Jump to content



Photo

Achizitionare Atv: M-Am Pierdut Printre Marci

achizitonare atv sfat achizitionare

  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#1 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 16 March 2018 - 10:09 PM

Salut, baieti! Revin pe forum (ultima activitate prin 2013). Am buget mai mare pentru primul ATV, mai mare decat atunci cand eram in facultate. Va spun criteriile mele si va rog sa imi spuneti ce recomandati: 

- prefer un ATV nou, 4x4

- dealer + service in zona jud. Cluj / jud. Mures

- 2 locuri

- inmatriculabil la politie

- motor puternic (sa duca linistit vreo 200 kg - 2 persoane)

- il voi folosi utilitar (balastiera - sa trag cate ceva cu o remorca pentru atv) + plimbari de distractie - offroad mediu (imi place, dar nu-s nebun dupa apa pana in gat)

- servodirectie

- buget 9-10.000 euro (cu tot cu TVA)

- ma gandesc la: CF Moto X8 sau TGB Blade 1000

- Sunt OK CF si TGB sau ma sfatuiti sa merg inspre Polaris / Can AM (cu motorizare mai mica)

- pareri despre Acces max 800i? (Azi am auzit prima data de aceasta marca)

- orice parere e binevenita, la fel si orice sugestie pentru alta marca, pe care am omis-o in descrierea de mai sus

 

 


  • 0

#2 raoulexus

raoulexus

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:raoulexus
  • Telefon:cu antena
  • Marca ATV:Commander/L200
  • Numar ATV:B881BRB

Posted 16 March 2018 - 10:54 PM

Recomand insistent sa-ti iei un CanAm Outlander Max 570 :)

Intamplator e fix al meu
https://atvforum.ro/...s-platforma-xl/

Are rodajul facut si indeplineste toate cerintele

Spor la cautari!
  • 0

#3 TudyATV

TudyATV

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tudor
  • Telefon:0746474616
  • Marca ATV:Cf Moto 500-A
  • Numar ATV:Inmatriculat Nr. Negru

Posted 17 March 2018 - 12:02 AM

Salut!Daca dispui de asa buget,clar un Can Am Outlander 570 sau Outlander 650-800-850 SH.Despre Can Am Outlander 570 am vazut pareri de la posesori de Cf Moto x8 care spuneau ca, Can Am-ul de 570 este mai capabil de cat Cf Moto x8,mai stabil,mai fiabil si cu o tehnologie mai buna,un avantaj fiind visco-lok de la Can Am.Am vazut Outlander-ul de 570 in teren si se descurca mult mai bine de cat ma asteptam eu de la motorul de 570.

Parerea mea,sper sa nu supar pe nimeni.


Edited by TudyATV, 17 March 2018 - 12:03 AM.

  • 0

#4 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 18 March 2018 - 06:23 PM

Mersi de sfat, domnilor!

Salutare! Doresc sa va intreb daca detineti vreunul din modelele din titlul topicului. Daca da, va rog mult sa imi dati niste pareri! Mersi anticipat!
 
  • 0

#5 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 March 2018 - 07:47 PM

Dupa cum ai pus intrebarea imi dau seama ca nu ai citit postarile din acest forum.

Mult mai simplu ar fi sa citesti postarile colegilor care au detinut si o marca si alta si daca ai nelamuriri dupa lecturare poti sa postezi intrebari suplimentare.

 

Mai ai o postare pe acelasi subiect, ma intreb de ce ai mai deschis un nou topic ?


  • 1

#6 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 18 March 2018 - 11:41 PM

De Kawasaki Brute Force, sau Yamaha Grizzly, sau Suzuki King Quad  nu ai auzit?

La 10k euro gasesti japoneza noua! ....si astea pe deasupra nici nu se strica :)


 

Mai ai o postare pe acelasi subiect, ma intreb de ce ai mai deschis un nou topic ?

L-am rezolvat eu ;) am unit topicurile..... ce nu fac pentru o bere;)


  • 0

#7 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 19 March 2018 - 05:19 PM

Mersi! Si.. scuze ca am incurcat cu cele 2 topicuri (al doilea restrangea putin discutia). Ideea e ca imi trebuie sa fie si cu loc de pasager, iar la japoneze nu am gasit asta. 


  • 0

#8 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 19 March 2018 - 05:45 PM

Ideea e ca imi trebuie sa fie si cu loc de pasager, iar la japoneze nu am gasit asta. 

KQ in talon e omologat pt 2 persoane

la Grizzly si Brute Force nu stiu cum e reglementata aceasta chestiune

 

...dar banii sunt la tine in buzunar, nimeni nu-i scoate cu forta de acolo, gandeste-te bine, analizeaza toate optiunile!


_

ca si fapt divers, am vazut pe net...

atv_164_433.JPG


Edited by apriliacluj, 19 March 2018 - 05:44 PM.

  • 1

#9 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 19 March 2018 - 06:08 PM

Daca vrei sa bagi 10.000 ia can am. De unde vin astia mai vin si de intretinere.

Orice ai lua, eu iti recomand sa nu legi mai mult de 500 kg dupa el. Nu sunt gandite pentru asa ceva iar faptul ca merge o data de doua ori nu schimba asta.
  • 0

#10 robert_kiran

robert_kiran

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • Gender:Male
  • Location:Maracineni-Arges
  • Nume real:Roland
  • Telefon:0744------
  • Marca ATV:TGB Blade 1000
  • Numar ATV:De Suceava

Posted 19 March 2018 - 06:38 PM

Salutare! Doresc sa va intreb daca detineti vreunul din modelele din titlul topicului. Daca da, va rog mult sa imi dati niste pareri! Mersi anticipat!

Salut. Eu detin un TGB 1000. La cumparare am avut de ales intre CFMOTO 850 si TGB 1000. Dealerul mi-a spus ca CF Motto 850 este cam usor instabil, iar in offroad se rastoarna mai usor, fata, de TGB. Ca putere TGB-ul e un pic mai bun, dar nu cu mult. Repet, asta a spus dealerul. Asa ca am luat TGB 1000. Ce pot spune despre el? Vin de pe un Linhai dragonfly de 400, si pot spune ca fata de acesta, TGB-ul e un monstru. La pantele abrupte, urci far africa, nu mai ai acel sentiment de nesiguranta de la Linhai. Imi palce la nebunie cum se catara efectiv. Nu mai ai sentimentul de "submotorizat"! Pe noroi, chiar cu cauciucuri de strada, se descurca onorabil.

Insa nu pot spune cum e fata de Can am deoarece nu am mers cu asa ceva. Probabil, ca Can am-ul e net superior ... insa cel de 1000. Dar acela deja e in alta "liga"!

daca mai vrei detalii despre TGB 100 intreaba.


  • 0

#11 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 19 March 2018 - 10:38 PM

Bugetul e 9-1000 mii euro cu tot cu tva. Asta e si ideea = factura externa + achizitionat pe firma = pret net (fara tva) = maxim vreo 8500 euro platiti efectiv. E fiabil TGB-ul? Ai avut probleme cu el? Despre CF am tot citit, dar despre TGB e mult mai sporadica informatia.

 

Comercializezi cumva ATV-uri? Si eu sunt din Cluj.


Edited by apriliacluj, 19 March 2018 - 10:50 PM.
Nu cita tot postul

  • 0

#12 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 19 March 2018 - 10:51 PM

Nu colegu, nu comercializez ATVuri..... ;)


  • 0

#13 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 19 March 2018 - 10:52 PM

Complicat, ma retrag :).


  • 0

#14 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 19 March 2018 - 11:27 PM

Salut joboy1000,

 

Pentru început și pentru că ești începător și se pare că n-ai citit prea multe despre în ce te bagi, să ști că nu există ATV altfel decât 4x4, cele care sunt 2x4, chiar dacă uneori au aspect asemănător, sunt QUAD-uri.

 

Despre toate mărcile pomenite pot spune câte ceva, despre Acces uită.

Cam din aproape aceleași criterii nu recomand nici TGB din cauza exotismului său, sunt foarte rare la noi. Despre TGB-ul de 1000 din păcate are două handicapuri importante, o greutate imensă (aprox 433kg) și un șasiu greoi care se reazămă pe niște roți cam mici (25 inch), în rest beneficiză de un pedigree mișto.

 

Despre CF-ul de 800, mai ales în varianta 850, care este un upgrade al vechiului X8, participarea la HuntTheWolf spune deja mai multe. Este la fel, un ATV masiv, dar nu ajunge la greutatea unui TGB, iar acum are roțile pe 26/12, ce-i oferă un comportament mai bun în teren decât echiparea cu 26/14.

Am folosit un X8 mult timp, nu se pune problema instabilității.

 

Despre sfatul de-a lua un Can Am, pot spune că-i o alegere potrivită din multe puncte de vedere, iar la banii pe care vrei să-i pui jos ai reuși să cumperi un 570, care cu 48 de cai înseamnă după mine limita inferioară de putere pentru 2 persoane. De aici recomand doar Outlander MAX DPS 570 T3B ABS '18 care-i înmatriculabil.

Poate ai avea nevoie de unul de 650 cc, dar ăsta îți depășește bugetul.

 

Ca alegere m-aș gândi la acel CF850, are puterea unui 650 de la Can Am fără a beneficia însă de ViscoLok-ul acestuia, are servodirecție, este net superior unui TGB 1000 prin agilitate chiar dacă n-are puterea acestuia.

Ca și service ai în Cluj importatorul oficial în România pentru CF Moto.

 

Pe de altă parte, spuneai că vrei să-l folosești ca utilitar, dacă ai nevoie de un tractor TGB-ul prin greutatea și puterea lui poate fi o variantă bună, dar să nu te aștepți la performanțe în offroad, este mult prea greu.

 

Ai primit sfatul de-a te uita și la japoneze. Le admir în unele performanțe, dar nici unul nu-ți oferă confort pentru 2 persoane chiar dacă au omologare pentru asta. Am folosit ”scurte” cu două persoane, dar nu mi-au convenit.

 

La cheltuirea a zece miare de euroi eu aș experimenta, aș încerca și-aș călării diferite modele, nu te grăbi, încearcă-le pe toate în afară de Acces. După asta te poți hotărî.

 

Între timp au mai apărut ceva comentarii, inclusiv intenția cu acea factură externă. Probabil că nu vei putea cumpăra prin firme consacrate, ele nu riscă să facă astfel de manevre.

 

 


  • 0

#15 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 19 March 2018 - 11:48 PM

Din cate am inteles eu, Initiatorul ar face direct achizitie/import intracomunitar, deci deja de la firma vanzatoare din UE primeste factura pe valoare neta fara TVA, asta bineinteles daca are aici firma inregistrata cu TVA si operatiuni intracomunitare.


Totul e legal, la vedere, reglementat de legile tranzactiilor intracomunitare, fara smecherii sau mismasuri


  • 0

#16 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 20 March 2018 - 03:49 PM

Merci, Horia! Dau o bere!

In rest, achizitia cu factura externa e perfect legala, nu se pune problema vreunui mecanism de frauda, achizitionez utilaje de constructii de ceva vreme asa, iar ANAF-ul nu a comentat la niciuna. Iau in considerare sfaturile, sunt foarte bine venite, multumesc. Cat despre unele stangacii de pe forum sau intrebari semi-cretioide, imi cer scuze si amintesc ca am beneficiul incepatorului 😝
  • 0

#17 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 20 March 2018 - 04:22 PM

 si amintesc ca am beneficiul incepatorului 

ciuciu! aia e doar la primul post!!

si la femei doar  odata e  prima data.... :) :) :)


  • 0

#18 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 20 March 2018 - 04:23 PM

.............., imi cer scuze si amintesc ca am beneficiul incepatorului

.............dar in beneficiul incepatorului intra si dreptul de a cinsti cu berea de rigoare nu numai pe Horia ci si pe ceilalti colegi care au incercat fiecare dupa puteri sa ajute dar au ramas cu gura uscata uitandu-se la Horia cum savureaza cu pofta berea primita de la tine. snitch.gif


  • 1

#19 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 20 March 2018 - 05:01 PM

E greu pe forum! smile.png) Cu drag dau cate o lada de bere pentru fiecare coleg! Si.. iar m-am exprimat gresit. Scuze din nou! Nu mai e prima data aia e.. sper sa nu fie grav smile.png Am fost, am vazut X8-ul si Blade 1000. Ce pot sa zic.. Se vede diferenta fata de Can Am sau Suzuki (astea 2 le-am mai vazut live). Dar, asa cum m-au sfatuit colegii anterior, deja tind sa ma indrept spre Can Am 570 MAX XT T3 ABS 2018. Imi pare mai de calitate si data fiind experienta din alte domenii ale masinariilor, mai bine bag banii in ceva Canadian mai mic, decat in ceva galbejit si mai mare. Ce ziceti?

 

Later edit: Nu cred sa fie chiar asa de simtita diferenta intre cei 48 caluti ai lui Can si cei 62 ai lui CF sau cei 82 ai lui TGB. Din nou, mai bine 48 de rasa decat 62 sau 82 de semi-rasa. Daca gresesc cu rationamentul, va rog sa ma corectati, oricat de brutala ar fi corectarea smile.png

 

Desi il cunoasteti, las aici un link:

 

http://www.authentic...xt-t3-2018.html


Edited by joboy1000, 20 March 2018 - 05:04 PM.

  • 0

#20 robert_kiran

robert_kiran

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • Gender:Male
  • Location:Maracineni-Arges
  • Nume real:Roland
  • Telefon:0744------
  • Marca ATV:TGB Blade 1000
  • Numar ATV:De Suceava

Posted 20 March 2018 - 06:30 PM

 

 

Cam din aproape aceleași criterii nu recomand nici TGB din cauza exotismului său, sunt foarte rare la noi. Despre TGB-ul de 1000 din păcate are două handicapuri importante, o greutate imensă (aprox 433kg) și un șasiu greoi care se reazămă pe niște roți cam mici (25 inch), în rest beneficiză de un pedigree mișto.

 

Despre CF-ul de 800, mai ales în varianta 850, care este un upgrade al vechiului X8, participarea la HuntTheWolf spune deja mai multe. Este la fel, un ATV masiv, dar nu ajunge la greutatea unui TGB, iar acum are roțile pe 26/12, ce-i oferă un comportament mai bun în teren decât echiparea cu 26/14.

Am folosit un X8 mult timp, nu se pune problema instabilității.

 

Pe de altă parte, spuneai că vrei să-l folosești ca utilitar, dacă ai nevoie de un tractor TGB-ul prin greutatea și puterea lui poate fi o variantă bună, dar să nu te aștepți la performanțe în offroad, este mult prea greu.

 

Horia te contrazic putin. Greutatea TGB-ului parca e 401 kg (parca asa apare in datele tehnice de la ATVROM). Rotile intradevar sunt mici (25 inch). Insa combinatia motor puternic-roti mici il face sa fie mai sprinten, mai vioi. Oare de ce scuterele de 50 cmc au roti mici? Chestie de fizica. Personal am ATV-uri din 2008, insa de nici unul nu am fost la fel de multumit ca de acesta. Ma rog, nu am avut decat Linhai ... 

Referitor la instabilitate fata de CF, acest lucru mi-a fost spus de dealer. Care mi-a dat doar un sfat, in final decizia era a mea. Si intradevar, TGB-ul este foarte stabil. Nu stiu insa cum este CF-ul de 800 ... Asa ca aici nu pot spune decat ca TGB-ul este stabil, nefolosind niciodata un CF de 800 nu pot spune ca e mai stabil decat CF-ul.

Ai mai scris acolo: Sa nu te astepti la performante in off road ca e prea greu. Crede-ma ca la cei 83 CP ai TGB-ului nu prea se simte greutatea. Iar performante are in off road, cum am spus si in alte postari, eu personal am senzatia ca se catara.

Inca un lucru care ar fi de luat in seama. Initiatorul e la primul ATV. Imi aduc aminte cum eram eu in 2008. Atunci Linhaiul Aniversary mi se parea bomba, desi avea vreo 300 kg si numai 21 CP.. asa ca nu stiu daca ar fi indicat sa ii recomandam unui incepator un Can am. Nu am mers cu Can am insa am inteles ca sunt foarte puternice. E ca si cum i-ai recomanda unui incepator in motociclism o Yamaha R1! Parerea mea.


Edited by CHRYS, 20 March 2018 - 11:12 PM.
Roland nu mai cita posturi in intregime !

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto