Jump to content



Photo

Comunitate Atv ...?


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#21 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 10 November 2009 - 10:12 AM

Daca stau sa ma gandesc cati membri experimentati si cu state vechi stau pe tusa si doar citesc... cred ca o sa fie inflatie de moderatori biggrin.gif
  • 0

#22 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 10 November 2009 - 10:14 AM

Pai hai sa vedem smile.gif.

Eu m-am oferit. "Asteptam provincia" laugh.giflaugh.gif
  • 0

#23 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 10 November 2009 - 10:20 AM

Deci, parerea mea. Pe fiecare sectiune cate doi moderatori. In afara de astia, pe tot forumul sa fie inca unul sau doi supermoderatori care sa poata sa aiba acces la toate sectiunile si sa suplineasca atunci cand nu sunt cei responsabili de sectiunea respectiva.
Adminul sau adminii raman cu tot bineinteles.
Moderatorii si supermoderatorii sa poata doar edita, bana, muta topicuri, etc. In rest, mai sunt o gramada de optiuni care raman doar in competenta adminilor si e bine sa fie asa. Nu va zic care sunt ca nu are importanta.

Nu e musai ca acesti moderatori sa fie alesi azi sau maine ci in timp dar trebuie facuta o schita, un schelet de structura pe baza caruia sa se mearga.
Un mic regulament cu reguli de bun simt si un minim de reguli in ceea ce priveste postarea si gata.
  • 0

#24 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 10 November 2009 - 11:18 AM

Rămāne de văzut ce vor stabilii si administratorii forumului. Cred că primul pas ar fi revizuirea Regulamentului Forumului.
O să atașez si eu cāteva idei care, personal mi se par constructive.
O zi bună tuturor. smile.gif

Edited by Dan.ct, 10 November 2009 - 11:18 AM.

  • 0

#25 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 10 November 2009 - 11:27 AM

corect Radu.....in primul rand trebuie modificat regulamentul........si apoi tine de bun simt. nu cred ca e normal sa facem politie cu toti care se refuleaza aici...ar fii nevoie de o armata de moderatori........in ultimul timp am intrat doar sa citesc......peste tot sunt discutii care au din ce in ce mai putina legatura cu fenomenul atv........sper sa reusesti sa gasesti o rezolvare cat mai buna...... thumbsup.gif
  • 0

#26 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 10 November 2009 - 11:45 AM

O sa rezolvam cumva, daca e nevoie vom fi toti care ne cunoastem moderatori pokey.gif

Ideea este ca trebuie cat mai multi moderatori....pasionati ai microbului si cu cei 7 ani de acas'.

Edited by otto_csm, 10 November 2009 - 11:46 AM.

  • 0

#27 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 10 November 2009 - 11:49 AM

pasionati sunt multi......dar cu cei 7 ani de acasa mai putini....... hysterical.gif
  • 0

#28 kky

kky

    KKY

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 400 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:ATV
  • Nume real:Radu
  • Telefon:0720.53.53.55
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS SE
  • Numar ATV:B-10-KKY

Posted 10 November 2009 - 12:07 PM

Noi moderatori:

otto_csm

richelieu

undercover

Contact 0720535355 sau [email protected]

Moderatorii o sa aiba o adresa de email [email protected].

Punctul de vedere al lui D-Rive este foarte OK, ar trebui cate 2 moderatori pe fiecare sectiune sau cei care sunt moderatori sa-si aleaga o sectiune de care sa se ocupe. Din pacate momentan nu se poate face asta deoarece sunt prea putini. Cu timpul dupa ce se mai face "curatenie" o sa putem realiza si asta.
Cei care cred ca mai pot ajuta si isi doresc sa devina moderatori pot trimite email la [email protected]

O zi frumoasa va doresc
Radu
  • 0

#29 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 10 November 2009 - 12:09 PM

Am revenit cu propunerile de Regulament, dar in primul rand tin sa-i felicit pe noii moderatori (otto_csm, richelieu, undercover)

Daca nu merg asa cum sunt atasate le voi pune explicit aici. Astept pareri. smile.gif

later edit: se pare ca nu merg in varianta incercata asa ca voi incerc sa le pun aici detaliat.

Propunerile mele:
QUOTE
Reguli generale pe ATVForum


Considerăm că e destul de vizibil şi voi, curioşi din fire fiind, puteţi să pierdeţi cāteva minute pentru a citi prezentul regulament.

1. Nu se oferă nici un fel de premiu celui care postează cāt mai multe mesaje. Nu se face nici o diferenţiere īntre cei care postează mai des şi cei care postează mai rar, nu se face nici o distincţie īntre cei "cu posturi multe" şi cei cu "posturi puţine". Īn concluzie, scrieţi numai dacă aveţi ceva de spus.

2. Reciclaţi subiectele. Folosiţi cu īncredere functia Search. Dacă aveţi ceva de īntrebat sau discutat, căutaţi prin subiectele mai vechi; poate s-a mai discutat deja pe tema īn cauză sau s-a găsit deja răspuns la īntrebarea dvs. Dacă aveţi ceva de adaugat, scrieţi īn cadrul subiectului deja existent. Dacă şi numai dacă nu găsiţi ceea ce căutaţi sau subiectul vechi este total rupt de realitate īn lumina noilor descoperiri ale ştiinţei şi tehnologiei, puteţi deschide cu īncredere un subiect nou. Abaterea de la această regulă va duce la dispariţia noului subiect (prin ştergere sa) sau prin alipirea la subiectul mai vechi deja existent.

3. Posturile trebuie sa fie bazate pe argumente, nu pe opinii subiective. Sunt interzise discuţiile contradictorii, unde subiectivitatea tinde să depăşească anumite limite.

4. NU JIGNI şi nu declanşa scandaluri (aşa-zisele "flame-uri"). Faptul că eşti nervos, chiar dacă ai dreptate, nu īţi scuză comportamentul. Nu vor fi toleraţi cei care se ascund īn spatele anonimatului pentru a aduce jigniri sau injurii altor utilizatori sau unor instituţii.

5. Se va sancţiona cu asprime atitudinea de "aflare īn treaba", "aberare" şi "bagare īn seamă". Toţi simţim nevoia de a mai abera din cānd īn cānd, dar nu acesta este locul potrivit. Userul care ignora acest amanunt va trece de la ştergerea post-urilor la avertisment şi ulterior ban, fără alte explicaţii.

6. Forumul ATVForum nu este o echipa de fotbal, de ping-pong sau de tenis cu piciorul - adică nu avem nevoie de "chibiţi" - sinteţi primiţi cu braţele deschise dacă aveţi ceva de contribuit la atmosfera generală (īn sensul bun), dacă aveţi ceva de spus, dacă aveţi o părere pertinentă, pur şi simplu dacă sunteţi īn stare. Aşa că sunteţi rugaţi să număraţi cel puţin pānă la 10 īnainte să scrieţi ceva – şi, īncă odată - numai dacă aveţi ceva de spus. Īn caz de "aflare īn treaba" vă veţi regăsi cu promptitudine la punctul urmator.



7. NU se acceptă sub nici o formă īnjurăturile. Nu exista scuză, că "eram nervos", "nu se mai putea", ş.a. Acesta este un forum, nu o emisiune televizată īn direct, aşa că vă puteţi abţine, puteţi face o plimbare la aer curat după care vă apucaţi de scris - fără nervi. Daca simtiţi totuşi nevoia să criticaţi pe cineva/ceva, există īntotdeauna multe alte metode mai inteligente decāt o īnjurătură. Cei ce se abat de la această regulă, vor fi avertizaţi iar la urmātoarea ieşire īn decor vor primi ban.

8. NU se acceptă spam-ul - introducerea aceluiaşi subiect pe 2 sau mai multe secţiuni. Īn funcţie de gravitatea faptei, se va şterge subiectul īn cauză şi se va acorda o penalizare, iar īn caz de recidivă, se poate primi chiar ban.

9. NU se acceptă abaterea de la profilul unui forum. Subiectele "violatoare" vor fi mutate fără avertisment īn ariile corespunzatoare sau vor fi şterse.

10. Administratorii şi moderatorii forumului vor avea īntotdeauna ultimul cuvānt şi nu sunt obligaţi să dea explicaţii. Este frumos din partea lor atunci cānd se explică dar de cele mai multe ori, explicarea fiecărui gest īn parte ar necesita mult prea mult timp - iar timpul este un "material preţios", cel puţin pentru noi. Dacă cineva se simte cu totul şi cu totul nedreptăţit sau "abuzat" este rugat să trimită un email administratorilor forumului şi va fi tratat cu toată atenţia cuvenită.

11. La postarea răspunsurilor dumneavoastră pe forum scrieţi normal si corect in limba romānă. Nu folosiţi aberaţii gramaticale de genul sh, tz, ji, k īn loc de ca sau ce, articulaţi cuvintele corect ( copilul, nu copilu, două mingi, nu două mingii ), etc, folosiţi virgula cānd este cazul, scrieţi cuvintele īntregi ( cineva nu cnv), folosiţi cratima dacă trebuie (dă-mi, nu dămi, voi scrieţi nu voi scrie-ţi), etc. Postaţi doar dacă aveţi incă 4-5 secunde īn plus, pentru a nu fi nevoiţi să prescurtaţi toate cuvintele posibile, e o dovadă de respect pentru cei care vă citesc postările.

12. Evenimentele, show-urile şi manifestările ATV din ţară pot fi promovate pe forumul ATVForum doar īn urma unui acord prealabil cu administratorii site-ului.

13. Referirile la alte site-uri, forumuri, jocuri şi concursuri nu sunt acceptate.

14. Ultima şi cea mai importantă - dar oarecum evaziv㠖 regulă recomandă menţinerea discuţiilor īn cadrul obiectivului principal al acestui forum – ATV-urile ! Vor fi descurajate īn mare măsură discuţiile total pe dinafară - chiar şi īn cadrul secţiunilor generale. Se admit excepţii īn cazul unor subiecte de interes pentru toată lumea. Rămāne a se stabili de către moderatorul forumului īn cauza.

Se acceptă sugestii de īmbunătăţire (şi e chiar recomandat să o faceţi fiind īn interesul vostru) atāt īn ceea ce priveşte prezentul regulament şi īn ceea ce priveşte forumul ca funcţionalitate sau conţinut.

Edited by Dan.ct, 10 November 2009 - 12:12 PM.

  • 0

#30 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 10 November 2009 - 12:15 PM

QUOTE
Regulamentul secţiunii Vanzari - Cumparari



Cānd postaţi un anunţ, īncercaţi să fiţi cāt mai expliciţi şi daţi toate datele atv-ului pe care īl vindeţi, asta īnsemnānd:

- marcă;
- model;
- motorizare;
- an fabricaţie;
- modificări.

Sunt interzise comentariile pe marginea unui produs, nu iti convine pretul/starea lui, nu te obliga nimeni sa-l cumperi.

De asemenea, se spune că "o poză face cāt 1000 de cuvinte", deci dacă aveţi poze cu produsul pe care īl vindeţi, nu ezitaţi să le publicaţi, şi nu uitaţi şi de date de contact.


PREŢUL ESTE OBLIGATORIU !!!



QUOTE
Regulamentul secţiunilor comerciale



Anunţul propriu se ridică īn prima pagină cel mai devreme odată la 48h de la ultima intervenţie pe topic. Dacă trebuie să răspundeţi unui potential cumpărător mai devreme de atāt, folosiţi cu īncredere mesageria privată.

Sunt interzise mesajele postate pentru a ridica īn pagină alte anunţuri decāt cele proprii, indiferent de motivaţie, cu excepţia interesului real pentru respectivul produs.

Comentariile negative asupra unui anunţ sau vānzător/cumpărător nu sunt permise pe topicurile comerciale. Ai fost īnşelat? Ai o reclamaţie de făcut? Produsul pe care l-ai primit nu este conform cu ceea ce ţi s-a promis ? Acum ai la dispoziţie secţiunea de Feedback comercial, al cărei regulament este obligatoriu să-l citeşti īnainte de a posta.

ESTE OBLIGATORIU să afişaţi un preţ de vānzare/cumpărare şi date de contact. Orice topic fără aceste date de contact va fi īnchis provizoriu, pānă iniţiatorul topicului va da aceste informaţii.

Linkurile spre alte site-uri NU sunt acceptate.


Instructiuni & sfaturi de postare

- Formulaţi titlul topicului sub forma Vānd (cumpăr) ATV, marca, an de fabricaţie, preţ, sau Vānd (cumpăr) piesa ....

- Puneţi date de contact cu persoana care vinde/cumpără - telefon şi e-mail, eventual ID de messenger.

- Gandiţi-vă la ce īntrebări aţi putea primi de la cei interesaţi şi puneţi răspunsurile īn primul post, pentru a evita discuţiile ce pot ajunge la cāteva pagini şi cāteva săptămāni fără să se finalizeze pozitiv anunţul.

- Nu postaţi pe topicuri inactive de mult timp. Daţi un mesaj privat celui care a deschis topicul pentru a verifica validitatea anunţului.
ANUNŢURILE STICKY SUNT REZERVATE MODERATORILOR ŞI ADMINISTRATORILOR CA ŞI BENEFICIU, FIIND LIMITATE LA 7 ZILE.


QUOTE
ATENŢIE
Regulament Sectiune Performance & Tehnical



Orice acţiune asupra echipamentelor ca urmare a sfaturilor primite īn această secţiune, este efectuată de catre utilizatori pe propria răspundere. Īn situaţia īn care echipamentul respectiv se defectează sau nu funcţionează la parametrii scontaţi, nu poate fi făcut vinovat nici un membru al forumului. Schemele, montajele şi alte informaţii obţinute prin intermediul forumului ATVForum se pun īn practică pe propria răspundere.


QUOTE
Regulamentul secţiunii Feedback comercial




Această secţiune este creată pentru a ne ajuta să se ne ferim de eventualele īnşelătorii făcute de diverşi useri ai forumului, nu pentru a ne certa īntre noi. Fie că e vorba de o piesă care se afla īn altă stare decāt cea anunţată iniţial, de produse de proastă calitate, sau că īnţelegerea făcută cu vānzătorul a fost cu totul alta decāt cea finală, anunţaţi aici prin crearea unui topic. De asemenea, feedbackul negativ se poate referi şi la cumpărători, nu doar la vānzători.

Regula principală īn realizarea feedback-urilor este dovada. Nu postaţi nişte simple cuvinte acuzatoare, ci şi nişte argumente, nişte dovezi, cele mai simple (dar īn acelaşi timp foarte utile) fiind pozele.

Astept pareri despre ceea ce am postat eu mai sus ca idee.

Edited by Dan.ct, 10 November 2009 - 12:16 PM.

  • 0

#31 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 10 November 2009 - 01:00 PM

E o baza buna ce-ai postat tu...sigur se poate utiliza materialul. smile.gif

Eu propun si infiintarea unei sectiuni de discutii generale, gen "Cafenea" in care sa fie permise discutiile de orice fel, fara restrictii si cu o mult mai mare permisivitate la offtopic.

P.S. Merci de felicitari....sper sa ma achit cu brio de responsabilitatile pe care mi le-am asumat ...smile.gif
  • 0

#32 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 10 November 2009 - 02:05 PM

QUOTE (richelieu @ Nov 10 2009, 01:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
E o baza buna ce-ai postat tu...sigur se poate utiliza materialul. smile.gif

Eu propun si infiintarea unei sectiuni de discutii generale, gen "Cafenea" in care sa fie permise discutiile de orice fel, fara restrictii si cu o mult mai mare permisivitate la offtopic.

P.S. Merci de felicitari....sper sa ma achit cu brio de responsabilitatile pe care mi le-am asumat ...smile.gif


Eu zic ca astfel tot caterinca o sa o incurajam....dar oricum va fi intre noi, pentru ca de obicei scandalurile nu se fac in topicurile acestea.
Un topic similar a fost deschis acum ceva vreme de Catalina http://atvforum.ro/B...-Ora-t4422.html .

Pe de alta parte inca sustin introducerea unui topic de prezentare al membrilor(obligatoriu pentru nou veniti, indiferent ca posteaza la vanzari sau alte topicuri). Ideea e luata de pe forum.club4x4.ro.

Utilizatorii noi sa fie obligati sa citeasca regulamentul si sa scrie 2-3 cuvinte la prezentarea membrilor inainte de a posta. Primul post sa fie cel de prezentare.

In timp tot noi, utilizatorii, vor avea de castigat.
  • 0

#33 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 10 November 2009 - 02:06 PM

QUOTE (kky @ Nov 10 2009, 12:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Punctul de vedere al lui D-Rive este foarte OK,

Pai deriva din experienta traita anterior. Sunt supermoderator de mai multa vreme pe forumul Fiat (am un Fiat Doblo) si in timp am ajuns la niste concluzii despre structura si modalitatea de abordare a problemelor ca romanii sunt destul de sangvini si iese balamuc mare uneori.

Apropos de balamuc. A fost si acolo dar s-a dezvoltat o comunitate bazata pe respect, moderatorii nu comit abuzuri si atunci cand iau o decizie este respectata si sustinuta de toti membrii. Lucru foarte important.
Deasemenea se foloseste destul de mult functia "report" atunci cand apare un topic/post care nu e ok si astfel userii ajuta foarte mult moderatorii in mentinerea ordinii (in sens de structura a topicurilor, nu ordine publica biggrin.gif )

De exemplu in topicul asta, de la un moment dat ar trebui bagat un split, adica sa se creeze un topic nou care sa aiba ca subiect ceea ce discutam noi aici.
Rich, fara cafenea ca iese balamuc. E suficient un topic de barfe si discutii.

Reguli de postare la bursa pe forumul Fiat:

"Reguli la BURSA
Inainte de a pune un anunt trebuie sa stiti ca:
- nu oferiti spre vanzare lucruri interzise de lege
- puneti in tilul topicului "VAND" sau "Cumpar" in functie de dorinta
- anuntul trebuie sa contina detaliile produsului, pretul precum si modalitate de contact
- nu postati acelasi anunt de doua ori
-Nu se acceptă aducerea topicului pe prima pagină prin mesaje de genul "UP" "hai ca e ieftin", "cine mai doreste", decat prin, eventual modificarea pretului.
- Nu faceti spam prin trimiteri catre site-uri de vanzari (personale sau ale unor colaboratori.)


Nerespectarea acestor reguli duce la stergerea mesajelor si/sau sanctionarea cu warn a autorului "
"TOPICELE VOR FI VIZIBILE DOAR DUPA APROBAREA LOR DE CATRE UN MODERATOR SAU SUPERMODERATOR.

NU VOR FI ACCEPTATE ANUNTURILE MEMBRILOR, CU MAI PUTIN DE 10 POSTARI PE FORUM SI O VECHIME MAI MICA DE 30 ZILE!"

Regula asta din urma e super buna pentru ca se filtreaza in mod perfect anunturile.

Edited by d-rive, 10 November 2009 - 02:16 PM.

  • 0

#34 Ghete Mihai

Ghete Mihai

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 226 posts
  • Gender:Male
  • Location:47° 0'5.34&quot;N 21°53'6.44&quot;E
  • Nume real:Ghete Mihai
  • Telefon:0726737511
  • Marca ATV:-

Posted 10 November 2009 - 04:21 PM

QUOTE (kky @ Nov 10 2009, 12:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Noi moderatori:

otto_csm

richelieu

undercover

Contact 0720535355 sau [email protected]

Moderatorii o sa aiba o adresa de email [email protected].

Punctul de vedere al lui D-Rive este foarte OK, ar trebui cate 2 moderatori pe fiecare sectiune sau cei care sunt moderatori sa-si aleaga o sectiune de care sa se ocupe. Din pacate momentan nu se poate face asta deoarece sunt prea putini. Cu timpul dupa ce se mai face "curatenie" o sa putem realiza si asta.
Cei care cred ca mai pot ajuta si isi doresc sa devina moderatori pot trimite email la [email protected]

O zi frumoasa va doresc
Radu

Ma bucur ca in sfarsit forumul are mai multi moderatori
Buna alegere kky!
Mult succes la facut curat noilor moderatori
  • 0

#35 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 10 November 2009 - 05:34 PM

QUOTE (d-rive @ Nov 10 2009, 02:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai deriva din experienta traita anterior. Sunt supermoderator de mai multa vreme pe forumul Fiat (am un Fiat Doblo) si in timp am ajuns la niste concluzii despre structura si modalitatea de abordare a problemelor ca romanii sunt destul de sangvini si iese balamuc mare uneori.

Apropos de balamuc. A fost si acolo dar s-a dezvoltat o comunitate bazata pe respect, moderatorii nu comit abuzuri si atunci cand iau o decizie este respectata si sustinuta de toti membrii. Lucru foarte important.
Deasemenea se foloseste destul de mult functia "report" atunci cand apare un topic/post care nu e ok si astfel userii ajuta foarte mult moderatorii in mentinerea ordinii (in sens de structura a topicurilor, nu ordine publica biggrin.gif )

De exemplu in topicul asta, de la un moment dat ar trebui bagat un split, adica sa se creeze un topic nou care sa aiba ca subiect ceea ce discutam noi aici.
Rich, fara cafenea ca iese balamuc. E suficient un topic de barfe si discutii.

Reguli de postare la bursa pe forumul Fiat:

"Reguli la BURSA
Inainte de a pune un anunt trebuie sa stiti ca:
- nu oferiti spre vanzare lucruri interzise de lege
- puneti in tilul topicului "VAND" sau "Cumpar" in functie de dorinta
- anuntul trebuie sa contina detaliile produsului, pretul precum si modalitate de contact
- nu postati acelasi anunt de doua ori
-Nu se acceptă aducerea topicului pe prima pagină prin mesaje de genul "UP" "hai ca e ieftin", "cine mai doreste", decat prin, eventual modificarea pretului.
- Nu faceti spam prin trimiteri catre site-uri de vanzari (personale sau ale unor colaboratori.)


Nerespectarea acestor reguli duce la stergerea mesajelor si/sau sanctionarea cu warn a autorului "
"TOPICELE VOR FI VIZIBILE DOAR DUPA APROBAREA LOR DE CATRE UN MODERATOR SAU SUPERMODERATOR.

NU VOR FI ACCEPTATE ANUNTURILE MEMBRILOR, CU MAI PUTIN DE 10 POSTARI PE FORUM SI O VECHIME MAI MICA DE 30 ZILE!"

Regula asta din urma e super buna pentru ca se filtreaza in mod perfect anunturile.

CORECT. La sanctiuni se mai poate face ceva? De ex, daca sari calul, scri tendentios si ai un limbaj agresiv/injurii etc, se poate suspenda temporar dreptul de postare?
  • 0

#36 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 10 November 2009 - 05:35 PM

QUOTE (Ghete Mihai @ Nov 10 2009, 04:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ma bucur ca in sfarsit forumul are mai multi moderatori
Buna alegere kky!
Mult succes la facut curat noilor moderatori

Si d-rive , nu-i asa ?
Are experienta, acum ne prindem si noi.... thumbup.gif
  • 0

#37 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 12 November 2009 - 10:41 PM

QUOTE (Ghete Mihai @ Nov 10 2009, 04:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mult succes la facut curat noilor moderatori


Va dura nitel, dar se va face smile.gif. E mai greu sa-l curatam acum, pe urma insa, va fi usor sa-l mentinem curat. Evident sunt convins ca vom avea tot concursul userilor in acest sens smile.gif...
  • 0

#38 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 13 November 2009 - 02:34 AM

Este un prim pas spre normalitate!

Felicitari! Este forumul meu de suflet si ma bucur ca va fi salvat!

Eu vreau sa completez, ca este singurul forum unde se scrie incorect gramatical si nimeni nu considera acest lucru anormal!
  • 0

#39 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 13 November 2009 - 02:53 AM

Daca folosim butonul "REPORT" ... informatia ajunge la moderatori?
  • 0

#40 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 13 November 2009 - 08:38 AM

QUOTE (Forte @ Nov 13 2009, 02:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Este un prim pas spre normalitate!

Felicitari! Este forumul meu de suflet si ma bucur ca va fi salvat!

Eu vreau sa completez, ca este singurul forum unde se scrie incorect gramatical si nimeni nu considera acest lucru anormal!


Eh..greselile gramaticale de genul "i-au niste bani" in oc de "iau niste bani" sau "m-ai stau puti" in loc de "mai stau putin" nu vor puteea fi eliminate ..pentru ca , daca omul nu a invatat cum trebuie gramatica in scoala, nu o va mai face acum. Si oricum greseli gramaticale mai facem toti. In schimb, scrisul de tip mirc, cu tz, sh, k, yo, va fi drastic descurajat..cel putin din partea mea smile.gif.

QUOTE (Forte @ Nov 13 2009, 02:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Daca folosim butonul "REPORT" ... informatia ajunge la moderatori?


Da...ajunge smile.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto