Jump to content



Photo

Arctic Cat 400h1 4x4


  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#61 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 03 October 2011 - 08:55 PM

E un model special de atv eu unul nu l-as da biggrin.gif

Cred ca m-am indragostit . smile.gif)
  • 0

#62 Stoica Mihai

Stoica Mihai

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 431 posts
  • Gender:Male
  • Location:Poeni - Teleorman
  • Nume real:Stoica Mihai
  • Telefon:0729546316
  • Marca ATV:Arctic Cat 650 H1
  • Numar ATV:TR Poeni 451

Posted 03 October 2011 - 08:58 PM

QUOTE (sorinok @ Oct 3 2011, 06:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu stiu ce facem... sa vedem cum decurg lucrurile, deocamdata trebuie sa-i fac ITP apoi vedem. Dar cred ca de ma prinde iarna cu el nu va mai fi vandut. La iarna incepe distractia: vin fiert, o slaninuta prajita, etc. biggrin.gif.

La fel si la mine daca nu il vand pana la iarna mai raman cu asta ceva timp , o sa incerc si eu sparay-ul de contacte poate rezolv problema , mi-a aparut odata dar a disparut la urmatorul contact.

Succes cu atv-ul si sa nu te lasi de atv-eala ca e super sportul d'abia acum a inceput sa imi placa dupa ce am incercat putin padurea si cateva baltoace , se descurca de minune.
  • 0

#63 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 15 November 2011 - 11:03 PM

3 bucati smile.gif)

Attached Files


  • 0

#64 GreenCat

GreenCat

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Florin
  • Telefon:072,5,5
  • Marca ATV:Arctic Cat
  • Numar ATV:96ACT&65HOT

Posted 16 November 2011 - 02:02 AM

Frumos!

Ai si zona, ai si amici!

Bravos, poate le punem pe platforma si venim intr-un week-end pe la voi!
  • 0

#65 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 16 November 2011 - 11:23 AM

Din pacate amicii mei si-au vandut utilajele, criza asta face ravagii. Doua dintre cele 3 arctic cat si-au schibat proprietarii si nu stiu unde au ajuns smile.gif.
Incet incerc sa tot mai string o gasca cu care sa iesim. Prin 2009 ieseam aproape in fiecare zi, ieseam si seara dupa ce veneam de la munca.Acum nu mai sunt bani de iesit asa des, mai ales ca benzina este fffff scumpa.
Ar fi frumos sa veniti spre Sibiu, rezolvam cu cazarea destul de usor, trasee sunt pentru toate gusturile.
Cat de curand se va face o iesire mare la Sibiu, probabil organizata de baietii de la ATV Spirit in memoria lui Dan Buta.
  • 0

#66 Auras40

Auras40

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,265 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures
  • Nume real:Auras Lirca
  • Telefon:0742132098
  • Marca ATV:can am,z8
  • Numar ATV:I love my ATV

Posted 17 November 2011 - 01:10 PM

Fain........trei motani thumbsup.gif
  • 0

#67 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 18 November 2011 - 02:31 PM

Azi am fost la service pentru ITP care face si la atv-uri.
Primul lucru la care s-a uitat a fost la marimea anvelopelor biggrin.gif, in carte trecut 24, pe atv 25. Binenteles ca am fost respins, bine ca nu m-au pus sa si platesc.
Acum o luna tot cautand pe net anvelope marimea 24x10-12 si negasind, m-am enervat si am trmis o reclamatie catre producator ( in Austria) legat de faptul ca eu sunt nevoit sa-mi pun doar anvelopele originale de la ei, care costa si enorm de mult si sunt si de proasta calitate. Le-am mai scris ca nu mi se pare normal sa nu pot sa-mi aleg ce anvelope sa pun pe atv, in functie de terenul pe care ma dau ( noroios, zapada sau pietros) deoarce ei au omis sa treaca si alte dimensiuni pentru omologare. Deci pe scurt eu doar de la ei pot sa-mi iau anvelope si un singur model pentru a fi in legalitate. Sincer va spun nici nu credeam ca am sa fiu bagat in seama cu acesta reclamatie dar am zis ca nu am nimic de piedut.
Sa zic acum 2 saptamani am fost sunat de Bogdan ( coleg de forum) de la Arctic Land Bucuresti sa ma intrebe exact ce problema am mai exaxt. I-am explicat cu ce problema ma tot lupt. Dupa nici cateva zile mi-a trimis o hartie cu seria de sasiu de la producatorul arctic cat, cum ca pe atv-ul meu pot sa montez linistit anvelope marimea 25x10-12.
Revin acum cu ce s-a intimplat la service:
I-am aratat inginerului de la service hartia pe care am primit-o de la producator, iar acesta m-a indrumat catre RAR sa-mi treaca acestia si marimea trecuta de producator in cartea de identitate. Mi-a facut programare si la RAR pe luni.
Acum intrebare:
S-a lovit cineva de aceasta problema, sa trebuiasca sa treaca si alte dimnesiuni in CI a masiniii? Intreb deoare nu vreau sa fac o suta de drumuri degeaba.
Va tin la curent ce am rezolvat si poate asta e o solutie si pentru alti colegi de a intra in legalitate.

Oricum tin sa-i multumesc lui Bogdan si Arctic Cat ca mi-au raspuns si m-au bagat in seama. Asta inseamna sa sti sa faci comert, Bogdan neavand nicio obligatie sa ma ajute mai ales ca eu am luat atv-ul SH.


  • 0

#68 Stoica Mihai

Stoica Mihai

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 431 posts
  • Gender:Male
  • Location:Poeni - Teleorman
  • Nume real:Stoica Mihai
  • Telefon:0729546316
  • Marca ATV:Arctic Cat 650 H1
  • Numar ATV:TR Poeni 451

Posted 18 November 2011 - 07:37 PM

Bogdan e un om in toata firea , te ajuta la nevoie thumbsup.gif .

Sorin ai reusit cumva sa scoti mufa de la plutitoru de benzina , cred ca de acolo este problema mea cu bordu , uite ce am depistat cand aveam prob cu bateria da noroc cu cea de la tractor.

Iti atasez 2 poze ....

Attached Files


Edited by Stoica Mihai, 18 November 2011 - 07:37 PM.

  • 0

#69 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 18 November 2011 - 08:39 PM

Mihai eu nu am mufa la plutitor....la mine este indicator analog, deci un simplu plutitor. Ti-am zis ce ai de facut daca te roade asa mult acesta problema.

Acum legat de problema mea de mai sus...ma poate ajuta cineva? Sau sa astept sa merg la RAR sa vad ce zic domnii ingineri.
  • 0

#70 robertoo

robertoo

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:herda
  • Telefon:0741152780
  • Marca ATV:yamaha raptor
  • Numar ATV:CT 19 RBT

Posted 18 November 2011 - 09:38 PM

salut!
am fost si eu la itp acum o luna si aveam pe quad anvelope mai mari pe spate si pe fata unele tocite vai de ele:)))si in plus e astea nu aveam kilometraj nici semnalizarile nu mergeau,de oglinzi ce sa mai zic ca am venit cu ele in punga si le am pus de forma numai sa se vada in poza hysterical.gif si am platit 100 lei dar pe langa asta EI mi au mai cerut inca 50 lei acolo ca m au trecut deci nu au asteptat sa le dai TU,iti dai seama ce foame pe la ei....
Incearca si tu sa mergi la alta statie itp si sa dai ceva acolo ca e imposibil sa nu te treaca cu asa atv da o n masa de trb daca nici in sibiu unde sunteti inconjurati de munti si se practica mult off road dar la constanta ce sa mai zic...
Eu in carte am anvelope pe spate 20x11-9 si eu m am dus cu 22x12-9 deci trebuie sa se poata si la tine.

  • 0

#71 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 19 November 2011 - 02:11 PM

Vedem luni ce fac la RAR, daca nu planul B: sa imprumut de la un coleg anvelopele originale daca le mai are cineva.
Planul C si cel pe care doresc sa-l evit este sa cumpar anvelope pe 24, si mai ales alea originale.
Eu ma tot intreb cum dracu sa pui pe un atv o marime ( 24x10-12) de anvelope care nu se gasesc la niciun producator.
Ce este comic ca sunt mari importatori de atv Arctic Cat care nici nu pot aduce aceste dimensiuni.

  • 0

#72 GreenCat

GreenCat

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Florin
  • Telefon:072,5,5
  • Marca ATV:Arctic Cat
  • Numar ATV:96ACT&65HOT

Posted 19 November 2011 - 11:34 PM

Pai, Sorine, nu-i de mirare, daca sunt atat de scumpe ca nu au de ce le aduce, pentru ce sa se streseze oamenii?
Cand am intrebat, undeva mai anul trecut, la importator, la Valcea, daca au cauciucuri, am primit un raspuns care m-a bucurat prin sinceritatea lui: "Nu le aduc, caci daca le aduc, stau cu ele, fiindca pe piata sunt alte marci si tipuri care sunt mai ieftine..."
Drept e ca trebuie sa avem si o solutie in fata RAR-istilor plini de zel, dar trebuie sa-ti spun ca si fiindca importatorului chiar ii pasa de noi Bogdan a obtinut "dezlegarea" pentru tine.
Nu vreau sa deschid acum un alt topic, despre daca da sau daca nu ar trebui montate 25"-uri pe 400, dar, macar din considerente de ITP, cred ca s-ar putea sugera producatorului sa treaca din start in omologare si dimensiunea de 25"...

  • 0

#73 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 20 November 2011 - 07:40 PM

Florin majoritatea atv-urilor de 400 au anvelope pe 25. Nu inteleg de ce s-au incapatanat sa puna doar acea marime pe 24x10-12 pe spate ca nu se gaseste la niciun producator de anvelope. Cele originale nici nu apar pe site-ul celor de la MAxxis.
Cu acesta practica de monopol nu prea sunt eu deacord, dar sa zic ca vina este a celor de la kimco care sunt singurii care mai au aceleasi anvelope pe spate si dupa cum stim ac 400 este facut in majoritate de kimco. Poate de aici se trage si acesta problema...nu stiu??
Oricum tinem legtura in caz ca nu rezolv cu trecerea celor pe 25 in carte, trecem la planul B.
  • 0

#74 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 20 November 2011 - 08:45 PM

Sorine cred ca cel mai bine este sa pleci pregatit de acasa, cum spunea colegul de mai sus, foame mare, peste tot si nu cred ca te refuza, din contra sa fie cat de gras cascavalul. Bafta si sa auzim vesti bune!
  • 0

#75 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 20 November 2011 - 08:54 PM

Sa speram ca se rezolva la RAR sa ti le treaca in carte .

Abia astept sa iesim ca sigur a nins la paltinis :X .

Iti tin pumnii stransi in rezolvarea problemei smile.gif

Edited by sikasika, 20 November 2011 - 08:55 PM.

  • 0

#76 atv0

atv0

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 302 posts
  • Gender:Male
  • Location:brezoi... valcea
  • Nume real:adrian
  • Telefon:inteligent:))
  • Marca ATV:bakus
  • Numar ATV:atv0

Posted 20 November 2011 - 09:24 PM

sorine e simplu vezi care iti e inginerul desemnat ii arati hartia si ii explici care e problema si ii arunci acolo cat te lasa sufletelul si gata
  • 0

#77 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 21 November 2011 - 09:02 PM

Cum e sorin s-a rezolvat ???
  • 0

#78 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 21 November 2011 - 09:33 PM

Rezolvaaaaaaaaaaaaaat.Sincer cred ca m-am c..t eu prea mult cu acesta treaba. Am fost la RAR am asteptat 1 ora int-un frig naprasnic, a venit inginerul de linie, i-am prezentat problema mea. Omul foarte itelegator mi-a explicat ca nu se poate sa-mi treaca anvelopele de 25 in carte, dar ma rezolva cu ITP-ul.
Am tras atv-ul in fata celorlalte utilaje ( a zis inginerul catre ceilalti clienti: il bagam in fata ca de nu ingheata omul asta aici), m-au pus sa le arat franele care cum functioneaza, le-au testat, au trecut la lumini, semnalizari, apoi stampila si verificarea valabila pana in 2013 biggrin.gif.
Nu am dat spaga si nici nu mi-au dat de inteles ca ar dori sau sa se astepte sa dau. Deci se poate si in Romania sa fim intelegatori fara a cere spaga.
Ce a contat foarte mult: starea ATV-ului, era curat luna bec, m-au intrebat daca este nou. Au inteles oamenii ca nu pot fugii cu atv-ul pe sosele cu 100km/h ca anvelopele sa influenteze negativ comportamentul atv-ului.

Tin sa-i multumesc lui Bogdan inca odata care a facut tot posibilul sa ma ajute....a si sa nu uit de ceilalti colegi care m-au sfatuit cum au stiut ei mai bine.....merci GreenCat si tie, apreciez faptul ca ai vrut sa ma ajuti desi nu ne cunoastem.
  • 0

#79 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 22 November 2011 - 09:49 PM

Deci e clar duminica suntem pe traseu :X:X:X
  • 0

#80 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 22 November 2011 - 11:42 PM

Da normal...motanul vrea sa dea din coada.
Pe la ora 11 vreau sa ne intilnim, sa avem timp sa ne dam.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto