Jump to content



Photo

Drumuri Publice


  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#41 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 September 2017 - 12:25 PM

Avem asa:

 

"Pe autostrazi este interzisa circulatia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depasite, fara autorizatie speciala de transport eliberata de administratorul drumului public, conform reglementarilor in vigoare, a vehiculelor cu tractiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau impinse cu mana, a bicicletelor si mopedelor, a tractoarelor si masinilor autopropulsate pentru lucrari agricole, precum si a vehiculelor care, prin constructie sau din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h."

 

Acum, in functie de ceea ce scrie in talonul tau, poti circula. Sau nu. Dar sa mergi pe autostrada cu 70 km/h si sa bulversezi tot traficul, mie personal nu imi surade ideea.

Discutia poate merge in orice directie, ca este la fel ca si cea cu tobele sport. Tine de fiecare in a da dovada de entuziasm si sa mearga pe orice drum cu atv-ul.

 

Definitia autostrazii este: drum national de mare capacitate si viteza, semnalizat special, rezervat exclusiv circulatiei autovehiculelor care nu servesc proprietati riverane, avand cel putin doua benzi de circulatie pe sens si banda de urgenta, intersectii denivelate si accese limitate, intrarea si iesirea fiind permise numai prin locuri special amenajate.

 

Probabil, punand niste anvelope de strada, mersul cu atv-ul pe autostrada este distractiv. Asa cum am mai spus, nu este pentru mine si nici nu sustin mersul pe autostrazi cu atv-urile.


  • 0

#42 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 29 September 2017 - 12:45 PM

Perfect de acord cu tine. Însă în talon la mine scrie motociclu viteza maxima fiind de 90 deci practic ma pot deplasa cu viteză la care se deplasează si tirurile făcând excepție de motor ca se duce dracu. O sa mai atașeze un print screen ca sa nu stau sa mai scriu. Din ceea ce reiese acolo eu inteleg ca pot intra si pe autostrada desi iti dai seama ca nu sunt nebun sa merg de la CT LA B pe autostrada. Discutia era ca fapt divers si vroiam sa stiu clar ce reglementări sunt la circulația pe drumurile publice a atv urilor.
Nu pot atașa asa ca dau copy paste la ceea ce ai scris tu cu ceva timp în urmă



din Noul Cod Rutier, 2013:

 

- autovehicul - orice vehicul echipat, prin constructie, cu un motor cu propulsie, in scopul deplasarii pe drum. Mopedele, troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule.


 1.2. motociclu - autovehicul, în general cu doua roti amplasate într-un plan longitudinal vertical, cu suporti sau platforma pentru sprijinirea picioarelor; poate avea şi atas sau doua roti spate laterale simetrice. În cazuri speciale, poate avea şi patru roti. El poate tracta o remorca.


1.7. Categoria L7e - Cvadricicluri, respectiv autovehicule cu patru roti, altele decât cvadriciclurile uşoare, având masa proprie de cel mult 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrica, şi echipate cu un motor a cărui putere maxima neta este de cel mult 15 kW. Aceste vehicule trebuie să corespundă condiţiilor tehnice aplicabile mototriciclurilor din categoria L5e, cu excepţia cazurilor când prin condiţiile tehnice existente se prevede altfel.


Precizez ca la mine în carte scrie motociclu L7e



Deci pot pătrunde si pe autostrada cu el

Edited by epuref, 29 September 2017 - 12:51 PM.

  • 0

#43 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 29 September 2017 - 03:31 PM

Hmmm, interesant.
Cum se incadreaza quad-urile, care prin definitie ne afuma si ne lasa de caruta?
  • 0

#44 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 29 September 2017 - 04:23 PM

Depinde ce scrie pe taloanele respective. Eu am facut precizarea la ce scrie pe al meu si dpdv legal am acest drept
  • 0

#45 FloFlorin

FloFlorin

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 44 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0726042066
  • Marca ATV:Yamaha YFZ 450

Posted 30 September 2017 - 04:50 PM

Pe mine ma bate un gand sa fac Cta-Buc cu quadu, cred ca daca merg cu 80-90 constant si ceva opriri nu ar trebui sa fie probleme,sper :)


  • 0

#46 epuref

epuref

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:Samsung note 8
  • Marca ATV:CF Moto 520L Eps
  • Numar ATV:CT69EPR

Posted 30 September 2017 - 06:51 PM

Eu azi am facut cu el 150 km cu 3 opriri de poze nu mai mult de 5 minute un pic obositor bine dar nici nu am mers mai mult de 50 tinand cont ca e in rodaj

Edited by epuref, 30 September 2017 - 06:52 PM.

  • 0

#47 FloFlorin

FloFlorin

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 44 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0726042066
  • Marca ATV:Yamaha YFZ 450

Posted 01 October 2017 - 09:18 PM

Eu azi am facut cu el 150 km cu 3 opriri de poze nu mai mult de 5 minute un pic obositor bine dar nici nu am mers mai mult de 50 tinand cont ca e in rodaj

 thumbsup.gif thumbsup.gif  Bine ca tii cont de rodaj, este foarte important!
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto