Jump to content



Photo

Despre inmatricularea ATV-ului


  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#81 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 05 November 2009 - 01:12 PM

iti raspund punctual

Ordin nr. 1501/2006
privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor


Art. 23. - (1) Se înregistrează de către consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun înmatriculării, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi troleibuzele omologate, potrivit legii, de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român", precum şi tramvaiele, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care nu păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi vehiculele cu tracţiune animală.

..atv-ul nu e nici tractor...nici moped....e motocvadriciclu conform RAR....deci singura modalitate de inregistrare e in categoria utilaj autopropulsat utilizat în lucrări de construcţii, agricole, forestiere....


Mopedul este vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 Km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm cubi sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 Kw.


de ce atv-ul nu e moped...?...pentru ca asa spune tot legea......ma refer la atv-uri..nu la jucarii smile.gif ...tu il ai ca moped inregistrat p..pana la proba contrara...cand te intalnesti cu ARR-ul pe drum...sau pana cand unul o "comite" si vor fi verificate toate inregistrarile de la primaria respectiva...pana atunci exista prezumtia de legalitate....

Edited by yanq, 05 November 2009 - 01:22 PM.

  • 0

#82 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 05 November 2009 - 01:32 PM

Vad ca esti documentat... biggrin.gif
  • 0

#83 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 05 November 2009 - 01:32 PM

Incadrarea o face numai RAR-ul ,in baza notei tehnice de verificare.
Inregistrarea se face la Primarie in baza acestei note.
Rezulta ca Nu este nici o ilegalitate la mijloc.
  • 0

#84 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 05 November 2009 - 01:33 PM

..."de formare profesionala" .....smile.gif
  • 0

#85 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 05 November 2009 - 01:37 PM

QUOTE (revo @ Nov 5 2009, 02:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Incadrarea o face numai RAR-ul ,in baza notei tehnice de verificare.
Inregistrarea se face la Primarie in baza acestei note.
Rezulta ca Nu este nici o ilegalitate la mijloc.



...si rar-ul poate comite "erori" de interpretare a legislatiei..(si aici ma refer la categorie...moped , tractor sau alt tip de vehicul).vezi ce se intampla acum la constanta cu inmatricularile dubioase....toate se rasfrang in final tot asupra utilizatorului/proprietarului...si daca chiar esti de buna credinta nu e normal sa ti se intample ceva...din vina unui functionar..
...nu toate atv-urile ce au trecut pe la rar au fost inregistrate conform notei rar....functionarii primariilor au creat categorii de inregistrare ce nu au nicio legatura cu legislatia...

..Primaria ti-l inregistreaza din punct de vedere al destinatiei/folosirii lui...

(3) Procedura de înregistrare şi radiere a vehiculelor de către consiliile locale se stabileşte prin hotărâre a consiliului local, cu avizul consultativ al Direcţiei regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor

Edited by yanq, 05 November 2009 - 01:43 PM.

  • 0

#86 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 05 November 2009 - 01:42 PM

Cand e vorba de atv iti garantez ca RAR-istii sunt foarte atenti
Pan la urma e vorba de locul pe unde ne dam cu atv-ul(unii pe Magheru altii in decor)si de consolarea fiecaruia fata de banii dati pe atv(mai multi sau mai putini)
  • 0

#87 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 05 November 2009 - 01:49 PM

...sunt asa de atenti incat la un motor de 650 cm3 putere de peste 40 cp l-au facut moped..cum e cazul colegului nostru....(sau e doar "opera" celor de la primarie?...in cazul asta e clar cu nu au tinut cont de ce a scris rar-ul)

...sau cum a fost al meu....omologat individual....si frana de picior legata cu colier de plastic(adaptarea la cea de mana)....
  • 0

#88 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 05 November 2009 - 01:56 PM

Ca pan la urma toata lumea e in ilegalitate, nu cred ca mai are nimeni 21 de cai la atv-urile de putere mare,INMATRICULATE.Asa ca ...sa nu fim lupii moralisti..... gathering.gif
Discutii cat mai fructuoase va doresc...

Edited by revo, 05 November 2009 - 01:58 PM.

  • 0

#89 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 05 November 2009 - 01:58 PM

Eu am o singura intrebare. Din cati ATV-isti sunt aici pe forum, care circula cu numere de primarie, A AVUT CINEVA SAU A AUZIT VREODATA DE VREO PROBLEMA CU LEGEA ?
Bineinteles ca cei cu numere de primarie for pleda pentru numere de primarie, si cei care au platit bani multi in plus pt omologare (ca si yanq) incearca sa-si impuna punctul propriu de vedere (nu de alta, dar altfel ar inseamna ca ar fi dat banii degeaba biggrin.gif)
  • 0

#90 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 05 November 2009 - 01:59 PM

delimitare am facut multi dupa,unii le-am avut deja nelimitate(la mine era doar cursa acceleratiei)....dar cu motorul de 650 cm3 in conditile in care limita maxima e 50 cm3 cum au facut? smile.gif
  • 0

#91 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 05 November 2009 - 01:59 PM

revo....atvul l-am cumparat de la voi...smile.gif prin atv icstrim...era deja omologat...

..eu nu incerc sa contest dreptul nimanui de a circula cu atv-ul....ci doar afirm ca exista legislatie pentru a limita atv-urile inregistrate pentru circulatia pe drumurile publice...doar ca nu e aplicata corespunzator..

Edited by yanq, 05 November 2009 - 02:01 PM.

  • 0

#92 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 05 November 2009 - 02:00 PM

sa o luam metodic:

1- am fost cu atv la RAR: verificare de serii, verificarea tipului si a omologarii la producator, inspectie tip ITP si eliberare nota de constatare cum ca nu se supune inmatricularii la Politie, in lipsa COC-ului (certificate of conformity) de la producator

2- am fost cu atv la Primarie: verificare la RAR a notei de constatare eliberate la RAR, mi-au mai cerut un morman de acte: provenienta, declaratie in fata notarului referitor la provenienta, taxe, impozite, RCA si apoi mi l-au inregistrat si am primit talon si numar. In talon la categorie apare moped, desi urmatorul inregistrat ca si numar de inmatriculare apare ca ATV. Deci e eroarea functionarului din primarie

3 ce ilegalitate comit sa circul pe raza judetului BV cu utilajul inmatriculat ?>

Edited by Norian, 05 November 2009 - 02:03 PM.

  • 0

#93 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 05 November 2009 - 02:01 PM

QUOTE (yanq @ Nov 5 2009, 01:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
revo....atvul l-am cumparat de la voi...smile.gif prin atv icstrim...era deja omologat...

Cred ca ma confunzi draga...
  • 0

#94 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 05 November 2009 - 02:03 PM

QUOTE (revo @ Nov 5 2009, 03:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cred ca ma confunzi draga...



..de la voi....mai marii forumului acesta...smile.gif
  • 0

#95 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 05 November 2009 - 02:30 PM

pana la urma e bine ca nimeni nu a avut probleme cu legea in ce priveste numarul de inmatriculare de la atv. eu nu o sa platesc niciodata 1000 de euro in plus pentru numar mai frumos iar cei care au platit acesti bani o sa mai plateasca si alta data cand o sa`si mai ia un alt atv. fiecare crede ca a facut bine din punctul lui de vedere. sper ca cei care o sa`si ia de acum inainte primul atv sa aiba ceva de invatat din discutia asta.
  • 0

#96 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 05 November 2009 - 04:16 PM

Pana la urma, are dreptate Keoru: bine ca nimeni nu a avut probleme.

Cat este permis, circulam asa, cat nu, vedem noi...
  • 0

#97 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 05 November 2009 - 11:04 PM

Se poate cu numar de primarie chiar si mai departe de 30 km de unde a fost inmatriculat, chiar si pe drum judetean. Un control peste care am nimerit intamplator la cca 100km de Cta l-am trecut usor avand talonul la mine, permisul, rca valabil si casca de protectie. Nu s-a pus problema vestei reflectorizante (desi oricum pe inserat o foloseam pentru siguranta mea in special). Cat mai multe plimbari placute tuturor posesorilor de atv-uri, indiferent de modalitatea in care sunt inscrise. biggrin.gif
  • 0

#98 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 05 November 2009 - 11:42 PM

..vesta e obligatorie doar la biciclete si mopede...atat...restul sunt glume ale politistilor..aviz pentru cei ce au atv-urile inscrise ca mopeduri...sunt si alte interdictii :

extras din Regulament: Se interzice conducătorilor de biciclete sau de mopede
-- sa circule fara a purta îmbracaminte cu elemente fluorescent – reflectorizante, de la lasarea serii pâna în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusa
- sa circule pe partea carosabila în aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce pot fi folosite
- sa circule atunci când partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada.


..apropo...cati dintre voi stiti ca e obligatoriu sa aveti in dotarea autoturismului doua triunghiuri reflectorizante?
  • 0

#99 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 06 November 2009 - 12:13 AM

QUOTE (yanq @ Nov 5 2009, 11:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
..apropo...cati dintre voi stiti ca e obligatoriu sa aveti in dotarea autoturismului doua triunghiuri reflectorizante?

Eu il am inscris si pe talonul de la primarie asa cum scrie si pe hartii " ATV ". Vesta reflectorizanta pe atv nu e obligatorie dar in cele mai multe cazuri pentru o vizibilitate mai buna, este recomandata.

offtopic.gif Eu am la masina 2 triunghiuri, trusa de prim ajutor, 2 veste reflectorizante si stingator de incendiu. De multe ori am fost verificat de catre Politie daca le am.

Edited by Dan.ct, 06 November 2009 - 12:13 AM.

  • 0

#100 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 06 November 2009 - 03:34 PM

@Yang: simt o urma de ironie la faza "aviz pentru cei ce au atv-urile inscrise ca mopeduri" ? dry.gif
N-ar fi frumos biggrin.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto