii care apar ,se datoreaza acelora care promoveaza din punct de vedere comercial acele asa zise ATV-uri de 500-600 euro "fabricate in germania" cu consum de 3% piratand denumirile marcilor de ATV adevarate.

Din poze de cele mai multe ori nu se obsearva dimensiunea  mica a acestora neexistand o unitate etalon de comparatie.

Cati nu le-au dat foc sau abandonat pur si simplu in padure dupa ce au vazut ce teapa si au luat.

 

Paul tu ce ATV ai in dotare ,cel din avatar sau altceva?


  • 0

#29 Paul

Paul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1
  • Nume real:Paul
  • Telefon:0729934401
  • Marca ATV: Arctic Cat rosu ca focul
  • Numar ATV:B-11-WKW

Posted 13 December 2014 - 03:59 PM

acum am un suzuki ltz pe care vreau sa-l schimb cu un Dinli 450cc .....deh imi place cross-ul.


  • 0

#30 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 December 2014 - 08:35 PM

Cred ca nimeni nu are o problema cu Dinli. Toti ne dorim cele mai bune ATV-uri dar sa ne incadram in buget. Ca ne-a cerut un sfat si noi ne-am exprimat opiniile, nu inseamna ca nu suntem bine intentionati cu el. Decizia este a lui si ne-ar bucura sa ne-o impartaseasca si noua. 

 

Dupa cum am vazut cu totii, cei care au venit si au cerut pareri despre ATV-uri marca "escu" au uitat sa mai posteze ceva aici. Si am o parere (neconfirmata) ca au cumparat "escu" si ca s-au ars. De aceea nu au mai revenit nici macar sa ne spuna din experienta lor, asa cum si noi toti le-am spus din experientele noastre. Probabil le este rusine, desi nu ar trebui.


  • 0

#31 Critical Point

Critical Point

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Nume real:SM
  • Telefon:0746999111
  • Marca ATV:Honda

Posted 13 December 2014 - 08:46 PM

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

 

Vreau sa intelegeti la ce imi trebuie mie ATV. Locuiesc in Campulung Moldovenesc, acolo unde sunt muntii Rarau si Giumalau. Sunt pasionat de fotografie, time-lapse-uri, filmari, lucruri de acest gen. Pur si simplu, am nevoie de un mijloc de transport pentru a ajunge spre exemplu pe muntele Rarau prin a merge pe un drum forestier relativ bun, partial asfaltat, lat, fara pante prea abrupte, drum ce cred sa aiba maxim 8 km. In principiu la asta mi-ar folosi un ATV, ma sui pe el, ma duc pe Rarau, iar acolo ma invart in una - doua locatii (tot mergand pe niste drumusoare). Deci nu ma intereseaza off-roadul, mersul prin padure, lucruri extreme, ci doar pur si simplu sa pot ajunge lejer pe Rarau, eu neavand carnet de conducere (neavand nici dispozitia neceasa momentan pentru a-l obtine).

 

Deisgur, acelasi lucru l-as putea obtine daca ar fi sa-mi construiesc o bicicleta electrica cu motor de 1000W si baterie de 48v. Cred ca as putea parcurge acest traseu dus-intors fara probleme avand in vedere ca o astfel de configuratie ar avea o autonomie de 50-60 km, iar eu avand nevoie de 15-20 km maxim. Ma gandeam la ATV deoarece na, are 4 roti, stabilitate, puteam sa cobor traseul in toiul noptii, erau niste avantaje fata de un mountain bike motorizat. Insa si mountain bike-ul motorizat prezinta unele avantaje fata de ATV, iar cel mai mare este faptul ca poti circula cu el pe oriunde (inclusiv pe trotuar), iar al doilea avantaj major ar fi ca neavand prea multe parti in miscare, automat nu prea este ce sa se strice.


Edited by Critical Point, 13 December 2014 - 08:55 PM.

  • 0

#32 Critical Point

Critical Point

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Nume real:SM
  • Telefon:0746999111
  • Marca ATV:Honda

Posted 13 December 2014 - 09:01 PM

Momentan, din ce am vazut pe aici, tind sa inclin catre varianta cu mountain bike-ul motorizat deoarece ma tem de perspectiva aparitiei problemelor tehnice la un eventual ATV / Quad / jucarie. Desigur, teoretic jucariile acela noi sunt in garantie 2 ani, insa nu stiu cat de serioasa este o astfel de garantie.

 

Pacat ca nu sunt persoane pe aici ce sa impartaseasca din experienta lor cu asemenea "ATV-uri". Ma gandesc totusi ca avand in vedere ca sunt noi si dispun de garantie, chiar daca s-au stricat, poate ca nu a fost chiar asa de rau. Insa cata vreme nimeni nu-mi poate confirma asta, nu cred ca ma voi baga la asemenea jucarii. Momentan inclin 75% catre varianta cu montain bike-ul motorizat.


Edited by Critical Point, 13 December 2014 - 09:07 PM.

  • 0

#33 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 December 2014 - 09:18 PM

Este importanta precizarea ta ca nu ai permis de conducere. Pentru a merge cu ATV-ul iti trebuie permis de conducere. Deci, toata dorinta ta de a conduce ATV este infranta tot de tine.

 

Probabil o bicicleta este mai buna, iar o bicicleta buna probabil costa cat o tentativa de atv de care am discutat.

 

Spui ca esti pasionat de fotografie. Ne incanti si noua privirile cu cateva capturi facute de tine? Ne-ar face mare placere sa privim si noi prin ochii tai. 

 

thumbsup.gif


  • 0

#34 Critical Point

Critical Point

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Nume real:SM
  • Telefon:0746999111
  • Marca ATV:Honda

Posted 13 December 2014 - 09:29 PM

Din cate am inteles se poate conduce si fara permis cata vreme nu se merge pe drumuri publice. Nu cred ca ar fi fost asta o problema prea mare. Insa asa gandesc si eu, ca o bicicleta motorizata buna o scot cu ~1000 de euro, pe cand aceasi suma data pe un "ATV", cel mai probabil sunt doar bani aruncati pe fereastra.

 

Desigur ca va pot arata:

 

Raraul, primul clip vazut de la departare, apoi in urmatoarele doua chiar pe varful Raraului la statia radio:

https://www.youtube.com/watch?v=6xU8HFFTAKY&list=UUtkGk9weBC3KBFQEFlcLpCw&index=3


Edited by Critical Point, 13 December 2014 - 09:30 PM.

  • 2

#35 Critical Point

Critical Point

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Nume real:SM
  • Telefon:0746999111
  • Marca ATV:Honda

Posted 13 December 2014 - 09:42 PM

In aceasta scurta secventa puteti vedea cam pe unde se poate merge spre Rarau (este muntele din partea stanga ce se vede in departare). Aici eram pe varful unui deal destul de abrupt, insa exista traseu pe langa el ce duce spre Rarau iar pentru un ATV cred ca ar fi un traseu foarte frumos.

 


  • 0

#36 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 December 2014 - 09:43 PM

Foarte frumos! Extraordinar! Mie mi-ai inseninat seara asta. Imi place foarte mult. Felicitari!

 

Parerea mea: strange bani si cumpara-ti un ATV bun. Ai munti de cucerit si peisaje extraordinare de aratat. Sa ne incluzi si pe noi.


Edited by pitesti, 13 December 2014 - 09:48 PM.
completare

  • 0

#37 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 December 2014 - 09:52 PM

Multumim pentru imagini. 

Ma bucur ca ai inteles de fapt principala ideie: decat sa arunci o suma de bani pe un ATV prost mai bine de aceeasi bani poti avea o bicicleta adevarata poate chiar motorizata.

 

Pentru faptul ca ne-am ostenit si contrazis intre noi pe ideea lansata de tine ,singura multumire pentru noi toti ar fi sa ne tii la curent cu decizia ta finala si sa ne prezinti si noua ce iti vei achizitiona orice ar fi ,chiar de ar fi bicicleta care nu tine de ideia forumului nostru.


  • 0

#38 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 December 2014 - 10:01 PM

Am postat chiar in acelasi timp cu voi amandoi.

Ulterior am vazut filmuletul cu dealurile si acele minunate peisaje ,rectific ideea mea anterioara subscriind la ideia lui Marius (pitesti).

Mai aduna ceva bani ca ai munti de cucerit. Parca se preteaza totusi mai bine pentru varianta ATV.


  • 0

#39 Critical Point

Critical Point

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Nume real:SM
  • Telefon:0746999111
  • Marca ATV:Honda

Posted 13 December 2014 - 10:12 PM

Multumesc frumos pentru aprecieri.

 

Intr-adevar, aici sunt foarte multe locuri de explorat, peisaje fantastice, drumuri forestiere cu peisaje ca in povesti, si nu doar unul - doua. Probabil ca ati auzit cu totii de mica statiunea turistica Vatra Dornei, insa ceea ce probabil ca putini cunoasteti, este faptul ca adevarata statiune turistica din zona este Campulung Moldovenesc, ce este doar la 40 de km distanta. Din pacate statul nu investeste mai nimic aici, pe cand la Vatra Dornei este deja totul facut, motiv pentru care oamenii stiu mai mult de Vatra Dornei, insa aici sunt mult mai multe de explorat si e totul la o cu totul alta scara. Daca vreodata aveti drum prin zona, nu ezitati sa vizitati, credeti-ma aveti ce vizita aici. Eu sunt venit in Campulung de acum 12 ani din orasul Suceava, iar de atunci ma simt ca intr-un basm aici. Sa locuiesti 20 si ceva de ani la bloc, printre betoane, intr-un oras aglomerat si poluat, si sa vii apoi aici, e un contrast fantastic. Aici este intr-adevar paradisul pentru cineva pasionat de ATV-uri si drumetii.

 

De exemplu asta vad de la geamul meu in fiecare zi (ce se vede in departare nu este un munte "chelit" de mafia lemnului ci de o mini tornada cu un an inainte sa vin eu in acest oras):

 

Poate candva voi putea da 5000 de euro pe un ATV, insa deocamdata sunt consumat de cealalta pasiune a mea ce este cel putin la fel de costisitoare daca nu cumva si mai: camere, obiective, etc.


Edited by Critical Point, 13 December 2014 - 10:17 PM.

  • 0

#40 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 13 December 2014 - 10:24 PM

Foarte frumos! Extraordinar! Mie mi-ai inseninat seara asta. Imi place foarte mult. Felicitari!

 

Parerea mea: strange bani si cumpara-ti un ATV bun. Ai munti de cucerit si peisaje extraordinare de aratat. Sa ne incluzi si pe noi.

Marius, cine anume ti-a inseninat seara? Critical Point sau clipul? :))

 

Draga SM, sau Critical Point,

Cred ca in toate cele scrise mai sus colegii au incercat cu rabdare sa iti raspunda la unele intrebari puse de catre tine.

Insa poate noi, fiind mai fixisti si poate "prea legali" ti-am recomanda sa detii un permis de conducere pentru siguranta ta si pentru ceilalti participanti la trafic (fie si o strutocamila). Ti-am recomanda un echipament de protectie minim si nu in ultimul rand sa nu faci greseala sa iti cumperi acele prostii, acele pierdere de bani numite ATV-uri cu motor HONDA.

 

Nu o sa te poti baza pe el nici macar pentru 500 m, nici nu poti sa iti dai seama cat e de mic. Vad aproape saptamanal expus pe la porti de vanzare "Hummer-uri" de 150 cmc. E ca si cum maine ti-ai lua un obiectiv de zoom super tare si il scapi de pe o stanca. Asa ai face si cu acel Motor Honda.

 

Alegerea e strict a ta, dar daca reusesti ca tii in piept pasiunea cu aparatele foto sa fi foarte linistit ca si pasiunea cu atv-uri e costisitoare.

 

Incearca sa alegi o marca cat de cat cunoscuta si cu acte, dar daca ajungem la acte, nu ai permis si iar nu e bine, cel putin din punctul meu de vedere. 

 

Seara faina!


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto