Jump to content



Photo

Un Pic De Ajutor,daca Se Poate


  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#21 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 25 November 2011 - 12:30 AM

da...multumesc pentru atat de multe raspunsuri.

M-am uitat la modelele de mai sus (quad-uri) si nu imi plac (parca arata prea a jucarii),sunt prea sportive pentru ce doresc eu, plus ca sunt prea comod ca sa schimb viteze (nici masina nu are cutie manuala),singurul care imi place este Renegade 800 (parca) aia da "scula",dar pretul este prea "high",asa ca voi continua prospectia pe ATV-uri si in mod special pe x6 (in aceste momente)...m-am uitat si la x8...stiti ceva despre el?...e scumput,dar arata excelent in opinia mea si are un sunet excelent (probabil ca nu ma voi intinde cu banii pana acolo,dar...).

Referitor la inmatriculare,nu vreau inmatriculare doar pe primarie,vreau inmatriculare ca la masina (poate am zis o prostie).

Laurentiu,am citit tot topicul despre x6-le tau.Mi-a placut.Cred ca am sa te abordez mai incolo in legatura cu detalii.

M-am uitat si pe la king-uri si grizzli...sunt convins ca sunt "foarte tari",dar majoritatea nu sunt inamtriculabile si care am vazut inmatriculate, erau pe primarie ( e drept,probabil ca exista si inmatriculate normal,dar cred ca e prea complicat),iar dpdv al utilizarii,nu cred ca mi se justifica prea tare sa iau unul din acesta nou,caci nu ii voi folosi caracteristicile la maxim.Cineva de aici din Timisoara mi-a spus ca pentru ce vreau eu si un Linhai este arhisuficient,dar parca mult mai frumos arata un x6 si are si forta mai mare,adica,probabil ca voi avea putina satisfactie pe asfalt cand ma angajez intr-o mica si timida depasire.Pe langa toate acestea mi se pare ca lungimea pe care o ofera X6 long este exact cea care imi ofera comfortul pentru doua persoane...adica IO si "colega de camera" sau unul dintre copii.
  • 0

#22 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 25 November 2011 - 01:04 PM

Sincer eu personal nu m-as uita la varianta lunga. Este cat un autobuz, parca putin prea lung si deformat. De cele mai multe ori ai sa fi singur pe atv si de ce sa mai cari inca 30-40kg in plus la varianata lunga fata de cea scurta care arata mai bine, ai loc suficient pentru 2 persoane ( asta daca sunteti oamnei normali biggrin.gif, nu de peste 100kg). Pe langa asta varianta scurta este si mai ieftina.
  • 0

#23 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 25 November 2011 - 01:51 PM

In trafic va fii destul de naspa cu varianta lunga ...
  • 0

#24 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 25 November 2011 - 02:54 PM

de ce e mai naspa in trafic cu varianta lunga?
  • 0

#25 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 25 November 2011 - 03:11 PM

Pai fiind mai mare manevrabilitatea nu va fii aceasi cu a unuia mai scurt .

Nu este o diferenta considerabila dar in locuri mai stramte o sa simti diferenta smile.gif bafta in ce vei alege si te asteptam cu poze tongue.gif

Edited by sikasika, 25 November 2011 - 03:16 PM.

  • 0

#26 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 25 November 2011 - 03:57 PM

Da multumesc...mai am de asteptat pana in februarie.Cand va fi cazul voi pune poze,DA.

Eu cred ca daca e mai lung este mai stabil,cat despre locurile stramte...te referi la intoarcere?...desi, cred ca intoarcerea depinde mai mult de cat de tare iti permit angrenajele rotilor din fata.

Am un touareg de vreo 6 ani si inca nu am ajuns in situatia sa am probleme din cauza dimensiunilor nici pe strazi inguste, nici la parcari sau alte manevre, asa ca nu cred ca lungimea ATV-ului imi va crea probleme pe asfalt,mai degraba pe coclauri (daca voi ajunge vreodata pe acolo...smile.gif))....no,poate ma insel,ca doar EU sunt novicele pe aici,nu VOI.).

Oricum va multumesc ca ma ajutati cu sfaturi,puteti fi siguri ca in urma lor voi trage o concluzie si in final voi lua decizia.Deja am inceput sa iau in considerare CF moto x6 tinand cont ca am plecat de la Linhai 300 4X4 aniversar.Inca nu sunt convins definitiv,dar CF-ul ma atrage tot mai tare.Se pare ca e o diferenta destul de mare intre ele,atat calitativ cat si functional.Apropos X6 e pe injectie, nu?...parca asa am retinut
  • 0

#27 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 25 November 2011 - 04:41 PM

Mai am o intrebare: daca sunt din Timisoara,cum fac service-ul la el?...stie cineva daca exista vreun service autorizat in Timisoara care ar putea face garantiile,reviziile,etc.?...la Linhai exista sevice si reprezentanta,dar la CF moto,nu am gasit inca ceva...

Edited by radupadu, 25 November 2011 - 04:42 PM.

  • 0

#28 laurentiu x6

laurentiu x6

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:laurentiu
  • Telefon:0742xxx
  • Marca ATV:cf moto x6
  • Numar ATV:eat my dust!!!

Posted 25 November 2011 - 04:58 PM

Eu personal nu am avut probleme din cauza lungimii. Pe el stam confortabil 3 persoane:eu sotia si copilul de 1 an si 10 luni. Pentru 2 persoane e super suficient. Intradevar este pe injectie. Viteza maxima este de 95 km/h "testat si probat". Chiar daca altii spuneau ca daca ii scoti limitarile merge ceva mai rapid, personal nu am incercat si nici nu am de gand; daca asa a fost contruit lasa-l sa mearga asa; plus ca nici nu am avut nevoie.
Cat despre revizii nu trebuie sa fie service cf moto. In general dealerii au contracte de service si garantie cu diferite service-uri atv autorizate.
Eu atv-ul l-am luat de la atvrom in 12 rate fara dobanda doar ca nu mai beneficiezi de reducerea de 10% pe care o ai cand platesti cu banii jos. Asa ca poti lua si x8-ul; platesti 50% si restul timp de un an in rate.
Daca mai ai intrebari nu ezita sa apelezi! Succes in luarea deciziei.
  • 0

#29 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 25 November 2011 - 05:18 PM

Mersic Laurentiu...
  • 0

#30 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 25 November 2011 - 07:52 PM

Cand ziceam ca e mai greu de manevrat aveam in cap fatul ca vrei ceva cu care sa te " strecori " mai repede prin trafic .

Dar asta ramane la gusturile fiecaruia smile.gif

Bafta inca o data in alegerea celei mai bune variante smile.gif
  • 0

#31 larry

larry

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 500 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita
  • Nume real:Larry
  • Telefon:LG
  • Marca ATV:Grizzly 700
  • Numar ATV:XJA

Posted 25 November 2011 - 07:58 PM

radule, quad-ul nu e de tine, asta e clar. Nu faci off road... in plus daca mergi pe asfalt o sa iei si nevasta, prietena, un prieten ceva cu tine sa mergeti de colo - colo. Ia-ti linistit varianta lunga sa fi-ti comozi . Uita de linhai, ia-ti cf moto sau ceva mai bun si nu o sa ai probleme cu el. La tine in Timisoara este un Grizzly 700 albastru cu servo-directie la 2.200 km si 200 ore , inmatriculat ( deja ) pe politie. Doar schimbi propietaru !
Anuntul este pus aici pe forum, propietaru nu este momentan in tara dar poti vb cu el si cand se intoarce sa mergi sa-l vezi si daca iti place sa-l cumperi. In plus, pretul atv-ului nu este foarte mare, e fabricatie 2007 si pretul lui este de 4.800 euro negociabil. Ai posibilitatea sa-l cumperi cu rotile din fabrica ( adica fara extraoptiuni ) si pretul lui e de 4.500 euro , neg.

Sikasika, atv-ul scurt si lung e la fel de lat(diferenta de 20 cm). Nu e motocicleta sa treci printre masini si cu unu si cu altu stai la semafor.

Iar din pct. de vedere al greutatii , cel lung dupa datele producatorului este cu 14 kg mai greu decat cel scurt. (vorbim despre cf moto)

Edited by larry, 25 November 2011 - 08:06 PM.

  • 0

#32 laurentiu x6

laurentiu x6

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:laurentiu
  • Telefon:0742xxx
  • Marca ATV:cf moto x6
  • Numar ATV:eat my dust!!!

Posted 25 November 2011 - 09:13 PM

Eu cand am ales varianta lunga m-am gandit doar ca merge si mult si putin pe el. E drept ca iti trebuie mai mult loc sa-l intorci decat la cel scurt, dar o manevra in plus nu ma deranjeaza. Plus ca eu am 1.87 si 94 kg si nu prea imi place sa stau inghesuit nici in masina nici pe atv.
  • 0

#33 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 25 November 2011 - 09:27 PM

Da intradevar este mai grea varianata lunga cu 14kg, asa spun si cei de la Atvrom. Acum vad cat de greu este acest atv 358kg, enorm de mult. Radu daca tie iti place varianta lunga si nu te deranjeaza ca este foarte lung dute si cumpara-l, este un atv bun, am vazut ca in suedia se vinde foarte bine si este apreciat.
Eu doar te anunt, ca odata ce ai inceput sa-i prinzi gustul ai sa vrei sa iesi de pe sosea si sa te dai pe offroad ca doar pentru asta e facut biggrin.gif.

Edited by sorinok, 25 November 2011 - 09:31 PM.

  • 0

#34 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 25 November 2011 - 10:17 PM

Daca vei merge cu el numai pe asfalt sa ai in vedere sa-i schimbi si cauciucurile.
Cele de "tractor" cu care vine din fabrica pastreaza-le ca sigur o sa prinzi microbul si o sa vrei off-road.
Cauciucurile cu care vine X6 sunt bune in noroi dar pt asfalt trebuie unele adecvate. In plus se tocesc mai repede pe asfalt. Mai mult de 2500km nu prea o sa tina pe asfalt.
  • 0

#35 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 26 November 2011 - 11:27 AM

da...de cauciucuri ma gandeam si eu ca nu ar fi ok sa iesi cu alea cramponate pe asfalt.Mersc...Dupa ce ma intorc de la ski ma ocup de achizitie...si sa stiti ca aveti dreptate,probabil ca ma va lua valul si o sa vreau si eu off road la un moment dat.

Este loc suficient in spatele spatarului sa pui cutie?

Ce mai trebuie sa am in vedere la achizitie?

Ce ar trebui sa mai iau,in afara de casti?...M-am hotarat sa iau flip up.
  • 0

#36 laurentiu x6

laurentiu x6

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:laurentiu
  • Telefon:0742xxx
  • Marca ATV:cf moto x6
  • Numar ATV:eat my dust!!!

Posted 26 November 2011 - 03:59 PM

Pentru cutie ai loc si in fata si in spate. In ceea ce priveste modelul de casca ales mi se pare putin cam nepotrivit datorita greutatii. Poate vre-un model mai scump sa fie ceva mai usor, dar modelul care l-am vazut eu la un prieten era considerabil mai grea decat casca care o am eu( si a mea nu e printre cele mai bune-usoare).
Dupa ce-l cumperi respecta planul de service pune-i benzina si da-i gaz!
  • 0

#37 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 26 November 2011 - 05:13 PM

Uite casca asta am gasit si are 1600 g.M-am uitat si la o casca special pentru ATV (adica asa ziceau aia) si cantarea 1350 g si era si cu 300 lei mai scumpa.

Intra pe link-ul asta:

http://www.casti-mot...o-negru-mat.jpg

La pret mi se pare moderata si o au in stoc la Timisoara.

Nu cred ca diferenta de 250 g se simte prea tare.

Edited by radupadu, 26 November 2011 - 05:14 PM.

  • 0

#38 laurentiu x6

laurentiu x6

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:laurentiu
  • Telefon:0742xxx
  • Marca ATV:cf moto x6
  • Numar ATV:eat my dust!!!

Posted 26 November 2011 - 07:42 PM

Pai eu nu stiu cat are casca mea. Doar ca ce am vazut la prietenul ala al meu era mai grea. Acum poate asta de care zici tu la pretul asta cred ca e dintr-un material mai usor.
  • 0

#39 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 26 November 2011 - 11:08 PM

La magazinul la care o aveau (reprezentanta Linhai) aveau mai multe tipuri de casti,si integrale,si open face,si din astea flip up,si de chopere,si de motocros (care am inteles ca sunt si pentru ATV anume) si nu am sesizat diferente de greutate pe cap,intre asta flip up si cele open face.In schimb mi s-au parut mai grele cele integrale...oricum mersi pentru informatie,ca inainte de a-mi spune de greutate nici nu ma gandeam cu prea mare atentie la chestia asta si acum chiar ca ma duc din nou la aia sa incerc castile sa vad diferentele de greutate.
  • 0

#40 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 29 November 2011 - 10:55 PM

Ai iai iai ce veste naspa am primit astazi.In noul cod rutier (adica de anul viitor) ATV-urile nu vor mai avea acces pe drumurile publice.Singurul loc in care vor avea acces va fi off road...se pare ca voi renunta la achizitie.Doamne ce rau imi pareeee....
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto