Jump to content



Photo

Un Pic De Ajutor,daca Se Poate


  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#41 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 November 2011 - 11:43 PM

Nu am auzit de asa ceva pana acum. Spune ne si noua mai precis (site. articol,nr.)
  • 0

#42 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 30 November 2011 - 02:45 PM

Am auzit si eu ceva asemanator dar am zis ca sunt doar vorbe in vant .

Naspa rau de tot daca se va intampla asta :|

  • 0

#43 bLaStEr

bLaStEr

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita
  • Nume real:RauL
  • Telefon:0765********
  • Marca ATV:honda fourtrax 4x4
  • Numar ATV:De Tabla

Posted 30 November 2011 - 03:22 PM

in targu neamt nu mai este voie sa circuli cu atv-ul uitati aici stirea este de 2 ANI
http://www.monitorul...p;articol=20753
  • 0

#44 atv0

atv0

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 302 posts
  • Gender:Male
  • Location:brezoi... valcea
  • Nume real:adrian
  • Telefon:inteligent:))
  • Marca ATV:bakus
  • Numar ATV:atv0

Posted 30 November 2011 - 04:05 PM

bai fratilor nu au cum sa interzica circulatia pe drumuri publice unui vehicul care a fost inmatriculat pt asa ceva plus de asta platesti si taxe pt asta...deci nu cred ca o sa reuseasca sa le interzica...am vazut ca anumite ministere au achizitionat atv-uri (politia de frontiera de exemplu)aia ce vor face vor merge cu ele pe remorca hysterical.gif
  • 0

#45 piticou

piticou

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 453 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Nume real:piticu
  • Telefon:2450323
  • Marca ATV:Bombardier 800 LTD

Posted 30 November 2011 - 04:47 PM

Din moment ce sunt inmatriculabile,au chituri de omologare pe ele,respecta normele de poluare,nu au nici un drept sa le interzica.Oricum nu vad de ce le-ar interzice,adica pe cine deranjeaza?Mi se pare o mare tampenie!
  • 0

#46 gospodarul

gospodarul

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 551 posts
  • Gender:Male
  • Location:TG. NEAMT
  • Nume real:precupeanu constantin
  • Telefon:0744/289664
  • Marca ATV:suzuki kingquad
  • Numar ATV:B 57 XCE

Posted 30 November 2011 - 05:52 PM

In Tg. Neamt iti garantez eu ca se circula. tongue.gif
  • 0

#47 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 30 November 2011 - 06:27 PM

In germania s-au interzis parca .


Frate de noi se iau astia in continuu dar aia cu masini cu tobe sport care urla de 2 ori mai tare dacat atv-urile cum e ???

Oricum pot fii doar zvonuri ... si eu cred ca in Tg Neamt se circula in continuare cu atv-urile prin oras biggrin.gif

Adevarat ca mai sunt si viteji dinastia cu aere prin oras pe ATV dar aia nu ii lom in calcul .

Edited by sikasika, 30 November 2011 - 06:32 PM.

  • 0

#48 bLaStEr

bLaStEr

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita
  • Nume real:RauL
  • Telefon:0765********
  • Marca ATV:honda fourtrax 4x4
  • Numar ATV:De Tabla

Posted 30 November 2011 - 06:56 PM

eu nu inteleg ce problema au ei cu atv-urile...aici la mine in oras in fiecare seara dupa ora 23 vezi cel putin 5 motociclisti cu tobe sport care suna de trezesc si mortii si merg prin localitate cu 80-100 si politia nu are treaba cu ei ,de ce se iau de noi in loc sa se ia de motociclistii astia neintregi la minte?

Edited by bLaStEr, 30 November 2011 - 06:56 PM.

  • 0

#49 sikasika

sikasika

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 311 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Flavius
  • Telefon:Fara butoane
  • Marca ATV:Linhai Clasic 4x4
  • Numar ATV:Lipsa

Posted 30 November 2011 - 07:15 PM

Traim in Romania aici nimic nu e corect smile.gif)

Trist dar adevarat ...
  • 0

#50 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 30 November 2011 - 11:24 PM

Colegule radupadu dupa ce te-ai interesat de tot ce este necesar in ce priveste achizitionarea unui ATV inclusiv casca si posibilitati de servisare ne aruci vestea ca se interzice circulatia ATV-urilor si renunti la achizitie.
In cazul ca nu ai facut o gluma incearca sa ne argumentezi afirmatia ta. Asteptam raspunsul tau si nu ne luam doar dupa zvonuri de genul........ am auzit ca.
De cand ai facut afirmatia vad ca nu ai mai aparut si colegii incep sa se agite si sa isi faca probleme.
Deci dorim ARGUMENTE daca nu vom consideram ca a fost doar o gluma sinistra pentru toti colegii de pe acest forum.
  • 0

#51 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 01 December 2011 - 01:29 PM

Scuze am fost ocupat aceste zile,de aceea nu am intrat aici.Stirea cu pregatirea interzicerii circulatiei pe drumurile publice a ATV-urilor am vazut-o inca din 2009 (parca),DAR marti am discutat cu cineva care are legatura directa cu noul cod rutier,FOARTE STRANSA.Cred ca l-am intrebat de vreo 10 ori daca este sigur de ceea ce spune,si mi-a spus clar ca in noul cod rutier exista paragraf care interzice circulatia pe drumuri publice.Acum nu pot decat sa cred ce mi-a spus.Ramane sa ne convingem daca acest lucru este adevarat cand va apare noul cod rutier,din cate am inteles in 2012.ESTE SUPER NASPA DACA ESTE ADEVARAT.Eu deja ma visam pe ATV-ul nou.Acum ma uit ca dobitocul dupa maxi scutere (desi nu asta visam...deh,dar tot uitandu-ma au inceput sa imi placa si alea,ca-s misto facute).

Ce va spun eu este ca daca se va introduce aceasta restrictie NU AVETI VOIE SA STATI SI SA O ACCEPTATI,pur si simplu dati statul in judecata si cereti despagubiri pretul ATV-urilor voastre si a taxelor platite catre stat,caci poate daca ati fi stiut ca vor fi interzise nu le-ati fi cumparat.Practic ati fost trasi in piept daca se interzic.SPER CA NU si SPER SA IMI FI SPUS ALA PROSTII.

Cert este ca si el are cateva ATV-uri si si le-a mutat la munte.
  • 0

#52 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 01 December 2011 - 01:42 PM

Nu stiu exact cand apare noul cod rutier.

Stiti voi?

Doamne fereste de glume sinistre.Nu sunt genul meu.Nu imi place sa fac glume idioate.V-am spus doar ce am auzit si eu la randul meu.Poate ca sper ca cineva dintre voi sa infirme concret si argumentat ceea ce zic eu,caci EU DORESC FOARTE MULT SA ACHIZITIONEZ UN ATV si sunt intr-o mare dilema in aceste momente.
  • 0

#53 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 01 December 2011 - 01:53 PM

aaaa....mai un lucru.DA!...momentan il cataloghez si eu ca pe un zvon,un zvon care m-a blocat in deciziile mele...dar! problema mare este ca vine de la o pesoana care datorita activitatii sale este PREA CREDIBILA daca mi-a facut aceste afirmatii si pana acum seriozitatea sa nu poate sa ma faca decat sa il cred.Probabil ca aceasta interdictie exista deja in noul cod rutier si probabil SINGURA sansa ca ea sa se anuleze este ca politicienii sa o modifice pana la aparitia codului anul viitor.
  • 0

#54 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 01 December 2011 - 03:55 PM

Da sigur va fi ceva de genul legii cu obligativitatea anvelopelor de iarna. Adica ceva care era normal sa se intimple si in tara noastra, dar care pana la urma nu este chiar asa cum o prezentau la stiri sau purtatorii de zvonuri.
Deci daca ai automobilul, camionul, tractorul, microbuzul inmatriculat cu nr de politie, ITP valabil, poti circula pe drumurile publice, infara de cele cu restrictii ex : TIR-ul nu are voie in oras numai daca plateste o taxa. Probabil va fi ceva stipulat si la atv-urile inmatriculate pe primarie, acolo s-ar putea sa fie ceva. Dar mentionez ca toate sunt zvonuri asa ca nu le luati in considerare.
Asemenea lucru a aparut si in 2009 cand am intrat eu pe forum, m-am agitat de numa cand am vazut petitia facuta impotriva interzicerii atv-urilor pe drumurile publice.
Eu deabia astept sa nu ma lase sa circul cu el pe drumuri....judecata ii papa, imi mai cumpar si alt utv, poate un wild cat 1000 biggrin.gif.
  • 0

#55 atv0

atv0

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 302 posts
  • Gender:Male
  • Location:brezoi... valcea
  • Nume real:adrian
  • Telefon:inteligent:))
  • Marca ATV:bakus
  • Numar ATV:atv0

Posted 01 December 2011 - 05:51 PM

nu va mai agitati ca va agitati degeaba nu au cum sa interzica si gata.......
  • 0

#56 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 02 December 2011 - 12:35 AM

Cat timp avem numere de circulatie indiferent de politie sau primarie ,certificat de inmatriculare sau inregistrare ,asigurare RCA ,ITP logic sa le putem folosi si pe drumuri publice chiar daca s-ar impune unele restrictii.
Daca ar fi interzisa circulatia lor total la ce ar mai ajuta actele mai sus enumerate? Pe camp cred ca poti sa te plimbi cu orice fara nici un act chiar si fara permis de conducere ,poate doar sa poti prezenta un act de proprietate asupra utilajului pentru a dovedi ca nu este furat.
Aceasta este parerea mea!
  • 0

#57 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 02 December 2011 - 09:48 AM

Corect!
  • 0

#58 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 08 December 2011 - 07:01 PM

am noutati...intr-o ora revin si vi le spun...
  • 0

#59 atv0

atv0

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 302 posts
  • Gender:Male
  • Location:brezoi... valcea
  • Nume real:adrian
  • Telefon:inteligent:))
  • Marca ATV:bakus
  • Numar ATV:atv0

Posted 08 December 2011 - 08:11 PM

mai ai 8 minute crazy.gif

Edited by Armadilo, 09 December 2011 - 08:33 PM.
Nu mai folosi Quote

  • 0

#60 radupadu

radupadu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:Radu Paduraru
  • Telefon:0722247967
  • Marca ATV:ATV ARCTIC CAT 400 H1

Posted 08 December 2011 - 08:28 PM

lol...a trecut mai mult de o ora, dar asta este, am muncit pana acum si nu am putut scrie...so... in momentul acesta lucrurile stau cam asa...astazi am discutat din nou cu persoane avizate si iata ce mi-au spus (de data aceasta am vorbit si la politie)...intr-adevar in noula cod rutier sunt modificari legate de ATV, dar nu ca toate vor fi interzise pe drumurile publice, ci modificarile tin de omologare, inmatriculare, RAR,etc ...adica, am inteles ca vor lovi in inmatricularile pe primarie si anume ATV-urile nu vor mai putea fi inmatriculate pe primarie ci doar prin RAR, exact ca un automobil,cu tot ceea ce inseamna inmatriculare de acest gen...va trebui ITP,RAR,RCA,omologare pentru drumuri publice (asta neinsemnand doar semnalizare),etc. si inmatricularea nu se va mai baza doar pe factura ci la fel ca si autoturismele, vor avea nevoie de toate hartiile pentru a putea fi inmatriculate (ceva de genul carte de identitate,factura de intrare in tara,factura finala catre client, omologare pentru drumurile publice,etc.)...nu cunosc toate detaliile in ceea ce priveste actele ce trebuiesc la inmatricularea unui autoturism, asa ca daca voi stiti mai multe....ASAAAA...si ca atare, pe drumurile publice vor avea voie sa circule doar cele inmatriculate dupa ce au trecut prin RAR, adica dupa metoda de inmatriculare pe care vi-am spus-o. Se vor inmatricula exact ca autoturismele. Asta este ceea ce mi s-a spus si am inteles eu.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto