Jump to content



Photo

Head-to-head


  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#41 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 31 January 2010 - 10:40 PM

eu propun sa il suspendati si pe mihnea 3 zile pentru atac la persoana hysterical.gif hysterical.gif hysterical.gif
asta asa ca ma simt agresiv
  • 0

#42 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 31 January 2010 - 10:43 PM

QUOTE (SPV13R @ Jan 31 2010, 10:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
eu propun sa il suspendati si pe mihnea 3 zile pentru atac la persoana hysterical.gif hysterical.gif hysterical.gif
asta asa ca ma simt agresiv

da da da...sustin ce a spus petre. sau 5 zile cred ca ar fi mai ok, ar avea timp sa cugete si poate asa ar mai pune si el osu la munca
  • 0

#43 Smeagol

Smeagol

    A.R.F.O.S Club

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,618 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:pierdut chef de munca....il declar nul
  • Nume real:mihnea
  • Telefon:mai nou....rezervat
  • Marca ATV:KQ 700 Xcc special
  • Numar ATV:galbejit....si nu am nevoie de ITP

Posted 31 January 2010 - 10:48 PM

dati-mi cel putin vreo saptamana sa-mi revin din agresivitate
mai astia doi simpatici......nu aveti nimica mai bun de facut decat sa-mi cereti suspendarea
ti-am adus-o intreaga acasa dar vad ca nu-mi apreciezi eforturile

hysterical.gif
  • 0

#44 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 31 January 2010 - 10:52 PM

QUOTE (mih7ro @ Jan 31 2010, 10:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
dati-mi cel putin vreo saptamana sa-mi revin din agresivitate
mai astia doi simpatici......nu aveti nimica mai bun de facut decat sa-mi cereti suspendarea
ti-am adus-o intreaga acasa dar vad ca nu-mi apreciezi eforturile

hysterical.gif

eram sub semnatura asa ca ori ma aduceai intreaga ori DELOC...ce sa aprecieze? crezi ca s-a bucurat sa ma vada la usa??? hysterical.gif
  • 0

#45 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 31 January 2010 - 10:55 PM

preferam varianta cealalta blue_bandana.gif
SUSPENDARE, SUSPENDARE, SUS PENDULUL hysterical.gif
  • 0

#46 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 31 January 2010 - 10:59 PM

QUOTE (SPV13R @ Jan 31 2010, 10:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
preferam varianta cealalta blue_bandana.gif
SUSPENDARE, SUSPENDARE, SUS PENDULUL hysterical.gif

ahaaaa sa vezi ce sus pendulul nu-ti mai dau eu ranting.gif
  • 0

#47 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 01 February 2010 - 11:11 AM

Am facut acest topic, in care oricine isi poate varsa frustrarile...de aproape orice natura. Frustrari generate de vreun model de atv, de vreun user, de vreun moderator, aici va puteti rezolva problemele, in public. Evident, acest lucru va fi posibil pastrand un ton moderat si un nivel uman al discutiei. Am mutat aici discutiile aiurea de pe alt topic.
  • 0

#48 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 01 February 2010 - 12:59 PM

frate.....ce balamuc a fost...razboi in toata regula si eu l-am ratat..... hysterical.gif
  • 0

#49 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 01 February 2010 - 01:01 PM

Daaaaa moderatorii e rai...bexul e rai...forumul e rai, toti e rai.... laugh.gif Bad bad everybody hysterical.gif
  • 0

#50 Andrei

Andrei

    Profesionist

  • Importator ATV
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:RZR XP 1000

Posted 01 February 2010 - 02:25 PM

Doresc sa atrag atentia asupra unui aspect: comparatia discutata referitoare la frana de motor in coborare la POLARIS vs YAMAHA este veche - de 2 ani s-a instalat ADC - Active Descent Control, oferind frana de motor pe toate 4 rotile la Polaris. De asemenea, modelul adus in discutie de Dl. Dobrescu, Sportsman 700cc nu are nici o legatura cu ce exista acum pe piata (acela este din 2005 sau chiar mai vechi, de atunci existand progrese majore - unul dintre ele fiind disparitia acelui model si motor din gama).

Sincer oricum comparatiile video puse aici (de Mih7ro - care din punctul meu de vedere oricum exagereaza si de Duc) nu sunt cele mai indicate, ambele provenind de la producatori si ambele fiind "biased" cum se zice peste ocean in "acea cultura sterila" (chiar Duc a pus comparatiile noi din 2009 si Mih7ro pe cele din 2006 sau 2007, oricum ideea ramane).

Si ca sa nu se inteleaga eronat si/sau partinitor mesajul meu, eu consider atat Yamaha cat si Polaris, ATV-uri foarte ok, fiecare cu avantajele si dezavantajele sale. Cine alege Yamaha in nici un caz nu face o greseala (fie ca e de la Bex sau orice alt dealer), la fel cum eu consider ca cine alege Polaris nu face o greseala (fie ca il ia de afara sau din Romania)

In rest fiecare sa fie sanatos smile.gif

Edited by Andrei, 01 February 2010 - 02:27 PM.

  • 0

#51 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 01 February 2010 - 02:42 PM

Orice ATV poate constitui sau nu o alegere corecta sau gresita. Ce e ok pentru unii, e prost pentru altii. Sunt convins ca exista oameni care ar face oricand performanta mai buna cu un KQ decat cu un Grizzly de exemplu, ...la fel si invers. Conteaza foarte mult riderul si destinatia atv-ului. Fiecare isi are destinatia lui si fiecare va reusi atat sa bucure pe unii cat si sa dezamageasca pe altii. Ca unii sau altii exagereaza cu criticile sau cu aprecierile fatza de un anumit model, tine de parerea personala a respectivului. Ideea e ca, atunci cand nu esti de acord cu parerea respectiva, esti liber sa vii cu contraargumente, dar nu cu jigniri la adresa persoanei respective...cum au procedat unii .
  • 0

#52 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 02 February 2010 - 12:04 AM

Mda...din pacate, duc a continuat si pe PM in acelasi stil...si cum nu as vrea ca slayer sa se planga ca e persecutat..fiind singurul care si-a luat suspend dupa toata tarasenia asta, duc l-a urmat ....sta 3 zile pe tusa. Imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva, nu-mi place...dar ...asta e. Vorba aia...radem, glumim, dar nu parasim incinta.
  • 0

#53 danilaKQ

danilaKQ

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 72 posts
  • Nume real:Stan Mihai
  • Telefon:0733973130
  • Marca ATV:Suzuki KQ
  • Numar ATV:AG 97 GTY

Posted 02 February 2010 - 12:14 AM

Va salut .Repar masini de cativa ani,insa de aproximativ 1 an si jumatate m-am axat in principal pe reparatia atv-urilor.Asta dupa ce am avut cateva probleme la atv-urile personale care trebuiau obligatoriu remediate in service,fiind in garantie si am ramas perplex de cateva ori de "buna" pregatire a acelor mecanici.Va rog sa ma credeti ca mi-au trecut cateva zeci (mai multe zeci)de atv-uri prin mana si cred ca pot sa va impartasesc cateva dintre problemele sau (si) aprecierile observate de mine la diverse modele de atv.
- Kawasaki (BF 650-750)- Motoarele sunt ,cred,cele mai reusite.Cuplul foarte mare,un sound bestial,foarte fiabil.Stresanta este monitorizarea electronica a curelei de transmisie pe care producatorul o impune spre a fi schimbata la fiecare 2000 de km sau 200 H,dar aceasta rezista fara probleme la 5000km.Probleme frecvente;grupul fata,cuplajul 4x4,pretentios la ulei-uri (mai ales puntea spate).
-Polaris -Foarte masiv si greu.Impune un timp mai mare de acomodare.Motorul este foarte galagios insa trage pana-si da duhul si functioneaza fara probleme pana la 12-15000Km.Probleme frecvente;electromotor starter si cardan fata.Foarte gurmand,peste medie.Suspensia este ca de limuzina,foarte silentioasa si foarte bine conceputa.Transmisia este punctul forte al acestui atv.In teren accidentat este Regele.Acolo devine intradevar tractor (cum s-a spus mai inainte pe forum!).Sistemul de cuplare 4x4 al Polaris-ului este deosebit.Blocantul fata actioneaza la cerere (On demand).Acesta actioneaza doar cand rotile sunt drepte atunci cand cuplul poate fi impartit in mod egal pe ambele roti.In momentul cand rotile sunt virate,sistemul conceput din doua randuri de role cilindrice ce interactioneaza cu un angrenaj excentric ,permite eliberarea din sarcina a rotii de pe exteriorul virajului.Fac aceste precizari pentru a demonta supozitia facuta anterior de catre un membru forumist care explica faptul ca autoblocantul fata de la Polaris ar dezavantaja in vre-un fel comportamentul acestuia in off-road.Despre chestia cu alunecarea in lateral la coborare.Producatorul se lauda cu o frana de motor foarte eficienta ,care poate tine atv-ul la o viteza constanta de 16Km/h pe o panta de 30 de grade si este foarte adevarat.Insa la o reducere semnificativa a vitezei,frana aceasta de motor este intradevar violenta si atv-ul are tendinta de a pleca de spate ca si cum ai actiona frana spate.Polaris-uleste foarte greu si tinde sa ia ceva viteza la vale.Prin cuplarea fetei se poate contracara foarte bine acest fenomen.
-Suzuki (King Quad 700-750).Motor foarte silentios,suspensie silentioasa,arata foarte bine.A devenit notoriu in Romania ,prin numarul lor.Ca sprint,i-i sufla in ceafa BRP-ului de 800.Dupa 6-7000 km ,incep sa consume ulei.Pe la 8000 incepi sa strangi bani de o segmentare si un set de supape.Deasemenea planetarele cedeaza timpuriu,probabil si din cauza puterii relativ mare a motorului.Sasiul incepe sa se fisureze dupa 4-5000 km.Suspensia este foarte reusita,nu pune probleme.Probleme frecvente -capete de bara,cuplaj electromotor,obligatoriu distantiere roti.Deosebita este carena de la KQ.Materialul moale o face foarte rezistenta la lovituri,aproape indistructibila (nota 10).
-Honda -680 Rincon- Este masina nu atv.Conceptie deosebita,finisaje de calitate,piese de calitate,extrem de fiabil,foarte silentios.Motorul are un sond specific,deodebit,dar este destul de slab ca putere si implicit sprint.Functioneaza fara mari probleme 15-20000 km.Mecanica este fara cusur,impecabila si foarte fiabila.Cutia de viteze este super pentru plimbari si foarte economica.Totusi sta destul de rau pe viraje,iar lipsa blocantului fata pune oarece probleme in off-road ,mai ales in noroi.Ca probleme;cutia de viteze este foarte galagioasa iar rulmentii fata-spate trebuie schimbati periodic (2000 km)
-Yamaha (Grizzli 700) Motor si transmisie de top. Foarte fiabil si foarte economic.Singura problema este ecartamentul mic.Este cred cel mai scurt atv.Este foarte puternic si tinde sa cada pe spate pe pante abrupte.Servo-directia este foarte utila.In rest numai de bine.
-BRP (Outlander 800 si Renegade 800). Motociclete pe 4 roti.Motoarele sunt foarte puternice,transmisia deasemeni foarte reusita.Motorul daca este ingrijit corespunzator ,merge 15-20000 km fara probleme.Sasiul este marea problema,la ambele modele.Sasiurile sunt mai de graba o gluma proasta.Faricate din teava dreptunghiulara (care nu are rezistenta nici a unei tevi rotunde),materialul foarte moale si conceput cu zone de amortizare a impactului in caz de coliziune,acestea sunt cele mai proaste sasiuri din lume,dupa parerea mea.Zonele acestea cedeaza in timp si fara vre-un impact , se torsioneaza sesizabil in timpul mersului.Obligatoriu necesita intarirea sasiului,asta inainte sa se deterioreze de la sine.O mare problema sunt planetarele,care cedeaza destul de usor la puterea mare a motorului.Motorul in afara de faptul ca mananca curele pe paine,iar variatorul capata un tacanit dupa primele 2ooo km,nu are alte probleme.Daca esre rezolvata problema cu sasiul,mai departe este numai placere pura.Face toti banii.

Mentionez faptul ca la momentul acesta am doar Yamaha si 2 BRP-uri,care nu au fost crutate in vre-un fel,iar cele spuse mai sus sunt doar constatari facute de mine si nu iau partea niciunui constructor sau vanzator de atv-uri,nu am vrut sa laud ceva sau sa atac altceva.Cu stima.
  • 0

#54 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 02 February 2010 - 12:24 AM

Tot respectul pentru acest post. Am o rugaminte insa: De ce spui ca la KQ sunt obligatorii distantierele?
  • 0

#55 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 02 February 2010 - 12:40 AM

Felicitari domnule, esti obiectiv si cred ca multi ar trebui sa citeasca ce ai scris. STIMA

Cred ca daca mai dadeai si note la fiecare in parte la modul general, la aprecierea ta in ceea ce ai descris s-ar fi inteles mult mai bine.

Edited by GRAMER, 02 February 2010 - 12:43 AM.

  • 0

#56 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 02 February 2010 - 01:10 AM

Mai, nu mai aruncati cu atata rahat (ca nu mai e noroi de mult timp) in Polaris. Nu zice nimeni ca sunt cele mai bune din lume sau cine zice poate este un fan inflacarat. Eu am Polaris si am spus sincer ca in acest moment Grizzly este clasat foarte bine daca nu cel mai bine in ceea ce priveste raportul calitate/pret. Asta nu inseamna ca daca ai 15 sau 20 de mii de spart pe un ATV, si iti place un Polaris sau un BRP, acestea sunt alegeri nereusite. Fiecare isi cumpara ce are nevoie si ce ii place sau ii indeplineste doleantele. Eu mi-am luat Scrambler pentru ca era singura strutzocamila inmatriculabila de pe piata in 2006. Aspect apropiat de quad, 4x4 si street legal nu mai oferea nimeni - mai era pe piata Yamaha Wolverine dar nu era inmatriculabil si pe dealeri nu prea ii interesa vanzarea de ATV-uri pentru ca aveau piata buna la motoare. Iar Renegade (GATE, etc) era doar un proiect pe foaie. Am dat pe el o caruta de bani cu care puteam sa-mi iau un can-am de 650 minim sau un sportsman de 800 daca mai puneam vreo mie de euro dar asta mi-am dorit si nu mi-a parut rau. Am fost in primii 5-10 ATVisti de pe forum si am putut sa privesc piata cum creste de la inceputuri.
Multi spun ca nu vezi un Polaris la concursuri si cam asa este dar asta se intampla acum. Acum 3-4 ani cand se faceau concursuri vedeai NUMAI Polaris, Can-Am si cateva Brute sau cate un Arctic, Grizz pe ici colo. KQ a explodat de 2 ani si ceva datorita pretului ft bun si a ce ofera de banii acestia. Ursu este putin mai scump decat KQ dar consider ca si ofera mai mult pentru banii ceruti. Pana la urma sunt frati de sange si se preteaza diferitelor temperamente sau stiluri.
In BRP sunt curios de ce nu se arunca cu aceeasi cantitate de noroi? Pentru ca are niste motoare super strong? Compenseaza asta un sasiu de marmelada? Compenseaza si visco-lock-ul care, pana in 2009, cupla daca si numai cand avea chef, in special iarna? Am urcat si am trecut cu al meu prin portiuni pe care un 800 limited le contempla cu cate 1-2 roti in aer sau in noroi, in conditiile in care nu am treapta de LOW. Si n-am zis niciodata ca am cel mai bun ATV de pe glob sau ca Polaris e cel mai tare.
E atata marketing la mijloc (peste granita ca la noi nu e mai deloc) incat fiecare isi poate trage ce filme doreste in care sa-si laude produsele pana la cer si inapoi. Nu cred ca trebuie sa va luati la harta pentru ce aveti in garaj ca uite, se lasa cu exmatriculari smile.gif
  • 0

#57 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 02 February 2010 - 07:27 AM

Bravo danilaKQ! Excelent post, excelenta atitudinea!
  • 0

#58 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 02 February 2010 - 09:07 AM

Omul trage concluzii proprii si este parerea si dreptul lui de aceea trebuiesc respectate.

Noi ceilalti avem pareri pro sau contra si trebuiesc respectate si ale noastre.Omul a scris destul de clar ca este o constatare proprie . Nu lauda pe nimeni si nici nu incrimineaza un produs anume.

Cred ca cenzura a cazut si avem dreptul sa mai si improscam sau nu..... cu "PARERI" nu comparatii.

PUNCT 
  • 0

#59 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 02 February 2010 - 09:52 AM

Deci ca sa inlaturam orice dubii... gaby are cel mai bun atv din lume, s-a inteles? tongue.gif biggrin.gif Si al meu e mai bun ca al lui, da? Sa fie clar.
Bine, mai stiu un Grizz care si mai bun decat ele si vine Crinu cu Bomba care e cea mai tare frate... dar Bibi care are KQ, logic ca e mai meserias decat al lui Crinu... si discutia poate continua.

Dincolo de gluma. Mistoaca expunerea lui danilaKQ (are KQ la nume da?) Imi pare rau ca nu pot sa pun mai multe emoticoane cu rasete.

Serios acum, poate era bine sa facem niste topicuri unde sa se scrie defectele aparute in timp, caracteristice, la fiecare atv in parte...
  • 0

#60 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 02 February 2010 - 10:40 AM

QUOTE (GRAMER @ Feb 2 2010, 09:07 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Cred ca cenzura a cazut si avem dreptul sa mai si improscam sau nu..... cu "PARERI" nu comparatii.

PUNCT 


Asta este si de dorit smile.gif "Improscatul" este parere personala si un mod mai....efervescent de a prezenta parerea despre un ATV, poate tine audienta in picioare..sa zic asa. Problemele apar insa, atunci cand unii nu inteleg ca improscatul unui ATV, nu e acelasi lucru cu improscatul unui user de pe forum.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto