Jump to content



Photo

Despre inmatricularea ATV-ului


  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#61 saisnoua

saisnoua

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Gender:Male
  • Location:fagaras
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0751288081
  • Marca ATV:renegade 1000 xxc

Posted 03 November 2009 - 02:37 PM

NU merita banii in + pentru inmatriculare decat poate daca il iei sa te dai cu el in mijlocu Bucuretiului. Vorba unui coleg : mai bine iti iei accesorii de banii astia.
  • 0

#62 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 03 November 2009 - 02:50 PM

You have a point. De 1000 EUR iti poti lua multe...
  • 0

#63 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 03 November 2009 - 04:56 PM

eu va recomand sa nu va jucati....aici nu e vorba doar de o amenda contraventionala sau de un dosar penal pentru conducerea pe drumurile publice a unui vehicul neinmatriculat...
..era un primar dintr-o comuna care inregistra orice pe primarie: rabe, tractoare, aro, atv-uri...pana intr-o zi cand unul cu un astfel de aro a omorat un om...s-a lasat cu multe dosare penale...inclusiv primarul...

..ganditi-va ce s-ar intampla daca un pusti de bani gata va acroseaza atv-ul neinmatriculat, intra intr-un stalp si doamne fereste pateste ceva...o sa platiti daune morale de o sa va fi dorit sa fi platit 1000 euro in plus pentru inmatriculare...cand esti in culpa (ma refer la atv-ul neinmatriculat) poti fi gasit vinovat chiar daca evenimentul nu s-a intamplat din vina ta...
  • 0

#64 abrebulet

abrebulet

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 62 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0788888888
  • Marca ATV:king quad 750

Posted 03 November 2009 - 07:14 PM

Atv-urile inregistrate la primarie pot circula in Romania fara restrictii.
Trebuie sa aiba rca valabil, vesta reflectorizanta si casca de protectie.
Singura diferenta fata de cele inmatriculabile este ca nu au chit de omologare, adica nu au oglinzi claxon si semnalizare, la cele omologate, se montaza toate astea si iti mai cer 1000 eur.
Asa ca eu va recomand sa achizitionati unul neinmatriculabil, si de 1000 de eur ii punteti 10 claxoane, 20 oglinzi si 30 de semnalizari si il inregistrati.
In plus impozitul la cel neinmatriculabil e mai mic, RCA-ul mai mic, nu trebuie Itp si asa mai departe.
Sau de 1000 de eur ii ei remorca si te duci la munte fara stres si la caldura in masina.Oricum la munte nu te intreaba nimeni nimic daca e inregistrat la primarie. Probleme apar daca nu esti nici macar inregistrat.
  • 0

#65 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 03 November 2009 - 07:49 PM

..atunci hai sa-ti spun o intrebare "stupida" raportat la ce ai afirmat....ce mama dracu' se mai vand atv-uri inmatriculate daca dupa cum afirmi tu poti circula neingradit pe drumurile publice cu unul neinmatriculat?..
  • 0

#66 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 03 November 2009 - 08:29 PM

Sa mai castige si RAR / statul / dealerii / firmele de asigurare un ban cinstit...donno
  • 0

#67 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 03 November 2009 - 08:54 PM

in cazul dealerilor (mai ales cei ce comercializeaza atv-uri...sa zic unii sa nu se supere toti) sunt de acord cu tine...in celelalte cazuri nu...e nevoie de rar pentru a verifica starea tehnica a unui vehicul pus in circulatie pe drumurile publice, chiar si asa sunt multe "pericole" pe sosele..oare cum ar fi fara....statul...e normal sa impoziteze tot...mai ales "viciul" asta "de lux"...daca ni-l permitem..ne permitem si tva-ul aferent...daca nu..mergem cu autobuzul...firmele de asigurare...ti-ai dori sa fii lovit de un auto neasigurat si sa incerci sa-ti recuperezi prejudiciul prin actiune civila sau apeland la fondul de rezerva ...?..eu cred ca nu...
  • 0

#68 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 04 November 2009 - 12:28 AM

Permite-mi sa te contrazic.
RAR? Asa e, Daciile alea 1300 de acum 30 de ani primesc aprobarea de a circula pe drumurile publice, desi la 60 la ora se dezintegreaza si franeaza excelent...aa si nici nu polueaza prea mult...Chestia asta cu inmatriculatul ATV-urilor e la fel de corecta ca si taxa de poluare...1300 euro pentru niste oglinzi si semnalizare ? 5000 euro sa inmatriculezi o masina Euro 5 si 200 euro sa inmatriculezi un harb de acum 20 de ani ?
Asigurare ? Aici ai dreptate, RCA-ul e perfect justificat...dar de ce ar trebui sa il platesc de 10 ori mai mult pentru fix acelasi ATV, dar inmatriculat la Politie? Adica, e omologat pt drumurile publice, are oglinzi si semnalizare, reprezinta un pericol mai mic deci, si totusi trebuie sa platesc de 10 ori mai mult decat pentru acelasi "utilaj".
Impozit? The same...impozitele sunt ok, daca ar fi aplicate cum trebuie.
Atata timp cat primariile inmatriculeaza ATV-uri ca si tractoare, buldozere, etc...cum pot ei sa iti faca dosar ca circuli cu asa ceva? Ori sa scoata chestia asta cu inmatriculatul pe primarie de tot, ori sa le inmatriculeze pe toate la politie...fara cine stie ce omologari de mii de euro sa le umple lor buzunarele...
  • 0

#69 rzv80

rzv80

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 208 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:rzv
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:suzuki kq 700
  • Numar ATV:RZV

Posted 04 November 2009 - 01:02 AM

QUOTE (Envient @ Nov 4 2009, 12:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Permite-mi sa te contrazic.
RAR? Asa e, Daciile alea 1300 de acum 30 de ani primesc aprobarea de a circula pe drumurile publice, desi la 60 la ora se dezintegreaza si franeaza excelent...aa si nici nu polueaza prea mult...Chestia asta cu inmatriculatul ATV-urilor e la fel de corecta ca si taxa de poluare...1300 euro pentru niste oglinzi si semnalizare ? 5000 euro sa inmatriculezi o masina Euro 5 si 200 euro sa inmatriculezi un harb de acum 20 de ani ?
Asigurare ? Aici ai dreptate, RCA-ul e perfect justificat...dar de ce ar trebui sa il platesc de 10 ori mai mult pentru fix acelasi ATV, dar inmatriculat la Politie? Adica, e omologat pt drumurile publice, are oglinzi si semnalizare, reprezinta un pericol mai mic deci, si totusi trebuie sa platesc de 10 ori mai mult decat pentru acelasi "utilaj".
Impozit? The same...impozitele sunt ok, daca ar fi aplicate cum trebuie.
Atata timp cat primariile inmatriculeaza ATV-uri ca si tractoare, buldozere, etc...cum pot ei sa iti faca dosar ca circuli cu asa ceva? Ori sa scoata chestia asta cu inmatriculatul pe primarie de tot, ori sa le inmatriculeze pe toate la politie...fara cine stie ce omologari de mii de euro sa le umple lor buzunarele...

ca tot e campanie electorala.... SĂ TRĂIȚI BINE!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0

#70 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 04 November 2009 - 10:44 AM

@Yang: da-mi voie sa te contrazic: NU circul cu ATV NEINMATRICULAT pe drumurile publice. Circul cu el INMATRICULAT la Primaria Brasov, am placuta galbena cu numar de inregistrare si am talon la fel ca la masina. DPDV legislativ sunt perfect legal sa circul pe drumurile publice, atat timp cat am talon de inregistrare si placute de inmatriculare emise de o autoritate competenta, in speta Primaria Brasov. Inainte de inmatriculare am fost cu el la RAR, s-au verificat seriile si s-a facut un fel de ITP sumar, deci a fost declarat ok pentru drumurile publice.
Sunt in acelasi regim de inmatriculare ca scuterele si mopedele. De alea de ce nu zice nimeni nimic?
Ia uitati cate din astea cu numar galben sunt in Bucuresti, conduse de niste pusti descreierati care habar nu au legislatie rutiera si care merg fara casca.

Ce nu am este RCA si probabil ca o sa-mi fac, mi-a expirat de 2 luni si nu l-am refacut.

In schimb, mi-am montat semnalizatoare si sunt de 10 ori mai precaut si mai atent in trafic decat atunci cand conduc masina.
Sunt de acord si sa fac ITP nu am o problema cu asta.

Mai e o chestie: De ce pentru aia 10km pe care ii fac pe asfalt la fiecare iesire sa dau in plus 1000E ? In niciun caz nu voi merge sute de km pe atv pe DN-uri, este o tampenie. Pentru asa ceva il sui pe remorca si gata. E vorba de un minim de bun simt.
Stiu pe unii care se laudau ca au mers de la Comarnic la Buzau pe ATV....Mi se pare total deplasat, dar fiecare pe pielea lui isi risca siguranta
  • 0

#71 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 04 November 2009 - 10:58 AM

Eu am avut 3 atv inmatriculate dar ultimile 2 sunt inregistrate la Primarie.Nu se merita diferenta de pret,cred eu
  • 0

#72 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 04 November 2009 - 12:00 PM

@revo: RCA ai la ele, sau nu ti-ai mai facut ? E destul de ambigua treaba cu rca...
  • 0

#73 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 04 November 2009 - 01:41 PM

nu am si nu fac partytime.gif
  • 0

#74 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 04 November 2009 - 02:30 PM

10x fox.gif
  • 0

#75 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 04 November 2009 - 03:48 PM

Macar nu scrieti, este totusi obligatoriu..... superstition.gif
  • 0

#76 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 04 November 2009 - 05:09 PM

QUOTE (Norian @ Nov 3 2009, 10:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
@Keoru: ai idee exact ce lege stipuleaza ca primesti dosar penal daca esti cu el pe DN ?

Eu il am de 1 an inmatriculat la Primarie si fac la fiecare iesire cel putin 10km de acasa pe DN1 pana intru in traseu. Niciodata nu m-a oprit Politia sa ma intrebe de viata. E adevarat ca nu m-am dat in stamba niciodata, am avut grija sa fiu low-profile si pe cat posibil evit sa fiu primul in coloana de masini...
Nici macar RCA nu mi-am facut...



Din cate stiu, cele inmatriculate pe primarie au ceva restrictii de deplasare, nu la nivel de acces pe anumite nivele de sosele (desi..nu stiu ce sa spun despre autostrada de exemplu...nu c-ar conta biggrin.gif) ci ca distanta maxima de deplasare fata de localitatea in care il ai inmatriculat. Cel putin teoretic, nu poti circula fara restrictii oriunde in Romania..cu numere galbene. De aceea, e posibil ca, depasirea ariei respective, mai ales in mod flagrant, sa poata fi interpretata ca o conducere pe drumurile publice a unui autovehicul neinmatriculat, iar asta intr-adevar constituie caz penal, cum bine stim. Nu cred ca vreodata, daca nu esti implicat (nu tu personal...general vorbind smile.gif ) in vreun incident rutier, s-ar lega cineva de tine. Dar...probabil teoretic cam asta se poate intampla.
  • 0

#77 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 05 November 2009 - 10:31 AM

Teoretic, exista anumite restrictii, desi sunt la fel ca miturile urbane: nu a reusit nimeni sa mi le arate scrise.
Acum 2 luni mi-am luat carnetul de moto si am tocit grupa mare decretul actualizat si regulamentul sau de aplicare: se specifica ca "alte organe competente" - primarii, pot inmatricula vehicule, se specifica ca trebuie sa aiba placuta de inmatriculare si talon.
Despre restrictii de circulatie - ioc, nicio vorba.

Am vorbit si cu politisti si cu avocati, nimeni nu a stiut vreo lege in care sa se precizeze clar ce ai voie si ce nu ai voie sa faci cu vehiculele inmatriculate la primarie.

Teoretic, te poti deplasa in judetul in care este inmatriculat, practic, viata bate...legea si am vazut nenumarate scutere cu numar galben de provincie in Bucuresti nestingherite. Chestii grele gen MM, Tr.Severin, etc....
  • 0

#78 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 05 November 2009 - 11:04 AM

Ei da...evident. Sunt convins ca nu te-ar opri cineva pentru ca ai numar de Adunatii Copaceni prin Buc. smile.gif..sau invers.
  • 0

#79 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 05 November 2009 - 12:40 PM

..mai baieti si ...fete...legea romana e de stricta interpretare si aplicare... textul de lege in vederea inregistrarii la primarie face vorbire de.." vehicule utilizate in activitati de construire , agricole si forestiere...."....interpetarea legala a verbului utilizate in acest context presupune ca deplasarea sa pe drumul public este in legatura cu o astfel de activitate....ori sa va vad cum demonstrati voi fara o autorizatie de construire/renovare, fara un certificat de producator, sau una de exploatare forestiera ca va deplasati intr-un astfel de scop...mai ales daca sunteti surprinsi intr-un alta comuna/localitate fata de cea de domiciliu.

..sa nu comenteze cineva ca politia n-are temeiul legal sa solicite astfel de documente..pentru ca politia va intocmeste doar procesul verbal pentru conducere pe drumul public a unui vehicul neinmatriculat .....urmand ca documentele de care vorbesc sa le depuneti in instanta ca probe cand contestati procesul verbal daca vreti sa scapati...

Nu comparati scuterele/mopedele care o data inregistrate pe primarie pot circula liber pe drumurile publice fata de deplasarea atv-ului care se poate face doar in legatura cu o activitate de construire , agricola sau forestiera...."

In plus de asta textul de lege mai spune ca modalitatea de inregistrare se stabileste prin hotarare a consiliului local de fiecare localitate/oras.....daca cineva a vazut o astfel de hotarare va observa ca acolo sunt descrise toate aceste tipuri de vehicule...de taiat frunze, de dezapezit, de gaurit asfaltul...sunt nominalizate fiecare in parte )....deci circuland in alta localitate decat cea in care ati inregistrat atv-ul intrati sub incidenta altei hotarari a consiliului local respectiv...care poate sa nu mai contina in lista cu vehicule ce pot fi inregistrare si atv-ul .....deci ..contraventie/infractiune....si mai rau decat atat hotararile consiliilor locale sunt puse in aplicare atat de politia locala cat si de gardienii publici ce au autoritate in constatarea contraventiilor/infractiunilor si aplicarii sanctiunilor....


Reglementare legala exista ..trebuie doar "buna-vointa" in aplicarea ei...

cine e "smecher"..circula cum vrea..fiind sigur ca nu e sanctionat (am un grizly in localitate care de ani de zile "circula" nici macar inregistrat...cu 5-6-7 persoane pe el...).....cine insa nu e "smecher"...e bine sa respecte legea...spre binele lui...

Edited by yanq, 05 November 2009 - 12:43 PM.

  • 0

#80 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 05 November 2009 - 12:52 PM

De acord cu tine mai putin pe 2 chestii:

1- unde scrie ca atv e destinat folosirii exclusiv in constructie si exploatari forestiere? Care e diferenta intre moped si atv ?

2- atat timp cat la mine in talon scrie la categorie: moped, nu vad unde e problema biggrin.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto