Jump to content



Photo

Achizitionare Atv: M-Am Pierdut Printre Marci

achizitonare atv sfat achizitionare

  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#61 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 27 March 2018 - 10:20 PM

 

Le gat de suspensii, majoritatea modelelor noi de remorci de gabarit redus sunt pe tampoane de cauciuc, nu pe arcuri si telescoape, cu atat mai putin pe foi de arc.

Nu vad o problema in asta, faptul ca topaie cand e goala nu ma deranjeaza.

Iuliu, esti sigur de afirmatia facuta mai sus ?

Este adevarat ca nu mai exista remorci pe arcuri sau foi de arc cu amortizoare, cele mai noi din ce am si am avut erau toate pe bara de torsiune fara amortizoare.

M-asi mira ca cele mai noi sa fie doar pe tampoane de cauciuc. Este a ta asa ceva ?

 

Uite am recitit dotarile modelului tau de remorca :

 

Masa maxim autorizata: 750 - 1300 kg
Suspensie pe bara de torsiune (axe AL-KO, cel mai mare producator de componente pentru remorci si rulote);

Sistem de franare inertial, cu auto-reverse;
Protap si sasiu din otel, constructie robusta, zincata termic;
Obloane din lemn stratificat impermeabil, 15 mm grosime, oblon frontal si spate rabatabil si detasabil;

 

 

Deci: .............cam are suspensie si a ta !


  • 0

#62 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 27 March 2018 - 10:39 PM

Eh, atunci sa stii ca tocmai pretul este punctul forte al acestor modele, ele nefiind cele mai bune remorci.

Nu sunt rele pentru uz personal, prin gospodarie dar nu sunt pentru a fi folosite intens sau in scop comercial.

Pentru asa ceva ar fi bine sa te uiti la alte marci.

 

Deci, daca asta ti se pare scumpa ... si in acelasi timp vrei ceva "cat de cat de calitate" atunci va trebui sa tai de prin alte parti.

Din dimensiuni nu prea poti taia si atunci trebuie sa tai frana.

Tu stii ce conteaza mai mult, ideea ca e cam scumpa sau siguranta in plus. Tu stii cu ce tractezi, cat poti sa tractezi, cata experienta ai cu remorca dupa tine, etc.

Cel mai ieftin model de la ei, in care ar incapea un atv in mod onorabil si fara sa arate ca un purcel intr-un ibric ar fi asta: http://www.remorci.i...ca-bo-723u.html


  • 0

#63 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 27 March 2018 - 10:54 PM

Iuliu, esti sigur de afirmatia facuta mai sus ?

Este adevarat ca nu mai exista remorci pe arcuri sau foi de arc cu amortizoare, cele mai noi din ce am si am avut erau toate pe bara de torsiune fara amortizoare.

M-asi mira ca cele mai noi sa fie doar pe tampoane de cauciuc. Este a ta asa ceva ?

 

Uite am recitit dotarile modelului tau de remorca :

 

Masa maxim autorizata: 750 - 1300 kg
Suspensie pe bara de torsiune (axe AL-KO, cel mai mare producator de componente pentru remorci si rulote);

Sistem de franare inertial, cu auto-reverse;
Protap si sasiu din otel, constructie robusta, zincata termic;
Obloane din lemn stratificat impermeabil, 15 mm grosime, oblon frontal si spate rabatabil si detasabil;

 

 

Deci: .............cam are suspensie si a ta !

 

 

Eu asa stiu ca e a mea: http://www.al-ko.com...iles/za/951.htm

Ei spun ca e bara de torsiune dar ... e cam taiata in doua si niste gume tin piept greutatilor.

Attached File  Sechskant-Gummifederung.jpg   176.27KB   0 downloads    Attached File  s-l1600.jpg   74.3KB   0 downloads

 

 

Asta am vrut sa spun, nu ca nu ar avea suspensie dar intradevar exprimarea mea cum ca ar fi "pe tampoane de cauciuc" lasa de dorit.


Edited by iusau, 27 March 2018 - 11:11 PM.

  • 0

#64 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 27 March 2018 - 11:48 PM

Da Iuliu, cam asta este bara la care i se spune bara de torsiune.

Nu stiam nici eu ce este inauntru, probabil acesta este principiul si la remorcile pe care le-am avut si le am, .

Folosite in scop casnic de mine pot sa ma declar ca am fost multumit de ele.

Greutatea transportata in cazul meu am tinut sa se incadreze in cea data de producator.


  • 0

#65 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 28 March 2018 - 08:29 AM

Remorca va fi tractata cu o Skoda Octavia 1.9 4x4, 2007, pe distante mai scurte si cu un Mercedes E-klass 2014, pe distante mai lungi (daca va fi cazul). O sa verific detaliile tehnice si revin, poate ii va ajuta si pe altii informatia.


Edited by joboy1000, 28 March 2018 - 08:29 AM.

  • 0

#66 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 28 March 2018 - 10:02 AM

primul criteriu in alegerea remorcii e sa se incadreze legal cu MTMA remorcabila a masinii !!

verifica cartea de identitate sa vezi cat ai voie legal sa tractezi cu si fara dispozitiv de franare!

al doilea criteriu e sa-ti incapa ATVul pe remorca smile.png

succes!

 

Remorca va fi tractata cu o Skoda Octavia 1.9 4x4, 2007, pe distante mai scurte si cu un Mercedes E-klass 2014, pe distante mai lungi (daca va fi cazul). O sa verific detaliile tehnice si revin, poate ii va ajuta si pe altii informatia.

Nu uita de criteriile despre care ti s-a spus mai sus.


  • 0

#67 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 28 March 2018 - 12:48 PM

Mercedes E-Klass 2014: Remorca cu dispozitiv de franare: 1800kg, fara dispozitiv 750 kg.

Skoda Octavia 4x4 combi 2007: Remorca cu dispozitiv de franare: 1600 kg, fara dispozitiv: 650 kg.

Dimensiuni CF Moto CF800: Lungime: 2320mm, Latime: 1180mm, Inaltime 1340mm.

 

Imi trimite domnul de la Remorci.info niste oferte si va anunt.

 

Am discutat. El mi-a recomandat-o asta:

- Pret 3200 lei, e promotie.

 

E fara sistem de franare. Acum ramane sa decid daca e cu sistem de franare sau fara, de vreme ce pretul la cea cu sistem e aproape dublu.


Edited by joboy1000, 28 March 2018 - 12:59 PM.

  • 0

#68 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 28 March 2018 - 02:18 PM

Daca intentionezi sa faci deplasari frecvente si pe distante lungi, iti recomand varianta cu sistem de franare, chiar daca e mai scumpa. Aduce un plus de siguranta pentru tine si pentru incarcatura. 

 

Am de ambele variante (remorca rabatabila, cu obloane, fara sistem de franare si platforma, cu sistem de franare). Am avut situatia in care a trebuit sa franez brusc avand dupa mine ATV-ul anterior incarcat in remorca fara sistem de franare si din cauza ca eram si usor intr-o curba si carosabil umed, m-am trezit cu tot ansamblu dispus in "V" (remorca a impis auto de spate si l-a pus oblic pe banda de mers iar remorca a alunecat si ea oblic ... ). Am avut noroc ca nu am avut masina pe contrasens si ca nu aveam viteza mare ca urmarile puteau fi mai nefericite si mai costisitoare atat pentru auto cat si pentru remorca si incarcatura. De atunci prefer sa merg cu platforma dupa mine, chiar daca e mai lata, mai lunga si ceva mai grea. 


Edited by Sergiu, 28 March 2018 - 02:19 PM.

  • 0

#69 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 28 March 2018 - 03:25 PM

Dan, imi amintesc acum cateva luni cum umblam si eu sa iau remorca ,iar sfaturile colegilor au fost exact ce aveam nevoie .

Se pare ca tu ai libertate mai mare in alegerea MMA-ului la remorca ,fata de mine 

Si eu sunt de parere ca o remorca cu sistem de franare propriu ,iti aduce multe beneficii si merita banii.

De la faptul ca sta pe loc cand urci atv-ul pe platforma basculabila si pana la siguranta in trafic.

 

Am econnomisit un pic si am luat una ,ce nu imi confera nicio urma de regret sau emotie in manipularea ei .

Daca alegi una fara sistem propriu de franare esti limitat la MMA 750 kg

La Mercedes te incadrezi ,dar la Scoda ,nu......avand in vedere ca toate remorcile ,la lungime si latimea de care ai tu nevoie, sunt de MMA 750 kg

 

 

ai link catre postul meu unde o prezentam  5270 lei ,transport si carte RAR inclus in pret 

 

https://atvforum.ro/...-cleo/?p=138785


  • 0

#70 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 28 March 2018 - 03:33 PM

Nu aș putea decât să confirm cele spuse de Sergiu sau Claudiu, având argumente asemănătoare și mai multe exemple când s-a dovedit foarte utilă frâna de pe remorcă. Pe ansamblu am putut constata că este mai ieftin cumpărând o remorcă mai scumpă.

Am folosit o remorcă de 1300kg având sistem de frânare pentru un X8 și tare confortabil și în siguranță m-am simțit când a fost nevoie de o frânare de urgență. Am folosit și fără sistem de frânare sau când aveam depășite limitele MMA, iar uneori am avut noroc, alteori nu. Din cauza asta recomand mai scumpă la achiziție, dar mai ieftin în utilizare.

Unde mai pui că dacă este fără frână (750kg), încadrarea legală este doar pentru una dintre mașini.


  • 1

#71 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 28 March 2018 - 06:58 PM

Am inteles. Mersi mult de sfaturi, domnilor. Ma documentez sa vad ce modele pot achizitiona cu sistem de franare.


  • 0

#72 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 March 2018 - 08:00 AM

Vezi si aici: http://www.repo.com.ro/ro/

 

Nu sunt cei mai ieftini dar, sunt producatori autohtoni si au tot felul de variante. Au sediul in Slatina, in cazul in care ai drum prin zona respectiva.


  • 0

#73 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 29 March 2018 - 09:33 AM

da da recomand!

bune remorci cu suruburi bune ;)


  • 0

#74 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 29 March 2018 - 10:31 AM

Toată lumea dă sfaturi bântuiți de subiectivisme, dar să nu exagerăm. 

apriliacluj, tu le vinzi șuruburi ?

 

Au într-adevăr prețuri mici, dar și calitatea este binișor sub medie și mai sunt câteva aspecte deloc de neglijat.

Din păcate cei de la Slatina n-au alt criteriu de colaborare decât să cumperi, dar de la ei și numai de la ei.

Se obțin destul de greu informațiile relevante despre MMA și mai ales dacă este vorba de a te consilia privitor la potrivirea MMA cu mașina ta. (a se vedea și informațiile pe site)

Nu contează dacă este legală utilizarea acelei remorci cumpărate împreună cu mașina ta, important este să cumperi de la ei.

Sper să fiu contrazis de o schimbare în bine, dar nu cu multă vreme în urmă am constatat cele relatate.

Nu mai dau detalii pentru că s-ar interpreta ca antireclamă, însă experiența cu ei n-a fost cea mai bună.

Poate te ajută apriliacluj, dacă are într-adevăr intrare la ei.

 

În altă ordine de idei, iusau (Iuliu Săuca, aici pe Forum) are o remorcă basculabilă cu sistem de frânare tare faină. Poate te ajută el cu ceva sfaturi.


  • 0

#75 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 29 March 2018 - 01:13 PM

Horia, io le dau niste suruburi, cate o galeata cateodata,  dar Pitesti a cumparat o remorca intreaga de la ei :)


  • 0

#76 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 March 2018 - 01:17 PM

Pai o fi cumparat de la ei ca erau mai pe langa "casa lui".


  • 0

#77 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 March 2018 - 01:50 PM

La telefon, intr-adevar, sunt foarte dificili. Nu am reusit sa ma inteleg cu ei, iar emailurile primite sunt mai complicate. In schimb, cand m-am dus acolo si am vorbit fata in fata, alta treaba. Detalii complete, prezentarea tuturor modelelor, acte facute instant si complet.
Deh, olteni...
  • 0

#78 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 29 March 2018 - 04:38 PM

Nu mi-e deloc rentabil sa merg pana acolo (pentru achizitite si, eventual, garantie): 329 km pe sens. Imi trebuie Cluj/Mures. Azi am aflat ca este un dealer la iesirea din Cluj spre Zalau, o sa-l vizitez.


  • 0

#79 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 29 March 2018 - 04:52 PM

De la acolo am luat si eu platforma (dealer-ul dinspre Zalau). 

Ok oamenii, m-au ajutat in mai multe aspecte. Trailerparc.ro 

Tot la ei gasesti si chingi de asigurarea ATV-ului cu trecere peste roti si prindere in 3 puncte de podea.


  • 0

#80 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 29 March 2018 - 05:30 PM

În altă ordine de idei, iusau (Iuliu Săuca, aici pe Forum) are o remorcă basculabilă cu sistem de frânare tare faină. Poate te ajută el cu ceva sfaturi.


I-am zis de ea in postarile de mai sus dar i se pare scumpa. Ce sa zic ... el stie ce e mai important. Din ultimele postari inteleg ca s-ar fi hotarat pe una cu franare.

Edited by iusau, 29 March 2018 - 05:31 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto