Jump to content



Photo

Despre inmatricularea ATV-ului


  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#41 Alexx

Alexx

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:-
  • Nume real:Alexandru P.
  • Telefon:744440774
  • Marca ATV:Suzuki Eiger 4x4
  • Numar ATV:PH 39 ... - mai conteaza?...ca e galben?

Posted 03 March 2009 - 10:12 AM

QUOTE (elian @ Mar 3 2009, 08:09 AM) <{POST_SNAPBACK}>
@saisnoua: orice asigurator iti va face rca la tractoras, in baza seriei de identificare, a numarului de ocupanti pe care ii poate duce jucaria, a cilindreei si eventual puterii. Pe scurt, le trebuie si lor ceva, acolo, sa isi completeze formularistica. Nu te astepta la probleme, nu vor fi.

@DanCT: imi pare rau ca am avut dreptate. Am auzit si de astfel de cazuri cu Xulescu sta la oras dar primaria de domiciliu e batuta in cap si atunci Xulescu isi inregistreaza atv-ul la Primaria dintr-un sat limitrof. De fiecare data, insa, Xulescu era uns cu toate si stia sa unga mai departe...


Pe mine m-a ajutat o viza de flotant in localitate limitrofa....fara ungere hysterical.gif
Acum stau la mine acasa, iar tractorul este inregistrat acolo...simplu, nu?

Alex
  • 0

#42 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 03 March 2009 - 10:29 AM

Excelent. Ideea e super. Banuiesc ca ai 'stat' la cineva in chirie / gazda, nu? yahoo.gif
  • 0

#43 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 13 April 2009 - 01:23 PM

QUOTE (jpc @ Aug 14 2008, 11:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
La orice primarie te prezinti cu factura in copie si cu negatia de la RAR ca nu se poate elibera CIV . Depui totul la registratura si astepti raspuns scris. O sa mai platesti o taxa si gata ...ai numere galbene

Zis si facut, cu toate ca am intarziat (din motiv ca am incercat la vreo 6 Primarii din preajma Constantei si am pierdut vremea) astazi am despus la biroul de inmatriculari din Constanta totul si astept raspuns pentru solutionarea cererii. Vom vedea cat de repede se misca.. 15 zile sau 30 zile lucratoare. rolleyes.gif

Facand o paranteza, pe negatia de la rar la mine scrie in felul urmator: " Autovehiculul nu indeplineste conditiile referitoare la poluare privind admiterea in circulatie in Romania." dupa ce a citit domnul de la primarie asta mi-a spus ca poate e facut motorul pe alta platforma ( ... huh.gif ) si sa fac cale intoarsa la politie, acolo e evident ca fara cartea de identitate a lui nu am ce cauta asa ca am lasat toate actele in copie + cererea la primarie. Sa speram ca voi primi un raspuns afirmativ.. voi reveni cu noutati.

O zi buna tuturor. smile.gif
  • 0

#44 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 13 April 2009 - 09:05 PM

dar ti'au cerut de la primarie negatie de la RAR?ca eu aici pe forum am auzit de asa ceva.
  • 0

#45 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 14 April 2009 - 10:46 AM

Da se cere la dosar negatia de la rar.


Tin sa admir viteza cu care mi-a fost rezolvat dosarul in mai putin de 24 de ore am primit un refuz!

QUOTE
Referitor la cererea dv inregistrata cu nr 58957 / 13.04.2009 prin care solicitati inregistrarea unui motociclu, va informam ca vehiculul mai sus mentionat nu se incadreaza in prevederile art. 14, alin.(1) din O.U. nr. 195 / 2002 actualizata, privind circulatia pe drumurile publice si art. 23, alin.(1) din Ordin-ul nr. 1501 al ministrului administratiei si internelor privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierea si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor.


Dupa cum spune legea ar fi:
QUOTE
Din O.U. nr. 195/2002
SECŢIUNEA 2: Īnmatricularea, īnregistrarea şi radierea vehiculelor din evidenţa circulaţiei
Art. 14
(1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole, forestiere, tractoare care nu se supun inmatricularii, precum si vehiculele cu tractiune animala se inregistreaza de catre consiliile locale, care tin si evidenta acestora.

QUOTE
Din Ordin-ul nr. 1501:
Capitolul V
Inregistrarea Vehiculelor
Art. 23
(1) Se inregistreaza de catre consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun inmatricularii, masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole, forestiere, care pastreaza caracteristicile de baza ale unui tractor, si troileibuzele omologate, potrivit legii, de catre Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", precum si tramvaiele, masinile si utiliajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole, forestiere, care nu pastreaza caracteristicile de baza ale unui tractor, si vehiculele cu tractiune animala.


Conform cu cele spuse de cele 2 legi ei trebuie sa ma ia in evidenta oricum ar fi, sa fie oare pentru ca pe negatie scrie " Autovehiculul nu indeplineste conditiile referitoare la poluare privind admiterea in circulatie in Romania." ?
Am o mare rugaminte la toti cei care ati depus la primarie acele negatii ce scria pe ele de fapt ca ma duc sa o schimb dar trebuie sa stiu si ce trebuie scris pe ea. Si tot pe cei care au inreg la primarie ii intreb ce ati scris in cerere cum ati solicitat sa se inregistreze utilajul? ca atv sau altceva ?
  • 0

#46 danielrogo

danielrogo

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Daniel
  • Telefon:+40-740222189
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:de padure

Posted 26 April 2009 - 11:13 PM

QUOTE (Dan.ct @ Apr 14 2009, 11:46 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Da se cere la dosar negatia de la rar.


Tin sa admir viteza cu care mi-a fost rezolvat dosarul in mai putin de 24 de ore am primit un refuz!



Dupa cum spune legea ar fi:



Conform cu cele spuse de cele 2 legi ei trebuie sa ma ia in evidenta oricum ar fi, sa fie oare pentru ca pe negatie scrie " Autovehiculul nu indeplineste conditiile referitoare la poluare privind admiterea in circulatie in Romania." ?
Am o mare rugaminte la toti cei care ati depus la primarie acele negatii ce scria pe ele de fapt ca ma duc sa o schimb dar trebuie sa stiu si ce trebuie scris pe ea. Si tot pe cei care au inreg la primarie ii intreb ce ati scris in cerere cum ati solicitat sa se inregistreze utilajul? ca atv sau altceva ?


CA UTILAJ AGRICOL
  • 0

#47 gabbiy ioan

gabbiy ioan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Nume real:gabi ioan
  • Telefon:o740175200
  • Marca ATV:nici unul

Posted 10 June 2009 - 06:23 PM

nu va suparat am si eu o intrebare mai delicata vreau sa construiesc un atv-skijet si mar interesa sal pot imatricula la primarie sau la politie daca se poate. nu stiti ezista cuma un cadru juridic in care pot face acest lucru? se va putea omologa rar?? va multumesc
  • 0

#48 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 26 June 2009 - 09:28 PM

Dupa aproape 4 luni de la ultima incercare, a sosit si numarul. jump.gif

putin offtopic: cat mai e un rca pe 3/6 luni pentru o capacitate de 250cmc ?

Edited by Dan.ct, 26 June 2009 - 09:31 PM.

  • 0

#49 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 29 June 2009 - 01:05 PM

Azi am facut rost si de talon si citind sa am si eu idee ce scrie pe el am dat de rubrica "Restrictii de circulatie pe drumurile din localitate: expres, europene, judetene, nationale. " Asa este la toate utilajele inregistrate la primarie? Sper sa nu fie sanctiunile prea mari in caz de sunt prins pe un amarat de drum judetean sa pot iesi la plimbare si eu. rolleyes.gif
  • 0

#50 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 01 July 2009 - 09:30 AM

Eu nu am rubrica asta de restrictii....
  • 0

#51 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 01 July 2009 - 01:14 PM

eu am rubrica asta dar nu mi`a scris nimic in ea. si apropo la voi ce scrie in certificate?utilaj agricol sau ce?la mine scrie chiar ATV.
  • 0

#52 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 01 July 2009 - 02:19 PM

Scrie Moped lol1.gif Kawasaki

M-am scos thumbup.gif
  • 0

#53 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 01 July 2009 - 09:41 PM

La mine scrie "atw" hysterical.gif
mai scrie ceva prin talon legat de a-l folosit exclusiv in satul cu pricina unde am eu viza de resedinta, asta oricum banuiesc a fost pusa ca fapt divers.
i-am facut si rca totul e in regula cu putin noroc poate nu am de-a face cu politia. rolleyes.gif
  • 0

#54 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 01 July 2009 - 09:53 PM

eu nu i`am mai facut rca si merg tot asa linistit; in schimb un gabor mi`a zis intr`o zi ca nu as avea voie cu el in oras si daca cumva dau de vreun coleg de`al lui mai nervos mi`ar face dosar penal, ca cica "cu astia cu inscrise la primarie nu ai voie decat pe drum de tara"(am incheiat citatul). in fine cine sta sa`l asculte?
de rca nici nu m`a intrebat vreun militian.
  • 0

#55 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 01 July 2009 - 10:41 PM

Eu am facut rca-ul mai mult ca sa le am pe toate in regula sa nu aiba motiv sa se lege de mine (bine ca daca vrea neaparat nea militianu sa te faca sa dai de belele gaseste el ceva). Nu merita sa le acorzi atentie insa e bine sa eviti sa ai de-a face cu ei. rolleyes.gif
  • 0

#56 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 02 November 2009 - 07:00 PM

Vreau sa achizitionez un ATV. Majoritatea pe care le-am gasit in bugetul meu sunt neinmatriculabile la politie, ci doar la primarie. Cele inmatriculabile la politie, omologate, costa cu 1000-1500 euro mai mult.

Vreau sa va intreb daca se justifica sa platesc suma asta (foarte mare dupa parerea mea) in plus.

Daca il inmatriculez pe primarie:
- Ce restrictii sunt ? Exista aceste restrictii in lege (monitorul oficial) sau doar din "auzite"
- Ce sanctiuni sunt daca sunt incalcate aceste restrictii ? Exista mentiuni in lege ?

Tin sa precizez ca o sa circul cu el in special pe drumuri forestiere, in diferite judete din tara.
  • 0

#57 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 02 November 2009 - 08:05 PM

dupa lege politia iti poate face dosar penal daca te prind cu atvul pe drumuri nationale( inscris pe primarie) , pe de alta parte nu am auzit pe cineva sa aiba vreo problema, asa ca treaba e tot ca in romanica.
eu am preferat sa nu platesc acea mie de euro in plus doar ca sa am atv inscris de politie, si pana acum nu mi s`a intamplat nimic, trec pe langa Garcea , salut "cu cel mai al dracu respect" si imi vad de drum.
  • 0

#58 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 03 November 2009 - 09:16 AM

Eu zic ca cea mai buna varianta este sa-l iei din germania, revizii si consumabile le faci acasa si il inmatriculezi pe primarie.

Eu il am inmatriculat la politie... nu am iesit de 2 ori pe sosea cu el si nu am depasit nici cei 30 km . Abia merg si la benzinarie cu el...mai repede iau in canistra.
Depinde si de zona in care stai....daca ai padurea aproape,etc.

Daca ai platforma mergi si mai departe, daca nu... te dai in zona ta.

In final economisesti 1000e sub pretul dealerilor, la cel neinmatricuabil.

Nu stiu.... mie pana acum nu mi-a folosit partea cu inmatriculatul....mai bine luam accesorii.

Edited by otto_csm, 03 November 2009 - 09:17 AM.

  • 0

#59 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 03 November 2009 - 10:01 AM

@Keoru: ai idee exact ce lege stipuleaza ca primesti dosar penal daca esti cu el pe DN ?

Eu il am de 1 an inmatriculat la Primarie si fac la fiecare iesire cel putin 10km de acasa pe DN1 pana intru in traseu. Niciodata nu m-a oprit Politia sa ma intrebe de viata. E adevarat ca nu m-am dat in stamba niciodata, am avut grija sa fiu low-profile si pe cat posibil evit sa fiu primul in coloana de masini...
Nici macar RCA nu mi-am facut...
  • 0

#60 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 03 November 2009 - 02:32 PM

Norian, ai intrebat vreodata vreun garcea , ce ti se poate intampla? eu asta am facut si exact asa ceva mi`a raspuns. m`o fi mintit , nu stiu , posibil. eu tot pe primarie il am inscris, tot de un an si tot fara rca merg cu el. pana acum nu au fost probleme dar cum ai zis si tu niciodata nu m`am dat cu figuri , exceptand plecarile de la semafor pe care le fac numai in "trompa" wink.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto