Jump to content



Photo

Doresc Sa Cumpar, am de ales intre Polaris si Yamaha


  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#41 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 14 February 2010 - 12:32 AM

@Iulian: frumos rau exemplarul de URS. L-am remarcat de la Sacele si chiar mi-a placut, cred ca e singurul din cele vazute pana acum care mi-a placut cu adevarat - foarte bine ingrijit si accesorizat. Merci de lamuriri, dap, ACT normale, pe 26'

@Elian: ha, ha, stii cum determini puterea la roata ? Faci o liniuta pe asfalt,- BF vs KQ- in plin trafic, printre babe si carute, n-ai vazut ca se poarta filmuletele de genul asta ? hysterical.gif

In other words, ai exprimat foarte bine "neshte" adevaruri si e chiar pacat ca brandul BF e super blamat si criticat pentru problemele unui singur model. Din pacate, sunt prea putine exemplare de BF 650 SRA in tara - exceptandu-ne pe noi, doar baietii de la Curtea de Arges, care chiar au ce sa spuna despre Kawa, pacat ca nu o fac.
Eu, incerc sa popularizez cat mai mult modelul nostru printre cei obiectivi, facand invitatii la drive-test.... biggrin.gif

Interesant e ca, modelul BF 650 SRA continua sa se produca cu line-up de 2010, in timp ce BF 650i IRS nu se mai produce: atat de apreciat a fost IRS cuplat cu motorul de 650 incat l-au scos din productie. Prea inalt, prea tippy si cu aceleasi probleme de articulatii ale fratelui 750 mai cunoscut pe meleaguri romanesti

Anyway, nu pot sa nu remarc cu malitiozitate, ca mania KQ+BH atinge - pastrand proportiile - vechea manie a romanului: Passat B5.5 TDI - adica modelul 2000-2004 hysterical.gif Am condus si eu vreo 90,000km masina aia, foarte buna, dar...fara suflet. In plus, ce farmec avea cand eram unul din multime ?

Edited by Norian, 14 February 2010 - 12:35 AM.

  • 0

#42 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 14 February 2010 - 08:54 AM

Deci... nu poti sa uit cand cineva blama BH si parca acum si-ar cumpara gumele alea biggrin.gif

Apoi, Norian, Elian, sunt multi care sustin punctul meu de vedere, King-ul e tata lor din cele mai multe puncte de vedere. Cand vreti sunt dispus la orice test, din orice punct de vedere si sa va tai elanul proletar... o sa ramaneti numai cu sunetul celor doi cilindri si cu lipsa de vibratii... in rest, nu vad niciun punct unde BF voastre sunt superioare la vreun capitol wink.gif
Ati aruncat manusa iar eu am ridicat-o de jos... urmeaza confruntarea boxing.gif
  • 0

#43 bila4as

bila4as

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA FIRENZE
  • Nume real:pirvulescu alin stefan
  • Telefon:00393206792214
  • Marca ATV:KAWASAKI BRUTE FORCE 750

Posted 14 February 2010 - 11:27 AM

da yamaha categoric
eu am un kawasaki da iti sugerez sa iti iei yamaha in comparatie cu polaris sunt mult superioare chiar daca are cilindrata mai mica credema polaris are multe problema plus de asta cam rupe cureaua de transmisie repede polaris acum depinde care iti place mai mult

Edited by bila4as, 14 February 2010 - 11:28 AM.

  • 0

#44 Mihai Dobrescu

Mihai Dobrescu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Rasnov
  • Nume real:Mihai Dobrescu
  • Telefon:0727707888
  • Marca ATV:Suzuki Eiger LT-A400/F - 2007

Posted 14 February 2010 - 11:35 AM

Ramai la prima ta optiune :
1. Yamaha G 660
  • 0

#45 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 14 February 2010 - 08:07 PM

@d-rive:

1- Daca maine primesc cadou un set de BH 1 sau 2, le duc in padure si le dau foc in semn de protest biggrin.gif De cumparat, cand va fi cazul, va fi ACT HD sau Terracross XD - pun pariu ca 9din10 atv-isti din ro nu stiu despre ce e vorba cu HD si XD - , dar "lucratura diavolului" nu va incalta vreodata ATV-ul meu

2- In afara de proprietarii de de KQ, cine mai zice ca KQ e "tata lor" ? Eu nu am mai auzit pe nimeni altcineva... hysterical.gif
La cat de "jucarie" in manevrabilitate e KQ, daca asta e "tata lor", inseamna ca "tata lor"e metrosexual rau... Si are tendinte si de parkinson de la vibratiile alea la ralanti. Acum si metrosexual si parkinson parca e cam mult, nu ? pokey.gif

PS. Nici noi nu vedem vreun capitol unde KQ sa aiba vreo sansa sa bata BF-ul...

Edited by Norian, 14 February 2010 - 08:08 PM.

  • 0

#46 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 14 February 2010 - 11:03 PM

Le punem cap la cap si vedem ce iese wink.gif
  • 0

#47 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 14 February 2010 - 11:05 PM

@Norian-o afirmatie a ta din data de 25 ianuarie pe alt topic arata cam asa:

Marea problema, din punctul meu de vedere a fost aderenta: zapada a fost super inghetata, foarte friabila, efectiv ca o faina, ca nisipul vara la mare. M-am chinuit pe pantele accentuate cu ACT de mi-au sarit capacele. Efectiv pus pe Low, cu dif fata blocat, pe panta pierdeam aderenta. Cristalele de zapada alunecau prin profil, crampoanele anvelopelor nu aveau de ce sa agate. Cu toata puterea motorului si sistemul de transmisie eficient, am fost varza pe urcarile mai serioase. Cred ca am si gresit cu presiunea, aveam 4psi pe fata si 5 psi pe spate si gumele erau beton, parca erau de plastic. Trebuia sa fi coborat presiunea, voi incerca asta weekendul viitor. Nu-mi dau seama in ce masura a afectat presiunea comportamentul gumelor, dar ce e cert este ca sambata, in zapada la -6grade s-au comportat infinit mai bine decat duminica in zapada de -15grade. Ramane sa mai experimentez cu presiunea.

In conditiile astea, Mihai, cu BH1 a zburdat prin zapada. Fantastica aderenta BH-ului in conditiile astea !



NO COMENT in privinta AFIRMATIILOR tale la adresa BH  thumbsup.gif

Edited by GRAMER, 14 February 2010 - 11:08 PM.

  • 0

#48 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 14 February 2010 - 11:32 PM

QUOTE (Norian @ Feb 14 2010, 12:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>
mania KQ+BH

KQ....nu e o manie pentru mine. Ma simt ok cu el, dar urmatorul, mai mult ca sigur va fi altceva, cel mai posibil Grizzly. BH in schimb, m-a convins prin experienta si comparatii, atat directe cat si indirecte: chiar nu am vazut (nu zic ca nu o exista) un allrounder mai bun....asa ca, indiferent pe ce vor fi montate, maniacul din mine, va opta invariabil pentru BH.
  • 0

#49 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 15 February 2010 - 09:40 AM

QUOTE (d-rive @ Feb 14 2010, 08:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Deci... nu poti sa uit cand cineva blama BH si parca acum si-ar cumpara gumele alea

Apoi, Norian, Elian, sunt multi care sustin punctul meu de vedere, King-ul e tata lor din cele mai multe puncte de vedere. Cand vreti sunt dispus la orice test, din orice punct de vedere si sa va tai elanul proletar... o sa ramaneti numai cu sunetul celor doi cilindri si cu lipsa de vibratii... in rest, nu vad niciun punct unde BF voastre sunt superioare la vreun capitol wink.gif
Ati aruncat manusa iar eu am ridicat-o de jos... urmeaza confruntarea


Sper sa vina cat mai curand momentul acela... sa ne vedem si noi la fata... astept de mult momentul si cu nedisimulata incantare hi.gif

Apropo de 'tata-lor' si inefabilele sale calitati, as avea cateva intrebari rautacioase pentru posesorii de KQ si nu ma refer la vibratii, ca deja sunt crud si rasucesc cutitul in rana... Nu de alta, dar am avut KQ si ii stiu atat punctele tari cat si slabiciunile... Are din ambele, din plin. Tu, insa, dragul meu d-rive, vorbesti despre BF din ce postura? Din auzite? Din dragoste de tata? Cam ce anume stii, concret, despre BF 650 RSA?
  • 0

#50 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT &amp; ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 15 February 2010 - 10:40 AM

Incredibil ce discutii pe-aici. Care e mai tare, KQ, BF, Linhai etc...?? Dumnezeule mare.... Norian, ma dezamagesti cu genul asta de afirmatii... Ce inseamna mai tare? Au ambele putere? Au. Te distrezi cu ambele? Da. Sunt ambele modele fiabile? Da. Ce atata versus-uri? Zau....

Edited by n.vasiliu, 15 February 2010 - 10:41 AM.

  • 0

#51 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 15 February 2010 - 11:05 AM

@Nic:
1-Citeste atent. Unde am spus eu de BF ca e cel mai tare? Din contra, se afirma cum ca KQ e "tata lor", iar la astfel de manifestari mi se zbarleste parul din zona axiala. biggrin.gif Consider ca e putin cam mult sa afirmi ca un model e "tata lor" atat timp cat nu ai rulat cel putin 5000km pe ABSOLUT TOATE modelele concurente in absolut toate tipurile de conditii. Asa pot sa zic si eu ca modelul X e "mama lor", dar pe baza a ce afirm chestia asta ? Totusi nu suntem pe un forum MONOMODEL si mi se pare normal sa discutam rational si cu ARGUMENTE, nu cu "asa zic eu - asa este"

2- Gramer: printre chestiile importante in viata sunt sinceritatea si verticalitatea. Ma cunosti, stii asta. Eu nu am greturi sa afirm ca un produs pe care eu il folosesc nu a excelat in anumite conditii. Tocmai pentru ca nu ma bat cu pumnul in piept ca produsul meu e cel mai cel. Am afirmat clar ca la zapada afanata in strat de 40cm, BH s-a descurcat mult mai bine decat ACT. Problema nu a fost a ACT-ului ci a mea, erau gumele prea umflate si nu aveau aderenta. Le-am desumflat la 2.5psi fata -spate si apoi am precizat intr-un alt post ca s-au comportat infinit mai bine.
Ieri am iesit iarasi, in aceeasi forumula si nu a fost niciunfel de diferenta intre ACT si BH. Daca vrei referinte, iti dau.
Daca ar fi sa fiu malitios as spune ca BF+ACT = 1 lungime de atv in plus fata de KQ+BH pe un deal foarte abrupt in zapada uda, 30cm strat. Chestia asta oare imi da dreptul sa spun ca ACT e "tata lor" ? pokey.gif
  • 0

#52 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 15 February 2010 - 11:38 AM

SUZUKI KINGQUAD e tata lor biggrin.gif Chiar sustin serios lucrul asta. Bineinteles afirmatia e facuta tinand cont de preferintele mele, de stilul de mers, de relief si de multe altele. Cum si BigHorn e tata lor... atat la atv cat si la pneuri facand asa un rezumat total si tragand linie.
Totdeauna in afirmatiile noastre vom fi subiectivi si sa tii cont de asta. Nu am pretentia ca ceea ce spun eu are caracter de teorema, cum nu sunt de acord nici cu afirmatia ta ca trebuie sa mergi 5000km cu fiecare atv...

Apoi, nu mai afirmati sus si tare de vibratii. Elian, exista diferente constructive majore intre motorul care l-ai avut tu si motorul de care vorbesc eu. Tocmai de aia am zis sunt de acord sa le confruntam si din punctul asta de vedere.
Iar eu NU am vorbit despre BF, nu imi pune in carca afirmatii care nu le-am facut. De unde ati tras voi concluzia ca am afirmat eu ca BF-urile voastre sunt naspa? Nu stiu, ca nu am zis asa ceva si nici nu am parerea asta. Informatii despre atv-urile alea am din plin din partea a doi prieteni care au asa ceva... cred ca ii cunoasteti si voi biggrin.gif
Ca sa castigam in informatie, experiente si orice altceva, am spus simplu, le punem unul langa altul si vedem ce si cum. Cred ca cel mai corect asa.

Patimasilor, cititi mai atent ce zic tongue.gif
  • 0

#53 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 15 February 2010 - 03:00 PM

Si cand ma gandesc ca bietul om oscila si vroia o parere despre G 660 / 700 / BF 750... Si noi da-i cu KQ, da-i cu BF. Jupane d-rive, am avut dreptate cand cu cioara care isi iubeste si apara puiul no matter what. Este important si este bine ca suntem multumiti de jucariile noastre, motiv pentru care le laudam si le numim tata-lor - asta inseamna ca am ales, fiecare, corect si in acord cu necesitatile, firea, asteptarile noastre samd.
  • 0

#54 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 15 February 2010 - 03:04 PM

Iezact. Dar voi nu, Batman-Batman biggrin.gif

Lasa ca asa mi-ati dat motiv sa vin mai repede decat am preconizat la Sacele. Abia ce m-am obisnuit cu pensiunea si oamenii super de treaba de pe acolo...
Iert dar nu uit, sa vezi ce-i fac eu Norului... Passat zici ai? laugh.gif Oricum, de ziua lui propun sa-i luam un set de BH 2, sa vada si el niste pneuri adevarate biggrin.gif
  • 0

#55 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 15 February 2010 - 03:26 PM

Mai bine mi le faceti mie cadou de ziua mea thumbup.gif ca Norian le da foc in padure tongue.gif si e pacat de ele.... hysterical.gif
  • 0

#56 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 15 February 2010 - 03:30 PM

Lasa-l Catalin ca el nu stie sau a uitat ca tot ce afirma se intoarce impotriva lui cu exemple clare in teren biggrin.gif La mine e linistea dinaintea furtunii biggrin.gif tongue.gif
  • 0

#57 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 15 February 2010 - 03:34 PM

QUOTE (elian @ Feb 15 2010, 03:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Si cand ma gandesc ca bietul om oscila si vroia o parere despre G 660 / 700 / BF 750...


Da..si sa stii ca si eu oscilam : sa-l inchid....sa nu-l inchid..... Da' daca promiteti ca "nu mai faceti" il las asa...si nici nu sterg nimic. Daca vreti sa dezbateti in schimb, cautam un topic mai vechi sau facem unul nou in genul BF VS KQ (sau KQ vs BF) biggrin.gif cu sau fara BH si alte prescurtari laugh.gif You decide....
  • 0

#58 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 15 February 2010 - 03:36 PM

Ma gandisem si eu dar am zis sa lasam sa se epuizeze subiectul.
Faza e ca printre randuri sunt si lucruri care-l ajuta pe om in alegerea lui.

In acelasi timp, nu vad nicio problema daca el intreaba de ceva si eu ii recomand altceva, cine stie, poate nu e suficient de bine informat si face o alegere mai buna. Ca doar d-asta e forum smile.gif
  • 0

#59 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 15 February 2010 - 04:02 PM

Una din chestiile pe care le apreciez la unii dintre oamenii de aici este ca se poate discuta (calitativ vorbind) din greu in contradictoriu, la limita...aderentei si a a argumentelor, fara sa se creeze derapaje gen "bagat/scos"....pumnul in gura

Jupane d-rive, a fost delicioasa dezbaterea, recunosc ca am jucat murdar si mi-am chemat si "gasca" (elian) in ajutor, dar cu toate astea, a fost suculenta discutia specool.gif si m-am distrat copios

Elian, a sintetizat foarte bine si sunt perfect de acord cu el:
QUOTE
Este important si este bine ca suntem multumiti de jucariile noastre, motiv pentru care le laudam si le numim tata-lor - asta inseamna ca am ales, fiecare, corect si in acord cu necesitatile, firea, asteptarile noastre samd.


Revenind on-topic, eu zic ca atunci cand va fi cazul sa punem mana de la mana si sa ne unim la un "group buy" de anvelope de pe rockymountain.com sau chiar din tara, daca primim conditii si in felul asta fiecare poate sa-si ia "tata lor" si sa si le agate fericit de....gat hysterical.gif


PS. Cu BH, Catalin le merita mult mai mult decat le-as merita eu vreodata, pentru ca stiu ca si le doreste. Pe mine ma puteti lovi cu branduri d'astea "obscure": ACT HD, Terracross XD biggrin.gif
  • 0

#60 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 15 February 2010 - 04:10 PM

Atunci nu te lovim deloc. Noi nu dam bani pe prostii hysterical.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto