Jump to content



Photo

Bombardier Outlander 800 Max Ltd


  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#41 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 23 December 2010 - 10:18 AM

Si eu eram o data cu kingul si-am tras doua liniute.





Dupa aia, totul era roz in jur...si kingul meu zbura.....pe cuvant.
  • 0

#42 gonzo

gonzo

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Nume real:dan
  • Telefon:0722278880
  • Marca ATV:bombardier

Posted 23 December 2010 - 10:28 PM

QUOTE (d-rive @ Dec 23 2010, 09:10 AM) <{POST_SNAPBACK}>
@gonzo, cu halatu nu le am, asa ca nu stiu sa-ti raspund.

Bafta la cerculete in zapada si nisip daca te tine si la liniute cu masini... biggrin.gif



Pai eu am intrebat si cu halatul dar si cu blocantul.

Imi mentin declaratiile cu privire la Bombardier, e cel mai bun, si la ora actuala nu detin unul ca sa ii tin partea smile.gif .
Raspund si la ceilalti, Bomba face treaba f buna si in offroad cat si pe onroad, trage liniute pe strada, face cerculete pe nisip si zapada, rupe pe orice offroad, face f bine fata la un rally ( am participat cu 400 la Raliul Dobrogei ) Prietenii care au iesit cu mine in offroad si care detineau Polaris , acum au toti Bombardier.
Deci dece sa iau mai multe scule pt mai multe treburi cand pot avea doar una. Multi care nu-si permit un Bombardier il critica, cand am avut ma costat 17000 de euro, acum nu-mi mai permit luxul asta dar nu-l critic. Cand te dai jos de pe orice masina si te sui pe un mercedes sau bmw o sa-ti dai seama ca altceva numai vrei.
Si nu in ultimul rand Bomba arata bine, cea mai frumoasa linie, design si cele mai frumoase accesorii.
Bafta si tie la baltoace - avatar:) - si Sarbatori Fericite ! thumbup.gif


atasez poza din ziua in care Bomba cu gume de strada a pus putin la punct Polarisul

Attached Files


  • 0

#43 MrHype

MrHype

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Location:Aiud jud. Alba
  • Interests:Atv, constructii, Webdesign + Optimizare SEO, Muzica, etc
  • Nume real:Daramus Bogdan
  • Telefon:0769095050
  • Marca ATV:brp 800 xt, galbejit :D

Posted 23 December 2010 - 11:17 PM

da , te descurci si cu anvelopele alea mai ales ca ai forta mare + 4x4 + visco lock, oricum, si eu am condus, arctic cat`uri, grizly, si kq, nici unu nu m-a impresionat k si brp, asa k am luat unu... nu se compara cu nimica, dar parca tot ma trage inima dupa un renegade.. asa k in viitoru apropiat nu`i exclus sa`l schimb smile.gif singura chestie ce nu`mi place la brp este ca are cadru slab e dintr`o singura bucata si la un accident, il cam potzi face dauna totala, pacat.. si cum casco nu prea-fi face nimeni... umblam mai grijulii... de ce crezi ca majoritatea, la mud nationals din america, folosesc bombardiere ..?tongue.gif din start au putere mare la roata, si + ca se mai pot tunarii mult si bine.. castiga aproape intotdeauna.
Noroc, numa bine
Craciun fericit smile.gif
  • 0

#44 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 23 December 2010 - 11:33 PM

Asa este, aveti perfecta dreptate. Va asteptam la o iesire impreuna.
Gonzo, poti sa vii cu pneuri de strada, e chiar indicat. Scapam in primii 10 metri de tine tongue.gif biggrin.gif Mai ales daca si dupa vreo ploaie... vii cu noi doar pana la intrarea in padure... Si retine, io ca io ca sunt modest in domeniu dar stiu pe cativa care te vor pierde repede pe drum.

Eu nu am sustinut ca Bombardierul e nasol, am zis doar acel viscocuplaj nu e tocmai ok in offroad. E o constatare facuta in urma a ceea ce patesc colegii cu bombele.
Daca o sa cititi anumite posturi ale mele, o sa vedeti ca am si zis ca Bomba are multe parti pozitive dar la ceea ce facem noi eu as pune asa, Grizz si KQ iar Renegade la o categorie speciala ca e foarte important cine merge cu el biggrin.gif
  • 0

#45 razvy

razvy

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Nume real:razvan
  • Telefon:0723xx xx xx
  • Marca ATV:suzuki kq 750 axi eps
  • Numar ATV:B22mgx?

Posted 02 January 2011 - 12:46 AM

Domnu' d-rive, va contrazic si eu, daca-mi permiteti, poate nu am atata experienta ca Domnia Voastra dar nici atata aroganta...eu, mai modest desigur, posed un KQ 750 axi EPS '10, un Grizz de 450, un NF Moto si tot cu voia Dvs...un Bomba 650 XTP Max 2010 cu visco lok ul nou, si asta, mizerabilul, le bate pe toate la un loc si adunate, la orice, strada, offroad, stabilitate, fiabilitate, putere, suspensie, rally raid pe macadam, catarare, noroi
E important sa fii mai moderat cateodata deh...ca nu strica, in rest...sa auzim numai de bine
  • 0

#46 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 02 January 2011 - 12:58 AM

Probabil asta e motivul pentru care, pe toti cei care castiga concursurile de extrem in mod curent, ii vezi echipati doar cu Outlander Max....smile.gif
  • 0

#47 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 02 January 2011 - 03:15 AM

QUOTE (gonzo @ Dec 23 2010, 10:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
atasez poza din ziua in care Bomba cu gume de strada a pus putin la punct Polarisul




ma bucura ca a reusit sa puna la punct polarisu , ca din cate imi amintesc eu bombardieru din poza a ocolit orice urcare in plimbarea de la adamclisi .... am reusit eu pe vremea aia sa urc cu batranu linhai pe unde bombardieru nici nu indraznea thumbdown.gif

  • 0

#48 MrHype

MrHype

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Location:Aiud jud. Alba
  • Interests:Atv, constructii, Webdesign + Optimizare SEO, Muzica, etc
  • Nume real:Daramus Bogdan
  • Telefon:0769095050
  • Marca ATV:brp 800 xt, galbejit :D

Posted 02 January 2011 - 10:55 AM

QUOTE (d-rive @ Dec 23 2010, 11:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Asa este, aveti perfecta dreptate. Va asteptam la o iesire impreuna.
Gonzo, poti sa vii cu pneuri de strada, e chiar indicat. Scapam in primii 10 metri de tine tongue.gif biggrin.gif Mai ales daca si dupa vreo ploaie... vii cu noi doar pana la intrarea in padure... Si retine, io ca io ca sunt modest in domeniu dar stiu pe cativa care te vor pierde repede pe drum.

Eu nu am sustinut ca Bombardierul e nasol, am zis doar acel viscocuplaj nu e tocmai ok in offroad. E o constatare facuta in urma a ceea ce patesc colegii cu bombele.
Daca o sa cititi anumite posturi ale mele, o sa vedeti ca am si zis ca Bomba are multe parti pozitive dar la ceea ce facem noi eu as pune asa, Grizz si KQ iar Renegade la o categorie speciala ca e foarte important cine merge cu el



, se zice ca grizlu e cel mai cel in offroad... ei bine,.. imaginile spun totu rene vs griz, uitate de pe la secunda 0:34 incolo smile.gif visco-lock vs diff-lock. E adevarat, visco lock`u blocheaza mult mai tariu si intr-un alt mod dar e ok si cu el sincer am prins penti foarte abrupte cu noroaie, zapada, tot le-am urcat fara probleme... dar de coborat nu prea m-am incumetat pentru ca nu tineau franele, le aveam deageaba. si trebuia sufa la spate, oricum tii mai mare mila sa bagi un brp in offroad ca bex mai bine ceva mai ieftin cu tipii aia...
  • 0

#49 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 02 January 2011 - 02:13 PM

@razvy, esti beton wink.gif

Hai sa va spun o treaba. Eu nu vand atv-uri, nu am niciun interes. Unii dintre voi inca sunteti copii si interpretati lucrurile foarte patimas. E treaba voastra.

Nu mai dati exemple cu filme, poze si reviews facute de unii sau altii, nu mai credeti tot felul de slogane de marketing, iesiti cu cei ce merg cu adevarat super misto si atunci o sa vedeti pe pielea voastra ce si cum.

Daca eu, unul care tin la atv cat de cat si il ingrijesc nu am avut stres sa ies cu Bex si vii tu Bogdane si imi spui ca ti-i mai mare mila sa iesi cu un BRP in offroad cu Bex (tipii aia) iti spun ca te inseli amarnic si vorbesti din povesti. Sunt si BRP-uri care ies cu ei si nu se plange nimeni de nimic.

In fine, poezia e una, "praftica" e alta.

Eu ies din discutie pentru ca accentele de inteligenta ma depasesc. Recunosc umil.
  • 0

#50 adu2001

adu2001

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 27 posts
  • Nume real:Adrian D.
  • Telefon:0765219578
  • Marca ATV:Grizzly 700

Posted 02 January 2011 - 06:07 PM

Scuze ca ma bag si eu in seama dar asta e singurul forum de atv mai acatarii de la noi si hai sa nu ne batem joc de el.
Moderatorii de pe acest forum ar trebui sa se poarte si sa intervina ca atare.
Daca nu sunt in stare sa fie moderatori sa lase pe altii sau sa ne lase.
  • 0

#51 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 02 January 2011 - 11:12 PM

Ce-ai fratioare si tu?
A aruncat unul o prostie ireala... si ati muscat momeala toti?

Moderatorii sunt niste useri ca oricare si au dreptul sa aiba orice parere vor ei. Cand e vorba de moderare nu mai au dreptul sa fie subiectivi si trebuie sa fie corecti si impartiali.

BRP rulzz. Gata, na, cei mai buni moderatori, e bine asa?
  • 0

#52 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 02 January 2011 - 11:32 PM

BRP face niste ATV-uri foarte performante, dar ca orice lucru din lumea asta, au si dezavantajele lor. Unul din ele, daca ne referim strict la Outlander, este manevrabilitatea. Nu-i prea placut sa te dai printr-o padure, sau pe vreo ravena ingusta si cu schimbari dese de directie, cu ditamai autobuzul....pentru ca da, Outlanderul ESTE ditamai autobuzul. Singurul care poate fi utilizat in absolut orice conditii, este Renegade-ul, avantajul lui major fiind puterea. Viscolock-ul vechi, este de cacat, pentru ca ii ia fix 10 (zece) rotatii in gol a rotii fara tractiune, pentru a muta cuplu catre roata cealalta. Realizati ce inseamna 10 rotatii cand calci in urcare, pe peretii unei ravene, cu cate 3-4cm din fiecare roata? Problema asta, a fost rezolvata la cel nou, care este mult mai reactiv. Dar....ca orice lucru complicat, are o alta buba : fiabilitatea. Performanta BRP-ului are pretul ei, cand vine vorba de intretinere. BRP-urile sunt niste ATV-uri care trebuie menajate cand e vorba de intrat prin apa (in special) si care trebuie constant intretinute. Motorul necesita reglaje dese consuma mult si ....e pretentios. BRP-urile mai sunt si mari consumatoare de curele. Neavand ambreiaj si avand putere mare, cureaua este stresata la fiecare plecare de pe loc. In plus smuceste intr-un mare fel, ceea ce-l face mai putin manevrabil in spatii inguste. Ambele au nevoie de distantiere, pentru ca sunt inguste si stabilitatea laterala este dezastruoasa. Retineti ca sunt ATV-uri facute de americani, care au cu totul alte conditii de dat acolo la ei, atat legislative cat si de relief. Sunt ATV-uri de riding....nu de extrem. Tot ce le salveaza in extrem, sunt motoarele puternice. Atat!
Deci, ca de obicei, nu exista o reteta universala a fericirii, nici cand e vorba de ATV-uri. Depinde enorm ce faci cu el. Daca vrei un atv perfect pentru rally raid, pentru liniutze pe strada, sau pentru plimbari pe plaja atunci da....BRP rullez. Cu noi prin padure, nu e chiar o fericire. Deci excesul de patima, nu-si are rostul.
  • 0

#53 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 02 January 2011 - 11:36 PM

Ok, urmezi la rand biggrin.gif

Eu am zis doar de viscocuplajul pe fata ca e aiurea, doar atat. Sa vedem ce urmeaza acum, belea, si tu tot moderator biggrin.gif
  • 0

#54 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 02 January 2011 - 11:38 PM

Eu mi-am spus o parere. Cine nu ma crede, sa vina cu noi smile.gif. Va face Costica un traseu, iar el are BRP wink.gif

Edited by richelieu, 02 January 2011 - 11:39 PM.

  • 0

#55 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 03 January 2011 - 12:07 AM

"tii mai mare mila sa bagi un brp in offroad ca bex mai bine ceva mai ieftin cu tipii aia... "

Am incheiat citatul biggrin.gif

Si eu mi-am zis parerea dar...
  • 0

#56 adu2001

adu2001

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 27 posts
  • Nume real:Adrian D.
  • Telefon:0765219578
  • Marca ATV:Grizzly 700

Posted 03 January 2011 - 08:46 PM

Mama ce ati sarit si voi ! lol.gif
Sunt de acord cu ce ati spus voi mai sus.
Cand compari Bomba cu QK sau Grizz la extrem sau namol serios e ca si cum ai compara X5 sau X6 cu Land Rover Defender.
La treaba cu moderarea aveam in gand ca asta e topicul unor oameni pentru care atveala nu are aceleasi semnificatii ca pentru noi si nu ar fi trebuit sa le deturnam topicul.
Ar fi chiar pacat ca toata lumea sa aiba numai KQ sau grizzly.
  • 0

#57 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 03 January 2011 - 08:50 PM

De acord cu tine. Diversitatea este mai mult decat buna. Cat despre moderarea topicului, ....read my signature wink.gif. E suficient sa mi se ceara si se face curat biggrin.gif
  • 0

#58 Smeagol

Smeagol

    A.R.F.O.S Club

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,618 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:pierdut chef de munca....il declar nul
  • Nume real:mihnea
  • Telefon:mai nou....rezervat
  • Marca ATV:KQ 700 Xcc special
  • Numar ATV:galbejit....si nu am nevoie de ITP

Posted 03 January 2011 - 10:53 PM

QUOTE (gonzo @ Dec 23 2010, 10:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
atasez poza din ziua in care Bomba cu gume de strada a pus putin la punct Polarisul


hysterical.gif hysterical.gif hysterical.gif
ce imi plac mie offroad-ari astia pe drum drept
gonzo in primul rand sa pui la punc un Polaris nu-i nici o vrajeala si doi arunca o privire aici....offroad fara regie....si daca nu intelegi ceva da un buzz

daca intri cu al tau aici si reusesti sa-l scoti pana la vara iti garantez ca imi iau si eu un autobuz

p.s BRP-ul este model 2010 si este chiar o super scula
  • 0

#59 razvy

razvy

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Nume real:razvan
  • Telefon:0723xx xx xx
  • Marca ATV:suzuki kq 750 axi eps
  • Numar ATV:B22mgx?

Posted 03 January 2011 - 11:18 PM

D-rive, ca si moderator, pluralul sloganului este sloganuri si nu slogane...dar asta nu este un capat de tara...in alta ordine de idei in orice competitie atv, la extrem nu am vazut decat brp uri, renegade, si foarte rar grizzly, dar oamenii care conteaza si castiga cam tot, Laszlo, Tavrea, Mohora se dau pe renegade uri
Rich are dreptate ca sunt scumpe si foarte costisitoare ca si intretinere, cu asta sunt de acord, dar modelele noi, de la 2010 incepand, au visco-lok nou cu mult mai performant, puterea motoarelor este mai mare, si sunt efectiv ca un tanc (ma refer la xtp max 2010), un pic cam mare pt catararea prin padurile mai dese, drept pt care cred ca singurul 100 % apropiat de renegade este modelul 2011 outlander xxc
Incearca le pe toate, macar cateva sute de km si dupa aceea ne mai auzim
Atv eala placuta in rest, caci nu este nimic definitiv si pt totdeauna cat sa merite sa ne mai si enervam...

Edited by razvy, 03 January 2011 - 11:20 PM.

  • 0

#60 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 03 January 2011 - 11:35 PM

Uite d-asta nu m-am facut profesor de romana. Ca nu sunt la curent cu gramatica, deh, ce sa faci, pe vremea mea se vorbea/scria altfel dar... si am eu o chestie cu limba vorbita si limba literara dar nu face subiectul forumului asa ca...

Ce nu am inteles eu pe topicul asta e faptul ca aveti asa o aversitate fata de moderator(i). Eu am afirmat doar ca viscocuplajul ala functioneaza "tricky". De fapt am vazut practic cum se comporta si ce face si am mai vazut si pe altii mult mai destepti ca mine ca spuneau acelasi lucru. Afirmatia mea avea legatura cu Outlanderul si despre Renegade, daca cineva are obiectivitatea sa citeasca, vede ce am zis wink.gif

Oricum, mie mi-a placut ca unul a aruncat galusca si au muscat mai multi...
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto