Jump to content



Photo

Vesti Rele Si De La Predeal :((


  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#21 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 29 January 2009 - 03:50 PM

O sa fie bine...cel putin inca o perioada de timp....stai linistit . Evident ca nu se face diferenta dintre noi si kings....noi suntem mult mai discreti biggrin.gif. Pe unde umblam noi, nu umbla pitzipoancele de la presa ..pe tocuri de 12 biggrin.gif. Tocmai de-asta zic ca, o lege bine facuta, s-ar putea sa ne avantajeze. Ideea e sa reglementeze inchirierile. Inchiriatul haotic, pe langa faptul ca e periculos....ne pericliteaza si imaginea.
Nu-ti spun ce face am vazut de revelion la Rinca, cu idioti care inchiriau atv-urile. Faza cu 2 atv-uri (si cate 3 persoane pe fiecare, evident, fara casti, minim de echipare...nici macar caciuli nu aveau in cap) inchiriate: 2xKQ, se intalnesc din sensuri opuse. Se opresc unul langa altul si conducatorul unuia ii zice celuilalt: BAAAAA AM APASAT BUTONU' ASTA ROSU DE PE GHIDON SI-A INCEPUT SA FUGA DE CUR ATAT DE FAAAAAIN. UITE CUM MA INTORC PE LOC (si i-a aratat ...in mijlocul drumului plin de zapada inghetata). Si asta e doar un exemplu fericit, pentru ca nu a avut victime.... Probabil butonul rosu e de-acum intitulat : Butonu de cerculete biggrin.gif
  • 0

#22 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 29 January 2009 - 04:16 PM

IN CAZUL FERICIT E BUTONUL DE CERCULETE, DAR IN CAZUL NEFERICIT POATE FI BUTONUL DE RASTURNARE...... wheelchair.gif
  • 0

#23 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 29 January 2009 - 04:18 PM

Exact. De-asta am zis ca a fost un caz fericit. ATV-urile recuperate din rape nu le-am mai enumerat smile.gif. Vreo doua am recuperat eu....
  • 0

#24 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 29 January 2009 - 04:23 PM

DA....AM VAZUT SI EU...CUNOSC GENUL ....DACA E 4X4 SI MAI E SI DE FIRMA EI CRED CA N SE POATE INTAMPLA NIMIC SI CA ATV-UL MERGE SINGUR SI POATE TRECE PE ORIUNDE...... INCA NU AU AFLAT CA SI RIDER-UL CONTEAZA...... hysterical.gif
  • 0

#25 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 29 January 2009 - 04:52 PM

urmare celor postate azi de mine , am dat un telefon in predeal unui coleg care stie ,,multe"..si am intrebat de chestia asta cu hcl 32...si trasee..etc stiti ce mi-a spus?.....toata chestia din predeal a fost facuta pentru a proteja pe cei care sunt din predeal si au centre de inchirieri .mi-a explicat ca nu aveau cum sa departajeze pe cei care inchiriaza de cei care vin cu atv-uri personale asa ca ne-au bagat in aceeasi galeata!
  • 0

#26 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 29 January 2009 - 05:42 PM

QUOTE (gaby72ro @ Jan 29 2009, 04:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
DA....AM VAZUT SI EU...CUNOSC GENUL ....DACA E 4X4 SI MAI E SI DE FIRMA EI CRED CA N SE POATE INTAMPLA NIMIC SI CA ATV-UL MERGE SINGUR SI POATE TRECE PE ORIUNDE...... INCA NU AU AFLAT CA SI RIDER-UL CONTEAZA......


Nu...astia sunt din categoria opusa laugh.gif. Aia de care zic, plecau cu 4x4 cuplat (il stiu pe cel de la care le-a inchiriat)....ei il decuplasera biggrin.gif. Deci astialalti sunt pe dos wink.gif
  • 0

#27 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 29 January 2009 - 08:20 PM

QUOTE (fanu_lu_doctoru @ Jan 29 2009, 04:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
urmare celor postate azi de mine , am dat un telefon in predeal unui coleg care stie ,,multe"..si am intrebat de chestia asta cu hcl 32...si trasee..etc stiti ce mi-a spus?.....toata chestia din predeal a fost facuta pentru a proteja pe cei care sunt din predeal si au centre de inchirieri .mi-a explicat ca nu aveau cum sa departajeze pe cei care inchiriaza de cei care vin cu atv-uri personale asa ca ne-au bagat in aceeasi galeata!


fanu, stai ca nun'teleg. Cum ii protejeaza pe aia cu atv la inchiriat?
  • 0

#28 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 29 January 2009 - 09:37 PM

Pe interes. Banuiesc ca asta a vrut sa zica fanul lui Vale.
  • 0

#29 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 30 January 2009 - 09:11 AM

QUOTE (fatcat @ Jan 29 2009, 08:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
fanu, stai ca nun'teleg. Cum ii protejeaza pe aia cu atv la inchiriat?


Daca studiezi hotararea consiliului Predeal + alte acte adiacente ei ,vei constata ca hotararea reglementeaza si cele necesare pentru autorizarea celor care desfasoara activitati de inchiriere pe raza orasului Predeal. thumbsup.gif ASA CA VREM NU VREM ...PROPRIETARI DE ATV SAU CLIENTI CARE INCHIRIAZA ATV...O SINGURA GALEATA!
  • 0

#30 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 31 January 2009 - 12:18 AM

"fanu lu doc" cineva te-a dezimformat ... ca sa poti sa faci activitatea asta la predeal trebuie sa ai autorizatie din partea primariei , autorizatia asta , daca faci o socoteala costa cam undeva pe la 1000E pt fiecare atv (taxe,asigurari,etc) , si trebuie sa o faci in conditiile impuse de primarie , nu e nici o protectie pt predeleni,din contra... de atv-urile personale cei din primarie inca nu s-au legat , insa urmeaza:( , si ce ma supara cel mai tare , e ca desi primaria iti baga pe gat toate taxele si impozitele posibile , nu reusesc sa monteze niste indicatoare , sau faptul ca dupa 4 luni ne-au imformat cu nesimtire si mistouri ca sa votat hcl x si ca trebuie sa=l respectam sau sa inchidem sad.gif , sau nu inteleg de ce o masina(atv) imatriculata si asigurata , nu are voie sa circule pe drum daca este inchiriata ? si alte asemenea aberatiii ....... deci cititi HCL si minunativa... a si cireasa de pe tort , e ca 4 din cele cateva puncte care trebuie indeplinite sunt legate de dovada diferitelor plati , DECI CINE PE CINE AVANTAJAZA?????
  • 0

#31 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 31 January 2009 - 09:06 AM

Rares, trebuia sa va uniti si sa depuneti la primarie tot ce trebuie ca sa vada si cimpanzeii aia ca sunt anumite lucruri care intra in contradictie. Nu mai vorbesc de faptul ca sunt si oameni corecti printre cei care inchiriaza atv-uri si au investit sume care de multe ori sunt luate ca si credit si daca l-ai inchis pe ala, l-ai terminat.
Oricum, tot cine are influenta politica mare invinge.
  • 0

#32 berzelius

berzelius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:razvan
  • Telefon:720505050
  • Marca ATV:CF MOTO 500 A
  • Numar ATV:B 86 TSC

Posted 31 January 2009 - 10:52 PM

Mai cei de pe acolo, lamuriti-ma si pe mine, daca eu vreau sa ma duc de la Bucuresti la Sovata calare pe ATV, nu pot sa trec prin Predeal? trebuie obligatoriu sa il bag in Duba? Mentionez ca este inmatriculat in Romania, are asigurare de raspundere civila platita.
  • 0

#33 Mugur

Mugur

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 239 posts
  • Gender:Male
  • Location:IF ZURBAUA
  • Nume real:Mugur
  • Telefon:0724227445
  • Marca ATV:Zforce 1000 sport
  • Numar ATV:galben

Posted 01 February 2009 - 02:13 AM

QUOTE (berzelius @ Jan 31 2009, 10:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mai cei de pe acolo, lamuriti-ma si pe mine, daca eu vreau sa ma duc de la Bucuresti la Sovata calare pe ATV, nu pot sa trec prin Predeal? trebuie obligatoriu sa il bag in Duba? Mentionez ca este inmatriculat in Romania, are asigurare de raspundere civila platita.

Parerea mea este ca fac referire la drumurile forestiere!

Daca ai un atv inmatriculat la politie poti circula oriunde vrei tu, cu conditia sa fie drum public! Daca iesi de pe drum public....e altceva!

Adevarul este ca in orce statiune montana te duci, sunt o gramada de "baietasi" care atunci cand pun mana pe un atv reusesc sa isi descarce toate frustralile si fac pe grozavii fara sa aiba cea mai mica idee despre pericolul pe care un atv il prezinta daca nu stii ce sa faci cu el.

Pe partea cealalta ei platesc 100 ron sau cam asa ceva si incearca sa scoata"profitul maxim" calarind in fel si chip acel atv.Nu putini sunt cei care isi iau si fetele cu ei, si fara casti se dau in spectacol si fac cerculetze sau incearca sa coboare pante abrupte.

Ar trebui OBLIGATI de cei care le inchirieaza atv-urile sa poarte un minim de echipament si ar trebui sa aiba trasee bine stabilite pentru incepatori. ATV-ul poate fi periculos si pentru cei experimentati, precum unii dintre noi bine stiu smile.gif

Eu personal sunt de acord sa scoata atv-urile de pe partii si drumuri accesate de turisti - si in acelasi timp ar trebui sa existe trasee bine prestabilite pentru incepatori!

Daca chiar se vrea se poate face o delimitare intre profesionisti si cei care inchirieaza:
( poate fi un inceput...)

Profesionisti - actul de inregistrare al atv-ului sa fie pe numele lui sau daca e pe firma sa aiba un document prin care sa arate ca firma este a lui sau lucreaza acolo!

Cei care inchirieaza- nu pot justifica actele de mai sus!

Orice incepator care depaseste un anumit traseu - amenda - 5000 RON - sa vedem daca figurile ii mai lasa sa mearga pe unde vor ei!

parerea mea!
  • 0

#34 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 02 February 2009 - 11:50 AM

QUOTE (berzelius @ Jan 31 2009, 10:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mai cei de pe acolo, lamuriti-ma si pe mine, daca eu vreau sa ma duc de la Bucuresti la Sovata calare pe ATV, nu pot sa trec prin Predeal? trebuie obligatoriu sa il bag in Duba? Mentionez ca este inmatriculat in Romania, are asigurare de raspundere civila platita.


Daca este inmatriculat ai rca carte verde poti sa mergi pe el pana la Lisabona sau Capul Nord ,nu cred ca ai voie pa autoband.
DACA VA UITATI IN NOUL COD SILVIC LA CONTRAVENTI NU EXISTA NIMIC SPECIFICAT DACA TE PRINDE CU ATV, MOTOR IN PADURE
Daca se intampla ceva cu atv in padure te faci bucati ai asigurare de viata o mierlesti sau vrei sa ii dai in judecata daca mai traiesti ,ca din cauza lor ai patit-o in padure EI ITI PUN IN FATA NOU COD SILVIC (TATICU NU VEZI CA NU AI VOIE IN PADURE ECT) De asta sant si panouri pe care scrie CIRCULATIA PUBLICA INTERZISA.
De mers ai unde sa mergi cu Tractorsul dar toti se inghesuie in Sinaia ,Predeal, Busteni ,Poiana Brasov unde mai este si rezervatie Mai bine uitativa la legea mediului ca asta e mai usturatoare,noi am evitat zonele astea ,la ultimul traseu am mers pe drumuri comunale hysterical.gif pana sa ajungem noi cu astfalt peste tot si sa nu se mai fie pic de noroi pe drumurile comunale MAI DUREAZA FOARTE FOARTE MULT

Attached Files


Edited by budy, 02 February 2009 - 11:57 AM.

  • 0

#35 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 02 February 2009 - 10:37 PM

daca o sa vina vremuri naspa ii pun niste bari iesite in afara fata spate, ii scot toba cu totul ca sa faca ca satana , si ma plimb pe strada numai pe la ocolul silvic de nu o sa se mai inteleaga om cu persoana. Si daca ,mai ating cate o masina nu-i bai ca am asig obligatorie. scooter.gif A si ca sa nu mai scoateti numarul, dati cu noroi la greu pe el si e Perfect doar e offroad. F.... in gura de M....I cu legile lor. ranting.gif
  • 0

#36 berzelius

berzelius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:razvan
  • Telefon:720505050
  • Marca ATV:CF MOTO 500 A
  • Numar ATV:B 86 TSC

Posted 04 February 2009 - 12:35 PM

Am inteles, intrebarea a fost de curiozitate, eu nu perg pe Prahova(Sinaia-Predeal) nici cu atv nici fara. Am repulsie fata de aglomeratia de manelisti si oameni cu masini scumpe(a se citi jeep-uri) care au dat de bani peste noapte si nu mai au loc in pielea lor. Poti merge linistit in zone ca Arges Valea Jiului Buzau etc.
Oricum mare pacat ca cei care au inchiriat atv la tot omul(vezi categoriile de mai sus) au produs aceste interdictii care sunt aberante pentru oamenii civilizati care stiu sa se bucure de natura.
  • 0

#37 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 09 February 2009 - 09:23 PM

eu sunt de acord sa nu mai ai acces cu atv in statiuni, sau cel putin la inkirieri, vine omu sa se relaxeze si da cocalaru peste el.
statiunea e pt relaxare si agrement in conditii safe. nu inteleg care e problema, pe mine nu ma deranjeaza ca nu ma duc cu atv in predeal.
partea cu offroadu ma afecteaza dar profit de ea cat mai pot.

distractie placuta.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto