Jump to content



Photo

Comunitate Atv ...?


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 06 November 2009 - 08:49 PM

Deschid acest topic din cauza plictiselii din ultima vreme de pe acest forum.

Avand in vedere ca eu am fost initiat in microbul atv prin acest forum, am citit/scris cu pasiune zilnic multe topicuri, ma preocupa din ce din ce mai mult starea psihica/fizica a acestuia.

Nu obisnuisc sa citesc prea mult ziarul sau stirile mondene, insa dimineata cand ajung la servici, intru pe www.atvforum.ro in speranta ca voi citi ceva interesant. In schimb gasesc o multime de topicuri/posturi cu certuri/invidie/etc. scrise utilizatori care mai de care mai inteligenti .

Am respect foarte mare pentru cei care au muncit si au crescut acest forum prin DIY-uri ,povestiri si poze din trasee si multe alte topicuri interesante.

Nu pot sa spun ca am gasit alte forumuri de atv(din Romania) care se afla intr-o situatie mai buna.

Uite o regula gasita pe un forum auto care mi s-a parut interesanta:

"Aceasta comunitate se bazeaza pe intelegere si respect reciproc. Asadar, sunt interzise cu desavarsire injuriile, afirmatiile vulgare, rasiste, antisemite sau xenofobe. Este interzisa ironia de prost gust, fara sens si orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum. Punctele de vedere sunt cele care trebuie discutate, nicidecum persoana care isi exprima acel punct de vedere. In cazul in care se incalca acest punct din regulament, in functie de gravitatea si vulgaritatea mesajului, sanctiunea va fi de la interzicerea ..."...etc.

Trebuie sa gasim impreuna o solutie la aceasta problema, altfel tot ce au creat altii pana acum (cred ca s-au saturat si ei) se va pierde, cu timpul, in marea de topicuri neinteresante.

Edited by otto_csm, 10 November 2009 - 12:29 PM.

  • 0

#2 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 06 November 2009 - 09:29 PM

ai multa dreptate in ce spui.... poate daia si eu si alti , sau saturat de comentariile la altii " atevisti" ( care ies si ei de 2 ,3 ori pe an ). asa ca am renuntat sa mai postez mereu povestiri , poze cu iesiri ,drumetii, etc.... cu toate ca ies saptamanal cu atveul chiar si in cursul saptamini cand am timp. poate si din cauza ca moderatori , 2 la numar , nu au timp suficient sa citeasca toate topicurile si sa ia masuri in unele pentru a nu lasa sa se degenereze in mai rau ..... sa se arunce vorbe grele si jignitoare intre atevisti.
si acum intru zilnic si ma minunez ce citesc .... thumbdown.gif
  • 0

#3 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 06 November 2009 - 09:59 PM

Mda...cred ca se necesita cresterea numarului de moderatori. Ar fi necesari cel putin inca 2, pentru a se putea ocupa de forum "cu schimbul". E adevarat ca...desi nu e un forum mare, e cam debandada aici.
  • 0

#4 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 06 November 2009 - 10:07 PM

QUOTE (undercover @ Nov 6 2009, 09:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
si acum intru zilnic si ma minunez ce citesc .... thumbdown.gif



exact. mostly bullshit.
  • 0

#5 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 06 November 2009 - 10:15 PM

Uneori e ca-n fotbal,tre" sa lasi jocul sa curga fara a-l opri.
Ca orice foc discutiile se aprind si se potolesc la un moment dat
E un forum ,nu e dictatura....
Asteptam propuneri
  • 0

#6 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 06 November 2009 - 11:04 PM

Nu vreau sa se inteleaga ca perii pe nimeni dar in general subscriu la ceea ce zice Revo, doar cu o singura precizare, totul tine si de bunul simt al partilor "beligerante", bun simt care uneori lipseste cu desavarsire.

Cred ca jignirile de orice natura ar trebui sanctionate.

Una peste alta, si aici ca si in viata sunt oameni de tot felul...

Eu imi fac portia zilnica de info de pe forumurile americane in general iar aici astept cu mare interes o povestioara, o poza, o vorba buna de la cei ce ies cu atv-urile.
  • 0

#7 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 07 November 2009 - 03:21 PM

1.As spune sa ne inspiram putin de aici http://forum.club4x4...850a123017c1f75 ...cu regulamentul.

2....sa facem si un topic de prezentare al membrilor(tot ca pe club4x4), obligatoriu in special pentru noi utilizatori....din 3 cuvinte pe care le spune, ne putem da seama ce fel de persoana este. In ultima vreme sunt o multime de noi utilizatori care abia si-au facut cont si vorbesc cu alti useri fara a avea putin respect ..de parca i-ar cunoaste de mult timp.

3.In rest poate sa tina si de soft dar nu stiu daca se poate face pe aceasta platforma de forum.

Adica, daca intr-o discutie sezisam ca un anumit utilizator a depasit pragul bunului simt(in cadrul unui post) sa avem posibilitatea(ca utilizatori ) sa marcam ca persoana "a depasit bunul simt"....si daca i se strang pentru acel post mai multe de 3-5-7 astfel de sezizari sa primeasca ban 15 zile ...sau orice altceva.

In fond noi suntem nemultumiti ...moderatorul nu are cum sa-si dea seama ca noi suntem nemultumiti decat daca ii comunicam. Asta ar fi o varianta prin care sa-i comunicam, el sa vada ca un numar de persoane sunt nemultumite de ce a spus acel utilizator in postul respectiv si sa decida daca merita sau nu ban...sau macar un avertisment.


Oricum ...macar REGULAMENTUL trebuie modificat(cel existent este 0). Ar trebui pus ca si categorie..gen Lucruri generale, incepatori,etc. Trebuie spus pe fata ....pentru ca utilizatorii noi si vechi sa inteleaga ca aceasta este o comunitate atv bazata atat pe pasiunea comuna cat si respect reciproc ......si nu chat/messenger/hi5/site de anunturi sau orice altceva cred ei.

Edited by otto_csm, 07 November 2009 - 03:23 PM.

  • 0

#8 Bibi

Bibi

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,052 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Nume real:Bibi
  • Telefon:07224x4fun
  • Marca ATV:Suzuki kingquad 750
  • Numar ATV:bib

Posted 07 November 2009 - 09:22 PM

Ai dreptate la unele chestii la altele..

Nu te pune nimeni sa citeshti chat-u la altii daca nu te intereseaza

Cele cu anunturi sunt la vanzari iar pe unii chiar ii ajuta...

hi5?? adica sa nu mai punem poze cu ieshiri .. sau ??
  • 0

#9 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 08 November 2009 - 01:36 PM

Problema este ca "microbul" ATV-urilor este orb, nu alege pe cine loveste. Gasiti aici pe forum oameni din toate categoriile sociale, din toate etniile, din toate categoriile de IQ. Incepatori, oameni care ies o data pe luna cu ATV-ul, copii care sunt doar fascinati de fenomen, altii care si-ar lua jucaria si in pat daca s-ar putea. Nu pot fi toti multumiti. Am prieteni care intra pe forum doar sa citeasca, nu au nici macar un post, char daca ies in fiecare week-end cu ATV-ul. Altii au renuntat sa mai scrie, din varii motive.
Mea Culpa, nici eu nu am prea mai scris mare lucru pe forum, desi intru aproape in fiecare zi. Cel mai mult timp mi-l ocupa mutatul topicurilor, anunturi puse aiurea, clone, etc. Sincer consider ca e o chestiune de respect, sa citesti in 5 minute regulamentul, si sa faci efortul sa postezi unde trebuie. Nu ma plang ca imi ocupa degeaba timpul, dar e pacat, poate faceam altceva.
O alta problema este cu "bisericutele", oameni care nu se amesteca cu altii, nu ies decat cu gasca, din varii motive. Sa nu uitam ca exista si raca pe forum, oameni care nu se plac, oameni care se urasc. Nu judec pe nimeni, fiecare are motivele lui in actiunile sale.
E totusi pacat ca nu ne manifestam ca o comunitate unita, desi sincer nu cred ca ar fi un lucru usor. E pacat ca nu mai avem topicuri de la iesiri, dar asta tine de fiecare. Prezentare isi poate face fiecare la profil, dar multi nici macar datele de baza nu le completeaza... In privinta anumitor useri, folositi cu incredere butonul "Report".
  • 0

#10 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 08 November 2009 - 02:46 PM

QUOTE (Bibi @ Nov 7 2009, 09:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ai dreptate la unele chestii la altele..

Nu te pune nimeni sa citeshti chat-u la altii daca nu te intereseaza

Cele cu anunturi sunt la vanzari iar pe unii chiar ii ajuta...

hi5?? adica sa nu mai punem poze cu ieshiri .. sau ??


nu faceam nici o referire... le-am pus la intamplare hi5 ,etc biggrin.gif .

Are dreptate si Armadillo cu bisericutzele si cu lipsa iesirilor "in masa". Dar...

Oricum daca ne-am respecta mai mult intre noi ar aparea si iesirile si pozele si topicurile interesante. Cand este tot o certa/invidie/ura,etc. cum a zis si Armadilo nu prea iti mai vine sa mergi nicaieri.

Edited by otto_csm, 08 November 2009 - 02:56 PM.

  • 0

#11 depedentul

depedentul

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Nume real:SANDU COSTICA
  • Telefon:0721210007
  • Marca ATV:kawasaki

Posted 08 November 2009 - 04:25 PM

asa este!trebuie sa avem in primul rand respect pt toti mai mici sau mai mari!sa nu uitam cu totii ca fiecare am fost pe la "inceputuri"!asa o sa-i facem si pe cei mai putini respectuosi sa-si dea seama ca nu "tot ce zboara se si mananca" wink.gif
  • 0

#12 Club4x4

Club4x4

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:4x4
  • Nume real:Max
  • Telefon:0764104774
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad
  • Numar ATV:MM-07-GSM

Posted 08 November 2009 - 08:07 PM

In mod ideal, ar trebuie sa se mearga pe regula bunului simt. Din pacate, la noi nu se poate aplica aceasta regula asa ca se impune stabilirea unor reguli cat mai clare si mai usor de inteles.
Administrez de ani de zile diverse forumuri. Cel mai important este forumul Club4x4 unde sunt si proprietar.
Am ajuns la o concluzie clara: Orice lucru bun trebuie impus
Se vor gasi destule voci ca sa comenteze ca nu le convine regulamentul. Nu puneti la suflet. Stabiliti regulile si impuneti-le. Administratorii si moderatorii trebuie sa stabileasca linia pe care merg si sa fie consecventi acestei linii.
Perseverenta duce la succes.
Un "clasic" in viata, fost partener, mi-a spus la un momentdat ca sa las scandaluri pe forum pentru ca ele fac audienta. Nu am fost de acord si am demonstrat ca se poate face audienta si fara scandaluri. Useri vechi de le Club4x4.ro au vazut evolutia forumului si pot sa confirme ca acesta s-a dezvoltat foarte bine si ca multe lume a devenit dependenta de el. Forumul este si partener media la toate competitiile si evenimentele offroad din Romania, inclusiv al Campionatului National de Offroad.
Nu s-a ajuns usor aici. E nevoie de multa munca din partea administratorilor si a moderatorilor.
Topicurile trebuie curatate in timp util. Scandalurile si exprimarile aiurea trebuie reprimate din fasa. Veti vedea ca, dupa o vreme, lumea se va obisnui cu acest stil, si nu va vor mai da atata de lucru. Se vor autocenzura.
Nu va lasati impresionat de comentariile unora care nu sunt de acord cu ce faceti. Nu cade forumul a doua zi daca pleaca respectivul user. Oricum, respectivul user se va intoarce pe forum, de multe ori ascuns sub alta identitate.
Nu trebuie acceptati membri la care primul post e in sectiunea de vanzari. Daca vor sa se foloseasca de forum, trebuie obligati sa faca si ei ceva pentru acesta. Cel mai ieftin este sa posteze si ei macar cateva mesaje utile pe forum. Asta duce la dezvoltarea forumului.

Tot ce v-am spus decurge din experienta nu din basme.

Numai bine,
Max
  • 0

#13 depedentul

depedentul

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Nume real:SANDU COSTICA
  • Telefon:0721210007
  • Marca ATV:kawasaki

Posted 08 November 2009 - 09:50 PM

gand la gand ''club4x4''!ai foarte mare dreptate!la cat mai multi cu asa mentalitate!!!!!!!! cool.gif
  • 0

#14 kky

kky

    KKY

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 400 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:ATV
  • Nume real:Radu
  • Telefon:0720.53.53.55
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS SE
  • Numar ATV:B-10-KKY

Posted 09 November 2009 - 08:46 AM

Tin sa multumesc lui MAX pt sfaturile utile.
In primul rand avem nevoie de cativa moderatori activi, drept urmare suntem in cautare de 2-3 moderatori care sa aiba cat de cat putin timp pe zi sa verifice forumul de noi intrusi si frustati.
O sa schimbam si regulamentul si sa-l respectam cu toti.

Astept doritori, propuneri pe [email protected] sau in acest topic.

Multumesc
Radu
  • 0

#15 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 09 November 2009 - 11:05 AM

Eu sunt unul dintre cei care si-ar lua atv-ul in casa daca ar putea...

Intru zilnic de cel putin 3 ori pe forum si mi-ar placea sa gasim subiecte de discutie utile pentru toata lumea. La momentul asa e ceva agitatie doar pe anumite topicuri de "Iesiri" unde se manifesta 2-3 comunitati si in rest ceva topicuri pe vanzari. Ah si da, nelipsitele balacareli.

De exemplu, as face o rubrica de tutoriale de riding pe diverse situatii. Sunt unii pe forum cu o super experienta de riding de care ar putea beneficia mai multi useri.
Topicuri de "DO's and DON'T" pe diverse situatii mi s-ar parea foarte folositoare la nivel de comunitate.

E pacat ca prea putina lume pune poze de la iesiri, sunt convins ca se fac trasee excelente si sunt multe poze care ar merita sa fie postate. Eu unul, pun poze de la fiecare iesire, incerc sa sharuiesc cu comunitatea ceva din traseele pe care le fac.

Nu in ultimul rand, cu cateva exceptii, sunt destui pe aici care cultiva individualitatea si datul la gioale...Am putea fi o cu totul alt gen de comunitate, unde sa existe legaturi mult mai stranse...

Am activat cativa ani pe vwforum si in ciuda faptului ca au un miliard de useri (comparat cu noi), atmosfera de comunitate e mult mai puternica, oamenii pasionati impart experienta lor comunitatii, pe topicurile de DYI e super agitatie, iar la intalniri...se strang spre 100 membrii lejer...

Edited by Norian, 09 November 2009 - 11:13 AM.

  • 0

#16 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 09 November 2009 - 12:15 PM

QUOTE (kky @ Nov 9 2009, 08:46 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Tin sa multumesc lui MAX pt sfaturile utile.
In primul rand avem nevoie de cativa moderatori activi, drept urmare suntem in cautare de 2-3 moderatori care sa aiba cat de cat putin timp pe zi sa verifice forumul de noi intrusi si frustati.
O sa schimbam si regulamentul si sa-l respectam cu toti.

Astept doritori, propuneri pe [email protected] sau in acest topic.

Multumesc
Radu


Pot incerca sa acopar un post de moderator.....am mai facut-o si pe alte forumuri. Nu am foarte mult timp, dar la birou, printre picaturi, mai pot arunca o "matura" biggrin.gif pe unde este cazul smile.gif
  • 0

#17 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 09 November 2009 - 11:46 PM

Propun și susțin ideea de noi moderatori insă, pentru secțiuni dedicate, astfel, un moderator va avea atribuții restrānse pe cāteva arii și ar avea eficiență maximă.
Aceasta este părerea mea. Am vazut această practică pe alte forumuri și este chiar folositoare de cele mai multe ori.
Aștept cu mare plăcere noi topicuri interesante de dezbătut, povestit etc.
O seară bună tuturor, smile.gif
Dan.
  • 0

#18 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 10 November 2009 - 09:54 AM

Ideea e buna, iar eficienta arfi intr-adevar maxima, dar asta inseamna sa se stranga un numar mare de moderatori, pentru ca, pe fiecare sectiune (in functie de modul de impartire) e nevoie de minim 2 moderatori. Pe de alta parte, forumul asta nu-i chiar asa mare, iar sectiunile frecventate la modul serios, se numara pe degetele de la o mana...
  • 0

#19 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 10 November 2009 - 09:58 AM

@rich, nu ar strica absolut deloc sa fie mai multi moderatori. Cu ce dauneaza daca sa zicem vor fi 10 moderatori?
E de munca si din urma ca sa zic asa...

Din punctul meu de vedere adminii nici nu realizeaza ce castana mare au in mana fara sa faca nimic pentru ea. Cu putina preocupare ar putea ridica forumul la un inalt nivel calitativ din toate punctele de vedere si cu siguranta in acel moment, acei multi adevarati pasionati atv care se rezuma pentru moment doar sa citeasca vor reveni in dialog.
  • 0

#20 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 10 November 2009 - 10:02 AM

Cu nimic Cristi..din contra smile.gif. Dar sa stii ca nu e usor sa gasesti 10 moderatori....cam asta era ideea.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto