Jump to content



Photo

Doresc Sa Cumpar, am de ales intre Polaris si Yamaha


  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#21 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 06 January 2010 - 07:56 PM

pana la urma ce iti cumperi?
  • 0

#22 paulinos23

paulinos23

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Gender:Male
  • Location:oradea
  • Nume real:Paul
  • Telefon:0752199224
  • Marca ATV:HONDA
  • Numar ATV:paulinos23

Posted 06 January 2010 - 09:32 PM

INca nu m am otarat ..dar cred ca imi iau : Bombardier QUAD OUTLANDER MAX 800LTD
  • 0

#23 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 07 January 2010 - 11:27 AM

@Bibi: in titlu scrie Yamaha sau Polaris, dar la postul nr 14 omul zice si de Kawa Brute Force 650 si Outlander

@d-rive: americanii sunt prin zona BV, corect. Avem toate contoarele in mile si nu le putem reseta. Am devenit, in schimb, meserias la calcule de inmultit cu 1.6, adica facut conversii mentale rapide din mile in km biggrin.gif
  • 0

#24 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 08 January 2010 - 09:14 AM

pe cand incepeti si conversia lei sau euro in dolari? hysterical.gif
  • 0

#25 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 08 January 2010 - 11:03 AM

@spv13r: pai de cand ne gandim sa aducem diverse de pe e-bay am inceput si conversiile astea biggrin.gif
  • 0

#26 deep dark

deep dark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 336 posts
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Nume real:cristi
  • Telefon:0740860374
  • Marca ATV:am dat kawa...in cautare de urs

Posted 27 January 2010 - 06:56 PM

QUOTE (ispt17 @ Jan 4 2010, 02:39 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna tuturor. Doresc sa cumpar acest ATV Polaris Sportsman 800 http://vancouver.en....1535877485.html in comparatie cu yamaha 660 Grizzy ce puteti sa-mi spuneti. Eu am sa-l folosesc pentru padure, mult off-road. va multumesc

kawa 360 kvf.cel mai bun. ca i al meu rolleyes.gif . lasand gluma la o parte ursul cred ca bate la fund la fiabilitate cam pe toti. si nici nu consuma in nesimtire.
  • 0

#27 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 27 January 2010 - 07:09 PM

QUOTE (deep dark @ Jan 27 2010, 06:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
kawa 360 kvf.cel mai bun. ca i al meu rolleyes.gif . lasand gluma la o parte ursul cred ca bate la fund la fiabilitate cam pe toti. si nici nu consuma in nesimtire.

grizzy rules!!!daca ai rabdare cu el sa il inveti, ajungi sa il iubesti thumbup.gif
  • 0

#28 deep dark

deep dark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 336 posts
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Nume real:cristi
  • Telefon:0740860374
  • Marca ATV:am dat kawa...in cautare de urs

Posted 28 January 2010 - 11:31 AM

QUOTE (monster cat @ Jan 27 2010, 07:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
grizzy rules!!!daca ai rabdare cu el sa il inveti, ajungi sa il iubesti thumbup.gif

probabil.nu am condus.putin cam inalt dar stabilitatea se mai poate rezolva. un punct forte la kawa ul meu e stabilitatea . ca si la kvf 650,fiind aceeasi chestie cu alt motor.daca nu te dai prea agresiv e ok si motorul. ma tin dupa kq de 700 fara probleme pt ca atata putere rar iti e de folos.
  • 0

#29 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 28 January 2010 - 02:28 PM

Ia uite aici ce are tata pentru tine...10500 full
  • 0

#30 Mihai Dobrescu

Mihai Dobrescu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Rasnov
  • Nume real:Mihai Dobrescu
  • Telefon:0727707888
  • Marca ATV:Suzuki Eiger LT-A400/F - 2007

Posted 28 January 2010 - 06:40 PM

Are un prieten ATV Polaris Sportsman 700 (2 pistoane), m-am dat si eu cu el.
E cam nemultumit de el, din cauza instabilitatii, greutatii mari, si al inaltimii foarte mari la care sta raiderul. Are mari probleme de stabilitate cand coboara pante abrupte, s-a varsat de vreo 2 ori si a mai fost cat pe ce de foarte multe ori (am vazut chiar eu vreo 3 ipostaze super periculoase). Pur si simplu vine ca un tavalug la vale pe pante foarte abrupte, nu-l controlezi prea bine.
Nici fiabilitatea nu e deosebita, a avut destule probleme cu el.

Deci Grizzly !
  • 0

#31 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 31 January 2010 - 11:12 PM

Topic redeschis. Va rog numai postari la subiect.
  • 0

#32 ispt17

ispt17

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 44 posts
  • Gender:Male
  • Location:vancouver
  • Nume real:ADRIAN
  • Telefon:7788624778
  • Marca ATV:NU AM

Posted 13 February 2010 - 04:42 AM

k, va multumesc tuturor care ati participat la acest topic. Acuma dupa ce am m-ai cautat si in "live" ATV am dat de trei modele l-a care m-am oprit deci
1. Yamaha G 660
2. Yamaha G 700
3, Kawasaki Brute Force 750 4x4 cel cu suspensie independenta si doua pistoane

1. imi place simplitatea lui, banuiesc ca e usor sa-l repari si singur, costuri mici de intretinere dar cel mai mult ce ma intereseaza fiind simplu nu ma va lasa sus la munte

2. Imi place dar ...nu stiu ce sa zic de servo directie daca te lasa sus pe munte ce faci

3. Parca la asta imi trage inima . suna bine, putere mare 750 si nu e foarte complicat inafara ca are EFI (asa parca ii zice), dar nu stiu ca si fiabilitate

acuma la punctul doi parca nu prea ma atrage...dar intre 1 si 3 va rog ajutati-ma. daca exista niste comparatii site to site sau teste pls ajutati-ma cu ele

Ma intereseza mult off road, stabilitatea in pata , fiabilitate maxima am sa-l folosesc mult in padure si vrea sa ma pot baza pe el

THX

Edited by ispt17, 13 February 2010 - 04:45 AM.

  • 0

#33 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 13 February 2010 - 09:51 AM

In situatia ta m-as limita la doua modele. Yamaha Grizzly de 700 sau Suzuki Kingquad de 750. Cu oricare din astea doua nu iti iei teapa din niciun punct de vedere.
  • 0

#34 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 13 February 2010 - 10:54 AM

QUOTE (GRAMER @ Jan 28 2010, 12:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ia uite aici ce are tata pentru tine...10500 full


Am mai adus un Polaris tot  de 800 si cred ca au inceput sa se dea mai bine acest model. Observ ca acest model de Polaris este interesant numai de la o anumita varsta (35 de ani in sus) . 4 bucati au fost vandute dar nici un cumparator sub 30 ani. Grizly au fost luate 2 buc intre 20-25 ani. KQ 3 buc intre 25- 40 ani.

Sa fie oare o chestiune de varsta???? Daca stam sa ne uitam bine si sa comparam cred ca este corecta alegerea fiecarui individ in parte.Poate ca achizitiile se fac in functie si de reflexele fiecaruia in comparatie cu puterea sau nalucirea fiecarei scule.
  • 0

#35 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 13 February 2010 - 12:04 PM

QUOTE (d-rive @ Feb 13 2010, 09:51 AM) <{POST_SNAPBACK}>
In situatia ta m-as limita la doua modele. Yamaha Grizzly de 700 sau Suzuki Kingquad de 750. Cu oricare din astea doua nu iti iei teapa din niciun punct de vedere.

Ia uite cum fiecare cioara isi apara puiul... omul a intrebat - la obiect - Grizzly 660/700 sau BF 750 si tu ii recomanzi KQ? Jupane, jupane, pai daca e asa fac si eu o recomandare on topic --> BF 650 RSA hysterical.gif
Nu in ultimul rand, colegul este foarte interesat de fiabilitatea modelului castigator, iar cu BF 650 RSA aceasta este de la sine inteleasa! Parerea mea dar nu numai a mea partytime.gif

@GRAMER - foarte interesanta observatia ta vizavi de preferinta anumitor categorii de varsta catre anumite marci si modele... Grizzly pentru 20-25 ani? Aceasta e din seria 'R1 - primul meu motor'
  • 0

#36 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 13 February 2010 - 01:11 PM

Iote ce ma cearta tongue.gif

Pai eu i-am zis parerea mea. Nu era obligatoriu sa coincida cu ceea ce a intrebat, ma aflam si eu in vorba tongue.gif

Nu zic, jucariile voastre sunt ok dar tot pe un KQ as merge sau de ce nu, un Grizzly. NU stiu daca cineva se poate plange de fiabilitate la modelele astea doua, in egala masura cu altele de la Kawasaki dar acolo apar niste dezavantaje majore din punctul meu de vedere, in primul rand consumul nejustificat de mare. In rest, e dupa cum si ce i se potriveste fiecaruia.

Apropos de asta, mare dreptate are Iulian in ultima lui fraza.
  • 0

#37 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 13 February 2010 - 05:49 PM

@elian -Preferatul acestei varste , de ATV-uri vorbeam , cu siguranta este acesta - GRYZZLI 700 -. Varsta tinereasca si greutatea redusa face aceasta jucarie de invidiat.Unde mai pui si fiabilitatea motorului dar si servo.

http://www.atv-de-va...rizzly_700.html
  • 0

#38 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 13 February 2010 - 06:12 PM

@d-rive: si zi asa jupane, cu KQ si Grizzly nu iti iei teapa ? Dar cu altele de ce iti iei teapa ? Hai sa zicem...Kawasaki ?
Crezi ca un consum cu 10% mai mare decat al KQ inseamna ca iti iei teapa cu modelul ? Justificarea consumului: pentru ca are 2 cilindrii, iar sunetul si feelingul acestui motor sunt ceva ce voi cu monocilindricele nu veti avea niciodata, iar asta merita fiecare gram de benzina.
Dezavantajul major al unui model e consumul ? Atunci de ce nu ne luam toti Actic Cat Diesel?
Poate ca daca in gasca de la Galati ar fi si cineva cu un Kawa ingrijit, pe langa eternul KQ si Grizzly, ai mai adauga o varianta.

Critici, dar nu din experienta, te stiam mai open-minded biggrin.gif Trebuie sa iti dau Bruta mea vreo 2 saptamani sa te dai cu ea si tu sa-mi dai "eternul anonim" (KQ+BH) la drive-test.... hysterical.gif

@Iulian:
1- excelenta ideea cu "publicul tinta" pentru ATV...
2- Zi-mi te rog, Grizzly-ul alb din poza e echipat cu ACT HD sau ACT normal? Please thumbup.gif
  • 0

#39 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 13 February 2010 - 06:36 PM

Da Norian este cel echipat complet din 2008. Din pacate a trecut granita la.....CAHUL - Rep.MOLDOVA pe 5200 euro thumbsup.gif  si este acelasi care al stii de la Sacele. Aaa... uitasem cred ca ACT normale daca nu ma insel. 

Echipare completa 

Edited by GRAMER, 13 February 2010 - 06:44 PM.

  • 0

#40 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 13 February 2010 - 09:56 PM

Ca sa parafrazez o celebra replica dintr-un si mai celebru film, Balanta, iar am dat-o pe politica. Deschidem intr-una cutiile Pandorei, bag de seama... vrea omu' sa-si ia ATV si noi o dam pe versusuri... pai e frumos?

Jupane (d-rive, of course), faci ce faci si starnesti flame-uri gathering.gif Pai faci asocieri dintr-acestea, suptile (!), intre Grizzly si KQ si, mai mult, listezi ca optiune number one KQ si de-abia in runner up 'de ce nu' Grizzly... mare bandit... Dupa care ma anunti ca m-am pricopsit cu o jucarie, fie ea si OK caci, deh, ma menajezi.

Foarte pe scurt si dupa cum m-am mai exprimat intr-un alt thread, anterior, imi este dor de brandul KQ in ce priveste EFI si saritul bustenilor (vezi IRS). Nu regret defel KQ, in fata BF-ului, cand vine vorba de suflet (nu mai comentez prestatia sound & muscle a V-twinului in fata monocilindrului), RSA (toate situatiile mai putin saritul bustenilor / parcurgerea grohotisurilor), handling (prefer hard decat moiciunea sinucigasa a directiei de KQ) sau vibratiile ghidonului la KQ (kind of sucks, sorry...). Ca al meu arde mai mult decat un KQ, sunt de acord dar pot sa traiesc cu ideea, sincer. In ce priveste puterea pusa la roata, cu mana pe inima provoc pe oricine sa imi demonstreze ca unul, sau celalalt, dintre cele doua modele este mai puternic in fata celuilalt... bullshit, sunt la fel si dau la fel si se comporta la fel, in teren... Cat despre fiabilitate, stiu ca multa lume se plange de BF 750, dar 650 RSA este o stanca, honestly, si confirma din toate punctele de vedere... ma repet dar spun din nou ca insasi solutia constructiva a BF-ului te salveaza de o multitudine de cacaturi cand vine vorba de, sa spunem, consumabile: putina bucsaraie spre deloc, putine planetare si putine burdufuri (mult mai bine protejate decat la KQ), putine arcuri si (din nou) mai bine protejate, bullbarul by default, primit din constructie samd.

Urmatorul meu ATV nu va fi un KQ, cu siguranta, sorry. S-ar putea sa nu fie nici BF (sunt barbat, imi place schimbarea...), daca voi reusi sa ma decid in favoarea unui Grizzly-the-final-frontier (saua scurta si centrul de greutate inalt ma cam deprima...). Intr-o lume ideala, insa, jucaria urmatoare ar avea trei cilindrii si doua roti iar numele ei este Triumph...
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto