Jump to content



Photo

Inmatriculare Pls Help


  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1 jimmy bones

jimmy bones

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:jimmy
  • Telefon:728184101
  • Marca ATV:BOMBARDIER
  • Numar ATV:INCA NU AM NR

Posted 07 November 2007 - 10:13 AM

Am si eu o intrebare poate ma poate ajuta cineva aici nu la pol ideea e k am luat un bombardier sh si nu are numere dar am factura carte de identitate deci cam ce trebuie sa fac si in ce ordine k sunt derutat asta dak ma puteti ajuta acum k vreau k sambata sa ma duc la pol dar vreau sa stiu exact unde trebuie sa ma duc si cu c acte
mersi tabletalk.gif rolleyes.gif
  • 0

#2 alx

alx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 90 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Alex POPESCU
  • Telefon:numai in privat
  • Marca ATV:Linhai LC7 Muddy 4x4

Posted 07 November 2007 - 10:23 AM

1. te rog scrie frumos si ingrijit. Mie mi-a fost foarte greu sa iti citesc postul.

2. pt intrebari de genul asta, generale, cel mai bine e sa cauti pe google. Se poate accesa la adresa www.google.ro si introduci 1-2 cuvinte care sa reprezinte intrebarea ta, cum ar fi: inmatriculare auto; inmatriculare moto, etc.

Vei gasi cu siguranta muuuuult mai multe raspunsuri decat ai nevoie.
  • 0

#3 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 07 November 2007 - 10:35 AM

1. Vizita la RAR pentru identificare

2. Completare fisa inmatriculare la un centru XEROX/tehnoredactare

3. cu fisa de inmatriculare mergi la administratia financiara sa ti-o vizeze si sa te ia in evidenta ca proprietar;

4. RCA, parca OMNIASIG are suma cea mai mica!

5. la politie comanzi numere preferentiale, le platesti! Mai platesti contravaloarea talon si inca o taxa catre primarie si astepti maxim 24 ore!

Doar atat!

Sau pentru numere provizorii dai o fuga direct la politie cu toate actele primite de la fostul proprietar si obtii intr-o ora numere provizorii valabile 30 zile! Costa cam 100Ron! In cele 30 zile ai timp sa faci punctele 1-5!
  • 0

#4 jimmy bones

jimmy bones

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:jimmy
  • Telefon:728184101
  • Marca ATV:BOMBARDIER
  • Numar ATV:INCA NU AM NR

Posted 07 November 2007 - 11:24 AM

QUOTE (alx @ Nov 7 2007, 10:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
1. te rog scrie frumos si ingrijit. Mie mi-a fost foarte greu sa iti citesc postul.

2. pt intrebari de genul asta, generale, cel mai bine e sa cauti pe google. Se poate accesa la adresa www.google.ro si introduci 1-2 cuvinte care sa reprezinte intrebarea ta, cum ar fi: inmatriculare auto; inmatriculare moto, etc.

Vei gasi cu siguranta muuuuult mai multe raspunsuri decat ai nevoie.

Mersi mult pt ajutorul tau extraordinar , apropo sti vorba aia spusa de Caragiale...aia cu "AMICE...." daca vrei sa te bagi in seama abtine-te nu ajuti pe nimeni
MERSI FORTE!

Edited by jimmy bones, 07 November 2007 - 11:35 AM.

  • 0

#5 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 07 November 2007 - 11:40 AM

Daca erai atent la topicurile de la Legislatie vedeai imediat ce te intereseaza!
Si are dreptate cu limbajul, te rog nu persevera cu limbajul de mirc ca n-o sa te inteleaga si n-o sa te mai vada nimeni! thumbdown.gif

Edited by revo, 07 November 2007 - 11:42 AM.

  • 0

#6 jimmy bones

jimmy bones

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:jimmy
  • Telefon:728184101
  • Marca ATV:BOMBARDIER
  • Numar ATV:INCA NU AM NR

Posted 07 November 2007 - 12:05 PM

QUOTE (revo @ Nov 7 2007, 11:40 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Daca erai atent la topicurile de la Legislatie vedeai imediat ce te intereseaza!
Si are dreptate cu limbajul, te rog nu persevera cu limbajul de mirc ca n-o sa te inteleaga si n-o sa te mai vada nimeni! thumbdown.gif

Bine am inteles suntem un neam de poIeti, oricum daca imi comand numere rosii pot merge fara ITP ?
  • 0

#7 bancaru

bancaru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 426 posts
  • Gender:Male
  • Location:Campina
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0766233213
  • Marca ATV:Suzuki KQ
  • Numar ATV:tip C

Posted 07 November 2007 - 04:21 PM

[quote name='jimmy bones' date='Nov 7 2007, 12:05 PM' post='13964']

NU vei obtine numere rosii fara ITP.Asta dpdv legal,poate cu pile se poate,doar traim inRO unde e posibil orice.Bafta!!
  • 0

#8 Alexx

Alexx

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:-
  • Nume real:Alexandru P.
  • Telefon:744440774
  • Marca ATV:Suzuki Eiger 4x4
  • Numar ATV:PH 39 ... - mai conteaza?...ca e galben?

Posted 07 November 2007 - 04:47 PM

in momentul in care soliciti numere rosii cei de la politie nu te intreaba de nimic altceva decat taxele de nr rosii platite la CEC si financiar, de asig pe 30 zile, de cerere de nr rosii, CI si banii pentru "table"


daca va intrebati de unde stiu ca nu trebuie ITP......am facut-o de 3 ori (maximum de "ori" de care poti dispune)


hi.gif
Alex
  • 0

#9 bancaru

bancaru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 426 posts
  • Gender:Male
  • Location:Campina
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0766233213
  • Marca ATV:Suzuki KQ
  • Numar ATV:tip C

Posted 07 November 2007 - 07:15 PM

In cazul tau este altceva,atv nou si se elibereaza nr rosii ptr efectuarea RAR cel putin asa zic ei,dar daca atv ul sau alt auto este deja inmatriculat si urmeaza sa fie schimbat propietarul nu se mai face radiere deci nu se mai elibereaza nr rosii. noul propiatar trebuie sa se duca la ghiseu cu toate actele necesare inmatricularii respectiv inclusiv TAXE si RCA platite pe numele noului propietar si vechile nr de inmatriculare.
  • 0

#10 berzelius

berzelius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:razvan
  • Telefon:720505050
  • Marca ATV:CF MOTO 500 A
  • Numar ATV:B 86 TSC

Posted 07 November 2007 - 07:56 PM

Frate da ce se supara unii ca le spune cineva adevarul, in loc sa bage la cap si sa nu mai faca ei se gandesc la Caragiale.

daca este adus de afara sau nu a mai fost inscris poti avea numere rosii si nu este nevoie de ITP daca este inscris nu poti avea numere rosii trebuie direct reinmatriculat fara radiere. Fa ITP undeva inainte sa mergi la identificare la RAR pentru ca poti face asta la orice statie care face moto.

Bafta ca ai nevoie, eu de cateori ajung acolo la ghisee am tot felul de probleme inchipuite si neinchipuite. Dar le-am depasit de fiecare data cu nervii de riguare.
  • 0

#11 jimmy bones

jimmy bones

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:jimmy
  • Telefon:728184101
  • Marca ATV:BOMBARDIER
  • Numar ATV:INCA NU AM NR

Posted 08 November 2007 - 09:26 AM

QUOTE (berzelius @ Nov 7 2007, 07:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Frate da ce se supara unii ca le spune cineva adevarul, in loc sa bage la cap si sa nu mai faca ei se gandesc la Caragiale.

daca este adus de afara sau nu a mai fost inscris poti avea numere rosii si nu este nevoie de ITP daca este inscris nu poti avea numere rosii trebuie direct reinmatriculat fara radiere. Fa ITP undeva inainte sa mergi la identificare la RAR pentru ca poti face asta la orice statie care face moto.

Bafta ca ai nevoie, eu de cateori ajung acolo la ghisee am tot felul de probleme inchipuite si neinchipuite. Dar le-am depasit de fiecare data cu nervii de riguare.

este luat din Romania , dar marea problema este ca persoana de la care l-am luat la avut cumparat in leasing si dupa ce a terminat leasingul nu l-a mai inmatriculat, nu a mai facut nici un act
Ideea este ca ITP-ul trebuie scris in talon, eu nu am talon(asta e marea mea dilema)
Oricum mersi pt ajutor si sa-ti raspund la intrebare:ma supar cand se mai trezeste cate unu sa se bage in seama aiurea fara sa ajute doar sa faca si posturi de sa creasca si el,asta este motivul.Iar in legatura cu scrisul a fost un scris prescurtat pt ca eram pe fuga (intrase seful la mine in birou) , deci hai sa nu ne mai bagam aiurea si sa scriem daca putem sa ajutam acea persoana nu sa-i dam raspuns "cauta pe google"ca nu sunt atat de idiot sa nu stiu asta , vroiam informatii de la voi !
Oricum imi pare rau daca nu mi-ati inteles limbajul de "mirc" , o sa fiu mai atent pe viitor!

Edited by jimmy bones, 08 November 2007 - 09:45 AM.

  • 0

#12 divizia

divizia

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:bobi
  • Telefon:0731.453.812
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4
  • Numar ATV:B-66-WFE

Posted 12 November 2007 - 06:29 PM

Relax, ai grija sa ceri la CEC taxa inmatriculare moto (e mai ieftina si asta iti trebuie).

E ATV-ul de la Brasov?

Daca da , poate sti si de celelalte bombardiere de 330 in ce stare sunt si-mi dai si mie un sfat daca merita sau nu.

Edited by divizia, 12 November 2007 - 06:31 PM.

  • 0

#13 sebaabes

sebaabes

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Gender:Male
  • Location:Michigan, USA
  • Nume real:seba
  • Telefon:5865491456
  • Marca ATV:yamaha raptor 660
  • Numar ATV:nu am

Posted 10 January 2008 - 05:55 AM

poate sa ma lamureasca careva si pe mine va rog ?
daca aduc in tzara un atv inmatriculat in statele unite pot sa il inmatriculez in Romania?
daca nu macar pot circula cu numerele din state?

Multzumesc !!
  • 0

#14 Brio

Brio

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUC/TGV/ Busteni
  • Interests:Computers, Cars,
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:07450789558
  • Marca ATV:Linhai Muddy
  • Numar ATV:1

Posted 11 January 2008 - 05:02 PM

1 cred ca poti circula cu cele de state

2 nu cred ca poti sa il inmatriculezi ca america are alte reguli de omologare la vehicule decat romania

@ jimmy
asigura-te ca e terminat leassingul
in rest nu pot sa te ajut pentru ca nu am fost in ac. situatie
  • 0

#15 sebaabes

sebaabes

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Gender:Male
  • Location:Michigan, USA
  • Nume real:seba
  • Telefon:5865491456
  • Marca ATV:yamaha raptor 660
  • Numar ATV:nu am

Posted 12 January 2008 - 06:59 AM

QUOTE (Brio @ Jan 11 2008, 10:02 AM) <{POST_SNAPBACK}>
1 cred ca poti circula cu cele de state

2 nu cred ca poti sa il inmatriculezi ca america are alte reguli de omologare la vehicule decat romania

@ jimmy
asigura-te ca e terminat leassingul
in rest nu pot sa te ajut pentru ca nu am fost in ac. situatie


atv-el este pe numele meu de aproape un an si este platit , inca nu l-am inmatriculat dar as putea sa o fac.
ideea este ca anul asta vreau sa vin acasa si vreau sa il aduc in romania.
acum incerc si caut sa vad ce posibilitati am pentru a-l inmatricula.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto