Jump to content



Photo

Linhai Anniversary 300 Cc 4X4


  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#41 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 13 January 2014 - 07:22 PM

Salut Samy

 

Acea solutie tehnica cu furtunas si teu foloseste atunci cand rastorni atv-ul din greseala, asta ca sa nu cada benzina direct pe motorul incins si sa se autoaprinda, deaia un furtun este prins mai sus pe cadru si unul este lasat in jos.  Vineri am desfacut un carburator de Linhai ca sa-i schimb corpul bolului unde vine plutitorul si m-am lovit si eu  de acel furtunel de care zici tu.....deci este normal sa fie asa.

 

Eu cand ies la plimbare la munte ( indiferent de mijlocul de transport) folsesc aplicatia Outdoor Navigation Pro pe un telefon destinat special pentru iesiri in natura, rezistent la apa, praf si socuri...https://play.google....ation.pro&hl=ro


  • 0

#42 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 15 January 2014 - 04:03 PM

Multumesc de raspunsuri si de aprecieri.

Am pe acasa un  iphone 3gs pe care nu il mai foloseam. Am sa caut aplicatiile mentionate de voi in market si am sa-l folosesc pe post de GPS. Am gasit la emag o husa impermeabila care se poate prinde pe ghidon.

 

In afara de asta am inceput de cateva zile un proiect pentru linhai-ul meu, si anume: indicator nivel carburant cu leduri.

NIvelul se va afisa pe 8 leduri din 2 in 2 litri. Un led rosu ce sta aprins intre 0 si 2 litri si apoi 7 leduri verzi ce se aprind fiecare la cate 2 litri adaugati.

 O sa revin cu poze si cu mai multe detalii dupa testul final. Deocmdata au fost simulate pe calculator, apoi construit montajul si probate cu sonda litrometrica in aer.

Pret aproximativ componente cca 70-80 ron.


  • 0

#43 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 15 January 2014 - 06:56 PM

Salut,

 

Foarte interesant proiectul tau. Daca va fi intr-adevar functional sper sa fiu primul tau client. thumbsup.gif


  • 0

#44 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 15 January 2014 - 08:11 PM

:) Ocupa prea mult timp, si din pacate nu am. Dupa finalizare am sa pun aici toate detaliile, poze, piese componente, desenul cablajului imprimat, preturi...etc.

Poate fi facut de orcine are un pic de indemanare si stie cum se corodeaza si apoi se lipesc piesele pe o placuta.

Dupa cum am scris, de functionat functioneaza, am testat miscand plutitorul sondei litrometice cu mana. Mai ramane de fixat sonda pe rezervor. Trebuie data jos carena din fata si sa analizez bine pozitia optima.


  • 0

#45 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 16 January 2014 - 09:00 AM

OK, atunci in cazul acesta astept cu interes postarea pe care te rog sa o faci cat mai detaliata.

Mersi.


  • 0

#46 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 21 January 2014 - 10:17 AM

Dupa cum am promis, revin cu detaliile indicatorului de nivel carburant la linhai.

Totul a fost montat si functioneaza fara probleme.

Pentru acest proiect au fost folosite cateva piese electronice, o cutie metalica de la un balast xenon vechi (defect), o sonda litrometrica de tico si ceva fire.

Intai de toate am facut si simulat tot montajul virtual cu programul circuit wizard 1.15. Acest program a generat si desenul cablajului imprimat.

Mai jos este lista cu piesele electronice folosite.

In plus mai trebuie cablaj imprimat fata verso, clorura ferica sau acid azotic pentru corodare.

Pentru transpunerea desenului pe cablaj am utilizat o implimanta laser, hartie lucioasa de foto si un fier de calcat smile.png .

Dimesiunea placutei cu piese este de 3,1 x 2,6 inch exact cat sa intre in cutia balastului xenon.

Cutia cu piese a  fost montat pe sasiu langa CDI. Legatura dintre montaj si ledurile indicatoare din bord am facut-o cu un cablu MYF 10x0.25. Pe acest cablu am montat o mufa cu 15 pini (vga) pentru a putea separa la nevoie bordul de restul montajului la nevoie.

Ledurile din bord sunt leduri normale transparente, care au fost polizate pentru a raane la nivelul bordului. Eu am dat peste ele cu un strat subtire de vopsea argintie pentru ca erau prea puternice noaptea.(Sincer nu imi place acel argintiu, ramane sa le sterg stratul de vopsea cu alcool si sa gasesc alta solutie).

Cel mai mult de lucru a fost la montarea sondei litrometrice pe rezervor. Pentru asta am demontat carena superioara pentru care am demontat cutia fata si alte elemente.

Cu aceasta ocazie am descoperit un suport de la radiator dezlipit motiv pentru care a trebuit sa dezmembrez 25% din ATV.

Gaura pentru sonda a fot data cu o freza de 44 mm si ajustata ulterior pana la 45 mm.

Pentru a etansa sonda de rezervor a fost evoie sa confectionez o "saiba" metalica pe care am facut si filetat gauri corespondente gaurilor de la sonda.

Dupa efectuarea tuturor gaurilor rezervorul a fost spalat cu apa pentru eliminarea spanului de plastic rezultat de la gaurire.

De la sonda catre montaj am tras un fir MYF 2x0.25.

Sonda de tico are o impedanta de 115 ohm la gol si 0 ohm la plin.

Apoi dupa efectuarea tuturor conexiunilor electrice a urmat calibrarea ledurilor(montajul are cate un potentiometru pentru fiecare led in parte) cu cantitatea de benzina, si anume:

0-3 litri ledul rosu aprins

2,5- max litri ledul 1 verde aprins

4-max litri ledul 2

6-max l ledul 3

8-max ledul 4

10-max ledul 5

12-max ledul 6

14-max led 7

max led 8.

Potentiometrul vr 10 a fost reglat la 13% (130 ohm).

Dupa reasamblarea atv-ului, duminica am facut o plimbare de cca 100km si am ramas cu 2-3 leduri aprinse la benzina(cca 5-6 litri) smile.png din full.

 

 

 

Attached Files


  • 2

#47 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 21 January 2014 - 10:29 AM

In attash este lista piese electronice.

Ca si costuri:

componente electronice(capacitor, dioda, potentiometrii, CI, leduri)  - 25 ron

sonda litrometrica daewoo tico   --36 ron

cablu myf 10x0.25 -- 9 ron

mufe vga -- 16ron

cablaj/clorura ferica le aveam

Attached Files

  • Attached File  bild.pdf   3.98KB   24 downloads

Edited by samy., 21 January 2014 - 10:33 AM.

  • 0

#48 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 21 January 2014 - 11:31 AM

Bravo Samy, excelentă chestia !

Nu mă refer aici la ”meșteșugul” de care ai dat dovadă ci de o chestie și mai rară - fac / promit / mă țin de cuvânt !


  • 1

#49 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 21 January 2014 - 11:50 AM

Multumesc de aprecieri!


  • 0

#50 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 21 January 2014 - 01:19 PM

Vorba aia "Foarte tare frate!"

 

De mult asteptat de mine acest post al tau. Sper sa pun si eu in aplicare chestia asta cat de curand.

 

Inca o data Felicitari ! si din partea mea. 


  • 0

#51 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 21 January 2014 - 02:19 PM

Te-ai ținut de cuvânt și a o postare faină, explicită și clară asupra scopului și cuprinzând soluții destul de simple pentru un avizat în ale electroncii deoarece acolo-i ”Cuiul lui Pepelea”.

Ai lucrat îngrijit și ai protejat bine circuitul în carcasa balastului dezafectat.

Pentru cei care doresc să construiască așa ceva îndrăznesc să fac ceva sugesti ajutătoare fără a-l supăra pe Samy:

   · nu este neapărat necesar să se confecționeze circuitul imprimat, montajul se poate executa și pe plăcuțe de probă luate de la magazinele de specialitate;

  · pentru simplificare și creșterea siguranței, montajul se poate amplasa lângă ceasul de bord, având diodele lipide direct pe placă în aceeași poziție în care le-a amplasat și Samy, de data asta nefiind necesară încastrarea într-o carcasă cu IP ridicat, o simplă lăcuire fiind suficientă. Prin aceasta se elimină cablul (MYF 10x0,25) și mufele (mai ales VGA-ul) existând doar un cablu subțire MYF 2x0,25 dintre carcasa bordului și sonda de litraj.


  • 1

#52 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 21 January 2014 - 03:35 PM

Orice adaugare este binevenita nu-i loc de suparare. Pana la urma este varianta 1.0 Beta1 :D

 

Se poate face si pe cablaj de test insa cred ca o sa iasa mai mare. Progamelul specificat stie si de cablaj de teste si se poate implementa de acolo.

metoda folosita de mine este asta:

Nu am montat placuta sub display pentru ca m-am gandit ca pe acolo mai intra apa, cutia balastului nu incapea sub bord iar alta la indemana nu am gasit. In plus sunt o gramada de fire pe acolo  nu prea e loc. Dar daca se gaseste.. e foarte bine.


  • 0

#53 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 21 January 2014 - 08:11 PM

Felicitari Samy pentru realizarea "Inventiei tale" care o consider foarte utila pentru Linhai.

Cunosc pe cineva care a ramas singur in padure noaptea fara combustibil fara semnal la telefon.............Nu comentez neglijenta de care a dat dovada. 

Daca aveau poate acel indicator nu i se intampla.

 

Oricum felicitari si consider ca merita postat aceasta inventie la Self Service,D I Y - Linhai pentru a fi mai usor de gasit si de altii.


  • 0

#54 Mad79

Mad79

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0721xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki Kingquad 700

Posted 21 January 2014 - 08:46 PM

nu iti da eroare cand esti pe un deal sau cand cobori?,de obicei lichidul se plimba in rezervor destul de tare, nu vad cum ar avea o acuratete, asa pe loc drept te uiti in rezervor, daca nu ti-e lene.


  • 0

#55 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 21 January 2014 - 10:34 PM

nu iti da eroare cand esti pe un deal sau cand cobori?,de obicei lichidul se plimba in rezervor destul de tare, nu vad cum ar avea o acuratete, asa pe loc drept te uiti in rezervor, daca nu ti-e lene.

 

thumbdown.gif

Adrian mare dreptate ai, Samy e un lenes, de asta a construit acest indicator de nivel de carburat.

Pentru ca ii este lene sa se uite in rezervor, nu pentru ca este un om priceput, ambitios, ingenios si cu rabdare.

Si a postat toate detaliile aici din motiv ca este un egoist, ca nu vrea sa faca si pentru altii.

 

Ai observat ca si roata cateodata are dezavantaje ? Nu-i asa ca tie ti-ar fi mai bine fara ea ?

Data viitoare cand vei privi in rezervor si va fi gol, poate reusesti sa il umpli cu critici ... ce zici ?

 

Of..of .. de la mine o bulina neagra pentru azi!


  • 1

#56 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 21 January 2014 - 10:58 PM

Samy, daca esti de acord sa punem toata treaba la Self Service,D I Y - Linhai , deschide acolo un topic nou si voi copia ultimele tale postari acolo.


  • 0

#57 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 21 January 2014 - 10:59 PM

IUSAU  ai perfecta dreptate! 


  • 0

#58 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 22 January 2014 - 09:50 AM

Sigur ca da. Am creat titlul topicului.


  • 0

#59 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 22 January 2014 - 09:59 AM

nu iti da eroare cand esti pe un deal sau cand cobori?,de obicei lichidul se plimba in rezervor destul de tare, nu vad cum ar avea o acuratete, asa pe loc drept te uiti in rezervor, daca nu ti-e lene.

Sigur ca da eroare cand esti in panta sau in rampa, ca de altfel la orice indicator de carburant auto. Insa stau si ma amuz gandidu-ma cum desfaci  capacul la rezervor in panta si observi cu acuratete nivelul de benzina(mai ales presupunand ca ai rezervorul aproape plin).

Iar noaptea iti va trebui o bricheta sa luminezi in rezervor pentru a vedea nivelul benzinei.

In plus la schema realizata exista un condensator care are rolul de a face indicarea mai lenta (mai vascoasa).


Edited by samy., 22 January 2014 - 10:03 AM.

  • 2

#60 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 22 January 2014 - 10:45 AM

Fain proiect Samy!


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto