Jump to content



Photo

King Quad 750


  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#61 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 04 May 2009 - 09:30 PM

Mai tine-o. O vei simti cand e dusa....vei avea probleme pe urcari din ce in ce mai usoare smile.gif
  • 0

#62 mihAitZzah`

mihAitZzah`

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 34 posts
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:0729995432
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXi | Polaris Sportsman 300 AWD 2008

Posted 05 May 2009 - 02:41 PM

QUOTE (Keoru @ Apr 6 2009, 10:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
la al meu se mai aud niste zgomote ciudate , cand dau in gropi, parca zdrangane niste chei, (acesta e sunetu) in partea din fata.
trebuie gresata pe undeva jucaria?ca atunci cand merg incet se aude un scartait de la o roata dar nu stiu de la care exact.eu cu sunetele sunt putin paranoia si la masina.nu suport sa scartaie usa sau sa troncane ceva.


Avem si noi probleme. Cand dau in gropi sau cand trec peste denivelari se aud niste scartaituri de la teslescopu` stanga fata (?), zic eu. Ce`i drept, nu am pus protectii de nylon la telscoape, da` l`am mai spalat...? idei ce ar putea fi?

Alt zgomot ciudat se aude cand virez brusc...ca si cum coloana de directie sau bieletele ar lovi in ceva metalic.


P.S: asta se intampla indiferent de viteza la care fac manevrele.
  • 0

#63 eu63n

eu63n

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 75 posts
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Nume real:-
  • Telefon:-
  • Marca ATV:suzuki king quad 750
  • Numar ATV:bh 75 kng

Posted 30 May 2009 - 02:15 PM

Tot caut pe net de cateva zile niste dimensiuni pt bulbar fata-spate KQ dar nu gasesc. dry.gif Ideea e ca vrea sa imi fac la comanda k am cunostinte care sunt in domeniu. De asemenea vreau sa imi fac si scut de metal sa-l inlocuiasca pe cel dn plastic. Ma poate ajuta cineva cu niste dimensiuni? Multumesc ok.gif
  • 0

#64 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 30 May 2009 - 05:14 PM

Eu de luni ma apuc sa fac la al meu. Nu inteleg la ce iti trebuie dimensiunile.
Eu am luat toate modelele de bullbar-uri de pe piata, am facut un mix din ele cum mi se pare mie ca ar fi mai bine si asta e.
O sa pun poze cu rezultatul.

Un lucru foarte important. Poate o sa par sofisticat dar am vazut ca majoritatea bullbar-urilor artizanale sunt facute de 10 ori mai solide decat sasiul atv-ului in sine iar prinderile sunt relativ fragile. Asadar, atentie la acest aspect. Nu poti pune teava de otel de un tzol pe un cadru de 1/2 sau 3/4. Trebuie sa existe un echilibru din punct de vedere al rezistentei iar forma fierataniei sa distribuie forta in caz de impact intr-un mod inteligent. Deci, putin gandire inginereasca nu ar strica tongue.gif
  • 0

#65 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 30 May 2009 - 05:36 PM

@d-rive..sa te auzim....cat, cum, de care....smile.gif
..eu m-am descurcat altfel cu bull-bar-ul fata smile.gif
  • 0

#66 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 30 May 2009 - 06:33 PM

Pai il fac in regie proprie ca sa zic asa. Majoritatea bullbarurilor au cam multe puncte slabe, eu incerc sa fac unul cu mai putine puncte slabe. Sa vedem ce iese.
Oricum, intai fac spatele ca acolo e pericol mare. Aproape la fiecare iesire asta a fost "accidentul" clasic. Nu vreau sa ma gandesc ce-mi face un Linhai Worker daca imi intra in spate (la atv, hooo) si nu am protectie tongue.gif
  • 0

#67 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 30 May 2009 - 06:37 PM

...de atv intreb ..nu de bull bar smile.gif
  • 0

#68 eu63n

eu63n

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 75 posts
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Nume real:-
  • Telefon:-
  • Marca ATV:suzuki king quad 750
  • Numar ATV:bh 75 kng

Posted 29 July 2009 - 10:35 AM

Am cu KQ 2100 de km si sunt foarte multumit de el thumbup.gif ...vreau sa va intreb daca ati destrans surubul de la acceleratie si daca se simte. Am fost cu el 110 kmh si acolo s-a oprit . Mi s-a parut suspect pt ca am fost singur 110 si si cu inca o persoana tot atat blink.gif . Astept rapsunsuri. Multumesc
  • 0

#69 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 29 July 2009 - 12:51 PM

..si eu i-am dat maxim 110 km/h...ce-i drept pentru cateva secunde...e periculos rau la viteza aia chiar si pe asfalt....
..cred ca mai putea un pic din acceleratie...in afara de faptul ca surubul de la acceleratie nu l-am desfacut complet.(..i-am mai "rapit: cam 1 cm din cursa de la "carburator"...).

..poti desface pentru a vedea in interior cursa acelui surub...se vezi care e limita la care nu mai obtureaza....

Edited by yanq, 29 July 2009 - 12:53 PM.

  • 0

#70 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 29 July 2009 - 02:22 PM

Dati drumul la acceleratie sa deschida la maxim.
110km/h e viteza pana la care urca cu usurinta. Mai mult de atat se duce dar doar putin. Putere ar mai fi dar e problema cu turatia care e mare.
Mergeti des cu 110km/h si nu o sa vi se mai para asa de mare viteza, va obisnuiti cu ea si nu mai e nimic de speriat. Deasemenea, puneti-va distantiere daca vreti stabilitate.
In aceeasi ordine de idei, puneti-va un filtru de aer serios gen Uni sau TwinAir. Ala al atv-ului e cam caterinca si sunt destul de dese raportarile cu plangeri de consum de ulei la kilometri parcursi destul de putini.
  • 0

#71 eu63n

eu63n

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 75 posts
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Nume real:-
  • Telefon:-
  • Marca ATV:suzuki king quad 750
  • Numar ATV:bh 75 kng

Posted 29 November 2009 - 11:27 PM

Am deja cu micutzul 2800 de km ...tocmai am adaugat un filtru k&n si niste roti carlisle a.c.t de care sunt EXTREM de multumit...le-am testat in toate terenurile (exceptand zapada) si daca nu ramai suspendat trec prin oriceAttached File  IMG_1190.jpg   754.85KB   381 downloadsAttached File  IMG_1189.jpg   623.64KB   298 downloads. Ce imi recomandati sa fac daca vreau sa scot din toba tot...adica trebuie sa modific ceva la motor nu? Multumesc
  • 0

#72 oldshaterland

oldshaterland

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 377 posts
  • Gender:Male
  • Location:timisoara
  • Nume real:doru
  • Telefon:0722870487
  • Marca ATV:suzuki 750axi

Posted 30 November 2009 - 02:14 PM

QUOTE (eu63n @ Nov 29 2009, 11:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am deja cu micutzul 2800 de km ...tocmai am adaugat un filtru k&n si niste roti carlisle a.c.t de care sunt EXTREM de multumit...le-am testat in toate terenurile (exceptand zapada) si daca nu ramai suspendat trec prin oriceAttached File  IMG_1190.jpg   754.85KB   381 downloadsAttached File  IMG_1189.jpg   623.64KB   298 downloads. Ce imi recomandati sa fac daca vreau sa scot din toba tot...adica trebuie sa modific ceva la motor nu? Multumesc

La cit ti-au ajuns cauciucurile? Din cite vad sunt pe 25, nu?
  • 0

#73 eu63n

eu63n

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 75 posts
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Nume real:-
  • Telefon:-
  • Marca ATV:suzuki king quad 750
  • Numar ATV:bh 75 kng

Posted 01 December 2009 - 12:05 AM

[quote name='oldshaterland' date='Nov 30 2009, 02:14 PM' post='53124']
La cit ti-au ajuns cauciucurile? Din cite vad sunt pe 25, nu?
[/quote
da pe 25 dar varianta mai lata..pe la 430 de euro ok.gif asa cv
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto