Jump to content



Photo

Remorca Profi 2 Atv


  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#21 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 09 January 2010 - 06:59 PM

Eu in general calculez altfel: Cat m-ar costa subansamblele/piesele, cat timp mi-ar lua sa fac singur treaba. Timpul respectiv, in convertesc in ...timp folosit la birou, pentru a-mi face treburile curente. Si constat de cele mai multe ori, ca ies mai prost daca fac economie si ma apuc sa-mi construiesc eu, in loc sa-mi aloc timpul respectiv pentru business.... Eu sunt platit la vanzari facute...deci e in interesul meu sa ma ocup de alea biggrin.gif. Si sunt platit bine. Suprapun peste astea si confortul personal...si imi aduc aminte ca ATV-ul mi l-am luat sa ma dau cu el...nu sa mesteresc la el....si uite asa traiesc alti producatori/service-uri...etc biggrin.gif
  • 0

#22 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 11 January 2010 - 11:19 AM

Perfect de acord cu Richelieu: nu trebuie sa stau eu sa ma apuc sa mesteresc, cand sunt altii care pot face treaba asta mai bine ca mine, caci sunt specializati pe asta. Nu are sens sa inventez eu "apa calda" in timpul liber, cand in acest timp liber ma pot da cu atv-ul...
Timpul e cea mai scumpa dintre resurse, asa ca prefer sa o folosesc la maxim. Vorba reclamei: "La Anul vreau sa scot maxim din toate combinatiile! Am zis Maxim !" biggrin.gif

Pe acest principiu imi duc atv-ul la revizii la service autorizat. In primul rand ca am deplina incredere in oamenii de acolo, apoi ca stand langa ei si povestind aflu diverse tips&trick-uri legate de atv. Nu e vorba ca nu sunt in stare sa desfac un buson si sa golesc uleiul si apoi sa pun altul la loc. Dar, piesele oricum le platesc si pentru 200Ron cat a fost manopera, prefer sa stiu ca am parte de o verificare completa cap-coada a tuturor sistemelor si de parerea AUTORIZATA a unui om care pentru asta e acolo, e certificat, mi-a servisat atv-ul din prima zi si am incredere in el. Revizia o fac la 10luni, la 1000mile. Daca impart manopera la 10luni, rezulta cost de 20Ron/luna pentru manopera. Adica un nimic.

La fel si la remorci. Prefer un produs de calitate, fiabil, dovedit, decat un bricolaj. E mult prea riscant ca la 100km/h cu remorca si atv-ul in spate sa descoperi ca remorca are probleme de dinamica sau de stabilitate.
Am facut cu o stema (cu atv pe ea) dupa masina aprox 400km intr-o zi si am ajuns si la 130km/h frecvent in depasiri si nu am simtit-o deloc dupa mine. Nu topaia, nu trepida, efectiv nu era acolo...Asta inseamna dinamica studiata, stabilitate si siguranta.

Ceea ce argumentam eu era lipsa parcului de remorci second, nu neaparat pretul remorcilor noi.
Intre a da 2600-2700Ron pe o remroca no-name, bricolata, facuta de diversi producatori si 3400Ron pe o Stema noua...nici nu incape discutie. Nici nu mai vorbim de valoarea la revanzare...e ca la VW vs. Renault (no offence!)

@d-rive: tizule, nu te suspectez de fraternizare cu o anumita marca biggrin.gif Argumentele tale sunt obiective si oarecum am ajuns si eu la aceeasi concluzie

Edited by Norian, 11 January 2010 - 11:21 AM.

  • 0

#23 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 11 January 2010 - 12:51 PM

Norian ... sincer asta se aplica la prea putini..


1. Timpul liber are alta valoare pentru fiecare.
2. Revizia ATV ... eu vad lucrurile altfel ... si poate mai sunt destui ca mine.
(Tu zici ca mecanicul la care te duci se pricepe ... eu iti zic ca nu sunt multi care chiar stiu cu ce se mananca un atv ... cum a fost si cazul la mine ... Mecanicul unde faceam revizia.. ca deh acolo eram "obligat" ... repara trabanturi inainte si la fiecare schimb de ulei imi lua 80 Ron ... si la orice problema mai serioasa dadea din umeri .. deci depinde si cat noroc ai de un mecanic bun ... sau cat te pricepi la partea mecanica, electrica, etc.)

a) Nu toata lumea da 6-10.000 euro pe un ATV.
b ) Daca tu zici ca 200 Ron manopera ti se pare de "colea" eu prefer de banii aia sa ii mai aduc imbunatatiri.
c) E adevarat ca nu ma pricep la tot ce inseamna ATV, dar pentru asta de fiecare data am primit ajutor de la Armadilo (caruia ii multumesc inca o data).
d) Cel putin la Linhai te anunt ca nu am facut doar un schimb de ulei sau un schimb de placute ...inafara de cutia de viteze am dezmembrat tot atv`ul .. si cand zic tot inseamna TOT ... am desfacut tot ce inseamna piese ... curatat tot cadrul ... dat cu grund,vopsit, dat cu antifon, schimbat toti rulmentii de pe atv ...si lista poate continua.
e) Inclusiv la partea de piese se pot discuta multe ... exista multe lucruri care le pot face singur decat sa dau o gramada de bani pe niste piese care fac fix 5% ... exemplu clar au fost cardanele la Linhai ... cel din fata 900 Ron (pentru ca la noi nu se gasesc doar crucile). Placute de frana ... am preferat sa le fac singur din placi de ferodo ... care tin la fel de mult ca cele de Linhai ... diferenta este de vre`o 180 Ron la un schimb.


3. Sunt peferct deacord ca o remorca facuta acasa nu este de aceeasi calitate ca una de firma. Dar ... ar trebuii sa ai in vedere ca Peridocul facut de taicamiu (care la baza are un altul omolgat) ... se comporta si este facut mult mai bine decat cel original ... asta in conditiile in care de 6 ani face drumul Targoviste - Tulcea de 2-3 pe an la viteze de peste 100-120Kmh.


QUOTE
Intre a da 2600-2700Ron pe o remroca no-name, bricolata, facuta de diversi producatori si 3400Ron pe o Stema noua


Aici ai dreptate ... daca cineva ar da 2700 Ron pe o remorca NoName in loc sa dea pe una de firma 3400 ... inseamna ca nu are creier ... dar, in general nu este vorba de preturi asa mici. In schimb de la 1000 Ron pana la 3400 este alta mancare de peste.

Edited by oakyz, 11 January 2010 - 12:54 PM.

  • 0

#24 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 12 January 2010 - 09:31 AM

ideea e ca poate ar fi mai ieftin sa-ti confectionezi o remorca....daca ai timp si ceva pricepere....dar problema omolagarii e una foarte mare la noi.....ce a spus d-drive e corect. e normal sa fie orice omologat, dar procedura la noi e aproape imposibila......si sa gasesti o remorca noua in SUA la un pret imbatabil....nu o poti omologa....si in general sunt probleme la noi cu omologarea utilajelor noastre...ce sa mai vorbim de remorci....si tocmai pe aceasta se bazeaza dealerii acestora. daca procedura ar fi mai simpla atunci si preturile pe piata ar fi altele..... thumbsup.gif
  • 0

#25 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 12 January 2010 - 01:23 PM

E foarte posibil ce zici tu Gabi dar sa stii ca profitul dealerului e mai mic decat v-ati astepta. Nu stiu importatorul cum e dar in dealeri sa nu dati ca nu mai au ce sa faca mai mult de atat.

Poate preturile vor mai scadea in cateva luni de zile, ziceam eu ca atunci cand ajungem la nivelul preturilor din De, nu prea avem de ce sa ne mai plangem. Oricum, si acum sunt de bun simt fata de ce era acum un an, doi in urma. Aduceti-va aminte ca sarea mia de euro o remorca bunuta fara sistem de franare.
  • 0

#26 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 12 January 2010 - 02:24 PM

Asa e. A mea a sarit mia....acu 2 ani laugh.gif
  • 0

#27 truck driver

truck driver

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Mihai Preda
  • Telefon:0722/360.222
  • Marca ATV:TGB Blade 425
  • Numar ATV:AG 98 PGM

Posted 12 January 2010 - 11:14 PM

Eu nu am avut nici o problema cu omologarea la RAR Pitesti.Pretul la care am terminat remorca(aproximativ 470 euro) si satisfactia lucrului facut de mine sunt doua motive de bucurie pentru mine.Puntea si sistemul de cuplare sunt Knot.Dupa aproximativ 2.000.000Km parcursi prin Europa am ajuns sa am propria firma de transport care este condusa de mine,dar cu toate aste imi fac timp si pentru astfel de lucrari care imi plac.Va reamintesc ca este o remorca pentru doua ATV-uri
  • 0

#28 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 12 January 2010 - 11:22 PM

Din expunerea ta, ma vad nevoit sa extrag un cuvant cheie: Pitesti.. laugh.gif
  • 0

#29 truck driver

truck driver

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Mihai Preda
  • Telefon:0722/360.222
  • Marca ATV:TGB Blade 425
  • Numar ATV:AG 98 PGM

Posted 12 January 2010 - 11:52 PM

Asa e Pitesti Acolo unde se face RAR-ul mai greu ca oriunde in tara asta.Poate vrei sa sti ca la omologare au cerut ca remorca sa aibe trusa de chei,stingator si roata de rezerva.Poate ca tu iti permiti sa faci aluzie la "Pitesti"dar iti spun ca nu are nici o legatura cu ce vorbim noi aici.Ceea ce s-a intamplat la Pitesti a fost cu complicitatea unora de la tine din oras,care primeau saptamanal de la Pitesti genti pline cu bani.Astept replica ta dar pana atunci ce ai zis iau drept gluma pentru ca nu cred ca un bait inteligent poate sa arunce anatema asupra unui oras pentru cativa oameni care locuiesc in el
  • 0

#30 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 13 January 2010 - 12:15 AM

Mihai, nu lua lucrurile asa de in serios ca noi mai si glumim. Mai ales cu situatia aia care deja e definitie pentru coruptia din Politie.
Nu trebuie sa te simti tu cu ceva lezat daca pe acolo se practica si lucruri mai putin corecte. Eu am locuit aproape 7 ani in Pitesti si stiu cum stau lucrurile la modul general. Oameni ok, nemernici, idioti, exista peste tot. Dar fiecare dintre noi e asa cum e si nu trebuie sa ne simtim vizati, vinovati sau lezati din cauza alora. Da-i in masa ca sa zic pe scurt biggrin.gif

Cat despre originea "smecheriei". Crede-ma, nici macar de la Bucuresti nu vine. Vine de undeva de pe afara, noi doar am importat-o si am dus-o in derizoriu biggrin.gif Pana si smecheria e de doi lei la noi.

Scuze de off-topic.
  • 0

#31 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 13 January 2010 - 09:08 AM

voi va faceti probleme de Pitesti.....asta pentru ca nu stiti cum se face RAR-ul la Constanta.....faci criza de nervi.....mai bine mergi la Bucuresti......decat aici.... blue_bandana.gif
  • 0

#32 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 13 January 2010 - 09:38 AM

QUOTE (d-rive @ Jan 8 2010, 05:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aaaaa, scuze, nu ma prinsesem biggrin.gif

E firesc sa cauti cel mai bun raport pret/calitate smile.gif
Totusi, eu am folosit o singura data remorca pana acum. Cred ca tu esti ultraoptimist daca crezi ca o vei folosi asa des biggrin.gif



Hai sa nu generalizam. Eu nu am folosit aproape niciodata ATvul fara sa folosesc remorca.
Eu am convingerea mea: oricat de bine esti plasat geografic - cum sunt baietii din Sacele spre exemplu, tot este extrem de tentant sa vezi si alte locuri.
Pentru mine atvul nu este numai un mijloc de injectare de adrenalina, sincer acum dupa 3 ani de ateveala nu ma mai excit la orice iesire. Dar nici nu m-am blazat. Abia astept sa ies intr-un loc nou, nevizitat inca, sau sa revad anumite locuri din prisma Atvistului. Aiici e mult de discuta si sunt off-topic.

Cert sunt cateva lucruri:
1. Atv fara remorca = 1/2 din ce-ti poate oferi capra cu patru roti;
2. Nu exista (inca) alternative bune la remorcile Stema (raport calitate-pret)
3.RAR-ul este o organizatie aproape mafiota, nu contribuie cu aproape nimic la confortul/siguranta/legalitatea pe drumurile din Ro
4.A face ceva cu propriile maine e ceva minunat DAR sunt putini oameni capabili sa faca ceva "nemteste", adica de calitate. Din pacate romanul este structural un "pfuscher" adica un lucrator mediocru care nu are uzanta planificarii temeinice si nici cea a lucrului facut impecabil. No offence, si eu sunt roman.Dar dupa 10 ani de trait printre nemti vorbesc in cunostinta de cauza.
  • 0

#33 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 13 January 2010 - 09:42 AM

QUOTE (truck driver @ Jan 12 2010, 11:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Asa e Pitesti Acolo unde se face RAR-ul mai greu ca oriunde in tara asta.Poate vrei sa sti ca la omologare au cerut ca remorca sa aibe trusa de chei,stingator si roata de rezerva.Poate ca tu iti permiti sa faci aluzie la "Pitesti"dar iti spun ca nu are nici o legatura cu ce vorbim noi aici.Ceea ce s-a intamplat la Pitesti a fost cu complicitatea unora de la tine din oras,care primeau saptamanal de la Pitesti genti pline cu bani.Astept replica ta dar pana atunci ce ai zis iau drept gluma pentru ca nu cred ca un bait inteligent poate sa arunce anatema asupra unui oras pentru cativa oameni care locuiesc in el


Da...bre..nu te inflama.. laugh.gif Era o gluma. Si sa stii ca aia nu-s de la mine din oras....eu nu sunt bucurestean...doar locuiesc in Bucuresti biggrin.gif..iar asta sigur se va schimba in cativa ani.

Edited by richelieu, 13 January 2010 - 09:46 AM.

  • 0

#34 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 13 January 2010 - 09:53 AM

sunt perfect de acord cu ce spune fatcata....remorca STEMA e perfecta pentru noi, si RAR-ul....chiar e o organizatie mafiota...... thumbsup.gif
  • 0

#35 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 13 January 2010 - 09:56 AM

@FATCAT: Cata dreptate ai....Din multe puncte de vedere
  • 0

#36 truck driver

truck driver

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Mihai Preda
  • Telefon:0722/360.222
  • Marca ATV:TGB Blade 425
  • Numar ATV:AG 98 PGM

Posted 13 January 2010 - 11:05 PM

Richelieu tu esti tot timpul off-topic?!Credeam ca ai alt rol ca moderator.
  • 0

#37 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 13 January 2010 - 11:25 PM

@fatcat, de acord cu tine.

Apoi, sa-ti arat ce am mai facut eu la remorca, am imbunatatit ce a facut neamtul, cehul, ungurul sau polonezul... ca se fac si pe acolo...
  • 0

#38 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 14 January 2010 - 09:01 AM

imbunatatiri se pot aduce tot timpul.....a-ti vazut rampele de incarcare ale lui Crinu, facut pentru STEMA lui.... thumbsup.gif
  • 0

#39 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 14 January 2010 - 10:02 AM

QUOTE (truck driver @ Jan 13 2010, 11:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Richelieu tu esti tot timpul off-topic?!Credeam ca ai alt rol ca moderator.


Nu chiar tot timpul....dar in majoritatea lui. Probleme? smile.gif


(Nu cred ca ti-ai dori vreodata " sa ajungi sa ne cunosti " ..adica sa moderez la sange).
  • 0

#40 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 14 January 2010 - 10:06 AM

@rich: asa, asa, "zi-le Loredana !" hysterical.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto