Jump to content



Photo

Ajutor Domnilor Moderatori Si Admin


  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#81 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 20 September 2013 - 05:04 PM

ATvforum a ajuns cel mai spamat forum din cate citesc si unde sunt activ. E chiar aiurea sa fie lasat asa de izbeliste, eu inteleg ca e nevoie de vizualizari si postari, dar nici asa.
  • 0

#82 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 20 September 2013 - 07:47 PM

Sorine nu stiu daca este sau nu cel mai spamat , eu personal de doua pana la trei ori pe zi sterg singur spamuri , adica dimineata la pranz si seara. Mai mult nu pot face din functia pe care o detin. Daca nu asi face treaba asta zilnic incearca sa iti imaginezi cam cum ar putea arata acest forum.
Fac acest efort pentru a mentine o imagine placuta si curata a acestui forum.
In rest vad ca nu se mai ocupa nimeni de acest forum.
Mai grav si totodata curios mi se pare lipsa de activitate din ultima perioada.
Constat ca si baietii activi din aceasta vara ,parca dupa "interventiile" lui valentinos 99 parca au incetat sa mai posteze, sau poate este o simpla coincidenta.

  • 0

#83 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 20 September 2013 - 09:36 PM

Din pacate aceste forum-uri mor lent dar sigur pentru ca a luat avant facebook-ul si acolo e activitate formandu-se prietenii adevarate ,noi ne am mutat acolo rolleyes.gif Toate cele bune tuturor de pe acest forum scooter.gif

Edited by valentinos99, 20 September 2013 - 09:38 PM.

  • 0

#84 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 22 September 2013 - 05:03 PM

QUOTE (valentinos99 @ Sep 20 2013, 10:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Din pacate aceste forum-uri mor lent dar sigur pentru ca a luat avant facebook-ul si acolo e activitate formandu-se prietenii adevarate ,noi ne am mutat acolo rolleyes.gif Toate cele bune tuturor de pe acest forum scooter.gif

Bravos bine spus!
  • 0

#85 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 23 September 2013 - 11:51 AM

...și pentru că este un forum īncă, cu toate că o parte dintre noi īi prezicem sucombarea, īmi pun și eu părerea aici.
Ceea ce scriu nu este ”politically correct” pentru că parțial deranjează pe cei care se simt vizați, dar vă asigur că este ceea ce gāndesc īn acest moment deci sunt sincer īn atitudine și nu doresc să flatez sau să supăr cu intenție răuvoitoare pe cineva, constat pur și simplu.

Starea ”degradat㔠a forumului este din cauza noastră a celor care bāntuim pe el și al activității administratorilor care doresc să trăiască sau nu. Īn cazul īn care nu se va dori cu tot dinadinsul ca să moară, acest forum va merge mai departe din cauză că el conține mai multă substanță decāt o mie de pagini fb care sunt īntr-adevăr mai atractive, colorate, dar și mult mai superficiale. De fapt noi comparăm două principii diferite, cea de forum și cel de hăhăīială perpetuă a fb.

Nu am văzut discuții, chiar īn contradictoriu, pe teme tehnice, legislative sau de altă natură care să fie cuprinse pe fb așa cum sunt cel de pe forum. Unde mai pui că pe fb este o varză totală, subiecte la grămadă fără o sistematizare tematică, dar aici apare avantajul conceptual al principiilor de funcționare, dinamicitatea și modalitatea de accesare mai facilă de pe diferite dispozitive mobile dezvoltate tocmai īn acest scop, măria sa FB. Vă dați seama de ce, pentru că traficul prezumtivilor participanți este incomparabil mai mare decāt activitatea unor ATV-iști cantonați īntr-o nișă a posibililor dezvoltatori de trafic internet limitată strict la această temă.

Personal apreciez ambele forme de comunicare, dar revenind la forumul nostru constat că este mult mai subțire decāt cele similare dezvoltate īn lumea occidentală din cauze care nu mai trebuiesc evidențiate, ele sunt cunoscute și se referă strict la caracterul nostru, al romānilor, mai superficiali și neserioși decāt alții, uneori ajungāndu-se așa cum se face și īn trafic la injurii și jigniri. Ei bine, pe forumurile din lumea normală nu găsești așa ceva, majoritatea subiectelor se referă la lucrurile serioase și toate acestea expuse cu mai puțină patimă, cu mai mult respect reciproc.

  • 0

#86 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 08 October 2013 - 09:40 AM

QUOTE (CHRYS @ Sep 20 2013, 08:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Constat ca si baietii activi din aceasta vara ,parca dupa "interventiile" lui valentinos 99 parca au incetat sa mai posteze, sau poate este o simpla coincidenta.


Remarca asta vine tocmai de la cineva care ar fi trebui sa modereze acele "interventii" ?!
In rest multumim pentru munca de Sisif !

Referitor la "hahaiala" - intotdeauna este un loc pentru toti si pentru toate.
Din punctul meu de vedere forumul este mult mai folositor decat 100 de pagini de fb si aici postarea lui Horia este mult peste ce as putea eu scrie.
Sunt convins ca si fb are locul lui in viata sociala.

  • 0

#87 bancaru

bancaru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 426 posts
  • Gender:Male
  • Location:Campina
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0766233213
  • Marca ATV:Suzuki KQ
  • Numar ATV:tip C

Posted 15 October 2013 - 03:33 PM

Chiar nu se poate face nimic ca acesti tampiti cu reclamele lor SA FIE STOPATI?
Pe alte forumuri nu poti posta anunturi daca nu ai deja un nr de posuri.
Spor la treaba!
Dan
  • 0

#88 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 15 October 2013 - 06:57 PM

Din pacate eu personal nu pot sa face decat sa sterg fiecare postare spam manual.
Fac acest lucru de aprox trei ori pe zi. Te rog sa ma crezi ca nu pot sta toata ziua pe calculator.
Tehnic cred ca se poate rezolva dar tine de proprietarii siteu-lui. Daca ar face asta ar fi mai bine pentru noi toti.
Chiar un coleg de pe acest forum s-a oferit sa rezolve aceasta problema gratuit. (citeste postarea lui "dassad"din 24 iul. 2013 din acest topic).............nu stiu ce sa mai cred?

Edited by CHRYS, 15 October 2013 - 06:58 PM.

  • 0

#89 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 26 November 2013 - 10:30 AM

Doua probleme.

 

In primul rand, fata de unii useri vechi care chiar daca nu mai au (in prezent dar cine stie in viitor) atv, consider ca e o greseala ca au fost re-setati ca user din moderator.

Fara activitatea lor, continutul ar fi fost modest in prezent iar forumul ar fi fost mult mai sarac. Chiar daca intrau mai rar, nu meritau treaba asta. Moral, nu s-a procedat corect.

 

In cazul meu, m-am saturat sa sterg la greu spam-uri. E o munca de sisif in zadar. Exista si alte forumuri unde nu sunt aceste probleme si aici gasesc ca e vina adminului ca nu cauta un hosting sau o administrate dpdv tehnic de calitate.

Sunt sigur ca si alti moderatori au actionat similar tocmai din acest motiv. Deci nu mozii erau problema ;)

Lucrurile trebuie privite in profunzime si nu superficial.

 

 

A doua problema.

Trebuie sa ai destul de putina minte incat sa crezi ca forumul poate fi inlocuit cu mizeria de FB... aia unde se nasc adevaratele prietenii.

Cine spune asta, habar nu are de comunitatea care a fost si a ramas intr-o mai mica sau mai mare masura aici, intalnirile foarte numeroase si de mare calitate si angajament, etc.

 

 

Asadar, deschideti ochii mintii si priviti lucrurile asa cum sunt si nu asa cum vi le imaginati (unii dintre) voi ca sunt.


  • 0

#90 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 26 November 2013 - 11:19 AM

Subscriu celor spuse de d-rive, dar în ceea ce ne privește pe noi, utilizatorii obișnuiți, trebuie să apreciem o îmbunătățire a interfeței cu toate că spam-urile sunt încă prezente încă într-o ”cantitate” prea mare. 

Rog pe cei care au priceperea și căderea prin poziția lor (admin) să sprijine activitatea moderatorilor care încearcă-n disperare să mențină forumul în viață.

În rest mă mențin la afirmațiile din postarea 85.


  • 0

#91 dassad

dassad

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:daSSad
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:TGB Blade 425
  • Numar ATV:3

Posted 26 November 2013 - 12:07 PM

"Oferta" mea inca e valabila. Sunt dispus sa fac modificariile necesare cgratuit ca sa scapam de SPAM. Ar fii un mare ajutor pentru moderatori, macar si ele ar avea mai mult timp pentru jucariile lor :)


  • 0

#92 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 28 November 2013 - 10:29 AM

Capitalismul asta mama lui...cat timp esti bun, activ, productiv, interesant esti sustinut. Cand nu mai ai de oferit nimic in plus esti lasat deoparte, uitat, indiferent cat de important ai fost tu in trecut.


  • 0

#93 cosminozo

cosminozo

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:cf moto x8 eps

Posted 28 November 2013 - 11:26 AM

Sa nu dramatizam acest subiect,functiile au fost retrase pt a fi date, poate unora care cu adevarat isi doresc sa contribuie mai departe la buna stare a acestui forum ,din cei care au fost subgradati au fost instiintati pe aceasta problema si totusi nu au semnalat interes pt mentinerea functiei,totodata se si pot repune in functie prin reimplicarea acestora in aceasta comunitate.


  • 0

#94 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 28 November 2013 - 12:43 PM

Bine precizat! Exact aceasta a fost si ideea.


  • 0

#95 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 28 November 2013 - 03:43 PM

Să nu se supere pe mine cei vizați, dar eu înțeleg lucrurile cam în felul următor: o astfel de funcție, cea de moderator, este bine să fie deținută de către cei care într-adevăr moderează. Este cumva necesar să existe şi aici funcții onorifice ? Eu cred că nu, meritele cuiva, mai ales într-o astfel de activitate care înseamnă mult entuziasm, vor exista atâta timp cât există şi implicare. După ce dispare aportul tău ...oare mai este important să fi pe o astfel de listă doar pentru că dă bine ?

Sorin, am spus asta fără a încerca să supăr pe cineva, pur şi simplu aşa gândesc şi cred că este corect să şi spun ceea ce gândesc şi atunci când sunt în dezacord cu persoane pe care le stimez. Sau poate chiar atunci este bine să fi sincer ?


  • 0

#96 MariusAG

MariusAG

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 67 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:telefon
  • Marca ATV:Can-Am Outlander

Posted 28 November 2013 - 04:31 PM

Ideia e ca un moderator trebuie sa fie activ pe forum,.Sa aiba posibilitatea sa intre zi de zi,sa raspunda la intrebarile userilor si sa ajute pe cei fara experienta,cu sfaturi si idei.

 

Iar pentru spam,sunt zeci de pluginuri bazate pe captcha ...

Folositi optiunea Moderate New Members  si atunci moderatorul sau adminul poate da accept pe forum doar la persoanele reale,asta se va vedea prin ce email,nume,etc foloseste ( adica poti deosebi useri reali de spammeri )

Sau cel mai corect zic eu...dati BAN claselor de IP-uri din extern si acceptati doar IP-uri de romania,.oricum e forum romanesc pentru romani..


  • 0

#97 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 28 November 2013 - 05:40 PM

Ideia e ca un moderator trebuie sa fie activ pe forum,.Sa aiba posibilitatea sa intre zi de zi,sa raspunda la intrebarile userilor si sa ajute pe cei fara experienta,cu sfaturi si idei.

 

Iar pentru spam,sunt zeci de pluginuri bazate pe captcha ...

Folositi optiunea Moderate New Members  si atunci moderatorul sau adminul poate da accept pe forum doar la persoanele reale,asta se va vedea prin ce email,nume,etc foloseste ( adica poti deosebi useri reali de spammeri )

Sau cel mai corect zic eu...dati BAN claselor de IP-uri din extern si acceptati doar IP-uri de romania,.oricum e forum romanesc pentru romani..

Eu as pleda pentru o solutie care sa permita accesul si cu IP uri din afara tarii - sunt multi useri care o perioada a anului ies din tara, sunt unii oameni din afara tarii care sunt interesati sa faca trasee cu noi si la noi in tara.

Un motiv in plus e fatul ca eu ma bat de aceasta poarta in momentul cand vreau sa sciu ceva pe nyroc - sunt "banned user" asa ca posibilitatile mele acolo sunt limitate.

 

Apropos - daca are cineva idee cum pot sa contactez oamenii respectivi sau cum pot sa ies de sub ban pe nyroc, va rog sa imi spuneti si mie.

 

Multumesc !


  • 0

#98 MariusAG

MariusAG

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 67 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:telefon
  • Marca ATV:Can-Am Outlander

Posted 28 November 2013 - 05:47 PM

fa-ti un cont nou daca ai BAN pe username si email

foloseste proxy daca ai BAN pe IP  

sau da un email la admin si intreaba pe ce motiv te-au bannat,roagai sa ti-l scoata


  • 0

#99 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 28 November 2013 - 08:38 PM

Horia nu am de ce sa ma supar, mai ales pe tine si apreciez foarte mult ca esti dintr-o bucata(cum spunem noi ardelenii).

Legat de ce am spus mai sus la postul 92, imi pare rau ca a sunat ca si cum as baga de vina cuiva, nu a fost intentia mea. Vroiam doar sa semnalez o realitate cu care ne confruntam  in viata reala. Se pare ca am transmis asta si pe plan virtual....

No, eu fiind mai vechi pe aici si stiu cat de mult s-au implicat cei care au fost resetati( ce a la  Matrix suna biggrin.png) poate am devenit putin subiectiv si poate fraternizez cu ei si este si normal, multi dintre ei m-au ajutat sa devin ce sunt azi in ceea ce priveste atvistul din mine. Din pacate noi romanii uitam sa fim loiali, avem o problema cu asta....eu unul personal nu am acesta problema, nu uit de unde am plecat si le sunt recunoscator (ce confesiune biggrin.png)

Poate este normal cum s-a judecat aceasta problema, este normal ca un moderator sa fie activ si sa se implice pentru binele forumului, dar totusi ce avea daca de exemplu d-rive era lasat in continuare moderator? Ce se pierdea? 

Sa nu ma intelegeti gresit nu vreau sa atrag atentia nimanui, nu vreau sa isc polemici care nu duc nicaieri, poate doar vad eu lucrurile altcumva.

Cineva spunea ca eu nu as mai avea ce cauta aici pe forum ca nu mai am atv ( poate avea dreptate), tot asa si atunci nu a spus nimeni nimic....m-am simtit foarte prost, chiar vroiam sa parasesc forumul. Tocmai de aceea  am scris ce am scris la 92!

 

 

Moderatorii si adminii stiu ei mai bine ce au de facut, nu vreau sa judec pe nimeni ca nu am acest drept nici in viata de zi cu zi.


Edited by sorinok, 28 November 2013 - 08:41 PM.

  • 0

#100 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 28 November 2013 - 09:35 PM

Sorin, eu cred că discuția asta, cu păreri diferite și cu puncte de vedere diferite este benefică, întotdeauna expunerea de opinii contradictorii, argumentate, conduc inevitabil la sinteze care reușesc să ne clarifice viziunea asupra a ceea ce se întâmplă în jurul nostru.

 

Mie mi-a plăcut să discut principii și nu persoane, pe cât este posibil, așa că nu pot să-mi expun părerea asupra cuiva de prin forum decât într-o mică măsură pentru că nu cunosc toate implicațiile, iar unele dintre ele chiar că nu mă interesează. Despre faptul că ai sau nu acum un ATV sau nu ești posesorul a 100 de bucăți care mai de care mai bengoase cu care să rupi gura invidioșilor făcând drift după drift și stropind cu noroi pe toate gospodinele adunate pe la ferestrele caselor de la țară pe unde trecem are mai puțină importanță. Am ajuns la concluzia că mulți dintre posesorii actuali n-au nimic de-a face cu ”spiritul”, ei se ”dau” pentru că dă bine și este ”fun” să arate cât sunt de grozavi și cât de mult zgomot pot face.

 

O persoană ca tine și ca alții de acest fel dar mai puțin vizibili dintre care am avut ocazia să mai cunosc, reprezintă cât toată șleahta pe care am descris-o. Nu-ți fă probleme, au fost și alții care s-au gândit la o ”dispariție” având un gust amar după cine știe ce evenimente petrecute pe forum la care se implicaseră cu cele mai bune intenții și s-au ales cu tot felul de alte belele.

Așa că dacă există spirit, restul este doar problemă de timp.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto