Jump to content



Photo

Discutii Despre Remorci....


  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#41 Kobayashi

Kobayashi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 241 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures
  • Nume real:Romeo
  • Telefon:0729xxxxxx
  • Marca ATV:Cf Moto 500A 2007
  • Numar ATV:LOL

Posted 11 December 2017 - 10:04 PM

Ca o gluma... dupa avizul de insotirea al marfii sau factura cartofilor!
  • 0

#42 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 11 December 2017 - 10:19 PM

Ca o gluma... dupa avizul de insotirea al marfii sau factura cartofilor!

Continui gluma (partea serioasa)............daca remorca este inmatriculata pe o societate.


  • 0

#43 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 12 December 2017 - 08:23 AM

incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult acest topic.....

cred ca ma duc dupa ceva Nutline sau Popcorn.....

astea la noi vad ca sunt discutii interminabile

 

@initiator: atunci te rog sa-mi explici de ce mai sunt trecute niste date, marimi, dimensiuni in actele atelajelor?

doar ca sa fie incalcate?? sau doar ca oarece ingineri, proiectanti sa-si castige salariul??

sigur au fost trecute ca sa fie respectate, pentru a circula in siguranta, pentru siguranta ta si a celor din jur !!

 

problema ce ma doare pe mine nu e ca tu cari mai mult decat e legal, nu ma intereseaza, e treaba ta strict personala

ma deranjeaza in schimb, ca mai intra si altii pe forum, poate mai necunoscatori, si cum citesc randurile, isi fac impresia ca ..las ca-i bine, las ca se poate si asa...., ceea ce nu e bine deloc!!


  • 0

#44 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 12 December 2017 - 11:25 AM

 

 

problema ce ma doare pe mine nu e ca tu cari mai mult decat e legal, nu ma intereseaza, e treaba ta strict personala

Poate ne intereseaza si pe noi ceilalti in cazul in care doamne fereste, unei remorci supraincarcate i se rupe protapul sau sistemul de ancorare (remorca va pleca in ce directie doreste ea) si in acel moment nefast noi ne intersectam cu ea aflandu-ne pe contrasens........

Daca ansamblul acela este in fata noastra inca este bine....putem incerca sa il ferim.


  • 0

#45 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 12 December 2017 - 05:21 PM

Salut Chrys,

 

Nu stiu daca aluzia face referire la situatia mea.

Nu stiu la ce supraincarcare te referi, remorca are capacitatea de incarcare de 610 kg, eu incarc 330 kg.

Poate ai vrut sa faci referire la masina, ca nu face fata si se poate rupe dar atata timp cat este omologata pentru 650 kg si eu trag 460 kg sper sa faca fata.

Daca fac detarare la remorca la 650 MMA sau trag remorca cu un A4 B6 care are MMA 750 crezi ca remorca devine mai rezistenta iar riscul descries de tine mai sus dispare?

 

Cred ca incepem sa exageram, sunt pentru respectarea regulilor si incurajez acest lucru. Am cautat aproabe 2 luni o remorca potrivita pentru mine si am ales aceasta varianta din mai multe motive luand in calcul bineinteles riscurile atat pentru mine cat si pentru ceilalti participanti in trafic.

 

Cred ca cel mai bine sa discutam cu legea in fata iar atunci nu ar mai fi loc de interpretari.


  • 0

#46 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 12 December 2017 - 07:28 PM

Salut Chrys,

 

NU stai linistit, nu am nici treba in privinta ta , nu te simti ofensat !

Situatia ta este total in regula in ce priveste siguranta in explatare a ansamblului.

La tine doar se pune problema in ce priveste neconcordanta in acte in cazul unui control mai minutios.

 

Situatia descrisa de mine mai sus, face referire la remorci supraincarcate, tractate cu cirlige care au bila de remorcare tocita sub valoarea nominala si capul de tractare al remorcii de asemenea uzat peste masura. Toate acestea combinate intr-o anumita situatie pot creea un vehicul desprins necontrolabil pe o sosea in plin trafic pe ambele sensuri.....incercati sa va imaginati.....


  • 0

#47 mflorin

mflorin

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 94 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Florin
  • Telefon:-
  • Marca ATV:CF 450L

Posted 13 December 2017 - 09:03 AM

Omule stai relax. Nu e tot una cand ai un camion de 20 tone si tu ai pus 30 tone de marfa. Cantarul nu este pentru remorci de 600 kg :)))

 

Incepem sa exageram....

 

Cate remorci de 750 kg ati vazut urcate pe cantar de arr?

 

Eu circul zilnic intr-o zona in care cam tot la 2 zile stau aia de la RAR si fac verificari in trafic. Inafara de ARO, IMS, GOLF 2, DACIA 1310 si camioane  eu nu am vazut pe nimeni oprit pentru ca tracta 5 saci cu cartofi sau un atv ca sa fiu pe subiect.

 

Cum am mai spus, am circulat 5 ani pe acest traseu (European), cu rar si echipaj tot la 2 zile, cu jante pe 15 desi in carte aveam doar 14 si cu xenoane fara lupe si toata masina in rest in led-uri (asa am luat-0) + folii pe geamuri. M-au oprit de 0 ori.

 

Si eu sunt adeptul a totului legal, insa eu la prima verificare mi-am dat seama ca nu am in carte jantele pe 15 care erau ORIGINALE. Masina respectiva vinea din fabrica cu astfel de jante, dar baza de date de care spuneti voi ca o au aia de la rar chiar asa inteligenta a fost incat sa le scoata pe cele pe 15?

 

PS: Am facut de 3 ori verificarea tehnica cu acele jante, totul ok.

 

PS2: Am fost oprit tot pe European plin cu zapada pentru verificarea anvelopelor de iarna, totul ok.

 

Au auzit mai sus ca daca duci atv-ul se poate desprinde remorca si sa intre in ceva...chiar? Ati vazut vreodatata cum cara aia cu aro fan sau aia negrii saci de nuci pe care le aduna de pe sate?

 

Nu vreau sa par ca nu tin cu legea, dar nici sa exageram, mai ales ca nici politia nu e convinsa ca omul e in ilegalitate, la cat de des citesc si ei noutatile...


  • 0

#48 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 December 2017 - 10:04 AM

 

 

1 Cate remorci de 750 kg ati vazut urcate pe cantar de arr?

 

........  eu nu am vazut pe nimeni oprit pentru ca tracta 5 saci cu cartofi sau un atv ca sa fiu pe subiect.

 

2 Cum am mai spus, am circulat 5 ani pe acest traseu (European), cu rar si echipaj tot la 2 zile, cu jante pe 15 desi in carte aveam doar 14 si cu xenoane fara lupe si toata masina in rest in led-uri (asa am luat-0) + folii pe geamuri. M-au oprit de 0 ori.

 

3 Si eu sunt adeptul a totului legal, insa eu la prima verificare mi-am dat seama ca nu am in carte jantele pe 15 care erau ORIGINALE. Masina respectiva vinea din fabrica cu astfel de jante, dar baza de date de care spuneti voi ca o au aia de la rar chiar asa inteligenta a fost incat sa le scoata pe cele pe 15?

 

4 PS: Am facut de 3 ori verificarea tehnica cu acele jante, totul ok.

 

5 PS2: Am fost oprit tot pe European plin cu zapada pentru verificarea anvelopelor de iarna, totul ok.

 

1 Si eu am sustinut ca nu cred ca este posibila cantarirea greutatilor asa mici.

2 Aici poti considera doar ca ai avut noroc nimic altceva.

3 Da este posibil sa nu fie trecute toate dimensiunile prevazute de producator. Chiar este cazul meu in care la o masina am o singura dimensiune trecuta (respectv 18). Deci     nu pot folosi alte dimensiuni de jante ,nici macar mai mici.....Sa nu mai spun ca din cine stie ce motiv am greutate remorcabila 0 (zero) si cu sistem de franare si fara.

4 Nu si-a indeplinit corect obligatiile. Avea obligatia sa verifice daca dimensiunea anvelopelor de pe masina sunt trecute si in carte.

5 Acela probabil era doar un control in privinta echiparii cu anvelope de iarna, altceva nu i-a interesat in acel moment.


  • 0

#49 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 13 December 2017 - 10:15 AM

Chrys: las' ca-i bine si asa, las' ca merge......

daca unii nu fac diferenta intre ''se poate'' si ''e voie'', eu nu ma mai obosesc!

therefore-your-honor-i-rest-my-case.jpg


  • 1

#50 Kobayashi

Kobayashi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 241 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures
  • Nume real:Romeo
  • Telefon:0729xxxxxx
  • Marca ATV:Cf Moto 500A 2007
  • Numar ATV:LOL

Posted 13 December 2017 - 10:55 AM

Masina respectiva vinea din fabrica cu astfel de jante, dar baza de date de care spuneti voi ca o au aia de la rar chiar asa inteligenta a fost incat sa le scoata pe cele pe 15?
 
...


Nu baza de date e problema ci aia is niste putori si spăgari, masina mea are 5 dimensiuni in carte si a trebuit sa ma duc sa insist si sa ma milogesc sa imi treaca a 6a dimensiune care era pe masina, dimensiuni cu care a iesit din fabrica.
Raspunsul initial al inginerului a fost: Ai destule, nu iti ajung?
  • 0

#51 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 13 December 2017 - 09:17 PM

http://www.politiaru...ara-incarcatura
Este exact ce mi-a spus politistul de la rutiera.
🙁
  • 0

#52 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 December 2017 - 10:05 PM

Bine, nici eu nu ma mai obosesc sa iti explic, de parca asi avea ceva de castigat din treba asta. ......

Imi cer scuze ca am insistat atat in aceasta privinta, am dorit doar sa iti deschid ochii.

 

Mai bine faci incontinuare cum crezi ca iti este tie mai bine. 

Sa nu crezi ca am avut ceva ceva impotriva ta.

 

PS Scoate-ti pe imprimanta textul mai sus indicat de tine daca esti convins ca este un argument solid in favoarea ta,....... pentru a-l putea folosi in caz de neplaceri !

Bafta !


  • 0

#53 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 13 December 2017 - 10:25 PM

http://www.politiaru...ara-incarcatura
Este exact ce mi-a spus politistul de la rutiera.

 

Bravo Alex, vezi ca pana la urma ai gasit "legea" ? Asa tati.

Pe acelasi considerent te poti urca si la volanul unui cap tractor atata timp cat nu ai semi-remorca dupa tine, ca doar nu depasesti 3500 kg, nu ?

Apropos, 3500 kg nu este limita maxima pentru categoria B, dar ce vorbesc eu aici ... 

Autobuzele la fel, daca nu au pasageri in ele le poti conduce linistit cu cat. B, sau cata vreme sunt maxim 8 pasageri in ele. Logic, nu ?

 

Mai ramane doar ca leliuca si plutonierul adjutant sa se inscrie in partidul votat si sa dezvolte legi ca pe astea in vigoare nici nu le cunosc si oricum nu-s faine.

 

@Lorand: I'm way ahead of you smile.png.


Edited by iusau, 13 December 2017 - 10:41 PM.

  • 0

#54 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 13 December 2017 - 11:00 PM

Daca te opresc astia pe la Cluj si fac figuri sa ma suni ca am cantar si ii dovedim:

Attached File  69048480_1_644x461_cantar-de-mana-cu-arc-rusesc-10-kg-vechi-baile-herculane_rev002.jpg   9.51KB   0 downloads


Edited by iusau, 13 December 2017 - 11:06 PM.

  • 0

#55 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 14 December 2017 - 01:00 AM

Nu e vorba de convins, este un forum iar scopul lui este sa discutam. Atata timp cat mentinem nivelul discutiilor civilizat nu cred ca ar trebui sa deranjeze pe nimeni.
Iusau, uite mai jos 'copy paste' din lege:
Sa ne intelegem, nu vreau sa conving pe nimeni ca am dreptate. Pana sa-mi cumpar atv-ul acest subiect nu ma interesa. Dar cum o sa vreau sa-l mai plimb si pe la munte acest subiect m-a intetesat si m-am documentat. Atat internetul cat si cunostiintele mele sunt impartite in 2 tabere. Unii sustin ca se poate altii ca nu.
Pe mine ma intereseaza daca sunt sau nu legal, daca nu sunt care sunt implicatiile, etc ca sa stiu daca e cazul sa mai fac ceva pe viitor sa devin legal.


ANEXA 1 Categoriile de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere, prevazute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:f) categoria B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4.250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata depaseste 4.250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca sau semiremorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg;
  • 0

#56 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 14 December 2017 - 08:56 AM

Mai ramane doar ca leliuca si plutonierul adjutant sa se inscrie in partidul votat si sa dezvolte legi ca pe astea in vigoare nici nu le cunosc si oricum nu-s faine.

 

hysterical.gif hysterical.gif hysterical.gif

Hai ca ai reusit sa ma binedispui de dimineata!


  • 0

#57 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 14 December 2017 - 10:37 AM

1) ca sa stiu daca e cazul sa mai fac ceva pe viitor sa devin legal.


2) ANEXA 1 Categoriile de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere, prevazute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:f) categoria B:
 

Raspunsul este foarte simplu:

 

1) Sa devii legal "detarezi" remorca la greutatea trecuta in actele masinii tragatoare. 

    Se face la RAR si nu este o treaba tocmai simpla . Nici nu stiu daca merita financiar. (era bine sa te fi interesat inainte)

2) Da aceasta este categoria.

    Conform permisului poti tracta acesta greutate si chiar mai mare conform valorilor mentionate de tine mai sus perfect legal !

    .............cu un singurul amendament: cu alta masina !

3) Ultima varianta: schimbi masina cu una care are capacitatea legala de tractiune mai mare.

 

PS. eu am avut un autoturism care avea permisiunea in acte sa tracteze 3500 kg (cu sistem de franare)


  • 0

#58 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 14 December 2017 - 10:51 AM

Tipic romanesc, bascalia si ironiile ieftine tot timpul ne-au binedispus...
  • 0

#59 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 14 December 2017 - 11:39 AM

Alex, ceea ce ma binedispune pe mine nu e treaba ta. De asemenea nici treaba mea nu e faptul ca nu poti aprecia si o ironie sau gluma menita a destinde putin atmosfera pe aici. Ce nu ma binedispune in schimb e faptul ca nu vrei sa admiti ceea ce colegii incearca sa iti spuna: diferenta dintre legal si "merge si asa". In rest: No hard feelings mate!


  • 0

#60 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 14 December 2017 - 03:11 PM

Tipic romanesc, bascalia si ironiile ieftine tot timpul ne-au binedispus...

????????????????????

 

....dupa ce m-am omorat sa incerc sa iti explic ceva ce tu nu vrei sa admiti ?


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto