Jump to content



Photo

Pareri Achizitionare Atv


  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#1 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 01 February 2013 - 10:48 PM

Salut baieti! De multa vreme vreau sa imi iau un ATV, dar se pare ca dupa multa cercetare a pietei si a posibilitatilor mele, ma apropiu de final.. (sau, mai bine zis, de inceput). Dispun de o suma de 3500 Euro si daca mai astept si mai pun de o parte, pot ajunge la 5000. Ideea e ca vreau un ATV peste 700, pentru ca le am cat de cat cu mecanica si cu masinile si daca iau unul mai mic, o sa devina rapid insuficient..Ma gandesc la un King Quad sau un Grizzly, chiar daca e sa le iau mai vechi, dar macar vreau ceva de marca (am avut o chinezarie de scuter ce mi-a mancat zilele)... Voi ce ziceti? Care e mai usor de intretinut, care se comporta mai bine? Sau daca aveti sugestii de alte ATV-uri care nu se strica din 2 in 2 km, sunt deschis la pareri. Va multumesc mult ca ma ajutati.
  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 01 February 2013 - 11:43 PM

In primul rand bine ai venit pe acest forum !
In al doilea rand vezi ca ti-am sters una din postari deoarece era identica cu cealalta. Banuiesc ca ai gresit la postare.
In al treilea rand referitor la intrebare ta sunt total de acord cu tine in ce priveste a cumpara un ATV serios (de firma consacrata) pentru a avea un ATV bun fara a sta mai mult la reparat decat la plimbare. Doar pentru asa ceva mai trebuie sa strangi ceva bani. Este o jucarie destul de scumpa.
In ce priveste cm de care faci vorbire cei aprox 700 sunt sunt total suficienti poate chiar prea multi dupa parerea unora pentru un incepator. Dar ai grija daca incepi cu 700 este necesar sa fii foarte cumpata si sa te obijnuiesti cu el treptat , in rest nici o problema.
Eu personal am inceput tot cu un Grizzly de 700 fara probleme si s-a dovedit ca am facut o alegere buna neavand nici o problema tehnica sau de adaptare cu el pana in prezent.
Kingul de asemenea este un ATV foarte bun dar dupa postarile colegilor sensibil la partea electrica in rest foarte OK.
Mai reciteste postarile mai vechi si incearca sa iti faci o parere.
Sau citeste topicul meu in care in urma cu catva ani ca si tine cautam sa cumpar un ATV de 700 :http://atvforum.ro/Cumpar-Atv-Suzuki-King-Qu-t6732.html
si prezentarea ATV-ului meu:http://atvforum.ro/Yamaha-Grizzly-700-Specia-t6941.html
Multa bafta!
  • 0

#3 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 02 February 2013 - 11:31 AM

Salut !

Si eu sunt de parere ca nu trebuie sa cauti cel mai puternic atv sau cu motorul cel mai mare.
Sa nu crezi ca un motor mai mic nu urca vreo panta sau nu alearga cu viteza cand e nevoie.
Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa nu am suficienta putere, mai degraba patineaza rotile sub el.

Trebuie sa gasesti unul cu care tu sa te intelegi, pe care sa il poti stapani.
Si stai linistit, iti va da satisfactii mai mult decat te astepti.

Si recomandarea mea este sa alegi intre cele doua de mai sus - Kingquad si Grizzly.
Ambele modele au atat puncte forte cat si slabiciuni, unul fata de celalalt. Vezi care ti se potriveste tie mai mult.
Oricum, oricare din ele va fi o alegere reusita.

Bafta !
Sa ni-l prezinti si noua !

Edited by iusau, 02 February 2013 - 11:40 AM.

  • 0

#4 fabian

fabian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 posts
  • Gender:Male
  • Location:Anina
  • Nume real:fabian
  • Telefon:075.......
  • Marca ATV:Honda
  • Numar ATV:no number

Posted 02 February 2013 - 03:35 PM

Scuze ca intervin si eu,nu sunt mare priceput...dar de Kawasaki Brute Force nu zice nimeni nimic?Eu am avut unul timp de aproape 1 an si in afara de ulei,filtru si bujii nu am schimbat nimik.Si pot spune ca l-am calarit destul si am facut aproape orice cu el.

Si am mai vb si cu altii care au sau au avut Kawa,si sunt foarte multumiti de ele,ba chiar unii le claseaza in fata lu Suzuki,si nu ma refr la consum care este mai mare la Kawa.Si daca te uiti pe piata sunt si ceva mai ieftine decat Suzuki sau Grizzly...
Sper ca nu am deranjat cu comentariul meu si bafta in gasirea ATV-ului care sa ti se potriveasca stilului tau... thumbup.gif
  • 0

#5 cosminking

cosminking

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Location:Campulung-Muscel
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0756815484
  • Marca ATV:KingQuad700

Posted 02 February 2013 - 06:09 PM

parerea mea sincera este ca ar trebui sa faci un test drive si cu un king si cu un grizzly si dupa o sa fi noul si preafericitul posesor al unui king quad, ca e de 700 ,ca e de 750 nu prea conteaza nu-s diferente notabile intre ele. De ce am spus kig quad si nu grizzly pt ca o sa te convingi ca ,kingu este mai confortabil,o pozitie de condus mai comoda,o idee mai mare implicit ceva mai stabil,daca ii mai pui si distantiere e parfum...
  • 0

#6 cosminking

cosminking

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Location:Campulung-Muscel
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0756815484
  • Marca ATV:KingQuad700

Posted 02 February 2013 - 06:11 PM

aaaaa si era sa uit, acum sper sa nu imi sara nimeni in cap ca mi-am expus o parere personala....salutare
  • 0

#7 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 02 February 2013 - 07:34 PM

Multumesc pentru toate sfaturile ce mi le-ati dat. Citesc forumul de ceva vreme (si de curand am devenit si membru) O sa tin cont de sfaturile voastre si cand mai am intrebari / fac o achizitie, va anunt! Toate cele bune!!
  • 0

#8 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 02 February 2013 - 07:40 PM

QUOTE (cosminking @ Feb 2 2013, 06:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aaaaa si era sa uit, acum sper sa nu imi sara nimeni in cap ca mi-am expus o parere personala....salutare


Stai linistit Cosmin, tocmai asta e ideea de forum - fiecare sa isi spuna parerea personala si sa se discute asupra subiectului.
Si cred ca asta e si ceea ce doreste "joboy1000".

@Fabian: Curiozitatea mea - daca maine nu ai avea atv si in schimb ai avea 5000 Euro si ai vrea sa cumperi un atv, ce ai cumpara ?
Daca imi permiti, prefer un raspuns format din 2 cuvinte - marca si model smile.gif fara explicatii si motive. Sper sa nu ma intelegi gresit, e doar din curiozitate, nu vreau sa te contrazic sau altceva. Mersi frumos.

  • 0

#9 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 02 February 2013 - 08:34 PM

cosminking....stai linistit de aceea suntem pe un forum sa purtam discutii pe diferite teme ,chiar daca nu toti avem aceeasi parere dar avem dreptul sa ne expunem acea parere..
Parerile pro si contra asupra unui produs sant binevenite ,cat timp se foloseste un limbaj civilizat si se respecta regulile de bun simt ale unei conversatii, chiar daca parerile asupra produsului sunt diametral opuse.

fabian...interesant ca ai deschis discutia si despre Kawasaki Brute Force comparativ cu Grizzly si Kingquad.

Consider ca o parere competenta in aceasta privinta ar putea sa dea engime007 care a avut in posesie si Kawasaki Brute Force si Kingquad si ar putea sa ne dea o parere competenta..

Deci solicit si totodata il provoc sa isi spuna parerea despre cele discutate pe engime007 daca citeste aceasta postare.
  • 0

#10 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 02 February 2013 - 09:29 PM

smile.gif) Eu nu cred ca engime007 va putea fi obiectiv cu privire la bruta ... fosta lui "curva de lux" ... sa fim seriosi, nici noi nu cred ca am putea.
Mai degraba ma astept la un raspuns de genul << La padure cu bruta, iar acasa in garaj as parca kingquadul >>.

Subscriu si eu la provocarea lansata catre Engime007.
  • 0

#11 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 02 February 2013 - 09:46 PM

iusau.... imi place ....ai citit fostele sale postari si ale colegilor lui.
Il cunosc personal si chiar daca este mai " haiduc " in exprimare consider ca ar fi foarte interesanta si parerea lui.
Intentionat i-am lansat aceasta provocare considerand ca cineva care a avut ambele ATV-uri ne poate relata ceva in ce priveste titlul acestui topic.


  • 0

#12 fabian

fabian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 posts
  • Gender:Male
  • Location:Anina
  • Nume real:fabian
  • Telefon:075.......
  • Marca ATV:Honda
  • Numar ATV:no number

Posted 02 February 2013 - 11:08 PM

@Fabian: Curiozitatea mea - daca maine nu ai avea atv si in schimb ai avea 5000 Euro si ai vrea sa cumperi un atv, ce ai cumpara ?
Daca imi permiti, prefer un raspuns format din 2 cuvinte - marca si model smile.gif fara explicatii si motive. Sper sa nu ma intelegi gresit, e doar din curiozitate, nu vreau sa te contrazic sau altceva. Mersi frumos.
[/quote]


Pt curiozitatea ta...

1...Nu mai am ATV de ceva vreme din motive personale.

2...Daca as avea acei 5000 de epuroi(fug al naibii de tare,nu reusesc sa-i prind gathering.gif ),in primul rand as lua un ATV Honda Rincon 650 sau 680 pt ca imi place al naibii de mult doar daca as gasi unul inmatriculabil,deoarece nu-mi permit sa mai iau unul neinmatriculabil(probleme locale care include politia si vecinii)...atunci ar ramane sa aleg intre Suzi si Kawa...daca as gasi un Kawa inscris in acei bani,fara sa clipesc l-as cumpara,dar dupa cum stiti majoritatea,si cu aceste modele e mai greu...deci ramane Suzi...dar ...si e cam mare acest DAR...am vazut aceste zile un AC de 650 cu motor de Kawa...deci daca ar avea acte pt inmatriculare ar fi o varianta ajutatoare...wink.gif

Si sa nu credeti ca sunt infractor sau ceva de acest gen,am sa va lamuresc...am avut un nedorit si banal accident cu ATV-ul si a fost nevoie de salvare si sa apelat 112,automat a venit si militia,ATV-ul nefiind inmatriculat,era sa ma aleg cu un mic dosarel si o suspendare de 3 luni a permisului.A fost prima abatere si nu am fost sub influenta alcoolului sau a drogurilor fapt pt care am fost """iertat"""L ATV am avut atestat de la RAR,dar comunistii si incuiatii astia de la primarie n-au vrut sa mi-l inregistreze...alta poveste ...

Stiu ca e mai mult decat 2 cuvinte si sper ca nu v-am plictisit...Cu toate ca nu mai am """jucarie"""nu pot sta departe macar cu privitul si cititul despre acestea....

MULTA BAFTA IN GASIREA JUCARIEI SUPREME...
  • 0

#13 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 02 February 2013 - 11:30 PM

Eu as lua in calcul si Arctic Cat si de ce nu Polaris. Sunt marci la fel de consacrate. Poti cauta un Ac 700 Efi bine dotat, are din fabrica toba sport, este inmatriculabil pe politie, este omologat in europa de AC. Pentru piese nu trebuie sa-si faca cineva griji, in Romania avem iportator Ac, iar piesele vin de la fabrica din Austria. Intradevar Ac este mai rar in Romania, sau poate cei cu Ac nu au asa multe probleme cu ele si sunt mai mult pe teren decat pe forum biggrin.gif.....glumesc

Edited by sorinok, 02 February 2013 - 11:30 PM.

  • 0

#14 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 02 February 2013 - 11:41 PM

fabian nu ne-ai plictisit de loc, interesant si si de nedorit evenimentul trait de tine, dar din care cei mai noi au numai de invatat.
Deci joboy1000 ia in calcul si inmatriculat/neinmatriculabil.
Orice parere legat de subiect esta binevenita .
  • 0

#15 Zoot

Zoot

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 272 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Nume real:Alin
  • Telefon:000
  • Marca ATV:Renegade 800X
  • Numar ATV:Fara numar

Posted 02 February 2013 - 11:47 PM

Strange pentru un Can Am, once you go black (and yellow) you'll never go back smile.gif

Daca te prinde microbul pe unul mai slab tot timpul o sa-ti doresti ceva mai mult si la fiecare iesire o sa ai parte din suflet neimplinita din cauza puterii si inevitabil o sa ajungi la upgrade. In grupul nostru erau o multitudine de atv-uri la inceput si incet incet cam toti am trecut pe Can Am sau Quaduri.
  • 0

#16 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 03 February 2013 - 12:00 AM

QUOTE (fabian @ Feb 2 2013, 11:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pt curiozitatea ta...
[...]


hi.gif

Sper sa se impiedice din "epuroi" si sa ajungi cat mai repede inapoi pe 4 roti motrice, de care marca va fi oportun pentru tine.
Pana atunci - bine faci ca nu stai deoparte - mentii spiritul treaz si cel putin eu unul am avut de invatat de la tine.

Bafta !
  • 0

#17 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 03 February 2013 - 12:21 AM

Can AM...oh, da! Dar vorba aia.. mai e mult pana departe! Neinmatricul - atele/abile ies din discutie pentru ca vreau sa pot trece orasul cu el, nu sa imi fie teama de militieni (stiu cate batai de cap am avut cu foliile de la masina, ca aveam pe fata 25%, deci practic nimic).

Sorinok a zis despre pisicute si polarisuri.. La Arctic Cat m-ai mai uitat, la Polaris nu prea. Totusi, in ceea ce priveste piesele, cam pentru ce marca sunt mai scumpe? (nu o sa iau ATV doar pentru ca are piesele mai ieftine, ca mai bine schimb o curea scumpa mai rar decat 10 bucse/zi, dar e bine de stiut). Va astept cu mai multe pareri referitoare la marcile amintite de Sorinok.
  • 0

#18 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 03 February 2013 - 10:06 AM

Cred ca piesele pentru fiecare marca sunt la acelasi nivel cu +/- dar foarte putin. Cum ai zis mai bine dai un ban pe o piesa care stii ca tine.
Eu am avut AC, fac parte dintr-un club Ac si majoritatea problemelor aparute la ATV-uri au fost de genul: schimabat bucsi, curele (pe la 5000km se duc, in manual la fiecare marca mai renumita zice ca se schimba pe la 2000km, chiar si Ac recomanda schimbarea curelei la 2000 mile/hm...nu mai stiu exact).
Pe motor te poti baza, este tip hemi cu camera semisferica, adica chiuloasa este o semisfera. Este foarte fiabil acest motor, avem in gasca ATV Ac 400H1 cu 20000km fara interventii la motor.
La partea de stabilitate sta foarte bine, poti regla cat de tare sa fie suspensia la fel ca si la celelalte marci.

  • 0

#19 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 03 February 2013 - 08:18 PM

Intervin si eu sa dau ceva cu parerea, cat despre POLARIS am in ograda unul si destul de naravas, nu i-am dat decat consumable la timp, gaz si talpa, cei drept luat de nou si avut grija de el ca ochii din cap smile.gif
  • 0

#20 ionita bogdan

ionita bogdan

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 93 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:ionita bogdan
  • Telefon:0722.296.538
  • Marca ATV:King 750
  • Numar ATV:B - 33 - BOG

Posted 05 February 2013 - 03:48 PM

Eu te sfatuiesc sa iti iei un atv ....lung ...de doua persoane. Si kingul si yamaha le pui peste tine ft usor . La mine lipsa de experienta si-a spus cuvantul . Daca la prima rasturnare am scapat doar cu o mana usor zdrelita acum sunt in cadru pt 3 luni , operatie ....suruburi ....bani si multi nervi. Daca ai timp si poti iesi cu atvul destul de des iti poti lua si king . Este un atv super din toate pct de vedere. Insa trebuie sa inveti sa il stapanesti.
Bafta!
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto