Jump to content



Photo

Vesti Rele Si De La Predeal :((


  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 28 January 2009 - 07:43 PM

acesta este noul regulament pt "inchirieri atv" (HCL 32/2008) adoptat de primaria predeal , astept parerile voaste vis-a-vis de acesta ,atat pe forum cat si pe site-urile primariei predeal ;), mentionez ca desi acest hcl a fost aprobat de cateva luni bune , asazisele "trasee dedicate" nu sunt delimitate in nici un fel , nu a fost montat nici un semn , aceesul pe ele este deschis oricaror vehicule ... asptept deci pareri si sfaturi ... si pt ca vad ca attach nu merge uitati si linck-ul potrivit ... www.primaria-predeal.ro/hotarari/2008/august/anexe/anexa_1_HCL_32.doc

Edited by rar, 28 January 2009 - 10:24 PM.

  • 0

#2 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 28 January 2009 - 08:22 PM

Ne asteapta vremuri grele, trebuie sa respectam cat de cat daca se poate, daca nu......talpa si ....fara numar !!!
gathering.gif
  • 0

#3 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 28 January 2009 - 08:54 PM

QUOTE (rar @ Jan 28 2009, 07:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
acesta este noul regulament pt "inchirieri atv" (HCL 32/2008) adoptat de primaria predeal , astept parerile voaste vis-a-vis de acesta ,atat pe forum cat si pe site-urile primariei predeal wink.gif, mentionez ca desi acest hcl a fost aprobat de cateva luni bune , asazisele "trasee dedicate" nu sunt delimitate in nici un fel , nu a fost montat nici un semn , aceesul pe ele este deschis oricaror vehicule ... asptept deci pareri si sfaturi ...


nu pot descarca documentul, da link-uri daca ai.
  • 0

#4 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 28 January 2009 - 09:19 PM

numar scos ....si viteza cat cuprinde. la cate se intampla in tara asta cea mai mare problema pentru ei erau atveurile.
  • 0

#5 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 28 January 2009 - 10:34 PM

din pacate nu merge cu numar scos sad.gif .... sau merge dar , ajungi la alte alea ...
  • 0

#6 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 29 January 2009 - 12:44 AM

Pai daca nu e drum public poti sa circuli cu ce vrei si cum vrei wink.gif Nu vad care e problema.
  • 0

#7 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 29 January 2009 - 09:08 AM

QUOTE (d-rive @ Jan 29 2009, 12:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai daca nu e drum public poti sa circuli cu ce vrei si cum vrei wink.gif Nu vad care e problema.



drumul forestier nu e drum public ci PRIVAT aflat in administrarea ocolului silvic si TEORETIC AR TREBUI SA AI ACCEPTUL PROPRIETARULUI SAU ADMINISTRATORULUI ASA CA...........
  • 0

#8 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 29 January 2009 - 09:25 AM

ANEXA 1C LA H.C.L. NR. 32/28.08.2008





TRASEE
Pentru desfasurarea activitatilor de agrement cu vehicule de teren: ATV-uri, snowmobile si alte mijloace de deplasare in teren accidentat pe raza orasului Predeal



Zona Trei Brazi: de la Cabana Vanatorul – Cabana Trei Brazi - Cabana Secuilor – Cabana Cotu Donului – Cheile Rasnoavei;
Zona Cioplea: de la parcarea Canton Forestier pana la Cabana Susai.
Cabana Cioplea – Cabana Cotu Donului

Zona Joita: Poiana Narciselor – Unitatea Militara.

  • 0

#9 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 29 January 2009 - 09:30 AM

Pai tara asta chiar nu mai are paduri care sa fie ale statului? In cazul asta nu se poate circula nicaeri ca totul e al cuiva si nu ai voie pe acolo... Nasoale vremuri si ciudate...
  • 0

#10 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 29 January 2009 - 09:54 AM

Din cate se scria pe le inceputurile acestui forum ... Romania era/este paradisul off-road-ului european! Normal ca incet-incet o sa intram in rand cu lumea buna! Aceasta este normalitatea europeana! Altfel stau lucrurile in America!

Daca vreti off-road? Acum este momentul, peste cativa ani ... totul o sa fie amintire!
  • 0

#11 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 29 January 2009 - 11:56 AM

QUOTE (Forte @ Jan 29 2009, 09:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Daca vreti off-road? Acum este momentul, peste cativa ani ... totul o sa fie amintire!


Fix asa e, dar am ajuns la aceeasi concluzie si anul trecut, in alt topic similar.
In consecinta citez un clasic in viata: Daca vreti off-road? Acum este momentul!
  • 0

#12 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 29 January 2009 - 11:56 AM

QUOTE (Forte @ Jan 29 2009, 09:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Daca vreti off-road? Acum este momentul, peste cativa ani ... totul o sa fie amintire!


Fix asa e, dar am ajuns la aceeasi concluzie si anul trecut, in alt topic similar.
In consecinta citez un clasic in viata: Daca vreti off-road? Acum este momentul!
  • 0

#13 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 29 January 2009 - 12:29 PM

QUOTE (d-rive @ Jan 29 2009, 09:30 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai tara asta chiar nu mai are paduri care sa fie ale statului? In cazul asta nu se poate circula nicaeri ca totul e al cuiva si nu ai voie pe acolo... Nasoale vremuri si ciudate...



DA-MI VOIE SA-TI SEMNALEZ Codul Silvic al Romaniei, legea nr. 46/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 238 din 27/03/2008

Art. 54
(1) Accesul public in padure este permis numai in zone amenajate si pe trasee marcate in acest sens.
(2) Accesul public in padure cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu exceptia activitatilor sportive, de recreere si turism, care se pot practica numai cu acordul proprietarului sau al administratorului padurilor proprietate publica a statului

asa ca trebuie sa ne bucuram cat mai avem UNDE!

  • 0

#14 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 29 January 2009 - 01:02 PM

Eh....probabil vom plati o ...cotizatie la administratorul padurilor si se va rezolva cu accesul. Eu cel putin, asa as face.
  • 0

#15 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 29 January 2009 - 02:00 PM

Pfoailei, ma simt ca intr-o puscarie... numai ca putin mai mare decat aia cu gratii... In curand cuvantul libertate trebuie sters din dictionare.

Imi este greu sa inteleg cum in fiecare zi, in nu stiu ce padure prin Harghita sau Covasna se taie copaci de pe o suprafata de 1ha. Pe aia nu-i prinde nimeni, aia nu incalca nicio lege, acolo nu se intampla nimic grav, bine ca noi astia cu atv-urile suntem cancerul societatii prin simpla plimbare printr-o astfel de padure.

Nu mai am ce sa mai spun... poate un singur cuvant: Canada...
  • 0

#16 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 29 January 2009 - 02:00 PM

QUOTE (richelieu @ Jan 29 2009, 01:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eh....probabil vom plati o ...cotizatie la administratorul padurilor si se va rezolva cu accesul. Eu cel putin, asa as face.



da ar fi o chesti corecta thumbsup.gif sa platesti o taxa de xron si sa nu te doara capul,

in alta ordine de idei macar cei din Predeal au dat niste trasee pe care se poate merge cu sau fara o taxa pe cand la Brasov ,,SE INTERZICE ACCESUL BLABLABLA".... blue_bandana.gif
  • 0

#17 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 29 January 2009 - 02:04 PM

De ce trebuie sa platim o taxa? Nu platim impozit pe atv-uri? Nu platim impozite in aceasta tara? Nu suntem cetateni ai Romaniei? Sa platim taxa pentru ce? Taxa pentru respirat aerul in Romania, pentru plimbat prin Romania, taxa din cauza ca platim taxa. Astia ne iau usurel asa de nici nu ne dam seama ca mai avem putin si trebuie sa realizam ca viitorul nostru are un singur nume, taxa...

Sincer, imi doresc din suflet sa pice toata economia, sa moara toata lumea de foame si astia sa stranga taxa de la dracu la poarta iadului ca nu le mai ajunge tu-le muma-n cur de hoti.

Ziceti de taxa in padure. De ce, pentru ce? Ce stric eu acolo, ce face ala sa intretina padurea? Pfff, e absurd si e si mai absurd cand vad ca sunteti de acord cu asta... Asta e, sunt eu prea redus la minte si nu prea inteleg cum e cu taxele astea de sanchi...
  • 0

#18 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 29 January 2009 - 02:42 PM

Nu va mai agitati atata, nu s-au terminat locurile din tara unde ne putem da. Este o masura buna pentru a mai domoli cocalarii pusi pe economii sa inchirieze un ATV si sa faca ravagii cu el. Din pacate ii afecteaza si pe altii dar asta e problema cu legile, in special cele emise din plictiseala, tipice romanesti. Nu vad de ce ar fi deranjate firmele de inchirieri sa intre in legalitate. Pana la urma bani se pot face (cu caruta ca si pana acum) mai ales de acum incolo. Un ATV dat cuiva care pleaca de capul lui se va strica de 10 ori mai repede decat 6 ATV-uri ce se plimba in coloana cu ghid. Nu ma credeti, dati o fuga la Arieseni sa va convingeti cum se pot face bani BUNI, cu damage minim. Legile se vor aplica exact ca pana acum, doar traim in Romania. Cat timp in Sinaia sau pe alte partii trebuie sa ai grija sa nu-ti rupa picioarele unul cu sania sau cu celofanul (si pe astia nu-i amendeaza nici dracu) asa vor aplicate si legile astea.
Pe mine personal nu ma afecteaza decat ideea, care, asa cum am zis are si partile ei bune. In trei ani am fost o singura data pe ATV in Poiana si nu mi-a trebuit nici partie nici zone populate desi era iarna si zapada la greu. Dar, daca un precedent a fost creat (vezi litoralul) era normal sa mai apara inca o papadie si poate peste cateva luni inca una. Cat timp exista restul tarii in care ne putem da, sa fim noi sanatosi, ca locuri de dat vor fi cat vom trai (probabil).
  • 0

#19 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 29 January 2009 - 02:52 PM

QUOTE (d-rive @ Jan 29 2009, 02:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pfoailei, ma simt ca intr-o puscarie... numai ca putin mai mare decat aia cu gratii... In curand cuvantul libertate trebuie sters din dictionare.


Cand am avut noi, oamenii de rand libertate? smile.gif. Ma refer la o libertate adevarata, nu cea afisata prin bla-bla-uri in democratie. Si nici nu cred ca ar fi bine ca oamenii sa aiba, global vorbind, prea multa libertate, dar asta e o alta discutie, care nu-si are sensul aici.

QUOTE
Imi este greu sa inteleg cum in fiecare zi, in nu stiu ce padure prin Harghita sau Covasna se taie copaci de pe o suprafata de 1ha. Pe aia nu-i prinde nimeni, aia nu incalca nicio lege, acolo nu se intampla nimic grav, bine ca noi astia cu atv-urile suntem cancerul societatii prin simpla plimbare printr-o astfel de padure.


Impotriva alora, exista legi. Proaste, bune, nu conteaza, dar exista. Ca nu le respecta nimeni si nu le aplica nimeni, e alta treaba. Plimbatul cu ATV-ul, nu prea e reglementat nicicum, decat in codul rutier, unde referinta este strict limitata la drumurile publice. Deci crearea unei legi care sa reglementeze asta, e binevenita.Daca aceasta lege se va aplica sau nu, ca si in cazul altora....sincer cred ca nu, deci nu vom fi, momentan, limitati prea mult. Oricum, problema majora nu o constituim noi, posesorii si pasionatii de ATV, ci .."ATV-istii de duminica", adica aia care inchiriaza un atv si se cred regii lumii. Ei nu prea respecta nici minimul necesar de bun simt in exploatarea ATV-ului si nici nu vor respecta nimic, atata timp cat nu exista un suport legal de a-i trage la raspundere.
  • 0

#20 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 29 January 2009 - 03:10 PM

MIrcea, asa este dar vad ca in toate articolele, reportajele si discutiile nu se face niciodata diferentierea intre noi si "regii lumii". Nu zice nimeni sa nu avem un cadru legislativ corect dar mi-e teama ca odata cu aceasta publicitate negativa care se face atv-urilor in general o sa avem parte mai mult de restrictii decat de reglementari. Asta e temerea mea principala, nu ca nu mi-as dori ca sa fie o lege si pentru asta.

Sa speram ca o sa fie bine. Daca nu, iau si pusca cu mine cand plec cu atv-ul si o dam in counter strike prin paduri cu padurarii daca nu avem alta solutie biggrin.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto