Jump to content



Photo

Cautare Atv


  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1 Janos

Janos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ion Sim
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:Japonezoamericanochinezotaiwanez

Posted 22 January 2020 - 08:55 AM

      Salutare tuturor!

      Mi-am facut cont aici pentru a ma informa in primul rand si in al doilea rand sa achizitionez un atv.

Cu ocazia aceasta, va salut pe toti posesorii de atv-uri si alte masinarii apropiate ca destinatie!

      As avea un buget de 6000-7000 euro si doresc sa cumpar un atv nou sau unul cu km/ore de functionare putine , si/sau an recent.

De principiu, imi place un lucru nou, asa am procedat la masini...  pe principiul, decat un seria 7 de 100 de ani, mai bine un logan nou!

 

      Ce se poate recomanda? mai ales ca nu locuiesc in apropierea unei localitati mari, unde sunt dealeri si service-uri....vreau ceva pentru 2 persoane, se pare honda ar fi f. fiabile, in schimb nu stiu daca se poate atasa un al doilea loc...nu caut super putere, doar pentru plimbari il voi folosi.

 

astept un raspuns,

 

multumesc.


Edited by apriliacluj, 22 January 2020 - 01:45 PM.
cosmetizari

  • 0

#2 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 22 January 2020 - 10:48 AM

Salut,

Gasesti multe informatii, in aceasta sectiune, cu recomandari pentru achizitii de atvuri. Cauta in topicurile de mai jos.
La bugetul care il ai sigur iti gasesti ceva. Nu stiu daca ai mai avut atvuri pana acum, piata de Second Hand este un pic supra evaluata in special pt producatori de top, trebuie avut un pic de grija la achizitie pt ca nu tot ce este pus la vanzare este si in stare buna.
Daca vrei atv pt doua persoane eu personal iti recomand sa alegi variantele lungi, aici nu sunt multi producatori; Can Am, Polaris, Artic Cat, CF Moto. Varianta lunga pe langa confort mai are cateva avantaje.
Pt atv-urile variantele scurte, se poate monta o cutie cu scaun pt al doilea pasager dar nu este acelas confort ca si la variatele lungi de atvuri.

Eu personal as opta pt o varianta noua, daca mai si suplimentezi putin bugetul.

Spor in alegere
  • 0

#3 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 22 January 2020 - 07:39 PM

Oricum este indicat sa citesti mai intai si celelalte topicuri din aceasta sectiune care au intrebari asemanatoare cautarii tale.

Dupa aceea daca ai intrebari suplimentare poti sa postezi linistit.


  • 0

#4 Janos

Janos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ion Sim
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:Japonezoamericanochinezotaiwanez

Posted 23 January 2020 - 12:50 PM

Mulțumesc pentru răspunsurile date. Mai aștept păreri.
  • 0

#5 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 23 January 2020 - 03:15 PM

uite aici

 

https://atvforum.ro/...-4000/?p=153888

 

e un topic bun, citeste-l integral


  • 0

#6 Janos

Janos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ion Sim
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:Japonezoamericanochinezotaiwanez

Posted 25 January 2020 - 03:38 PM

Dap...se pare ca japonezele sunt apreciate ca atv-uri fiabile, dar am aflat cu stupoare ca nu se pot incrie cu numere negre si nici la primarie. Astazi am vizitat un showroom cu atv-uri, nu dau nume, iar acolo mi s-a spus ca honda, suzuki, yamaha sau kawasaki nu le poti inscrie nici ca tractor, nici ca altceva.

 

Poate stie careva mai exact cum sta treaba?

 

In schimb am facut un test drive cu un can am de 1000 cc. Am precizat ca nu mi-l permit si m-au lasat la testul amintit...ce vorbesti, senzatie...exploziv in acceleratie, rapid...dar, daca nu ai ceva experienta nu cred ca te iarta :).


  • 0

#7 larry

larry

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 500 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita
  • Nume real:Larry
  • Telefon:LG
  • Marca ATV:Grizzly 700
  • Numar ATV:XJA

Posted 25 January 2020 - 04:10 PM

Salut. Suzuki kq sau Yamaha grizzly le recomand. Cel din urmă este mai bun.
Cum sunt noile cf moto de 800 ? Eu am deținut unul de 500 parca pe carburator însă erau slăbuțe.
  • 0

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 25 January 2020 - 06:06 PM

Dap...se pare ca japonezele sunt apreciate ca atv-uri fiabile, dar am aflat cu stupoare ca nu se pot incrie cu numere negre si nici la primarie. Astazi am vizitat un showroom cu atv-uri, nu dau nume, iar acolo mi s-a spus ca honda, suzuki, yamaha sau kawasaki nu le poti inscrie nici ca tractor, nici ca altceva................

Total gresit exista Suzuki, Yamaha, etc inscrise cu numere negre la politie, nu este regula generala dar exista/ sau se poate cu efort mai mare.(omologare individuala)

In rest marea majoritate (Suzuki, Yamaha) sunt inscrise la primarie sub diferite variante de obicei cu tenta agricola.


  • 0

#9 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 27 January 2020 - 09:25 AM

da Chrys, dar doar astea noi nu se mai pot inmatricula sau inregistra in mod normal, de vreo 3 ani de cand a aparut treaba aia normele noi cu euro4 si dif deblocabil, etc

cele vechi, second hand care deja au fost inmatriculate/inregistrate, merg in continuare cum sunt dpdv al actelor


  • 0

#10 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 27 January 2020 - 03:02 PM

S-ar putea sa ai dreptate, cu cat trece timpul va fi "din ce in ce mai bine" !!! scared.gif 


  • 0

#11 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 27 January 2020 - 04:17 PM

eu de cativa ani simt pe pielea mea acest bine, fwutui mama ei de treaba.....


  • 0

#12 larry

larry

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 500 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita
  • Nume real:Larry
  • Telefon:LG
  • Marca ATV:Grizzly 700
  • Numar ATV:XJA

Posted 28 January 2020 - 06:44 AM

deci sa inteleg ca atv-urile noi nu au mai sus de euro 4 in acte ?

La primarie, nu poti sa-l inmatriculezi, la politie nu, atunci daca il cumperi te dai doar in curte cu el ? 


  • 0

#13 Janos

Janos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ion Sim
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:Japonezoamericanochinezotaiwanez

Posted 28 January 2020 - 08:00 AM

Salutare.

Dupa ceva lectura pe forum, filmulete pe youtube si piata pentru noi si secondhand, am concluzionat un pic:

- daca vrei ceva bun nou - yamaha,suzuki si kawasaki (la acesta mananca ulei :) si consuma) - doar ca noi nu se inmatriculeaza ca nu vin cu carte, iti dau doar factura si te descurci...

- ceva bun second - trebuie sa aduci de afara sau sa cauti la noi cu atentie, toti le dau ca sunt bune si nu mai au timp sa se traga cu ele (de grizzly 700 vorbesc)

- can am si polaris sunt top, numai ca nimeni nu le compara cu japonezele, ciudat

- arctic cat ar fi bune, au avut in dotare si Politia Romana in zona frontierei si erau destul de robuste.

- in final cumperi CF moto ca sunt bune, piesele sunt ieftine si ca toti din grupul tau au CF sau can am ca sunt foarte tari si astea de capacitate mica de 450 sau 570 sunt facute in Asia. Si asta mi s-a spus, daca cei cu care te dai au polaris, atunci cumperi polaris...

 

In final, concluzia pentru mine, legat de persoana mea, ar fi ce spunea un profesor de matematica de la noi din scoala> Ati intrat in clasa boi si ati iesit vaci :)

 

Can am Outlander 570 DPS scurt la cae se poate monta un spatar.

 

Deocamdata aici am ajuns sa concluzionez, yamaha si suzuki sunt strugurii acri.


  • 0

#14 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 28 January 2020 - 09:01 AM

deci cu un buget de 7k iepuroi nu gasesti un Grizzly sau un KQ inmatriculat/inregistrat in mintile lui?

unde mama dracului a ajuns si piata asta.....


  • 0

#15 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 28 January 2020 - 10:25 AM

Eu in acest buget as lua Grizzly 700. (gasesti in stare buna- care se poate inmatricula si an mai bun).

 

-Fiabil spre foarte fiabil ( nu sufera de problema la motor, cutie, sasiu ) - precum KQ de exemplu.

-Destul de performant ( nu la fel ca un CanAm, dar castiga prin o fiabilitate mai ridicata :) )

-Piese cu un pret mediu spre ridicat dar care le gasesti usor

-Cu EPS


  • 0

#16 adirpe1709

adirpe1709

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 418 posts
  • Gender:Male
  • Location:MARU, Jud. CARAS SEVERIN
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0740311xxx
  • Marca ATV:king quad 700 , Can am Outlander max 650 cc
  • Numar ATV:144 , 002

Posted 28 January 2020 - 10:55 AM

 

-Fiabil spre foarte fiabil ( nu sufera de problema la motor, cutie, sasiu ) - precum KQ de exemplu.

 

 

Nu mai fa afirmati in necunostinta de cauza, in 12 000 Km cu king quad-ul nu am avut probleme la motor, cutie. Tinad cont ca atv-ul a fost second hand.

In aceasta perioada intretinerea a fost minima si am folosit atv-ul. 

O zi buna 


  • 0

#17 Janos

Janos

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ion Sim
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:Japonezoamericanochinezotaiwanez

Posted 28 January 2020 - 12:20 PM

Eu in acest buget as lua Grizzly 700. (gasesti in stare buna- care se poate inmatricula si an mai bun).

 

 

Ce înseamnă an bun, nr. km? Ore puține? 


Edited by apriliacluj, 28 January 2020 - 02:11 PM.
cosmetizari

  • 0

#18 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 28 January 2020 - 01:59 PM

Eu in acest buget as lua Grizzly 700. ......................

-Cu EPS

Grizzly 700 exista doar cu EPS (este dotare standard din fabrica).....a nu se confunda cu modelul mai vechi de 660.


  • 0

#19 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 28 January 2020 - 02:23 PM

 

............ nu sufera de problema la motor, cutie, sasiu .... precum KQ de exemplu.

 

aici si eu te contrazic, am KQ si in 4 ani doar consumabile am schimbat

 

modelele mai vechi or fi avut probleme la incarcare si sasiu(mai ales daca il arunci in prapastie smile.png ), dar dpdv al motorului si al cutiei NU am auzit sa fie baiuri

 

iar ca un exemplu, un coleg de Forum, a afirmat aici public, ca la KQ nu a surubarit atat in 2 ani cat la Can Am intr-o luna....


Edited by apriliacluj, 28 January 2020 - 06:35 PM.

  • 0

#20 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 28 January 2020 - 04:48 PM

pt. KQ

Probleme cu sasiul, este explicat chiar si aici pe forum.

Cv probleme pe la stator si camasa cilindri. 

Iar la cutie au fost raportate multe cazuri in care refuza sa intre in Reverse.

 

Ma repet si aici ca dincolo. Dupa parerea mea majoritatea companiilor consacrate sunt OK dar depinde cum au fost intretinute inainte. DAR unele sunt mai sensibile altele nu.

 

@adi crede-ma ca la cat am citit si m-am informat atat local online si prin prieteni/ cunostinte cat si pe forumuri din exterior am acumulat relativ destul de multe cunostinte in aceasta materie. Si aici ma refer la cunostinte solide.. sa stiu exact aproape fiecare model in parte la ce e sensibil. (citesc si forumuri din rusia, germania, grecia, italia, spania, etc prin google translate). Cand nu am ce face si vreau sa ma informez bine inainte sa cumpar ceva asta fac.. asta e,, sunt mai paranoic de fel. :)

 

Aici doar expun cunostintele acumulate daca il intereseaza pe om ce parere au si altii.

 

Eu nu am zis ca este rau KQ , doar am zis ca este mai bun(fiabil) Grizzly thumbsup.gif  (find forjate la fel aman2)

 

De asemenea as vrea sa va mai spun ceva de la prieteni care lucreaza in industria CNC poate asa multi o sa va faceti o idee la vorba aceea "depinde cum ai noroc de ea/el". Piesele fiind produse de echipamentul CNC dupa cum uni stiti sau nu stiti de accea si scriu aici, acestea necesita calibrare odata la ceva timp x piese facute. Sa dam un exemplu : se calibreaza aparatul , se face piesa 1 , 2 , 3 , 4 , 5 se verifica piesele daca corespund criteriilor calitative (aici este o marja in mm pentru care piesele pot trece testul de calitate) spre ex piesa 5 din cauza echipamentului CNC care s-a decalibrat are o eroare de fabricare de x mm, aceasta trece testul dar sunt foarte mari sanse ca piesa care ajunge in echipament (masina, atv, etc) sa faca probleme mult mai repede fata de o piesa facuta 'perfect' (dupa calibrare). 

 

Si aici vine intrebarea ce vor spune cei care au primit si la care le cade acea piesa sau de la acea piesa afecteaza alte componente. (e o masina de c***t, respectiv atv sau despre ce vreti voi sa vorbim, dar altii sunt multumiti de acel atv, masina, etc. deoarece acesta 'a avut noroc'.). 

 

Oricum dupa cum am spus acum traim in era de consum. Profitul acopera fiabilitatea cu succes.

 

Fiind foarte pasionat si de domeniu auto o sa va dau un exemplu care il puteti gasi foarte usor cu un search pe google si mai exect - motorul de Hyundai/Kia 1.6 T-GDI are o turbina de la un producator dinafara companiei (cum de altfel sunt multe alte piese la orice) , desi e exact aceeasi companie doar ca producerea lor se face in 2 locuri diferite, cele provenite de la locatia X sunt bune , celelalte provenite de la locatia Y nu sunt bune desi in mod normal sunt exact aceeasi turbine, exact aceeasi procedeu de fabricare, totul identic doar ca probabil le face 'alt' echipament CNC si sunt ceva erori minore care se pare ca .. conteaza.

 

Povestile de genu pot continua...


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto