Jump to content



Photo

Linhai Nou Sau Second?


  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#21 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 27 July 2018 - 09:45 AM

Nu cred că m-am referit la bucătăria aritmeticii sumelor pe care ești dispus să le dai. Aici își cunoaște fiecare socotelile propri.

Dacă tot veni vorba despre bucătărie, pot să fac o comparație, vei cumpăra un hamburger mare doar pentru că este fățos sau unul mai urât, dar plin de savoare ?

Cam asta ar putea fi spus și despre noul TGB 1000, iar la întrebarea ta despre el aș spune că are cam același necaz al geometriei, cu toate că între LINHAI și el nu prea pot fi făcute alte comparații, este din altă clasă.

Dacă vrei să fac o analiză între TGB și propunerile alternative decente, tot la gama CF mă opresc.

Se pare că din păcate nu există prea mulți proiectanți de calitate și care să ofere variante comparabile cu brandul care ne cucerește pe toți. Aici plagiatorii de la CF reușesc să ofere variante care înglobează multe dintre soluțiile de succes ale celor de la BRP, uite modelele CF 850 și CF1000 proaspăt ajunse pe piața noastră.

Ca și concluzie pot spune că pentru entry level, gama de 500 de la CF este decentă (am exclus 450 care este prea slab). Am folosit în turele din ultimii ani aceste modele și sunt chiar ok pentru banii dați pe ele, singurul neajuns aici ar fi poziționarea radiatorului care este foarte expus la noroiul de pe traseu, se înfundă destul de ușor. La chestia asta se poate vorbi de rău și renegade, dar aici îl ai mult mai la îndemână pentru a-l spăla și nu trebuie să demontezi jumătate de ATV pentru asta.

Nu mi-am propus să discut și despre alte oferte de pe piață pentru că și așa a alunecat discuția cam în afara temei topicului.

 


  • 0

#22 Marrius74

Marrius74

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0755942030
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:550

Posted 27 July 2018 - 10:56 AM

Multumesc tuturor!
Acum, trebuie sa ma decid....fierbe sangele in mine sa ma dau cu atv :). Ca si variante, pt bugetul meu, studiate si analizate in ultimele zile cu ajutorul sfaturilor voastre, ar fi:
1. Pentru nou - CF Moto 520 L
2. Pentru sh am gasit mai multe: TGB Blade 425/2008 cu 3500 km; Polaris Sportman 700/2007; TGB Blade 525/2010 cu 1.100 km (asta pare interesant); TGB Blade 550/2011.

Rog sfatuiti-ma sa aleg!!

Multumesc!
  • 0

#23 mariusx

mariusx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can Am 650 XTP 2018, Old Linhai M550 L
  • Numar ATV:-

Posted 27 July 2018 - 11:03 AM

La Atv-uri cel mai sanatos e nou. 

La SH sti cum e .... toti am mers numai pe drumuri cu el ca pe bicicleta. Au dat oamenii 8000 de euro sa se plimbe 1000 km pe strada. 

Daca te pricepi sau ai pe cineva care se pricepe la atv-uri si stie sa ti-l verifice te poti orienta spre sh altfel parerea mea ia nou. 


  • 0

#24 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 27 July 2018 - 02:08 PM

Salut Marius74,

Cam ăsta-i păcatul multora dintre cei care-și doresc acum, dar acum, nu mâine, un ATV.

Eu zic să mai tragi aer în piept, faci un duș scoțian și mai cugeți.

Din lista de SH pe care ai pus-o șterge tot, sunt prea bătrâne chiar dacă au reprezentat ceva la vremea lor.

Cu răbdare poți să găsești chiar și un CF din seria 500, seria nouă mă refer, deoarece chiar aici pe forum citisem despre persoane care l-au luat și după scurt timp au vrut ceva mai mare.

După cum te citesc, în nici un caz să nu pleci de acasă singur dacă vrei să iei un SH indiferent cum îl va chema. Ești foarte vulnerabil prin dorința ta nestăvilită de-a avea neapărat ceva cu patru roți în curte. Roagă un prieten cu experiență sau prietenul unui prieten să vină și să-ți dea peste mâni dacă trebuie. Nu scoate banii din buzunar pentru orice trompetă.


  • 0

#25 Marrius74

Marrius74

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0755942030
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:550

Posted 27 July 2018 - 03:42 PM

Pai si acel CF 520L nou de care am zis, nu e din seria 500?
  • 0

#26 mariusx

mariusx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can Am 650 XTP 2018, Old Linhai M550 L
  • Numar ATV:-

Posted 27 July 2018 - 04:04 PM

cf 520L e ceva mai bun decat cel de 500. 


  • 0

#27 Marrius74

Marrius74

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0755942030
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:550

Posted 29 July 2018 - 09:59 AM

m-am decis sa merg pe varianta CF Moto 520 nou.

 

cat despre echipament, vis a vis de casca am citit postarile si inteleg ca ar trebui sa ma orientez spre un model flip+up.

as vrea cateva sfaturi pentru costum, eu am gasit varianta asta https://www.sportmax...a-si-pantaloni/ , ce parere aveti ?

 

multumesc!


  • 0

#28 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 29 July 2018 - 10:03 AM

Pentru sezonul racaros poate fi bun, dar acum in sezonul cald te vei cam coace in el.
Sa stiii ca este un costum destul de scortos si greu. Iti recomand daca ai posibilitatea sa il probezi inainte.

Edited by Sergiu, 29 July 2018 - 10:04 AM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto