Jump to content



Photo

Comunitate Atv ...?


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#41 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 13 November 2009 - 09:02 AM

QUOTE (richelieu @ Nov 13 2009, 08:38 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Eh..greselile gramaticale de genul "i-au niste bani" in oc de "iau niste bani" sau "m-ai stau puti" in loc de "mai stau putin" nu vor puteea fi eliminate ..pentru ca , daca omul nu a invatat cum trebuie gramatica in scoala, nu o va mai face acum. Si oricum greseli gramaticale mai facem toti. In schimb, scrisul de tip mirc, cu tz, sh, k, yo, va fi drastic descurajat..cel putin din partea mea smile.gif .

Da...ajunge smile.gif

Pe alte forumuri, intrebarile care sunt scrise cu exagerat de multe greseli sunt sterse rapid sau in cel mai bun caz ignorate! Sunt o gramada de moderatori care verifica corectitudinea din punct de vedere gramatical! Un astfel de pas ar fi exagerat in momentul acesta atat de trist pentru forumul nostru!

QUOTE (richelieu @ Nov 13 2009, 08:38 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Da...ajunge smile.gif


Felicitari! Toate REPORT-urile mele au fost rezolvate!
  • 0

#42 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 16 November 2009 - 12:47 PM

Daca tot am deschis cutia Pandorei, cat sa vedem ce este si mai ales ce nu este OK in organizarea si manifestarea acestui forum, aplaudandu-l pe Forte (si sunt 1000% convins ca nu doar eu...) pentru manusa aruncata, spun si eu ca avem o problema cu gramatica.
Inteleg ca numitorul nostru comun il reprezinta pasiunea pentru ATV, in rest fiind fundamental diferiti - medii diverse, educatie diferita samd. Nimic special in comparatie cu alte comunitati virtuale, apartinand ele iubitorilor de traforaj, bonsai sau motocositoare. Asadar, atata timp cat altii reusesc sa fie coerenti si articulati, ar trebui sa ne iasa si noua... In caz contrar, devenim incet si sigur comunitatea atvistilor agramati si ingramaditi din Romania. Ma incapatanez sa raman un optimist intransigent si sa spun ca nu este permis sa fii nevoit sa parcurgi de 2-3 ori un paragraf pentru a te lamuri ce Dumnezeu a incercat sa vocalizeze bietul scrib... fraze care curg fara inceput si fara sfarsit, vaduve de subiect, predicat si alte asemenea necesare determinari, cratime aruncate la plezneala cu gestica unui jucator de zaruri etc. Intr-un asemenea context, sa spui ca nu tolerezi pseudo-diacritice de tipul sh, tz este cel putin amuzant hysterical.gif
De fapt, de ce ma doare aceasta? Pentru ca oricum avem o imagine precara iar felul acesta de a fi intareste ideea generala ca suntem o gasca de maimutoi grobieni. Facem galagie si deranjam excursionistii iesiti la o plimbarica pe carari de munte, unii o forjam prin centrul oraselor, altii calcam schiorii la baza partiilor, terfelim pajistile oamenilor si le speriem septelul etc. etc. etc. Sa spui ca tu nu esti de fapt asa, ca nu iti lepezi mucurile in iarba si ca nu arunci peturile in rau, reprezinta un act de convingere fara prea mari sorti de izbanda atata timp cat nu nimeresti o cratima din 10... surprise.gif
  • 0

#43 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 16 November 2009 - 01:26 PM

Eu sunt de acord cu tine si cu Forte.. si sincer, ma deranjeaza aceasta necunoastere a limbii materne .dar insusi Forte spune ca :

QUOTE
Un astfel de pas ar fi exagerat in momentul acesta atat de trist pentru forumul nostru!


Nu vreau sa acuz pe nimeni si mi se pare foarte trist, .dar daca as incepe sa aplic sanctiuni pe acest criteriu, s-ar injumatati numarul de membri activi. Pe de alta parte, am cunoscut si oameni de caracter prin intermediul forumului si sunt convins ca nu sunt singurul, oameni care, din motive necunoscute mie, nu au invatat gramatica limbii romane cum trebuie in scoala. Nu stiu cat de echitabil este sa ii excludem din acest motiv. Iar sa stai sa corectezi greselile gramaticale din fiecare post, prin editarea lui, ....e cam aiurea.

Ce voi face eu in acest sens si sper sa nu se supere nimeni: atunci cand vad greseli gramaticale (poate nu le vad pe toate...poate nu le stiu pe toate...in fond sunt inginer nu filolog smile.gif ) voi semnala pe PM aceste greseli celor care le fac. Poate asa se vor corecta in timp. Si vom mai vedea cum va evolua in timp aceasta problema.
Si astept acelasi lucru de la oricine, atunci cand gresesc eu.

In schimb ai dreptate cu posturile aruncate aiurea, fara subiect, fara predicat, fara cap si fara coada......mare dreptate ai. Nu aceste posturi le aveam in cap cand am zis ce-am zis in postul anterior.

L.E. Oricum, asteptam si pozitia altor membri ai forumului cu privire la aceasta problema. Vom decide pe urma, cum va afecta acest lucru, modificarea regulamentului.

Edited by richelieu, 16 November 2009 - 01:30 PM.

  • 0

#44 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 16 November 2009 - 02:00 PM

QUOTE (richelieu @ Nov 16 2009, 01:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ce voi face eu in acest sens si sper sa nu se supere nimeni: atunci cand vad greseli gramaticale (poate nu le vad pe toate...poate nu le stiu pe toate...in fond sunt inginer nu filolog smile.gif ) voi semnala pe PM aceste greseli celor care le fac. Poate asa se vor corecta in timp. Si vom mai vedea cum va evolua in timp aceasta problema.
Si astept acelasi lucru de la oricine, atunci cand gresesc eu.



Sa trimiti un PM mi se pare super bine, dar din pacate user-ul nu are posibilitatea sa-si editeze postul decat un timp limitat. 

Eu, de exemplu, niciodata nu am putut primi PM-uri pentru ca sunt membru intr-un grup de useri care nu are acest drept pe forum!

Subscriu la varianta cu PM-ul, este cel mai corect asa! Pe viitor se poate face mai mult, dar acum nu este cazul!

-------------------------------------------------------

Eu imi fac mea culpa ca nu am deschis un topic nou de foarte multa vreme, m-am multumit sa citesc si sa raspund acolo unde am considerat ca am ceva de spus!
  • 0

#45 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 16 November 2009 - 02:16 PM

Aveti perfecta dreptate cu limba romana si "problemele" care apar din karatele aplicate acesteia in mod voluntar sau involuntar. Totusi nu ai cum sa pedepsesti/sanctionezi pe cineva din motivul asta decat daca o face voluntar. Si aici pot include mega prescurtarile ce provoaca dureri de cap si "za hi5 rumenien lenguigi of za ppl under 15 ani" adica moartea pasiunii.
A trebuit sa caut juma de ora pe pitzipoanca.org sa va dau un exemplu CONCRET. ma dor ochii sad.gif

“SuNt DraGutA Ji FiTzOaSa Ji La zDrEnTzE Le dAu cLaSa k tYnE pE Zi vAd 10,sTiLuL tAu Ma LaSa rEcE,nU iEsTi pRiMuL kRe iNcEaRk q vRaJeaLA sA Ma fAk…dYn gRuPuL pUsHtOaYceLor..U tEai dAt La ShEFA LOR”

PS: n-am avut rabdare sa citesc ce scrie, daca injura ma scuzati
  • 0

#46 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 16 November 2009 - 02:29 PM

Mda...deci se vede omul cu experienta editorialista smile.gif. Ai reusit sa concluzionezi mult mai bine si mai pe intelesul tuturor...ceea ce vroiam eu sa spun ... Bravos.
  • 0

#47 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 16 November 2009 - 03:05 PM

Subscriu si eu la cele discutate de antevorbitorii mei.
Sunt de acord, avem o mare problema cu gramatica, dar asa cum si voi ati mentionat, greselile sunt de 2 tipuri: necunoastere a gramaticii/neintentionate si limbaj tip mirc de pustime/premeditate.

Eu as sanctiona doar a doua categorie: mai intai avertisment, mai apoi warn la recidiva
  • 0

#48 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 16 November 2009 - 04:50 PM

QUOTE (Forte @ Nov 16 2009, 02:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sa trimiti un PM mi se pare super bine, dar din pacate user-ul nu are posibilitatea sa-si editeze postul decat un timp limitat. 


Mie timpul de editare mi se pare foarte mic. Eu spun ca ar trebui sa fie cam de 15-30 min . Astfel userul are timp sa modifice postul (daca primeste sau nu PM), sa-si retraga cuvintele in cazul in care a spus vreo prostie si a fost inteles gresit si, de ce nu, sa completeze postul daca isi mai aduce aminte ceva.

Astfel vom scuti topicurile de posturi de genul "a fost bine ", "multumesc" , "si tie","am vrut,dar n-am avut timp" .Asta ar trebui scris si in regulament ..interzise posturi de genul.
  • 0

#49 Club4x4

Club4x4

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:4x4
  • Nume real:Max
  • Telefon:0764104774
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad
  • Numar ATV:MM-07-GSM

Posted 01 December 2009 - 09:21 AM

Extras din regulamentul Club4x4
Utilizarea limbii romane si exprimarea corecta in cadrul forumului este o conditie de baza pentru a fi membru al acestui forum; va rugam nu folositi grupari de litere de genul tz sau sh in locul diacriticelor; dupa semnele de punctuatie folositi spatiu; incepeti fraza cu litera mare. Nu repetati acelasi caracter de multe ori, gen !!!!!???.

Eu cred ca este normal sa se impuna utilizarea corecta a limbii romana pe un forum.
Prescurtarile gen chat suna aiurea pe un forum unde sunt si altceva decat pusti si pitipoance de 14-15 ani. nono.gif
  • 0

#50 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 01 December 2009 - 10:53 AM

Eu mai am o problema, legata de acest lucru, si am mai spus-o:
Daca criteriul de membru pentru a fi "incepator" sau "avansat" sau "profesionist" se rezuma la cate posturi sau reply-uri dai pe acest forum, nu avem cum sa evitam fenomenele de care va legati mai sus. Pe care si eu le gasesc nesuferite. Sunt cativa membri pe acest sau alt forum care cred ca nu au pipait vreodata un ATV pe viu si a caror contributie se rezuma la "...eu cred ca...", "mijto..." etc., stiti voi ce vreau sa spun.

Nu e o chestie de orgoliu personal sau apreciere vis-a-vis de cat de bine/des/extrem ne dam fiecare cu atv-ul, dar cum ar fi sa devin membru pe forumul NASA si sa dau 'jde reply-uri inepte doar ca sa apara "astronaut expert" sub nick-ul meu?

Din neinspiratie nu am nici o idee valida pentru a face altfel, dar nici nu sunt "forumist" de meserie. Poate totusi criteriul ar trebui sa fie frecventa cu care cineva iese cu ATv-ul sau nr. km "la purtator" (in cel mai rau caz) ?
  • 0

#51 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 01 December 2009 - 11:00 AM

Ar putea fi facuta o chestie care sa nu contorizeze posturile mai mici de n litere. pilot.gif dar nu stiu cat de corecta ar fi.

Edited by otto_csm, 01 December 2009 - 11:01 AM.

  • 0

#52 depedentul

depedentul

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Nume real:SANDU COSTICA
  • Telefon:0721210007
  • Marca ATV:kawasaki

Posted 01 December 2009 - 09:21 PM

O mica observatie: nu poti sa impui cuiva sa nu-si dea cu parerea despre anumite subiecte care se dezbat pe acest forum, chiar daca este un impatimit sau nu in domeniul acesta! Toate lucrurile se invata,mai incet sau mai repede! Nu cu putin timp in urma cineva <<foarte avansat in domeniu>> se plangea ca la concursuri i-au parte prea putini atv-isti fata de alte "utilaje"(enduro-cros,jeepuri 4x4 etc) Doar asa comunitatea noastra de atv se poate mari si sa participe la concursuri.Si ca o paranteza ,inainte de a-mi cumpara primul atv am fost aproape pe la toate expozitiile in domeniu ca sa ma informez si sa discut pe viu cu dealerii de atv si uite asa stiam mai multe despre ele decat un cunoscut care avea un kinquad 700.Mai conteaza sa fii si informat nu doar sa detii!(detin si un mitsubishi 4x4).Da este corect sa folosim un limbaj(si gramatical) cat mai pur romanesc si nu unul de cartier!
  • 0

#53 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 21 January 2010 - 11:34 AM

Stiu ca probabil nu voi posta bine insa am s-o fac aici pentru a nu deschide un topic inutil cu aceasta propunere. tabletalk.gif
Fac o propunere moderatorilor de deschidere a unui topic dedicat iernii, pozelor din acest anotimp cu specific atv si nu numai, tema ar trebui sa fie una singura: zapada. Ce ziceti? inca odata scuzele de rigoare daca am postat gresit, astept raspunsuri. biggrin.gif

topicul cred ca poate fi pus la Discutii libere sau la Chestii funny
  • 0

#54 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 21 January 2010 - 12:03 PM

Pai un topic de genul acesta, poti deschide chiar tu smile.gif.
  • 0

#55 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 21 January 2010 - 05:50 PM

QUOTE (Dan.ct @ Jan 21 2010, 11:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Stiu ca probabil nu voi posta bine insa am s-o fac aici pentru a nu deschide un topic inutil cu aceasta propunere. tabletalk.gif
Fac o propunere moderatorilor de deschidere a unui topic dedicat iernii, pozelor din acest anotimp cu specific atv si nu numai, tema ar trebui sa fie una singura: zapada. Ce ziceti? inca odata scuzele de rigoare daca am postat gresit, astept raspunsuri. biggrin.gif

topicul cred ca poate fi pus la Discutii libere sau la Chestii funny

nu are sens sa se mai deschida inca un topic pe tema asta...am deschis eu acum muuult timp si daca rasfoiai putin forumul, gaseai... thumbup.gif (stai linistit ca si mie mi-a luat cateva minute sa il gasesc)
uite aici http://atvforum.ro/C...pada-t3395.html
  • 0

#56 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 21 January 2010 - 08:31 PM

QUOTE (monster cat @ Jan 21 2010, 05:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Perfect, multumiri. biggrin.gif
  • 0

#57 Ghete Mihai

Ghete Mihai

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 226 posts
  • Gender:Male
  • Location:47° 0'5.34&quot;N 21°53'6.44&quot;E
  • Nume real:Ghete Mihai
  • Telefon:0726737511
  • Marca ATV:-

Posted 10 February 2010 - 07:57 PM

Salut scuze de off-topic
Intrebare adresata moderatorilor:
De ce inchideti topicurile vechi si cele care nu mai sunt folositoare in loc sa le stergeti
Ar fi mai multa economie de spatiu pe forum!
Nu o luati in nume de rau!
Sa fim economi!
  • 0

#58 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 10 February 2010 - 08:00 PM

Daca redevine de actualitate pur si simplu il redeschidem.
Adminul stie cel mai bine treburile cu spatiul si altele de gen. Oricum, un topic ocupa fff putin, pozele cred ca sunt cele mai "grele".

Multumim pentru sugestie si nu e nicio suparare smile.gif
  • 0

#59 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 11 February 2010 - 08:49 AM

QUOTE (Ghete Mihai @ Feb 10 2010, 07:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salut scuze de off-topic
Intrebare adresata moderatorilor:
De ce inchideti topicurile vechi si cele care nu mai sunt folositoare in loc sa le stergeti
Ar fi mai multa economie de spatiu pe forum!
Nu o luati in nume de rau!
Sa fim economi!


Nu este normal sa stergi! Cand vrei o informatie, intai cauti (SEARCH) si apoi intrebi! Poti afla enorm de multe lucruri din topicurile vechi! Chiar si cele de la vanzari sunt importante, poti afla ce s-a vandut si la ce pret! 
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto